Αποστολέας Θέμα: Αναβαθμιση Les paul  (Αναγνώστηκε 11814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimm@koss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Αναβαθμιση Les paul
« στις: 05/01/18, 01:14 »
Χαιρετω τη παρεα. Ειμαι ο jimmakoss κατοχος μιας epiphone les paul standard αγορασμενη το 06. Καιρος λοιπον να προβω σε μερικες αναβαθμισεις με την βοηθεια σας φυσικα. Η κιθαρα ειναι σε "μαμα" κατασταση και σιγουρα χριζει αλλαγης μαγνητων, ποτενσιομετρων και switch φυσικα.
Η γκαμα της μουσικης που θελω παιζω ειναι psy rock ambient experimental και ηλεκτρονικη μουσικη γενικοτερα. Επισης και λιγο jazz - fusion.
Αυτο σε σχεση με τους μαγνητες που πρεπει να επιλεξω.
Διαβαζα για τα true temperment frets τα οποια με ενθουσιασαν μπορω να πω αλλα με απογοητευσε η τιμη και σκεφτηκα να βαλω ενα earvana nut για να στρωσω λιγο το intonation. Βλεπω ομως οτι ουτε αυτο ενθουσιαζει τους περισσοτερους κιθαρωδους. Υπαρχει καποιος που να εχει κατι απο αυτα η κατι να προτεινει?
Ακομα, εχω την σκεψη να αλλαξω τις καλωδιωσεις και να μονωσω την καμπινα και να αλλαξω την γεφυρα.
Η αναβαθμιση θα γινει με τον καιρο οχι ολα μαζι. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν κανει τετοιες αλλαγες και θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας. Επισης αν κατι εχει απαντηθει μπορειτε να με παραπεμψετε σε σχετικο topic?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #1 στις: 05/01/18, 06:36 »
Με αυτα τα ταστα,ξες οτι δεν θα μπορεις να κανεος bend,ε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #2 στις: 05/01/18, 07:47 »
Με αυτα τα ταστα,ξες οτι δεν θα μπορεις να κανεος bend,ε;




τί εννοείς, φίλε μπασιστα;;
υπάρχει πρόβλημα στα ταστα των epiphone lespaul;;

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #3 στις: 05/01/18, 07:55 »
Δεν ξερω για τα ταστα των λεσπολογιων,αλλα αυτα τα τεμπερμεντ που ειναι σαν σκοτωμενα φιδια,σιγουρα δεν σου επιτρεπουν να κανεις μπεντ.
Ειναι η φαση τυπου "μολις πηρα την κιθαρα απο τον μαστωρα με καινουρια ταστα-βουτιρο αλλα στο μπεντ μου σπανε οι χορδες,τι φταιει;"
Και η πρωτη απαντηση "α τον απατεωνα τον μαστωρα,βαλε φωτο"
Και μετα την φωτο
"Α τα απατεωνικα τα τεμπερμεντ"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #4 στις: 05/01/18, 08:21 »
οπότε, τα τάστα σε κάποιες κιθάρες είναι προβληματικά,


τελικά ποιές κιθάρες έχουν σωστά τάστα που δεν σπάνε οι χορδές;;;
οι κιθάρες των 1500 ευρώ;;
βασικά μιλάμε για την 1η χορδή γιατί αυτή θα σπάει συνέχεια.


μήπως είναι θέμα τεχνικής;;;
στο bend "πιέζουμε την χορδή στο τάστο και την σπρώχνουμε προς τα πάνω με όλα τα δάκτυλα.
μήπως δεν πρέπει να πιέζουμε πάρα πολύ την χορδή πάνω στο τάστο με το μεσαίο δάκτυλο;;
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/18, 09:30 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #5 στις: 05/01/18, 08:52 »
Τα ταστα μια χαρα ειναι.
Το scale σε ολα τα ενταστα οργανα,δεν ειναι.
Βεβαια αυτα ειναι γουστα περιεργα των κιθαριστων.Εμεις οι μπασιστες ειμαστε πιο χημα με ιντονεησον,μαικροτοναλ κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #6 στις: 05/01/18, 11:51 »
για να στρωσω λιγο το intonation

Το έχεις ρυθμίσει το intonation και εξακολουθεί να χάνει;

Ρωτάω, γιατί εγώ που είμαι υπερ-προκατελειμένος αρνητικά με τις LP, είχα στα χέρια μου την ίδια ακριβώς κιθάρα ενός φίλου για κάποιες μέρες μόλις την αγόρασε και αυτό που θυμάμαι ότι μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν το πόσο σούπερ σωστά ρυθμισμένο ήταν το intonation από το εργοστάσιο.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #7 στις: 05/01/18, 12:39 »
vegos


η απάντηση σου είναι δυσνόητη,
αφ' ενός λες ότι είσαι  "υπέρ-προκατειλλημένος με τις LP"
αφ' εταίρου ότι οι LP έχουν "σούπερ σωστά ρυθμισμένο intonation.


δεν βγάζω νόημα, τι εννοείς;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #8 στις: 05/01/18, 12:42 »
Guitar fan, o Saved αναφερεται στον συγκεκριμένο τύπο frets (  www.truetemperament.com/ ) μάλλον έγινε παρεξήγα.


Το έχεις ρυθμίσει το intonation και εξακολουθεί να χάνει;

Ρωτάω, γιατί εγώ που είμαι υπερ-προκατελειμένος αρνητικά με τις LP, είχα στα χέρια μου την ίδια ακριβώς κιθάρα ενός φίλου για κάποιες μέρες μόλις την αγόρασε και αυτό που θυμάμαι ότι μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν το πόσο σούπερ σωστά ρυθμισμένο ήταν το intonation από το εργοστάσιο.


το καλό με τις LP είναι οτι δεν έχεις τι να κάνεις μοντ οπότε τις αφήνεις στην θηκούλα τους και στην μακάρια ησυχία τους :)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #9 στις: 05/01/18, 12:58 »
η απάντηση σου είναι δυσνόητη,
αφ' ενός λες ότι είσαι  "υπέρ-προκατειλλημένος με τις LP"
αφ' εταίρου ότι οι LP έχουν "σούπερ σωστά ρυθμισμένο intonation.

Τώρα ήπια καφέ, πάμε πάλι  ;D ;D ;D

Είμαι προκατειλημμένος αρνητικά με τις LP. Δε μου αρέσουν καθόλου. Μπορώ να βρω 2048 μειονεκτήματα σε 1/2048 του δευτερολέπτου.

Παρόλα αυτά -τουλάχιστον σε αυτή που έπιασα στα χέρια μου και κράτησα για κάποιες μέρες (brand new, Epiphone LP Standard) αυτό που μου έκανε θετική εντύπωση ήταν πως είχε άριστα ρυθμισμένο intonation.
Οπότε και θεωρώ ότι θα έρθει πολύ εύκολα, αν είναι αρύθμιστο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #10 στις: 05/01/18, 13:47 »
Vegos,ετοιμος για μπασιστας εισαι.. ;D ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #11 στις: 05/01/18, 14:26 »
Η αναβάθμιση στους μαγνήτες σίγουρα μπορεί να πιάσει τόπο. Υπάρχουν πλέον φτηνοί και καλοί humbuckers για όλα τα γούστα.


Ποτενσιόμετρα και switch άμα δουλεύουν δεν θα τα πείραζα (ριξ'τους και κανα Deoxit αν έχεις πρόβλημα με χρατσαχρούτσα και βλέπεις).


Για το intonation που λες αν με κανούριες χορδές μπορείς και φέρνεις το 12 τάστο πατημένο και την αντίστοιχη αρμονική να είναι το ίδιο (και δε σου τερματίζουν οι ρυθμίσεις μπρος-πίσω στα saddles) δεν θα πείραζα τίποτα εκτός εάν ...


(πάμε στο βασικό)


... το nut δεν είναι καλοκομμένο. Από τα πιο βασικά σημεία που θέλουν προσοχή σε όλες τις κιθάρες και ειδικά σε αυτές με headstock τύπου LP (3+3) είναι το καλοκομμένο nut για σταθερότητα κουρδίσματος (και για να μη φαλτσάρει στα πρώτα τάστα λόγω μεγάλου ύψους).


Για μονώσεις κλπ, humbuckero-κιθάρα είναι. Αν δεν έχει χοντρές βλακείες στην καλωδίωση πρέπει να είναι ικανοποιητικότατη σε θέματα θορύβων.
Α, το άλλο που θα απογείωνε την κιθάρα σε playability είναι ένα καλό leveling, crowning, polishing στα τάστα και στη συνέχεια φυσικά ένα καλό setup στα γούστα σου.


Με τη γέφυρα έχεις παράπονα; Τρίζει; κουνιέται; λυγιέται; ;D  Αν όχι άσ'την ήσυχη.


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #12 στις: 05/01/18, 15:47 »
Χαιρετω τη παρεα. Ειμαι ο jimmakoss κατοχος μιας epiphone les paul standard αγορασμενη το 06. Καιρος λοιπον να προβω σε μερικες αναβαθμισεις με την βοηθεια σας φυσικα. Η κιθαρα ειναι σε "μαμα" κατασταση και σιγουρα χριζει αλλαγης μαγνητων, ποτενσιομετρων και switch φυσικα.
Η γκαμα της μουσικης που θελω παιζω ειναι psy rock ambient experimental και ηλεκτρονικη μουσικη γενικοτερα. Επισης και λιγο jazz - fusion.
Αυτο σε σχεση με τους μαγνητες που πρεπει να επιλεξω.
Διαβαζα για τα true temperment frets τα οποια με ενθουσιασαν μπορω να πω αλλα με απογοητευσε η τιμη και σκεφτηκα να βαλω ενα earvana nut για να στρωσω λιγο το intonation. Βλεπω ομως οτι ουτε αυτο ενθουσιαζει τους περισσοτερους κιθαρωδους. Υπαρχει καποιος που να εχει κατι απο αυτα η κατι να προτεινει?
Ακομα, εχω την σκεψη να αλλαξω τις καλωδιωσεις και να μονωσω την καμπινα και να αλλαξω την γεφυρα.
Η αναβαθμιση θα γινει με τον καιρο οχι ολα μαζι. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν κανει τετοιες αλλαγες και θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας. Επισης αν κατι εχει απαντηθει μπορειτε να με παραπεμψετε σε σχετικο topic?
Ευχαριστω


Φίλε Jimm καλησπέρα, στη θέση σου θα έκανα πρώτα ένα Setup. Αν δεν γνωρίζεις εσύ να το κάνεις, πάν' την σε κάποιον τεχνικό. Όλα ξεκινάνε από το σωστό σετάπ.

Το Intonation, το σωστό nut filling, το ύψος των μαγνητών, το επιθυμητό action και πολλά άλλα έχουν να κάνουν με αυτή τη διαδικασία.

Στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω συναντήσει, το κακό setup ήταν η αιτία προβλημάτων και όχι τα συγκεκριμένα parts. Άρα αν δεν έχει γίνει setup ποτέ στο όργανο, ή έχει περάσει καιρός, βρες κάποιον μάστορα που εμπιστεύεσαι ή γνωρίζεις τη δουλειά του κτλ, και ξεκίνα από εκεί. Εφόσον έχεις μία σωστή εικόνα του οργάνου, μπορείς να δεις που ρεαλιστικά "πονάει" ή δεν σε καλύπτει και να προχωρήσεις σε αναβαθμίσεις.

Πάντα οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά είναι η αναβάθμιση που αντιλαμβάνεται ο παίχτης άμεσα (αλλάζει ο ήχος δραστικά). Η πρόταση μου είναι αν σκεφτείς να αλλάξεις του μαγνήτες σου, να κάνεις αλλαγή τουλάχιστον της καλωδίωσης και των 2 volume pots με καλά 500άρια (CTS Audio pots 500k). Αν δεν χρησιμοποιείς τα tone και τα έχεις ανοιχτά, μην ασχοληθείς καν. Ένα καλό output jack (Switchcraft) είναι μία φθηνή και εγγυημένη αναβάθμιση για το ότι δεν θα έχεις πρόβλημα για πολλά χρόνια. Το switch σε Les Paul το αλλάζεις μόνο αν έχει πρόβλημα, δεν έχεις να κερδίσεις κάτι. Shielding δεν είναι απαραίτητο και μην μπαίνεις καν στη διαδικασία. Αν η κιθάρα σου είναι σωστά γειωμένη, οι κολλήσεις είναι καθαρές, δεν υπάρχουν προβληματικά parts και η δουλειά γενικά γίνει όπως πρέπει δεν πρέπει να έχεις τον παραμικρό θόρυβο.

Από εκεί και πέρα, γέφυρα δεν θα πείραζα, παρά μόνο αν τα saddles δεν έφταναν για την ρύθμιση του σωστού intonation -κάτι που αν δεν γνωρίζεις να το κάνεις, θα πρέπει να σε ενημερώσει ο τεχνικός που θα την πας. Μόνο σε εκείνη την περίπτωση εξετάζεις τις επιλογές σου (υπάρχουν λύσεις τόσο με τη stock γέφυρα όσο και με aftermarket λύσεις). Το nut είναι κάτι το οποίο χρήζει προσοχής. Όχι απαραίτητα αντικατάστασης αλλά ένα κακοκομμένο nut δημιουργεί τεράστια προβλήματα σε κούρδισμα, action, αίσθηση, ήχο. Γνώμη μου μόνο σε περίπτωση πλαστικού nut θα πήγαινα σε αλλαγή, κυρίως για το υλικό. Τα TUSQ preslotted nuts είναι η προσωπική μου επιλογή.

Τα τάστα στο μεγαλύτερο ποσοστό κιθάρων που έχω πιάσει στα χέρια μου είχαν προβλήματα. Άλλα μεγάλα που επηρέαζαν το action και το intonation, και άλλα μικρότερα που με ένα γυάλισμα ήταν σαν καινούργια. Όπως και να έχει τα τάστα σου τα αλλάζεις μόνο αν δεν σε βολεύουν οι διαστάσεις τους, ή αν έχουν φαγωθεί τόσο που δημιουργούν πρόβλημα στον παίχτη (αίσθηση)Αυτά τα ολίγα από εμένα. Ελπίζω να βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/18, 15:49 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #13 στις: 05/01/18, 16:06 »
Δεν ξερω για τα ταστα των λεσπολογιων,αλλα αυτα τα τεμπερμεντ που ειναι σαν σκοτωμενα φιδια,σιγουρα δεν σου επιτρεπουν να κανεις μπεντ.
Ειναι η φαση τυπου "μολις πηρα την κιθαρα απο τον μαστωρα με καινουρια ταστα-βουτιρο αλλα στο μπεντ μου σπανε οι χορδες,τι φταιει;"
Και η πρωτη απαντηση "α τον απατεωνα τον μαστωρα,βαλε φωτο"
Και μετα την φωτο
"Α τα απατεωνικα τα τεμπερμεντ"


Δημήτρη μια χαρά bend κάνεις, αλλά επειδή δοκίμασα κιθάρα που τα είχε πάνω, δεν έχουν καμία σχέση με τα fanned -που συζητούσαμε παλιότερα-, σε αίσθηση. Δεν ένοιωσα καμία διαφορά στο παίξιμο, όντως το intonation είναι εξαιρετικό. Bends, vibrata κτλ κουρδίζουν καλύτερα, αλλά θέλουν συνήθεια ειδικά στα bends όχι γιατί σπάνε χορδές ή κάτι, αλλά κυρίως γιατί πρέπει να "ξαναπρογραμματίσεις" την δύναμη που ασκείς σε κάθε bend για να πιάσεις την νότα που στοχεύεις. Αν το treatment στα τάστα είναι καλό, bends κτλ βγαίνουν κανονικά, με την παραπάνω -λογική- ευαισθησία στην δύναμη που ασκούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/18, 16:22 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Jimm@koss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #14 στις: 05/01/18, 16:34 »
ουαου πολλες οι απαντησεις... Παμε...

"Saved" και "Guitar fan": Δεν ειμαι και πολυ "bender" γενικα. Οχι οτι δεν μ'αρεσει η δεν μπορω απλα θελω αυτον τον "καρφι"ηχο στα πατηματα και οσο το δυνατον καλυτερες αρμονικες.  Δεν εχω σπασει ποτε χορδη στην LP εκτος απο μια φορα που ακουμπησα τσιγαρο κατα λαθος... :D . Ακομα και σε "gilmourish" style bend δεν ειναι ευκολο να σπασει η χορδη. (με 10ρες ετσι??). Απλα θελει συχνη συντηρηση το ταστο και καθαρισμα των χορδων απο την μπεχρα και την ιδρωτιλα πριν αρχιζεις να bendαρεις διχως αυριο και κατι αλλο (προσωπικη σκεψη) ειναι οτι αν λαδωσεις παραπανω την ταστιερα λαδωνονται και τα δαχτυλα πολυ ευκολα με αποτελεσμα ασυναισθητα να πιεζεις παραπανω την χορδη για να μην σου γλυστραει στο bend και ζντιν... :-\

"Vegos": Η G και Β μερικες φορες κανουν τα αυτια μου να πονανε με τις αλλες δν εχω θεμα.  Απ'οσο ξερω το intonation απο μαμα σχεδον σε ολες τις Epi ειναι γτπ εκτος αν στη σεταρουν εκει που την αγοραζεις. H δικια μου ειναι ρυθμισμενη απο εναν πολυ καλο μαστορα στο περαμα αλλα απο τοτε το ρυθμιζω μονος μου

Οπως και να χει δεν προκειται να σκασω τοσα λεφτα για True temperment αλλα ισως να εβλεπα διαφορα με το earvana nut...? τι λετε? Εχει κανενας εμπειρια?

"Zeoy": Το switch δεν το συζηταω, μου κανει διακοπες στον bridge οταν ειναι σε καθετη θεση?? ενω αν το "στριψω" λιγο προς το μπρατσο στρωνει.
Ποτενσιομετρα ειναι ενταξει αλλα ισως να ηθελα να αλλαξω τα vol με αυτα που εχουν μικροτερη διαδρομη (δν εχω πεταλι). Και αν ειναι να αλλαξω θα τα αλλαξω ολα.
Το nut ειναι αλλαγμενο φυσικα στον ιδιο μαστορα που ανεφερα πριν
Με την γεφυρα δεν εχω παραπονα οχι, ελεγα μηπως θα εκανε διαφορα μιας καλυτερης ποιοτητας
Η καλωδιωση ειναι η μαμα και θορυβος υπαρχει σε νορμαλ σταδιο. Εχω διαβασει το σχετικο topic εδω
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77022.0 οπου ο "panixgr" αναφερει για  hum canceling μαγνητες.. που ουτως η αλλως θα αλλαξω. Δεν θα μονωσω τπτ αν οι καινουργοι μαγνητες προσφερουν καθαροτητα

Αποσυνδεδεμένος Jimm@koss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #15 στις: 05/01/18, 17:22 »
Στην δουλεια μου κανουμε service σε ενα καρο ηλεκτρικες και ηλεκτρονικες συσκευες, ενισχυτες ηχεια παντος τυπου. Ειναι ευκολο για μενα να βρισκω ανταλλακτικα αναλωσιμα κυριως οποτε καλωδιωση, αλλαγες ποτενσιομετρων, μετρησεις, μπορουν να γινουν απο μενα. Το setup βεβαια ειναι ενα αλλο θεμα που μαλλον θα εμπιστευθω μαστορα με εμπειρια αφου βεβαια αλλαχτουν οι μαγνητες και η καλωδιωση να δω αν θα κοψει ο θορυβος. Κατα την γνωμη σας μπορει να ερχεται απ τον ιδιο τον μαγνητη θορυβος? H απο το tone?
Τα ταστα μου δεν ξερω τα εχω συνηθησει, δεν θεωρω οτι ειναι προβλημα, τα τσεκαρω συχνα. Το μπρατσο ειναι ισιο, το nut και το action αρκετα χαμηλα, και δεν τασταρει πουθενα. Αρα μαλλον ειμαι οκ. Tο sustain βεβαια σε bending  καπου χανει και δεν ξερω αν ειναι η τεχνικη μονο η φταιει κ τπτ αλλο...
Το υψος των μαγνητων δεν μπορω να φτιαξω ευκολα αφου χαμηλα παιζει κλασμενα και ψηλα βαβουριαζει. Μονοδρομος η αλλαγη. Δεν ξερω ομως πως να αποφασισω τι μαγνητες να βαλω. Δεν ξερω τον τροπο παρα μονο καποια samples που μπορω να βρω στο ιντερνετ τα οποια μου φαινονται αστεια γτ δεν μπορω να καταλαβω διαφορες συγκρινοντας τα, δεν ξερω τι κιθαρες τους παιζουν και αν θα πετυχω κατι στο youtube ξερω οτι ο ηχος ειναι σκοτωμενος σε mp3.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/18, 17:34 από Jimm@koss »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #16 στις: 05/01/18, 17:41 »
"Vegos": Η G και Β μερικες φορες κανουν τα αυτια μου να πονανε με τις αλλες δν εχω θεμα.  Απ'οσο ξερω το intonation απο μαμα σχεδον σε ολες τις Epi ειναι γτπ εκτος αν στη σεταρουν εκει που την αγοραζεις. H δικια μου ειναι ρυθμισμενη απο εναν πολυ καλο μαστορα στο περαμα αλλα απο τοτε το ρυθμιζω μονος μου

Προφανώς όμως, κάτι δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.
Εντάξει, η G πάει στο διάολο καθώς ποτέ μου δεν την χώνεψα, απορώ γιατί την έβαλαν στις κιθάρες  ;D ;D ;D ;D
Πέραν της πλάκας τώρα, έχω την αίσθηση ότι σε κιθάρες με σταθερή γέφυρα, το intonation είναι σχετικά εύκολο.
Αν έχει τερματίσει το βαγονάκι, γύρνα το ανάποδα.
Το ίδιο έχω κάνει στην γέφυρα μιας δικής μου και έλυσα το πρόβλημα.
Δες την attached photo.

Το setup βεβαια ειναι ενα αλλο θεμα που μαλλον θα εμπιστευθω μαστορα με εμπειρια αφου βεβαια αλλαχτουν οι μαγνητες και η καλωδιωση να δω αν θα κοψει ο θορυβος. Κατα την γνωμη σας μπορει να ερχεται απ τον ιδιο τον μαγνητη θορυβος? H απο το tone?

Θεωρητικά, οι μαγνήτες σου είναι humbuckers και δεν πρέπει να έχουν θόρυβο.
Τι ακούς; Στατικό;

Παράθεση
Δεν ξερω ομως πως να αποφασισω τι μαγνητες να βαλω. Δεν ξερω τον τροπο παρα μονο καποια samples που μπορω να βρω στο ιντερνετ τα οποια μου φαινονται αστεια γτ δεν μπορω να καταλαβω διαφορες συγκρινοντας τα, δεν ξερω τι κιθαρες τους παιζουν και αν θα πετυχω κατι στο youtube ξερω οτι ο ηχος ειναι σκοτωμενος σε mp3.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι μαγνήτες είναι η δυσκολότερη αγορά. Καθώς ο καθένας μας αναζητά κάτι διαφορετικό στον ήχο του, και είναι κάτι που πρέπει να το δοκιμάσεις πάνω στο δικό σου όργανο, με το δικό σου setup και παίξιμο, έτσι εκ των πραγμάτων περιπλέκεται η επιλογή.

Οπότε δυστυχώς ή πας με την πεπατημένη -- ρωτόντας (όπως τώρα) να σου πουν άλλοι την γνώμη τους (που ίσως έχουν κάνει περισσότερες δοκιμές) ή τις κάνεις μόνος σου, αναλαμβάνοντας το "ρίσκο".

Αποσυνδεδεμένος Jimm@koss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #17 στις: 05/01/18, 20:05 »
Σωστος ο Vegos.. Πολυ καλη ιδεα αν και δεν ειμαι στα τερματα. Προβλημα αντιμετωπιζω ανεβαινοντας την ταστιερα σ αυτες τις δυο χορδες. Αυτο μου το ειχε πει κι ο μαστορας ειδικα για την G. Ολα αυτα καταλαβαινεις οτι ειναι σχεδον ανεπαισθητα. Ο "πονος στα αυτια" ειναι υπεβολη ενταξει. Δημιουργειται ενα προβλημα ομως οταν προσπαθεις να κολλησεις πληκτρα σε μια ηχογραφηση και αυτο ειναι που θελω να "στρωσω" οσο το δυνατο καλυτερα.

Humbuckers ναι. Κλασικος θορυβος γειωσης ειναι και τωρα σκεφτομαι οτι ισως να προερχεται και απο το output. Αποκλειονται τα καλωδια και οι ενισχυτες σιγουρα. Ρωτησα για τους μαγνητες διοτι η κιθαρα εχει φαει τρακαρισμα στο πορτ μπαγκαζ με αποτελεσμα να ξεκολλησει το κεφαλι... Η κιθαρα κολληθηκε παλι απο φιλο εμπειρο αλλα οι μαγνητες??? Μπορει να προερχεται απο κει? Το μεγεθος της ζημιας φαινεται παρακατω...
(προσοχη οι ακολουθες εικονες μπορουν να ενοχλησουν. Ακαταλληλες για ανηλικους)


Και κατι που περελειψα να πω ειναι οτι παιζω με ενα μικρο ενισχυτακι της Roland προς το παρον, σε λιγες μερες θα εχω εναν Peavey Bandit 112
(Οχι οτι τον διαλεξα ακουστικα αλλα θα τον παρω λογω χαρης) και μπορει να πουληθει κι ολας μεχρι να κατασταλαξω και σ αυτο το θεμα. Παιζω αρκετες φορες με ενα twin και ενα super reverb '79 και ενα marshal 60w. Πεταλακια εχω ενα eq, ενα DD/sampler και ενα looper. Τα υπολοιπα εφε... καρτα ηχου - προγραμματα.

 Εχοντας υποψιν αυτα και το υφος της μουσικης που θελω να παιζω  θελω να κατασταλαξω σε 5 - 10 μαγνητες που με καλυπτουν και να διαλεξω χρησιμοποιωντας και την τυχη μου. Βαθυς στρογγυλος ογκωδης ηχος (χωρις την υπερβολη του) καθαρα arpeggios, χωρις να "ξυριζει" στα distorted πριμα. Ξερω δεν μπορω να γινω απολυτα κατανοητος αλλα που ξερεις.
Φιλοι μου ηδη σας υπερευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #18 στις: 05/01/18, 20:49 »
Νυαξει.Κι εγω εχω βανδαλισει τα μπασα μου,αλκα εσυ φιλε περασες σε αλλο λεβελ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #19 στις: 05/01/18, 22:07 »
Η αναβάθμιση στους μαγνήτες σίγουρα μπορεί να πιάσει τόπο. Υπάρχουν πλέον φτηνοί και καλοί humbuckers για όλα τα γούστα.


Ποτενσιόμετρα και switch άμα δουλεύουν δεν θα τα πείραζα (ριξ'τους και κανα Deoxit αν έχεις πρόβλημα με χρατσαχρούτσα και βλέπεις).


Για το intonation που λες αν με κανούριες χορδές μπορείς και φέρνεις το 12 τάστο πατημένο και την αντίστοιχη αρμονική να είναι το ίδιο (και δε σου τερματίζουν οι ρυθμίσεις μπρος-πίσω στα saddles) δεν θα πείραζα τίποτα εκτός εάν ...


(πάμε στο βασικό)


... το nut δεν είναι καλοκομμένο. Από τα πιο βασικά σημεία που θέλουν προσοχή σε όλες τις κιθάρες και ειδικά σε αυτές με headstock τύπου LP (3+3) είναι το καλοκομμένο nut για σταθερότητα κουρδίσματος (και για να μη φαλτσάρει στα πρώτα τάστα λόγω μεγάλου ύψους).


Για μονώσεις κλπ, humbuckero-κιθάρα είναι. Αν δεν έχει χοντρές βλακείες στην καλωδίωση πρέπει να είναι ικανοποιητικότατη σε θέματα θορύβων.
Α, το άλλο που θα απογείωνε την κιθάρα σε playability είναι ένα καλό leveling, crowning, polishing στα τάστα και στη συνέχεια φυσικά ένα καλό setup στα γούστα σου.


Με τη γέφυρα έχεις παράπονα; Τρίζει; κουνιέται; λυγιέται; ;D  Αν όχι άσ'την ήσυχη.

+1 σε όλα τα σημεία φίλε.

Οσον αφορά το νατ, μια σκέψη είναι να παίξει κανείς για ένα χρονικό διάστημα με 2 νούμερα παραπάνω gauge (π.χ. για Les Paul απο 10άρες -> 12άρες), και να κάνει σχετικά βαριά χρήση, bends (όσο αυτο είναι δυνατό με 12άρες). Ε... όταν ξαναγυρίσει στις 10άρες, και θα του φαίνονται μαλακές και εύκολες και θα έχουν ανοίξει οι τρύπες του nut, ώστε να μην μαγκώνουν τις χορδές.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #20 στις: 05/01/18, 22:23 »
Ρωτησα για τους μαγνητες διοτι η κιθαρα εχει φαει τρακαρισμα στο πορτ μπαγκαζ με αποτελεσμα να ξεκολλησει το κεφαλι... Η κιθαρα κολληθηκε παλι απο φιλο εμπειρο αλλα οι μαγνητες??? Μπορει να προερχεται απο κει? Το μεγεθος της ζημιας φαινεται παρακατω...
(προσοχη οι ακολουθες εικονες μπορουν να ενοχλησουν. Ακαταλληλες για ανηλικους)


κλασικό "κάταγμα αυχένος" LP. Εχω δει και κολήσεις που δεν φαίνεται тпт.

Αποσυνδεδεμένος Jimm@koss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #21 στις: 06/01/18, 01:34 »
Ναι αλλα ειναι πιο sexy οι τσαμπουκαδες.. 8)


Η αναβάθμιση στους μαγνήτες σίγουρα μπορεί να πιάσει τόπο. Υπάρχουν πλέον φτηνοί και καλοί humbuckers για όλα τα γούστα.


Μηπως εχεις να προτεινεις καποια να κοιταξω? Δυσκολευομαι να καταλαβω ποιοι ειναι οι "καλοι". Σιγουρα οχι μονο οι επωνυμοι αλλα με τους φθηνους δυσκολευομαι να εμπιστευτω και ειναι και πιο δυσευρετοι να τους ακουσεις


+1 σε όλα τα σημεία φίλε.

Οσον αφορά το νατ, μια σκέψη είναι να παίξει κανείς για ένα χρονικό διάστημα με 2 νούμερα παραπάνω gauge (π.χ. για Les Paul απο 10άρες -> 12άρες), και να κάνει σχετικά βαριά χρήση, bends (όσο αυτο είναι δυνατό με 12άρες). Ε... όταν ξαναγυρίσει στις 10άρες, και θα του φαίνονται μαλακές και εύκολες και θα έχουν ανοίξει οι τρύπες του nut, ώστε να μην μαγκώνουν τις χορδές.

Επαιζα για ενα διαστημα με 12αρες και οντως οταν αλλαζεις παλι σε 10ρες κανεις αυτα τα ανουσια bend απο μι σε λα....#  :o
Οι τρυπες του nut δηλ μπορουν να εχουν και μεγαλυτερο διακενο απο οτι δινει ο κατασκευαστης? Τα nut δεν ειναι συγκεκριμενα για το παχος των χορδων?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #22 στις: 06/01/18, 08:21 »
Επαιζα για ενα διαστημα με 12αρες και οντως οταν αλλαζεις παλι σε 10ρες κανεις αυτα τα ανουσια bend απο μι σε λα....#  :o
Οι τρυπες του nut δηλ μπορουν να εχουν και μεγαλυτερο διακενο απο οτι δινει ο κατασκευαστης? Τα nut δεν ειναι συγκεκριμενα για το παχος των χορδων?

τα νατς είναι συνήθως απο κόκκαλο/πλαστικό/γραφίτη/μπρούτζο/ατσάλι. Αν εξαιρέσουμε τα 2 τελευταία υλικα όλα τα υπόλοιπα τριβονται με την χρήση. Δες π.χ. τις πατέντες του Erlewine για αποκατάσταση φαγωμένου νατ σε strat. Απλά στις strat τρίβονται περισσότερο λόγω tremolo οπότε ανοίγουν μέχρι σε σημείο να χαμηλώνει το action οπότε θέλουν επισκευή, ενώ στις LP αν υπάρχει πρόβλημα (που συνήθως υπάρχει) είναι σταθερό - δεν επιδεινόνεται, μέχρι φυσικά την λύση του.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #23 στις: 06/01/18, 08:26 »
Εντάξει, η G πάει στο διάολο καθώς ποτέ μου δεν την χώνεψα, απορώ γιατί την έβαλαν στις κιθάρες  ;D ;D ;D ;D

για αυτόν τον λόγο :
https://youtube.com/watch?v=2bmou13DGyk?t=75

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμιση Les paul
« Απάντηση #24 στις: 06/01/18, 08:28 »
Ενα καλο κολπο για να χαραξεις nut ειναι ενω φορας το παλιο,τριβεις το καινουριο πανω στις χορδες (βεβαια εχεις βρει τις αποστασεις πιο πριν)
Το εχω κανει σε tusq που μου στιλαν κιθαρας αντι μπασου και επαθα πλακα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/06, 13:51
από Acanthor
11 Απαντήσεις
5272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 22:01
από geo134
6 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/10, 22:58
από Serviani
14 Απαντήσεις
4514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/11, 15:20
από mackay
9 Απαντήσεις
2664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/11, 19:52
από zeromancer
13 Απαντήσεις
5765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
12 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
3 Απαντήσεις
3832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/12, 20:47
από vagtanplan
14 Απαντήσεις
7385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650
7 Απαντήσεις
7545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/19, 01:58
από Odis85