Αποστολέας Θέμα: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!  (Αναγνώστηκε 5099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« στις: 30/01/17, 20:15 »
Είδα στο Musicstore δύο κιθάρες Fame Forum III Limited Edition (PRS "clones"). Η μία λέγεται Progressive και φοράει τους Dimarzio Crunchlab (B) / Liquifire (N):


https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Fame-Forum-III-Progressive-Limited-Transparent-Emerald-Green-Chrome-Hardware/art-GIT0032208-000


Η άλλη λέγεται Punch και φοράει τους Bare Knuckle Alnico Nailbomb (B) - VHII (N):


https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Fame-Forum-III-Punch-Limited-Transparent-Blue-Satin-Chrome-Hardware/art-GIT0035294-000


Φαίνονται ενδιαφέρουσες περιπτώσεις. Ποια η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #1 στις: 30/01/17, 21:11 »
dimarzio δαγκωτό.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #2 στις: 30/01/17, 21:30 »
Bare Knuckle σαφώς.. και οι δύο αναφερόμενοι είναι κορυφαίοι.
Δες και εδώ:
Αλλαγή Μαγνήτες με Φωτο: BareKnucκle σε ESP Horizon FRII
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #3 στις: 30/01/17, 23:44 »
Το συγκεκριμένο σετ Dimarzio είναι το αγαπημένο μου από Dimarzio και από τα αγαπημένα μου σετ γενικά. Θεωρώ επίσης πως μπορεί να καλύψει με επιτυχία και ήχους του στυλ metallica 80's - '90's.


Τους Bare Knuckles τους έχω πολύ ψηλά, θεωρώ πως κάποια μοντέλα είναι εκπληκτικά. Αν μιλάγαμε για Ceramic Nailbomb (B) / Cold Sweat (N) δε θα το συζητούσα καν. Τώρα με προβληματίζει ο Alnico Nailbomb, κυρίως γιατί είναι τοποθετημένος σε κιθάρα με σώμα alder, οπότε μπορεί ο ήχος να παραείναι bright (μου αρέσει ο bright ήχος, σε αντίθεση με πολλούς, απλά όλα θέλουν μέτρο). Κατά τ' άλλα, ταιριάζει πολύ με τον VH II, και το συγκεκριμένο set φαίνεται να είναι πολύ versatile. (Και πιστεύω πως αυτό, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε σημαίνει "κάνω λίγο από όλα αλλά τίποτα καλά" αλλά αντιθέτως "κάνω πολλά πράγματα καλά".)


Δε ξέρω, πάντως μου αρέσουν πολύ και οι δύο, τόσο που ίσως "γειώσω" το project "EMG 81 / EMG 60" που έχω στο μυαλό μου τόσο καιρό για κάποια από αυτές τις κιθάρες. Την επόμενη εβδομάδα θα προχωρήσω σε αγορά (θέλω το Σάββατο να ακούσω από κοντά + να παίξω άλλη μια κιθάρα προτού καταλήξω), οπότε μετά θα postάρω update.


Μέχρι τότε, εννοείται πως κάθε γνώμη / σχόλιο που θα μπορούσε να βοηθήσει / κατευθύνει, καλοδεχούμενο!


Ευχαριστώ για το input παιδιά!   

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #4 στις: 31/01/17, 07:29 »
Δε ξέρω, πάντως μου αρέσουν πολύ και οι δύο, τόσο που ίσως "γειώσω" το project "EMG 81 / EMG 60" που έχω στο μυαλό μου τόσο καιρό για κάποια από αυτές τις κιθάρες.

πράγματι αφενός δεν έχει νόημα να αλλάζεις τους ήδη καλούς εργοστασιακούς μαγνήτες, αφετέρου, αν και νομίζω οτι σε mahogany ο συνδιασμός 81/60 είναι το βέλτιστο που μπορείς να βγάλεις απο αυτό το ξύλο, σε alder/maple τουλάχιστον για μένα ο 81 bridge δεν δούλεψε (αλλά ο 85 ΕΣΚΙΣΕ!). Εχε υπόψην επίσης οτι γενικά οι Dimarzio είναι πολύ πιο αθόρυβοι (σε ελληνικό αστικό περιβάλλον) σε σχέση με τους EMG.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #5 στις: 02/02/17, 10:33 »
Λοιπόν κύριοι,


έγινε σήμερα η παραγγελία. Κατέληξα τελικά στα εξής: Fame Forum III Punch Limited + Tubemeister 36 Head + Palmer PCAB 112 Vintage 30.


(Στην καμπίνα έγινε ένας μικρός συμβιβασμός, η αρχική μου επιλογή ήταν η Engl E112V, αλλά επειδή είχα ήδη βγει εκτός budget, πήγα σε μια πιο φθηνή επιλογή. Μην τρελαθούμε όμως, δεν πρέπει να παραπονιέμαι... Μέχρι τώρα έπαιζα με μια Yamaha των 150 ευρώ κι ένα Laney Solid State των 10W, η διαφορά θα είναι μέρα με νύχτα!)


Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν κατά καιρούς στις ερωτήσεις μου, ανέχθηκαν τη φανερή ασχετοσύνη μου, τα πέρα-δώθε στις "αποφάσεις" μου και τις συχνά ασαφείς ερωτήσεις μου (χαρακτηριστικά γνωρίσματα και τα δύο της προαναφερθείσας ασχετοσύνης!), αλλά κυρίως μοιράστηκαν μαζί μου, πέρα από το κοινό μας πάθος για τη μουσική, τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους.


Το μόνο που μένει τώρα είναι να έρθουν τα πράγματα στο σπίτι, και, όπως λέει κι ο Saved, να την σκίσω την κιθάρα!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #6 στις: 02/02/17, 11:10 »
Eξαιρετικές επιλογές και οι τρείς, καλόπαιχτα!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #7 στις: 02/02/17, 13:04 »
Ευχαριστώ πολύ Αδριανέ!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #8 στις: 02/02/17, 19:55 »
Ωωωω μπράβο και καλόπαιχτα! Η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που πόσταρες τις δύο κιθάρες, κοιτούσα πολύ έντονα τη Punch κυρίως λόγω μαγνητών και εβένου!


Καλόπαιχτα όλα εξαιρετικές επιλογές, ακόμα και η καμπίνα είναι μια χαρά! Ούτως η άλλως μία καμπίνα καλή δείχνει τα δόντια της έναντι μίας φθηνής(ή πιο σωστά έναντι μίας υποδεέστερης κατασκευής/υλικών) σε δυνατές εντάσεις. Επικροτώ και το συγκεκριμένο ενισχυτή και θέλω οπωσδήποτε να μου πεις πώς σου φαίνεται το κιθαρικό όταν το παραλάβεις, είμαι με το 1.5 πόδι να την αγοράσω και εγώ...


Να τα χαρείς όσο δεν πάει!
White noise

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #9 στις: 02/02/17, 21:40 »
Ευχαριστώ sfansfan! Όταν με το καλό έρθει, θα post-άρω τις πρώτες εντυπώσεις, και κάποια στιγμή μελλοντικά, αφού θα την έχω ζήσει για λίγο καιρό, σκοπεύω να κάνω κι ένα review γιατί είδα πως αν και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα για τις Fame Forum στο παρελθόν, δεν υπάρχει κάποια σαφής εικόνα αυτών.


Όσον αφορά την περίπτωσή σου, μιας που σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη, αν μένεις Αθήνα, μπορούμε να κανονίσουμε να έρθω στο χώρο σου (αβάδιστα  ;D ) με την κιθάρα, να παίξεις, και να δεις πως τη νιώθεις στο χέρι σου καθώς και πως ακούγεται με τον δικό σου ενισχυτή κ.λ.π. Απλά θα το κανονίσουμε για τον επόμενο μήνα, γιατί αυτό το μήνα είτε θα είμαι εξωτερικό λόγω δουλειάς ή θα πήζω στη δουλειά όσο θα είμαι Ελλάδα. Απλά στείλε μου ένα inbox να μου το θυμίσεις!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #10 στις: 02/02/17, 21:47 »
Τώρα το είδα sfansfan, Κομοτηνή ε; (Έκανα για 5 μήνες φαντάρος εκεί, στην 21η!) ΟΚ λοιπόν, θα σου στείλω το συντομότερο δυνατόν εντυπώσεις για ήχο, μπράτσο, ξύλα κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #11 στις: 03/02/17, 13:08 »
Τώρα το είδα sfansfan, Κομοτηνή ε; (Έκανα για 5 μήνες φαντάρος εκεί, στην 21η!) ΟΚ λοιπόν, θα σου στείλω το συντομότερο δυνατόν εντυπώσεις για ήχο, μπράτσο, ξύλα κ.λ.π.


Σε υπέρευχαριστώ για τη διάθεση της πρόσκλησης, αλλά ναι, μας χωρίζουν καμιά 800αριά χιλιόμετρα, οπότε ότι μπορείς να μεταφέρεις σαν αίσθηση θα είναι more than welcome!
Καλά που έχουμε το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και το στρατό και μας ξέρει ο κόσμος φίλε.. Ελπίζω να πέρασες καλούς 5 μήνες πάνω και να έχεις ευχάριστες αναμνήσεις! Όταν κατέβω κάποια στιγμή Αθήνα θα σου στείλω αν βολέψει να τα πούμε και από κοντά.


Και πάλι καλόπαιχτα!
White noise

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #12 στις: 05/02/17, 19:22 »
Sfansfan, πέρασα πολύ ωραία στην Κομοτηνή, έκανα φιλίες και κρατάω επαφές με 1-2 άτομα (έστω και internet-ικές).


Όταν κατέβεις Αθήνα, στείλε inbox.


Την κιθάρα την παραλαμβάνω την Πέμπτη, από ότι φαίνεται στο site της UPS. Στην 1η ευκαιρία θα ανεβάσω ένα mini-review.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #13 στις: 05/02/17, 23:49 »
Την κιθάρα την παραλαμβάνω την Πέμπτη, από ότι φαίνεται στο site της UPS. Στην 1η ευκαιρία θα ανεβάσω ένα mini-review.

καλορίζικη και καλόπαιχτη να'ναι .
ελπίζω να σου κάτσει καλά από όλες τις απόψεις διότι αν κατάλαβα καλά ήταν ψιλοτυφλή αγορά
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #14 στις: 06/02/17, 00:36 »
Ναι, ήταν λίγο ρίσκο, υπό την έννοια ότι δεν είναι ESP, Ibanez κ.λ.π. όπου μπορείς να ξέρεις πάνω-κάτω τι να περιμένεις. Απλά νομίζω πως από 800€ και πάνω, και ειδικά στο όριο των 1.000€, δύσκολα βρίσκεις κιθάρα που είναι κακή κατασκευαστικά - και εννοώ κυρίως ατέλειες του στυλ αιχμηρά frets, fret buzzing κ.λ.π.


Όσον αφορά το μπράτσο, σίγουρα δεν θα είναι τόσο λεπτό όσο των Ibanez, Jackson, ESP κ.λ.π. - περιμένω κάτι σαν το Wide Thin των PRS. Αλλά αυτό δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα για εμένα, μιας που ξεκίνησα από κλασσική κιθάρα. Προτιμώ τα λεπτά μπράτσα βέβαια, αλλά γενικά το μπράτσο δεν είναι show-stopper για μένα αν μου αρέσει η κιθάρα, προσαρμόζομαι - δύσκολα καμιά φορά, αλλά προσαρμόζομαι.


Τέλος, με τράβηξαν οι μαγνήτες και η εμφάνιση. Οπότε, είπα να πάρω το ρίσκο, αλλά νομίζω πως πρόκειται για low risk. Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #15 στις: 06/02/17, 01:04 »
δεν εννοούσα την ποιότητα του οργάνου αλλά την άνεση, την αίσθηση και την εμφάνιση . συμφωνώ μαζί σου, σε αυτά τα λεφτά η ποιότητα θα πρέπει να'ναι καλή αλλά θα πρέπει να σε βολεύει το όργανο και να σου "μιλάει" ώστε να μη χρειάζεται να προσαρμοστείς και να συμβιβαστείς με κάτι διαφορετικό/λιγότερο/χειρότερο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #16 στις: 06/02/17, 01:08 »
Έχεις δίκιο, ελπίζω κι εγώ να δικαιωθώ για το ρίσκο... Σε λίγες μέρες θα ξεδιαλύνουν όλα!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fame Forum Limited - Gr8 Pickups!
« Απάντηση #17 στις: 06/02/17, 07:36 »
Ενταξει,αν τα μονα ελατοματα ειναι τα ταστα,τοτε θα ειναι κομπλε.Γιατι μηλαμε για ελατοματα που διορθονοντε..
Βεβαια σε τετοια τιμη αγωρας,σου την σπανε τα ελατοματα..Εγω πιστευω δεν θα εχει τιποτα κακο πανω της
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:48
από Jezus
2 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 21:00
από sokob
2 Απαντήσεις
2625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:20
από Jezus
20 Απαντήσεις
7058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 02:56
από ariman86
4 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 20:13
από tech21man
7 Απαντήσεις
4326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 21:39
από vaig3
1 Απαντήσεις
2827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/11, 13:59
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 09:01
από DeniaHD
34 Απαντήσεις
7989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/14, 21:46
από mixanobios
27 Απαντήσεις
6669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/17, 11:04
από kotsos_ESP