Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες

(1/4) > >>

mouz:

(Η συζήτηση διαχωρίστηκε από εδώ. hot_sauce)

Αυτός πράγματι μου κινεί το ενδιαφέρον για οικονομική λύση, αν και το footswitch θα το ήθελα.


Σε σχέση με αυτά που λένε οι πολύ πιο έμπειροι από εμένα παραπάνω, να προσθέσω και εγώ την εμπειρία του, ας πούμε πιο τουρίστα  ;D :

Όπως ξέρετε, κατά λάθος πήρα ενισχυτή πολύ δυνατότερο από αυτόν που χρειάζομαι. Παίζω στο 1.5 με 2, με την προενίσχυση στο 2 και την κιθάρα στο 3-4 (ναι, ούτε την κιθάρα δεν μπορώ να βάλω τέρμα) και κατεβαίνει η γυναίκα μου από το επάνω πάτωμα να μου πει ότι είναι πολύ δυντά και δεν μπορεί να διαβάσει η κόρη μου. Έχω και έναν Amplify 75 που είχα πάρει ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ (το βάζω κεφαλαία γιατί από ποιότητα ήχου τελικά κατά την άποψή μου είναι M5 με PRIUS η σύγκριση) με τον οποίο παίζω πολύ σπάνια. Μου τη σπάει ιδιαίτερα με τον Amplify ότι ό,τι κιθάρα και να πιάσω ο ήχος είναι ό,τι διαλέξω με το modelling. Παίζω πάντα λοιπόν εξαιρετικά χαμηλά, τα καθαρά είναι τέλεια και παίζω όσο χαμηλά θέλω, τα βρώμικα όχι. Βάζω βέβαια το crunch ή το lead κανάλι, αλλά χωρίς ένταση η βρώμα δεν μου αρέσει καθόλου. Για την ακρίβεια ακόμα και στο όριο της έντασης που είναι ανεκτό για τους γύρω, πάλι δεν μου αρέσει η βρώμα που βγάζουν το crunch και το lead (το crunch δεν πολυβρωμίζει σε χαμηλές εντάσεις έτσι κι αλλιώς).

Παρόλα αυτά, δεν τον αλλάζω τον ενισχυτή για πιο μικρό, ούτε attenuator αγόρασα. Τον συνήθισα και μου αρέσει που είναι δυνατός και παίζω χαμηλά. Όταν δοκίμασα λαμπάτους στα 5 βατ είναι αλήθεια ότι δεν μου άρεσε ο ήχος τους σε σχέση με το δικό μου. Να πω όμως ότι ο μεγάλος ενισχυτής (ο δικός μου τουλάχιστον) έχει και ένα μάλλον σοβαρό μειονέκτημα: Με τα σχεδόν 40 κιλά του, δεν τον κουνάω ούτε μέσα στο σπίτι. Όταν πάω σε φίλους παίρνω τον Amplify (που όπως είπαμε δεν μου αρέσει τελικά καθόλου ο ήχος του). Για αυτό πλέον μάλλον θα πήγαινα αν άρχιζα από την αρχή στα 15 με 20 βατ λάμπα (βέβαια τώρα που το γράφω αυτό ρίχνω μια ματιά στον ενισχυτή και ίσως και να ξαναέπαιρνα τον ίδιο χαχαχα).

Επιμένω πάντως ότι αγορά μεταχειρισμένου λαμπάτου είναι για τους έμπειρους, ιδιαίτερα σε σχέση με την κατάσταση των λαμπών (ένας από τους λόγους που μου άρεσε ο infinium είναι αυτό που διαφημίζουν για τη διάρκεια ζωής των λαμπών και ότι μπορείς να ελέγξεις με μηχανικό τρόπο και όχι με τα άχρηστα αυτιά μου όταν χρειάζεται αλλαγή.


(εγώ τον δικό μου τον είχα πάρει καινούργιο στα 370, τώρα τον βλέπω σε ελληνικό κατάστημα στο σκρούτζ 500, νομίζω εύκολα μπορεί κανείς να τον κατεβάσει ίσως και κανένα κατοστάρικο αφού δεν βγαίνει πια).

modfori:
έχε υπόψιν πάντως ότι το μεγάφωνο του ενισχυτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο .
στους περισσότερους ενισχυτές τα μεγάφωνα είναι πολύ μεγαλύτερης ισχύος απ'ότι οι ενισχυτές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνεις να "κουνηθούν" ώστε να αποδώσουν .

mouz:

--- Παράθεση από: modfori στις 22/06/18, 20:10 ---έχε υπόψιν πάντως ότι το μεγάφωνο του ενισχυτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο .
στους περισσότερους ενισχυτές τα μεγάφωνα είναι πολύ μεγαλύτερης ισχύος απ'ότι οι ενισχυτές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνεις να "κουνηθούν" ώστε να αποδώσουν .

--- Τέλος παράθεσης ---


Σωστό! (ως φυσικός μιλάω τώρα χεχε). Για αυτό και τελικά ίσως έχει νόημα η λογική κεφαλή / καμπίνα. Εμένα ο δικός μου έχει δύο 12άρια. Δεν ξέρω αν αξίζει να βρω καμιά μικρότερη καμπίνα (μην κάνω και καμιά μ@λ@κία), γιατί μπορώ να αποσυνδέσω την "καμπίνα" (combo είναι φυσικά) και να συνδέσω άλλη. Βέβαια 120 βατ που να τα κρύψεις...

saved:

--- Παράθεση από: modfori στις 22/06/18, 20:10 ---έχε υπόψιν πάντως ότι το μεγάφωνο του ενισχυτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο .
στους περισσότερους ενισχυτές τα μεγάφωνα είναι πολύ μεγαλύτερης ισχύος απ'ότι οι ενισχυτές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνεις να "κουνηθούν" ώστε να αποδώσουν .

--- Τέλος παράθεσης ---


Διαφωνω.
Οτσν ενα μεγαφωνω ειναι πχ 100 βατ,δεν παει να πει οτι παιζει μονο στα 100 βατ.Παει να πει οτι μετα τα 100 δεν θα παιξει ξανα.
Τα μεγαφψνα κουνιουντε και με 1 βατ ακωμα και με μισο.
Οταν εχουμε χαμηλομενη την ενταση,δεν στελνει ο ενισχυτης ολα τα βατ που μπορει να βγαλει.
Ενα ωρςιο παραδειγμα (αν και δεν ξερω πως τους ηρθε σαν ιδεα) ειναι το master του quilter

mouz:
Εννοεί ότι ένα ηχείο που είναι φτιαγμένο για πολύ δύναμη έχει αντιστάσεις που δεν θα αντιδράσει πολύ στα χαμηλά βατ ώστε ο ήχος που θα βγάλει θα είναι πιο χαμηλός από ένα ηχείο φτιαγμένο για μικρότερη ισχύ. Είναι σωστό νομίζω. Τώρα αν στα combo βάζουνε πολύ δυνατότερα ηχεία, δεν το ξέρω. Παλιά στα στερεοφωνικά που ήταν πακέτο με τα ηχεία, κατά κανόνα τα ηχεία ήταν πιο αδύναμα και καιγόντουσαν σχετικά εύκολα.


Αυτό που έβαλες attenuator είναι; (μου αρέσει εμφανισιακά, θα το κοιτάξω :-)   

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View