Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Κιθάρα - Μάρκες και τύποι

Λέω να πάρω μια MusicMan Artisan Majesty για πρώτη κιθάρα.Γνώμες?

(1/8) > >>

Elyos:
Γενικά ήθελα χρόνια να μάθω ηλεκτρική κιθάρα αλλά δεν είχα ούτε χρόνο. ούτε χρήματα. Τώρα ωστόσο που μπορώ να βγάλω τα δικά μου χρήματα και έχω κάποιον χρόνο αποφάσισα να ξεκινήσω και αν και δεν έχω ιδιαίτερα πολλές μουσικές γνώσεις, αλλά έχω κάποιες τεχνικές γνώσεις στο θέμα των κιθάρων γι'αυτό αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να πάρω σαν πρώτη κιθάρα μια Ernie Ball Music Man Artisan Majesty (Signature guitar to John Petrucci), οι λόγοι είναι απλοί: είναι πολύ καλά φτιαγμένη, έχει εργονομικό σχεδιασμό να μπορείς εύκολα μέχρι και το 24ο τάστο, Piezo pickups που σου επιτρέπουν να παίζεις με ακουστικό ήχο (ή τουλάχιστον πολύ κοντά σε ακουστικό ήχο) , 2x Humbuckers που κατά την γνώμη μου έχουν πολύ καλύτερο ήχο από ότι τα Single Coil Pickups (Ωστόσο υπάρχει και επιλογή που επιτρέπει να κάνεις split τα humbuckers σε 2 Single Coil Pickups που να λαμβάνουν ήχο παράλληλα, αλλά και επιλογή για να δουλεύουν μαζί τα Electric Pickups μαζί με το Piezo Pickup), επίσης έχει από ότι έχω ακούσει ένα πολύ καλό Custom Floating Tremolo που όσο και να χτυπιέσαι δύσκολα χάνει το Tuning και τέλος καλή τοποθέτηση των Strap Button και Neck through σώμα (πού κατά την γνώμη μου φαίνεται καλύτερο από τα Bolt-On). Μπορεί να ακούγεται λίγο σαν διαφήμιση αλλά από όσα έχω δει και έχω διαβάσει για αυτήν την κιθάρα δεν έχω βρει τίποτα αρνητικό και ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες πάνω στο θέμα.

Υ.Γ.: Πιστεύω πως με την αγορά μίας τέτοιας κιθάρα μετά δεν θα χρειαστεί να αγοράσω άλλη μέχρι να πεθάνω ή τουλάχιστον να φέρω ακόμη μία (ή παραπάνω) στην συλλογή  ;D

saved:
Αν αυτη σε πορωνει και θα σε κανει να θες να παιζει ασταματητα,και εισαι σιγουρος πως δεν θα την παρατησεις μετα 2-3 μηνες,πατε την.
Οχι οτι αν δεν σε τραβαει,δεν θα βρεις να την πουλησεις,αλλα ειναι κρημα ενα καρο λεφτα για την φαση 2-3 μηνων

noe13:
Οταν σε κυριευσει κατι που λεγεται gas,θα καταλαβεις οτι η τελευταια παραγραφος που γραφεις δε παιζει να ισχυσει!

talfarlow:
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να φτιάξεις Custom όργανο σαφώς 5-6 επίπεδα ανώτερο από την συγκεκριμένη.
Εφόσον έχεις τεχνικές γνώσεις γύρω από την κιθάρα, αυτό το κάνει ακόμα καλύτερο.

noe13:

--- Παράθεση από: talfarlow στις 11/12/17, 16:41 ---Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να φτιάξεις Custom όργανο σαφώς 5-6 επίπεδα ανώτερο από την συγκεκριμένη.
Εφόσον έχεις τεχνικές γνώσεις γύρω από την κιθάρα, αυτό το κάνει ακόμα καλύτερο.

--- Τέλος παράθεσης ---
δηλ τωρα για να καταλαβω,εσυ μπηκες στο φορουμ για να προτεινεις σε ενα αρχαριο να φτιαξει καστομ οργανο....οτι να ναι!!!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View