Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Περί ενισχυτή... ξανά!

(1/8) > >>

BitCollector:
Πολυσυζητημένο, όμως ανοίγω νέο θέμα κυρίως λόγω του ότι αρκετές προτάσεις που υπάρχουν σε άλλα θέματα είναι παλιές και αναφέρονται σε μοντέλα που δεν κυκλοκοφούν.
Θέλω έναν ενισχυτή λοιπόν λαμπάτο και αποκλειστικά για παίξιμο στο σπίτι. Κατά συνέπεια δε με ενδιαφέρουν τα πολλά βατ ούτε τα εφέ (αν και όταν χρειάζομαι εφέ έχω μια υποφερτή λύση). Θέλω καθαρά λαμπάτο ενισχυτή, χωρίς ψηφιακούς μοντερνισμούς και άλλα πράγματα του σατανά!  >:D :P Θα με ενδιέφερε να υπάρχουν δυο κανάλια και υποδοχή για f/s καθώς και βάθος. Κατά προτίμηση θα ήθελα τα έως 500 ευρώ ας πούμε που θα μπορούσα να διαθέσω να αγοράσουν κάτι που να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά σε αυτό που με νοιάζει: ένα καλό λαμπάτο μηχάνημα χωρίς περιττά πράγματα. Οι ήχοι που μου αρέσουν είναι οι κλασικοί καθαροί στρατοήχοι με το κουάκ (2η-4η θέση) και οι μισοβρόμικες μπλουζ χροιές. Δε θα με ενδιέφερε πχ να παίξω χαρντ ροκ (θα θελα  ;D ) με το gain του ενισχυτή.

Με βάση αυτά που διαβάζω εδώ ο προσανατολισμός μου στα καθαρά πάει σε Fender και όχι σε Marshall/Vox. Η Fender όμως έχει μηχανάκια μεγαλούτσικα  (δεν έχει πχ μηχανήματα του 1, 4-5 W όπως οι άλλες), εκτός από το Bassbreaker 007, τον οποίο βλέπω με ενδιαφέρον. Για τις άλλες μάρκες δε γνωρίζω και πολλά.

Καμιά γνώμη/άποψη/κριτική από κατόχους ενισχυτών και μη;

hot_sauce (φλουτσ):
Ο Laney Cub 12R είναι, κατ'εμέ, εξαιρετικός ενισχυτής αλλά δεν καλύπτει όλα τα κριτήρια που έθεσες.

Έχει βάθος, παίζει χαμηλά (έχει και είσοδο του 1W για...ύπερχαμηλά! ;D ) και έχει είσοδο για f/s. 12άρι ηχείο για καλή απόδοση μπάσων αλλά αυτό ίσως είναι και ο λόγος που δε θα σε ικανοποιήσει στα καθαρά και δε θα σου δώσει κάτι σε στυλ Fender. Ριξ'του μια αυτιά όμως, θα τον βρεις στους Νάκες.


(Η διαφορά τιμής από Thomann δε νομίζω να δικαιολογεί την αγορά από εξωτερικό)

atav (φλουτσ):
Ο bassbreaker είναι μια λύση, επίσης κοίταξε τον cub12r της Laney, τίμιος, οικονομικός και κάνει αυτά που θέλεις.Στα 509 παίζει ο Egnater tweaker στον Thomann, περισσότερα watt και χωρίς reverb αν δεν κάνω λάθος, αλλά ψάξ'τον λίγο γιατί ακούγεται πολύ ωραίος στα βίντεο που έχω δει και με πολλές επιλογές.Τέλος, η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις στα μτχ, με 500€ κυκλοφορούν διαμάντια πια..


Edit: πχ μόλις είδα σε διπλανό site αγγελιών έναν Koch studiotone 20 στα 500€... Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτά που συζητάμε μέχρι στιγμής...Ενισχυτάρα που παίζει τα πάντα.

mouz:
Εκτός από τον laney θεωρώ ότι πολύ καλές λύσεις είναι και blackstar (1 και 5 - προσωπικά προτιμώ 5) και αυτός που ξέρω και μου αρέσει πολύ, ο bugera v22 που τον έχει πάρει ένας φίλος και είναι ξετρελαμένος. Εγώ αν θυμάστε είχα πάρει προσφορά στα 370 ένα θεριό (για τις δικές μου ανάγκες που ακόμα δεν τον έχουν βγάλει από το σπίτι :-), τον 333 infinium με 2 12άρια. Παίζω μέχρι το 2 στην ένταση και φυσικά πιο καθαρά δε γίνεται χεχε). Πάντως για μεταχειρισμένους λαμπάτους να πω την αλήθεια εγώ τους φοβάμαι λίγο γιατί δε μπορώ να τους εκτιμήσω.
Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/06/18, 14:36... και παρεμπιπτόντως, ενώ από fender ενισχυτές γενικά δεν έχω εμπειρία, πρόσφατα είχε βγάλει προσφορά η Thomann τον vaporizer με δύο 10άρια ηχεία αν δεν κάνω λάθος στα 180 ευρά (!) και το πήραν τρεις φίλοι μου (εξαντλήθηκε σε χρόνο μηδέν). Όταν τον δοκίμασα, μου έκανε εντύπωση ότι μη Gibson και γενικότερα με ΗΒ βρώμιζε γρήγορα ο ήχος και στα καθαρά του. Έπαιζε καθαρά καθαρά με μονούς. Για αυτό θα έλεγα για βασικό ενισχυτή καλό είναι να τον ακούσουμε πρώτα ή να ξέρουμε ότι είναι οκ από φίλο που να ξέρει.

Spyros Delta:

--- Παράθεση από: hot_sauce (φλουτσ) στις 22/06/18, 12:04 ---(Η διαφορά τιμής από Thomann δε νομίζω να δικαιολογεί την αγορά από εξωτερικό)

--- Τέλος παράθεσης ---
Δικαιολογει ομως σε περιπτωση που δεν αρεσει ο ενισχυτης, την επιστροφη του μεσα σε ενα μηνα, χωρις καμια ερωτηση.
Αν το κανει Εληνικο καταστημα αυτο .... πολυ ευχαριστως. (για μενα)
Συγχώνευση μηνυμάτων: [time]22/06/18, 14:36[/time]

--- Παράθεση από: atav (φλουτσ) στις 22/06/18, 12:07 ---Edit: πχ μόλις είδα σε διπλανό site αγγελιών έναν Koch studiotone 20 στα 500€... Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτά που συζητάμε μέχρι στιγμής...Ενισχυτάρα που παίζει τα πάντα.

--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν παιζει σπιτι αυτος (οπως πρεπει).  ;D
Αν και δεν παιζει οπως πρεπει, κανενας λαμπατος σπιτι.
Γιατι απο οσους εχω ακουσει κατω απο 20-30W δεν μου ακουστηκε κανενας σαν λαμπατος. Μονο κατ'ονομα ειναι ... λαμπατοι. Αν δεν φας την "κλωτσια" τι να λεμε?
Εσυ που ειχες και μικρο και μεγαλο λαμπατο τι εχεις να πεις επ αυτου? Αν παρω τον 100αρη marshall και τον βαλω σπιτι να παιξει με το master στο 0.1 (για να μη σηκωθει η γειτονια στο ποδι)  και βαλω διπλα και εναν 5W να κρανκαρει, ποιος θα ακουγεται καλυτερα?
Εμενα μου αρεσει πιο πολυ ο 100αρης  marshall με 4x12 στο 0.5 (ισα που ανοιγει δλδ το volume  την ενταση), παρα ο koch δυνατα και πολυ περισσοτερο απο τον 5W marshall  δυνατα.
Τον koch δεν τον πηρα για το σπιτι, αλλα για το ευκολο κουβαλημα και για να τρωει αυτος τις κλωτσες στα live και οχι ο καλος ο ενισχυτης.

Οποιος και αν ακουστει παντως καλυτερα, δεν θα ακουστει σαν ... το λαμπατο ενισχυτη που θελουμε να ακουσουμε, γιατι αυτο απαιτει ... ενταση και μεγαφωνα.
Το βαρεθηκα το παραμυθι των .... μικρων λαμπατων.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View