Αποστολέας Θέμα: Nightwish - Once  (Αναγνώστηκε 6263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Nightwish - Once
« στις: 07/06/04, 02:40 »
Once

TRACK LISTING
1. Dark Chest Of Wonders
2. Wish I Had An Angel
3. Nemo
4. Planet Hell
5. Creek Mary's Blood
6. The Siren
7. Dead Garden's
8. Romanticide
9. Ghost Love Score
10. Kuolema Tekee Taiteilijan
11. Higher Than Hope

Οι Nightwish βγάλαν καινούριο δίσκο.
Σαν γενικό αποτέλεσμα δεν είναι πάλι κάτι το εξαιρετικό αλλά αποτελεί μια καλή δουλειά.

Περισσότερη ροπή στο Power και heavy, με τα γνωστά επαναλαμβανόμενα βαρετά rifs ιδίως στα 3 πρώτα κομμάτια όπου η κατάσταση καταντάει αηδία, με την φωνή της γκόμενας να μοιάζει ξεκάρφωτη.

Από τα μισά του δίσκου τα τραγούδια μιάζουν ποιό δουλεμένα και τα φωνητικά δένουν καλύτερα με την μουσική. Planet Hell,Creek Mary's Blood, The Siren, Dead Garden's, Romanticide.Κάπως βαρύ πράγμα με το Creek Mary's Blood να είναι λίγο πιο μαλακό.
Από αυτά ξεχωρίζει το Rommanticide.

Προς το τέλος το πράγμα μαλακώνει και πάμε σε ήσυχα κομμάτια.

Γενικά δεν είναι και άσχημο.Ευχάριστο στο άκουσμα αλλά σε καμοιά περίπτωση δεν είναι κάτι το ξεχωριστό.
 Χοντρά μελανά σημεία είναι τα οπερετικά που κατά διαστήματα πετάγονται στο Background και είναι παντελώς ηλίθια >:( .Επίσης θα μπορούσαν να είχαν βγάλει τα 3 πρώτα κομμάτια.Ο δίσκος θα μπορούσε κάλλιστα να σταθεί και χωρίς αυτά.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #1 στις: 07/06/04, 08:35 »
πάντως το metal hammer έγραφε ότι είναι πολύ καλό cd. 9 του βαλε!
 ;)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #2 στις: 07/06/04, 10:19 »
πάντως το metal hammer έγραφε ότι είναι πολύ καλό cd. 9 του βαλε!
 ;)

Σοβαρη πηγη!  :P
Twitter @mcrosog

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #3 στις: 07/06/04, 10:43 »
πάντως το metal hammer έγραφε ότι είναι πολύ καλό cd. 9 του βαλε!
 ;)

Σοβαρη πηγη!  :P
γιατί;;;; Δεν είναι εγκυρη και σοβαρή πηγή ενημέρωσης το Hammerqq  ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #4 στις: 07/06/04, 14:41 »
πάντως το metal hammer έγραφε ότι είναι πολύ καλό cd. 9 του βαλε!
 ;)
Καλά δεν είπα ότι επειδή το λέω εγώ θα είναι έτσι.
Αλλά......9 θυμάμαι είχε βάλει και στο Nightfall In Middle Earth(επειδή έλεγε το επόμενο θα είναι καλύτερο)  :o  και είναι κοινός τόπος φαντάζομαι ότι οι Νightwish δεν είναι ούτε μια τρίχα από...τις μασχάλες των Blind Guardian.

Σου εύχομαι μόνο να μην πάς να το αγοράσεις ελπίζοντας ότι θα ακούσεις κάτι της αξίας του NIghtfall γιατί μάλλον θα κλάψεις τα λεφταδάκια σου.
 ;)
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος sweet_V

  • Μονίμως στον κόσμο της
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #5 στις: 08/06/04, 12:29 »
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται...... ::) :-X
Και το Nemo μ'αρέσει πολυ.... ;) ::) :-X :-X
Say it now because you never know...

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #6 στις: 08/06/04, 12:34 »
πάντως το metal hammer έγραφε ότι είναι πολύ καλό cd. 9 του βαλε!
 ;)
Καλά δεν είπα ότι επειδή το λέω εγώ θα είναι έτσι.
Αλλά......9 θυμάμαι είχε βάλει και στο Nightfall In Middle Earth(επειδή έλεγε το επόμενο θα είναι καλύτερο)  :o  και είναι κοινός τόπος φαντάζομαι ότι οι Νightwish δεν είναι ούτε μια τρίχα από...τις μασχάλες των Blind Guardian.

Σου εύχομαι μόνο να μην πάς να το αγοράσεις ελπίζοντας ότι θα ακούσεις κάτι της αξίας του NIghtfall γιατί μάλλον θα κλάψεις τα λεφταδάκια σου.
 ;)
Έτσι κι αλλιώς αν πάω να αγοράσω αυθεντικό cd θα αγοράσω κάτι άλλο και σίγουρα όχι nightwish!  ;)

Αποσυνδεδεμένος andre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #7 στις: 19/06/04, 13:51 »
πάντως το metal hammer έγραφε ότι είναι πολύ καλό cd. 9 του βαλε!
 ;)
Καλά δεν είπα ότι επειδή το λέω εγώ θα είναι έτσι.
Αλλά......9 θυμάμαι είχε βάλει και στο Nightfall In Middle Earth(επειδή έλεγε το επόμενο θα είναι καλύτερο)  :o  και είναι κοινός τόπος φαντάζομαι ότι οι Νightwish δεν είναι ούτε μια τρίχα από...τις μασχάλες των Blind Guardian.

Σου εύχομαι μόνο να μην πάς να το αγοράσεις ελπίζοντας ότι θα ακούσεις κάτι της αξίας του NIghtfall γιατί μάλλον θα κλάψεις τα λεφταδάκια σου.
 ;)

πες τα ρε φιλε ποντιφικα!BG rulezzzz!εσπειραν στο λιβε στην αθηνα τον οκτωμβριο!Ουπςςς σορρυ για το οφφ τοπικ!

οι nightwish καλοι ειναι και το καινουργιο τους cd τρωγεται(δεν το εχω ακουσει ολο)αλλα δεν συγκρινονται με καμμια δυναμη με τους BG
πρεπει να φανε πολλα-παρα παρα πολλα-ψωμια ακομα για να τους φτασουν στο μικρο τους δαχτυλακι.....Αλλα για καινουργιο συγκροτημα καλοι ειναι και σιγουρα δεν εχουν το στυλ του one hit band  που ειχε αναφερθει σε ενα αλλο thread

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #8 στις: 21/06/04, 18:06 »
     Λοιπον , χωρις να επιτηθομαι σε κανενα .
 Το αλμπουμ αυτο ειναι οτι καλυτερο εχουν βγαλει .Και πιο ωριμο και ιδιαιτερο .
  Αν δεν αποτελει εξελιξη τοτε κανενας δισκος .Μεταφραση  , οσοι λενε οτι δεν αποτελει εξελιξη ειναι ...μ...,μ.. υποκριτες ?
  Σαν γενικο αποτελεσμα ειναι κατι το εξαιρετικο .
 Ειναι ο πιο heavy δισκος τους .
 Δεν ειμαι μουσικος να εξηγησω , απλα ακροατης αλλα .
Ακουω να υπαρχουν ενδιαφεροντα σολα κιθαρας .
Τα κομματια να ειναι απιστευτα φοβερα , και δουλεμενα .
  Τα riffs δεν ειναι καθολου βαρετα , ισα ισα , ειναι καλυτερα , και σιγουρα εχουν επηρεαστει απο διαφορα , νεα στοιχεια , εχουν ανατολιτικες επιρροες , αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι γενικα οι κιθαρες ειναι πιο βαριες ...
Καποιοι ειχαν παραπονεθει οτι η Tarja τραγουδαει ...οπερα , ειδικα σε καποια παλαιοτερα τραγουδια ειπαν πως ηταν σπαστικο αυτο (εμενα μου αρεσε , εχει σπουδαια φωνη) , πλεον ικανοποιει , ακομη και εκεινους , πως να το πω εχει ενσοματωθει η φωνη της , με αλλα λογια τραγουδαει metal .Επισης κανει και τα ανδρικα φωνητικα ο Marco (του οποιου η φωνη μου αρεσει παρα πολυ ) και δενει η ολη εναλλαγη  μεταξυ των δυο φωνων και το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο .
  Ενταξει ενα αλμπουμ για να ειναι ολοκληρωμενο πρεπει να εχει και τα γρηγορα - βαρια κομματια αλλα και τις μπαλαντες , οι οποιες μπαλαντες τους ειναι θεικες .
  Δινει και αλλη διασταση στα τραγουδια και η προσθηκη της ορχηστρας , παρολου που δεν τα παω καλα με τις ορχηστρες .
  Το Nemo ειναι το πιο ευκολο και πιασαρικο κομματι , για αυτο θα ηταν αδικο καποιοι ακουγοντας το να εχουν ολοκληρομενη αποψη για τον δισκο .
  Το  Metal Hammer δεν ειναι εγκυρη πηγη πληροφορησης πιστευω ...
  Και γιατι σνομπαρεται ενα συγκροτημα αν εχει οχι 20  χρονια στο ενεργητικο του , προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι Blind Guardian που εβγαλαν δισκο το '88 αλλα αυτο δεν παει να πει οτι δεν θα ακουσω Nightwish γιατι εβγαλαν δισκο το '97 , και εχουν 7 χρονια στο ενεργητικο τους ..
 Αυτο ομως που δεν μου αρεσει καθολου ειναι οτι τωρα , τα ΜΜΕ και καναλια τυπου Mad (Οχι στο TV War ) προσπαθουν να μας περασουν τους Nightwish , ως νεους Evanescence , και να βλεπουν τα κακομαθημενα που ακουν νινο και Hi- 0 ,  , και οτι βγει απ' το επομενο nuts - Story , το Nemo και να λενε ''ουαου και αλλοι Evanescence , ''
   Ελεος , Αντε τα πηρα , με την παγκοσμιοποιηση ..
  Τους αξιζει , να τους ακουν εκεινοι στους οποιους αξιζει ....
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #9 στις: 21/06/04, 19:49 »
Epeidh eimai o syntakths aftou tou "wanna be" review, ofeilw na apanthsw.

1-O syntakths tou "wanna be" review aftou einai atomo to opoio akougontas kapoia(arketa malista) sygkrothmata exei anatrixiasei.Apo thn stigmh poy kapoios diskos den mou prokalei afto to synaisthima den mporw, oso antikeimenikos kai an thelw na stathw, para na ton katataxw xamhlotera.Afto den shmainei fysika oti eistai ypoxrewmenoi na apodekteite thn kritikh mou.Gousta einai afta.Gia emena ta rifs tous den exoun kati to syntaraktiko.

2-To parapanw graftike meta apo 2 akroaseis.Epeidh o stoxos mou einai na plhroforhsw ta melh tou forum gia thn yparxh tou diskou alla kai gia ti peripou na perimenoun,den nomizw oti eimai ypoxrewmenos na ton akousw parapanw fores.Den grafw gia na xaidepsw aftia oute na katavarathrwsw.An parathrhses , ektos apo ta 3 prwta pou einai trisathlia(kai den thelw kan na mpw ston kopo na ta sxoliasw) den ekferw apopsh gia ta ypoloipa kai apla lew pws keimenontai mousika.Apla sto telos prosthetw thn DIKH mou proswpikh entypwsh.

3-An diavases kala, eipa oti o diskos tha mporouse na stathei xwris ta prwta 3 kommatia.Den ton ekrina me vash afta.Ton ekrina xwris afta.

4-Pleon, exontas akousei ton disko para poles fores, diathrw thn idia entypwsh gia ta 3 prwta kommatia(To "I Wish I Had An Angel" einai apo ta pio geleia kommatia pou exw akousei kai thewrountai metal).Exw omws poly kalyterh gnwmh gia ta ypoloipa kai elew eleipshs genikotera ton teleftaio kairo newn diskwn apo ta yparxonta megathyria, omologw oti ta akouw syxna.O diskos parola afta vrisketai edw:

"Σαν γενικό αποτέλεσμα δεν είναι πάλι κάτι το εξαιρετικό αλλά αποτελεί μια καλή δουλειά"
"Γενικά δεν είναι και άσχημο.Ευχάριστο στο άκουσμα αλλά σε καμοιά περίπτωση δεν είναι κάτι το ξεχωριστό."

Twra an esy nomizeis oti me 3 para poly kala kommatia, 3 poly kala ,4 kala kai 3 pou einai gia ton pou..... ginetai enas diskos ksexwristos tote paw paso.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/04, 19:58 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #10 στις: 21/06/04, 21:09 »
πες τα ρε Pontifika που θα  βγάλουν τους nightwish σουπερ μεταλ μπάντα!!!!

Ισως αν έλειπε η τραγουδίστρια να μπορούσα να τους ακούσω αλλά και πάλι δεν θα μου προκαλούσαν ιδιαίτερη εντύπωση όπως οι Opeth ή οι Katatonia και οι Pain of Salvation!!!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #11 στις: 22/06/04, 01:36 »
πες τα ρε Pontifika που θα  βγάλουν τους nightwish σουπερ μεταλ μπάντα!!!!

Ισως αν έλειπε η τραγουδίστρια να μπορούσα να τους ακούσω αλλά και πάλι δεν θα μου προκαλούσαν ιδιαίτερη εντύπωση όπως οι Opeth ή οι Katatonia και οι Pain of Salvation!!!!!  ;)

ακριβως!! στο μυαλο μου εισαι λεμε!!

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #12 στις: 22/06/04, 11:04 »
εγω παντως πηρα το δισκο το σαββατο και γουσταρα πολυ με το περιεχομενο... ειδικα τα 5 πρωτα κομματια,τα οποια παιζουν και συνεχεια, που τα θεωρω πολυ καλα κομματια. Όσο για την ανατριχίλα που αναφέρεις Pontifika εγω αυτο ενιωσα με το Nemo :o... Γουστα ειναι αυτα...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #13 στις: 23/06/04, 00:43 »
 Pontifikas , δεν ειχα καμια προθεση να σου χαλασω την δισκοκριτικη , αν το πηρες ετσι , συγνωμη .
 Εννοειται πως σεβομαι χωρις να συμφωνω παντα με τις αποψεις ολων , γουστα ειναι .
 Επισημενω οτι ο δισκος ηταν καταπληκτικος , και θελω να μαθω γιατι τοση αρνητικοτητα για την Tarja , αν ηταν μια αλλη power metal με ανδρα τραγουδιστη μπαντα απο την Φιλανδια θα λεγατε κλασικα οτι αντιγραφουν τους Stratovaius η τους  Blind Guardian ευθεως .
 Οπως και να γινει η κοπελα εχει εξελιχτει απο τις καλυτερες (συγχρονες) γυναικειες παρουσιες στο μεταλ , αν οχι η καλυτερη .
 Αυτα ..
  Peace Out ..
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #14 στις: 23/06/04, 09:52 »
nikv η Tarja έχει φοβερή φωνή, .....
αλλά δεν μπορώ να ακούω τη μουσική των Nightwish μαζί με μια φωνή για όπερα. Είναι καθαρά θέμα γούστου.(για τη φωνή)
Αλλά όπως είπα σαν μουσική , δεν παίζουν και τίποτα ξεχωριστό!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Pink Floyd, too

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Nightwish - Once
« Απάντηση #15 στις: 29/06/04, 17:03 »
Σε σχέση με Oceanborn, ας πούμε, το Once το βρήκα βαρετο...

"The child is grown, the dream is gone..."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
30799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 14:00
από Neikos
4 Απαντήσεις
3316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/07, 14:49
από Spell@lchemist!
6 Απαντήσεις
3926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/07, 13:40
από blackie
3 Απαντήσεις
2942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:23
από Spell@lchemist!
52 Απαντήσεις
16112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 15:41
από jaymz21
10 Απαντήσεις
4405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 19:21
από Koursaros
3 Απαντήσεις
2616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 23:15
από Mahogany