Ειδικά θέματα > Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές

Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route

(1/32) > >>

panixgr:
Λοιπόν τα mods αφορούν vintage Aria strat sunburst, 21 frets, rosewood, SSS  και  είναι αυτα που αναφέρω....

a) rosewood 21 frets 9.5" -> maple 22 frets 12"
b) σώμα βαφή : ΛΕΥΚΟ
c) HSH route
d) (προαιρετικά) νέο truss rod (2-way) και ρύθμιση απο πάνω

ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ??? Και κατα πόσο μπορώ μόνος μου???

Η κιθάρα είναι η πρώτη μου, έχει και θεματάκι στο truss rod, χρόνια τώρα, ευκαιρία να το φτιάξω και αυτό....


ΚΑΙ vintage correct, ΚΑΙ δεν αλλάζω κιθάρα, ΚΑΙ δίνω ζωή στην υπάρχουσα, ΚΑΙ αποκτώ κιθάρα ΛΕΥΚΗ, ΚΑΙ αποκτώ κιθάρα με maple board....

EEE\?????


Sounds like a deal or ... sounds like a deal???

vegos:
Το μόνο δύσκολο κομμάτι πρέπει να είναι το 9.5" -> 12"...

Edit: Αν και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον από κάτω και τα δύο φλατ θα είναι.. Οπότε δεν είναι κάτι τρομερό...

Το μόνο που θα χρειαστεί  φαντάζομαι είναι υπομονή...

cigaret13:
 Έτσι όπως τα λες παιχταρά μου τα τάλαρα σου βγαίνουν κάνα 200άρι Eu...  Μπράτσο ~100 μεταχειρί...που ίσως χρειαστεί fret level ή fret dress.  Μεσαίος και όχι μόνο..μαγνήτης ~50. Χρώματα-γυαλόχαρτα-υλικά ~50...(που εάν δεν ξέρεις, την χάλασες...).  Αξίζει;   Μήπως να μάζευες κατιτίς ακόμα για μια καινούρια ή μεταχειρισμένη λευκή;  Την Aria κάνε της ένα σέρβις και κράτα την, έτσι, για τις ωραίες σας στιγμές...... :)

saved:
Ολα αυτα στο υπαρχον μανικι η πας σε καινουριο?Γιατι αν θες να κανεις την θυσια,και χοραει ακομα 1 ταστο στο υπαρχον,ολα τα αλλα ειναι ευκολα(εκτως του τρας ροντ)

panixgr:

--- Παράθεση από: cigaret13 στις 10/09/17, 21:04 --- Έτσι όπως τα λες παιχταρά μου τα τάλαρα σου βγαίνουν κάνα 200άρι Eu...  Μπράτσο ~100 μεταχειρί...που ίσως χρειαστεί fret level ή fret dress.  Μεσαίος και όχι μόνο..μαγνήτης ~50. Χρώματα-γυαλόχαρτα-υλικά ~50...(που εάν δεν ξέρεις, την χάλασες...).  Αξίζει;   Μήπως να μάζευες κατιτίς ακόμα για μια καινούρια ή μεταχειρισμένη λευκή;  Την Aria κάνε της ένα σέρβις και κράτα την, έτσι, για τις ωραίες σας στιγμές...... :)

--- Τέλος παράθεσης ---

Σεταρισμένη είναι, αλλά ποιός μίλησε για μαγνήτες? για routing μίλησα. Οσον αφορά καινούργιο μπράτσο, ουσιαστικά είναι σαν να αλλάζω κιθάρα, το ΜΠΡΑΤΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΙΘΑΡΑ, το σώμα είναι βοηθητικό, για bridge, pups, κτλ, έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ...

ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ευχαριστώ πάντως φίλε!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View