Αποστολέας Θέμα: Elevator...  (Αναγνώστηκε 3934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Elevator...
« στις: 24/10/17, 19:19 »
 Μετά από πολύ καιρό, 4,5 μήνες έχω να γράψω κάτι, ένα καινούριο κομμάτι μου. Το έγραψα τις τρεις προηγούμενες μέρες και το μίξαρα σήμερα.  Εννιά κανάλια κιθάρες, ένα midi πιάνο, μπάσο, τύμπανα....μου βγήκε η πίστη να το μιξάρω :-X                  https://soundcloud.com/fotistsigos/elevator

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Elevator...
« Απάντηση #1 στις: 25/10/17, 22:28 »
Αν μας πεις ότι το εμπνεύστηκες ενώ περίμενες την πυροσβεστική κλεισμένος στο ασανσέρ θα δέσει το πράμα.

Το κομμάτι μου άρεσε πολύ. Καλοπαιγμένο, ωραίες ιδέες και φράσεις και μου κάνει εντύπωση ότι οι μίξεις σου, παρόλο που έχουν έναν "ντέμο" ήχο, είναι αψεγάδιαστες. Ερασιτεχνικές επαγγελματικού επιπέδου!

Ωστόσο αυτό που μένει τελικά είναι η απουσία ενός σκοπού. Νομίζω ότι και κάποιος άλλος το είπε για κάποιο άλλο κομμάτι σου. Αφού έχεις το κέφι και τον χρόνο και ασχολείσαι μήπως θα πρέπει να παραμερίσεις λίγο τον κιθαρίστα (που ψάχνει αφορμές για σόλα) και να δεις τον δημιουργό (μια πιο πιασάρικη μελωδία για θέμα, κάτι που να μένει, ίσως στίχο)...

Λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Elevator...
« Απάντηση #2 στις: 26/10/17, 07:39 »
Αν μας πεις ότι το εμπνεύστηκες ενώ περίμενες την πυροσβεστική κλεισμένος στο ασανσέρ θα δέσει το πράμα.
  ;D ;D ;D  Ότι κλείστηκα στο ασανσέρ της πολυκατοικίας μου δύο φορές και με έβγαλε η πυροσβεστική όντως ισχύει.... :-X , αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος για τον τίτλο του κομματιού!  Ο λόγος είναι ότι μέχρι την μέση περίπου το άσμα μοιάζει με μουσική που ακούμε σε λόμπι ξενοδοχείων και στο εσωτερικό των ασανσέρ..... ::) :P   
Ωστόσο αυτό που μένει τελικά είναι η απουσία ενός σκοπού.  Αφού έχεις το κέφι και τον χρόνο και ασχολείσαι μήπως θα πρέπει να παραμερίσεις λίγο τον κιθαρίστα (που ψάχνει αφορμές για σόλα) και να δεις τον δημιουργό (μια πιο πιασάρικη μελωδία για θέμα, κάτι που να μένει, ίσως στίχο)...
Λέω εγώ τώρα...
  Βρε συ καλά κάνεις και τα λες και έχεις και απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες! Αλλά τα περισσότερα κομμάτια μου (αυτά που δεν έχουν φωνή) είναι αφορμές και "χαλιά" (ο τόνος στο δεύτερο άλφα...) για το απύθμενο ταλέντο μου, την απίστευτη τεχνική μου και φυσικά την βιρτουοζιτέ μου στην κιθάρα.... 0:)    Πέρα από την πλάκα τώρα, όπως έχω ξαναγράψει, το κέφι μου κάνω χωρίς να "παιδεύομαι" πολύ για να μην βαρεθώ αυτό που κάνω. If you know what i mean.....

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Elevator...
« Απάντηση #3 στις: 29/10/17, 10:06 »
Άι νόου γουάτ γιου μίιν... Άλλωστε όσα ξέρει ο νοικοκύρης... 
Οπότε μένουμε στο αρχικό σχόλιο: αρίστης ποιότητος το χαλί  ;D