Αποστολέας Θέμα: na parw kithara h tha paei xamenh???  (Αναγνώστηκε 2606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elena95lar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
na parw kithara h tha paei xamenh???
« στις: 30/12/10, 14:34 »
geia se olous...exw ena provlima kai thelw an mporeite na mou peite kai eseis tin gnwmh sas...loipon thelw na parw mia akoustikh kithara gt einai ena apo ta oneira mou as poume...omws oi goneis mou prospathoun na me peisoun me emmeso tropo na min tin parw epeidh lene oti den xerw kai oti einai krima na tin kleisw mesa.h alithia einai oti den xerw na paizw kai exw ena filo pou tha mou mathei apo to internet kai me dika tou videakia alla den xerw an tha ta kataferw...eimai se dilimma...peite mou tin gnwmh sas...to thema epeigei!!!!!!! ??? :'(

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: na parw kithara h tha paei xamenh???
« Απάντηση #1 στις: 30/12/10, 14:45 »
Γεια και καλως ηρθες στο forum.
Κοιτα να δεις, απο εσενα και μονο εξαρταται αν θα παει χαμενη η κιθαρα ή οχι...
Αν νιωθεις οτι γουσταρεις οντως, (μιας και λες οτι ειναι ονειρο σου), νομιζω οτι φυσικα και δεν θα παει χαμενη η κιθαρα.
Θελει προσπαθεια, υπομονη και επιμονη, ειδικα στην αρχη που θα πονανε δαχτυλα, χερια και... κεφαλι...
Αλλα σιγα σιγα θα μπορεσεις να παιξεις τα πρωτα τραγουδια που γουσταρεις και τοτε αυτο θα σε κανει να θες να ασχοληθεις ακομα πιο πολυ.
Απο κει και περα, το να αποκτησεις απλα μια κιθαρα δεν λεει τπτ, αλλα αν την αξιοποιησεις (δεν εννοω επαγγελματικα αν κι αυτο παιζει μελλοντικα αν το θες) και δεν θα παει χαμενη και θα σου προσφερει απειρες ωρες διασκεδασης, δημιουργιας, συντροφιας...
Γνωμη μου ειναι οτι εφοσων εισαι αποφασισμενη να μην τα παρατησεις, να παρεις την κιθαρα και ξεκινα μαθηματα οπως λες μεσω του φιλου σου.
Ειναι παρα πολλοι γνωστοι κιθαριστες που δεν κανανε ποτε μαθημα στη ζωη τους, πολλοι απο αυτους ειναι και γνωστα "τερατα" της μουσικης, οποτε οπως καταλαβαινεις, ουτε δασκαλο χρειαζεσαι, ουτε ωδεια...
Σιγουρα ενας καλος δασκαλος θα σε βοηθησει ετσι κι αλλιως και θα σου μαθει πολυ περισσοτερα πραγματα και το κυριοτερο γρηγοροτερα και πιο σωστα απο οτι αν προσπαθησεις μονη σου, αλλα αν γουσταρεις και ασχοληθεις, μπορεις να μαθεις να παιζεις, να διαβαζεις ταμπλατουρες κτλ.
Οποτε απο μενα, μια ψηφος στο να παρεις την κιθαρα.
Απλα να εισαι ετοιμη για προσπαθεια απο μερους σου και υπομονη κι επιμονη!
Καλες αγορες και καλο ξεκινημα ευχομαι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: na parw kithara h tha paei xamenh???
« Απάντηση #2 στις: 30/12/10, 15:08 »
Καλά,είναι το όνειρό σου και το σκέφτεσαι??????
Και μένα οι γονείς στο λύκειο (παλιά) που τους τα πρηζα για ηλεκτρική, μου λεγαν κάτι του στυλ "θα μπλεξεις με παρέες,ναρκωτικά και όλα αυτά τα ωραία". Γονείς είναι...τι θα σου λεγαν? ;D
Εξάλλου για μια μέτρια ακουστική δεν θα δώσεις και καμια μεγάλη περιουσία να πεις ότι πήγε χαμένη η επένδυση. Που δεν θα πάει, πίστεψέ με. Go for it!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: na parw kithara h tha paei xamenh???
« Απάντηση #3 στις: 30/12/10, 15:14 »
Και καλο ειναι να γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες παρακαλω!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: na parw kithara h tha paei xamenh???
« Απάντηση #4 στις: 30/12/10, 16:39 »
Χα χα... τι μού θύμισες. Κι εμένα οι γονείς μου με κοίταζαν σαν εξωγήινο την πρώτη φορά που τούς είπα ότι θέλω να μάθω κιθάρα.

Πάρε την και δεν θα το μετανιώσεις. Φυσικό είναι αν δεν έχεις πιάσει ποτέ κιθάρα στα χέρια σου να μην ξέρεις, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για να μην προσπαθήσεις να μάθεις. Αν ήταν έτσι, κανείς μας δεν θα είχε μάθει ποτέ τίποτα. Ούτε είναι κανένα φοβερό έξοδο. Όπως ήδη ανέφερε κάποιος, με λιγότερο από 200 Ευρώ μπορείς να πάρεις μια αξιοπρεπέστατη ακουστική κιθάρα. Κοίτα εδώ για προτάσεις. Και αν για κάποιο λόγο βαρεθείς και δεν συνεχίσεις, δεν χάθηκε ο κόσμος. Μπορείς πάντα να την πουλήσεις.

Καλή συνέχεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: na parw kithara h tha paei xamenh???
« Απάντηση #5 στις: 30/12/10, 20:26 »
Αν είναι όντως το όνειρο σου αξίζει να πάρεις, ακόμα και την παρατήσεις στην τελική.
Ουτε εγω είχα υποστήριξη από τους δικούς μου, το βλέπανε σαν μια ανωριμότητα που θα περάσει. Το μόνο συγγενικό μου πρόσωπο που πήρε κιθάρα (και τότε κοστίζανε πολύ) την παράτησε χωρίς να προσπαθήσει ποτέ σοβαρα.
Οι καιροί έχουν αλλάξει όμως, μπορείς να βρείς πολυ φθηνές κιθάρες, ακόμα και κάτω απο 100 ευρώ. Σιγά τα χαμένα λεφτά, θα βγεις 2 φορές λιγότερο σε club ή στα mall και θα σου φύγουν και οι τύψεις. Και που σαι...  αυτό είναι το απαισιόδοξο σενάριο !

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
7555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/03, 22:12
από Ikaros
135 Απαντήσεις
53059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/06, 14:15
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
6217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/03, 11:58
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/03, 14:12
από delfinaki
24 Απαντήσεις
11100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 15:15
από Καρχαρίας
43 Απαντήσεις
44690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 22:38
από hot_sauce (φλουτσ)
Poio mpaso na parw?

Ξεκίνησε από phoenix19 « 1 2 » Μπάσο

30 Απαντήσεις
10908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/08, 02:36
από loo
13 Απαντήσεις
4101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/08, 11:41
από Dr Bluz (G.K.)
0 Απαντήσεις
5611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 09:29
από Βραζίλης
42 Απαντήσεις
15052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 01:28
από Anaximandros