Ειδικά θέματα > Τρόποι παιξίματος, τεχνικές

Τεχνικη,playability και ηθικη

(1/1)

saved:
Λεπον,εχω ενα κοματι πιανου,και θελω να το γραψω με το μπασο με 2 takes.
1 το ρυθμικο (ευκολο)
2 το μελοδικο μερος.
Το ρυθμικο ειναι ευκολο,κλειδι φα κτλ.
Το μελοδικο,το εκανα τρανσποζ μια κλημακα κατο,για να υπαρχουν αυτες οι νοτες στο κλειδι του φα,και μετα το μετεφερα στο κλειδι του φα.
Τωρα.
Το αριστερο χερι πρεπει να πηγαινει πανω κατω γρηγορα και τα δαχτιλα σαν ποδια απο αραχνη.
Εαν κανω drop κουρδισμα την G 2-3 ημιτονια,θα βγει πολυ ευκολα (νομιζω).
Το θεμα ειναι πως προτιμω οταν υπαρχει μια νοτα στην ταστιερα,να μην κανω drop,ετσι για το πιζμα.
Πχ drop D στο 5χορδο δεν κανω ποτε.
Το βλεπω λιγο σαν ηθικο το θεμα.
Εσεις πως το βλεπετε;
Να drop κανεις η να μην drop?

dejavu28:
Δε νομιζω οτι ειναι καλο η μουσικη να μας βαζει συνορα, εφοσον και αυτο που πας να κανεις ειναι παλι μουσικη.

saved:
Δεν λεω οτι μου βαζει ορια.Απλα μπορω να παιδευτω και να το βγαλω με τον δυσκολο τροπο που θα κερδισω την βελτιωση,και μπορω να το βγαλω ευκολα και τεμπελικα οτι θα κερδισω..μαλον τιποτα

panixgr:

--- Παράθεση από: saved στις 15/09/17, 13:16 ---Δεν λεω οτι μου βαζει ορια.Απλα μπορω να παιδευτω και να το βγαλω με τον δυσκολο τροπο που θα κερδισω την βελτιωση,και μπορω να το βγαλω ευκολα και τεμπελικα οτι θα κερδισω..μαλον τιποτα

--- Τέλος παράθεσης ---

εφόσον το κομάτι δεν γράφτηκε για μπασο δεν έχει πρόβλημα. π.χ. προσπαθούσα να βάλω σε E-standard το "lost in hollywood" . ε, κούρδισα σε  DROP C που είναι και το original και σώθηκα :)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View