Αποστολέας Θέμα: After 'Dam  (Αναγνώστηκε 4039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
After 'Dam
« στις: 31/05/16, 22:56 »
Δε βλέπω κίνηση σήμερα οπότε ας πέσω στα βαθιά να τραβήξω τα βλέμματα  8)

Σε πρώτη αποκλειστική παρουσίαση μόνο για σας :)

After 'Dam

Αυτή είναι η πρώτη μου προσπάθεια παιξίματος με τα δάχτυλα (το δεξί) σε δικό μου τραγούδι βέβαια που έγραψα αμέσως μόλις γύρισα πατρίδα το 2009 μετά από πολύμηνη παραμονή στο Νταμ. Αλλά τώρα το παίζω με τα δάχτυλα.

Άλλο που ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες για ηχογράφηση με το μαρσαλάκι μου των 10w που δεν έχει line out και έγραφα μέχρι τώρα από τη headphones έξοδο... είναι ότι αφού πήρα έξοδο από το ηχείο του μάρσαλ με γυμνά καλώδια και τα ένωσα σε ένα μικρό καρφί για υπολογιστή και το έβαλα στο line in του υπολογιστή, η εγγραφή είναι φανερά κλάσεις ανώτερη. Όσο ζεις μαθαίνεις :)

Πείτε μου τη γνώμη σας για το τραγούδι σαν σύνθεση, για το αν το έπαιξα καλά και για την ηχογράφηση.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: After 'Dam
« Απάντηση #1 στις: 01/06/16, 00:47 »
damn good song, damn bad playing...  ;D για την ώρα βέβαια...  >:D

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: After 'Dam
« Απάντηση #2 στις: 01/06/16, 14:32 »
Τελικά, σήμερα που το ξανακούω μια χαρά είναι και το παίξιμο... Εντάξει, θα βελτιωθεί βέβαια περισσότερο, ειδικά εκεί προς το τέλος, αλλά από feeling μια χαρά είναι για αρχή.

keep rocking lazy, alone or not, who cares?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: After 'Dam
« Απάντηση #3 στις: 01/06/16, 14:51 »
Τελικά, σήμερα που το ξανακούω μια χαρά είναι και το παίξιμο...


συμφωνώ, μια χαρά είναι το παίξιμο. ο ήχος σου όμως μου φάνηκε λίγο στείρος .
αν δοκίμαζες με μικρόφωνο πιστεύω θα είχες καλύτερα αποτελέσματα.
και ένας καλύτερος ενισχυτής δε θα έβλαπτε (μιας και αν θυμάμαι καλά ψάχνεις για καινούριο) http://www.thomann.de/gb/fender_bassbreaker_007_combo.htm
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: After 'Dam
« Απάντηση #4 στις: 01/06/16, 15:20 »
Ευχαριστώ modfori!

Για ενισχυτή κάτι θα γίνει, αλλά αφού αποφάσισα να ξαναμπλέξω, θα περιμένω λίγο καιρό ώστε να πάω σε λαμπάτο και με πολλά watt, αφού μαζέψω το παραδάκι πρώτα...

Ίσως πάρω μικρόφωνο πρώτα που χρειάζομαι και για τη φωνή καθώς αυτό που έχω είναι της πλάκας. Για να καταλάβεις για να βγάλει υποφερτό ήχο το κλείνω με την παλάμη περιμετρικά και αφήνω και μια απόσταση με τα δάχτυλα σαν "ηχείο" ας πούμε μέχρι την κάψουλα.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: After 'Dam
« Απάντηση #5 στις: 08/06/16, 02:43 »
Για διάφορους ιντερνετικούς λόγους που δεν άπτονται της παρούσης, το αρχικό λίνκ στην κορυφή για το τραγούδι, δεν μπορεί να τρέξει απ' ευθείας, αλλά θα πρέπει να το ακούσετε μέσα από τις σελίδες που τον εμπεριέχουν και αυτή η σελίδα είναι αυτή,

After 'Dam


Από τη στιγμή που το πρωτοπαρουσίασα εδώ, πρόσθεσα, μπάσο, φωνή και τύμπανα. Καλή ακρόαση :)

Υ.Γ.: Κι όπως μ' αρέσει να λέω συχνά, maybe I'm not the best, but who cares for the rest ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: After 'Dam
« Απάντηση #6 στις: 08/06/16, 11:00 »
Θα το έλεγα "personal Blues" αυτό το στυλ, ωραίο για αυτό που είναι, μία δική σου έκφραση προσωπικών συναισθημάτων από περιστάσεις ζωής..

Προσωπικά δεν θα το πολυζάλιζα με κριτικές και "πόσο καλό είναι" παικτικά ή αλλοτρόπως, είναι φανερά αυτό που είναι για εσένα και τέλος.

PS. Αφού σου άρεσε τόσο και σου λείπει γιατί δεν ξαναπάς?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: After 'Dam
« Απάντηση #7 στις: 08/06/16, 13:15 »
Ευχαριστώ Ανδριανέ που το άκουσες.

Το Άμστερνταμ ήταν καλό γι αυτό που ήταν τον καιρό που ήταν και το διάστημα που ήταν. Αλλά εγώ δεν πήγα εκεί για να μείνω μόνιμα κι ούτε σαν τουρίστας, πήγα σαν παρατηρητής. Για να επιβεβαιώσω ή να καταρρίψω μύθους που άκουγα κλπ. Και όπως και να 'χει τώρα δεν υφίστανται πλέον οι λόγοι να ξαναπάω, άσε που αν ξαναπάω τώρα, μπορεί απλώς να χαλάσω τις καλές αναμνήσεις που έχω...

Τους στίχους τους έγραψα πριν 2-3 μέρες και δεν έχει και μεγάλη σημασία τι λένε ακριβώς, αρκεί να μην είναι λάθος στην αγγλική γραμματική, υπάρχουν για να γεμίζουν το κομμάτι. Και όπως τα ακούω τραγουδιστικά, θέλουν ξαναπέρασμα και θα γίνει κάποια στιγμή όταν είμαι σε καλύτερη φυσική κατάσταση από αυτή που ήμουν ας πούμε χτες.