Αποστολέας Θέμα: Αργοπεθαίνει....Slowly dying  (Αναγνώστηκε 4041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αργοπεθαίνει....Slowly dying
« στις: 20/08/17, 00:00 »
 Στίχοι Μartha Μedeiros, που κακώς έχουν αποδοθεί στον Pablo Neruda, μουσική δική μου. Το σόλο στο τέλος είπα να μην το κάνω τόοοοσο μεγάλο, αλλά μικρό παιδί είμαι....παρασύρθηκα! :P    Τεσπα, κάποια στιγμή ίσως το κόψω στο 1 λεπτό με fade out ή να το βγάλω τελείως..   Ίσως το πιο αγαπημένο δικό μου κομμάτι, από τα 45 που έχω...Ναι σας περιμένουν δύσκολες μέρες... :-X                                 https://soundcloud.com/fotistsigos/slowly-dying

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αργοπεθαίνει....Slowly dying
« Απάντηση #1 στις: 20/08/17, 00:31 »
Όντως πολύ καλό.
Το σόλο επίσης είναι καλό αλλα σα να μη μου κολλάει μετο υπολοιπο κομμάτι.
Εκει, αν ήμουν παραγωγός σου θα σου έλεγα να κολλήσεις άλλο ένα τετράλεπτο μουσικό μέρος με μπόλικη κιθαριστική φασαρία οπου θα καταλήγει προοδευτικά σε ένα τρελό κρεσέντο για να καταλήξει πολύ χαλαρά ίσως όπως ξεκινάει το κομμάτι...
Και θα φαληρίζαμε!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αργοπεθαίνει....Slowly dying
« Απάντηση #2 στις: 20/08/17, 08:27 »
πολύ καλό, ίσως θα μπορούσε το 2ο σόλο να ακούγεται και αυτό πιο λάτιν, και λιγότερο μίγμα pink floyd και ελληνικού ροκ του 70ς.

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αργοπεθαίνει....Slowly dying
« Απάντηση #3 στις: 20/08/17, 08:42 »
 Καθόδιε (φλουτσ ;D ) το κομμάτι είναι γραμμένο πριν 4 χρόνια, με τον καιρό έχει αλλάξει μίξεις, μάστερινγκ και παραγωγές πολλάκις...Όταν τό'γραφα όμως έτσι μου "κάθισε" τότε κι έτσι το άφησα όλα αυτά τα χρόνια. Φυσικά και έχεις δίκιο στις υποδείξεις σου γιατί κι εγώ κάπως έτσι θα το έφτιαχνα τώρα, που δεν είναι δα και τίποτα δύσκολο εφόσον έχω το "χαλί"...., απλώς δεν θέλω πλέον να το αλλάξω γιατί μου είναι συνδεδεμένο με την τότε χρονική περίοδο της ζωής μου πςςς τι είπα τώρα!!

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αργοπεθαίνει....Slowly dying
« Απάντηση #4 στις: 20/08/17, 08:51 »
 Βρε panixgr, με όλο το θάρρος και φυσικά χωρίς παρεξήγηση, πού είδες το λάτιν στο 1ο μέρος και τα στοιχεία Ελληνικού ροκ των 70ς στο 2ο...;;;  Μάλλον σε μπέρδεψε η αρμονική μινόρε που είναι γραμμένο το 1ο και το ριφφ του 2ου, αλλά και πάλι.. ::) ;D   Άαα μην το ξεχάσω, Edi (μπορώ να σε λέω Edi έ; ) ετοιμάσου να βάλεις τα σόλα σε κάτι που γράφω αυτές τις μέρες.... ;)  δεν παίζεσαι ρε παιδί μου...παιχταράς!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αργοπεθαίνει....Slowly dying
« Απάντηση #5 στις: 20/08/17, 13:08 »
Βρε panixgr, με όλο το θάρρος και φυσικά χωρίς παρεξήγηση, πού είδες το λάτιν στο 1ο μέρος και τα στοιχεία Ελληνικού ροκ των 70ς στο 2ο...;;;  Μάλλον σε μπέρδεψε η αρμονική μινόρε που είναι γραμμένο το 1ο και το ριφφ του 2ου, αλλά και πάλι.. ::) ;D   Άαα μην το ξεχάσω, Edi (μπορώ να σε λέω Edi έ; ) ετοιμάσου να βάλεις τα σόλα σε κάτι που γράφω αυτές τις μέρες.... ;)  δεν παίζεσαι ρε παιδί μου...παιχταράς!

χμμμ ίσως θα *ήθελα* να ακούγεται λάτιν γενικά το κομμάτι, λόγων της λατινικής προέλευσης της στοιχουργού και να αυτο-υποβλήθηκα. Στείλε το κομμάτι που δουλεύεις να το μελετήσουμε φίλε Mike Varney :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
My dying bride

Ξεκίνησε από GarvinFromBlackout Μουσικά νέα και συζητήσεις

16 Απαντήσεις
5866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/07, 14:45
από sterghios
0 Απαντήσεις
1730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/07, 16:47
από master of puppets
1 Απαντήσεις
2727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/09, 01:11
από newGuitarMan
6 Απαντήσεις
3385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/09, 23:15
από PlasmaPool
2 Απαντήσεις
2322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 11:21
από Panos-Echidna
3 Απαντήσεις
4201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 17:55
από master of puppets