Αποστολέας Θέμα: Εχετε παραγγείλει diy guitar kit ? εντυπώσεις και προβλήματα  (Αναγνώστηκε 3695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DJM

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαίρετε , πρόσφατα ξεκίνησα σαν hobby να κάνω ηλεκτρικές κιθάρες , ξεκινώντας ρεαλιστικά από ένα diy guitar kit , ebay ...

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν θα έλεγα σημαντικότατα .

Ηθελα να κάνω κάτι σε transparent με binding κλπ , αλλά με το που μου ήρθε το πρώτο guitar kit από Αγγλία κατάλαβα ότι το flame mape είχε σε κάποια σημεία ξυλόκολλα , δείγμα τραγικής δουλείας κατασκευαστή.

Το δεύτερο guitar kit από USA τα ίδια και χειρότερα , με flame maple πάχος περίπου νύχι. Αποτέλεσμα , τραγικά λίγα νερά στο ξύλο και επίφοβο σε περίπτωση λάθους.

Μου δόθηκε η εντύπωση τελικώς ότι βλέπουν Ελληνα παραλήπτη και απλά μας στέλνουν τα στοκ τους , ξέροντας ότι λόγω απόστασης θα είναι χρονοβόρο και ''ακριβό'' να τους τα επιστρέψουμε.

Ετυχε σε καποιον άλλο κάτι παρόμοιο ?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/14, 10:59 από Απόλλων »
Cheer a lot , Zombie hop

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αλλά όσα παρόμοια kit έχω δει στον Thomann και αλλού ήταν εμφανές ότι είχαν σαν σκοπό την εξοικείωση του χρήστη με θέματα κατασκευής και όχι απαραίτητα να σού δώσουν τα επιμέρους κομμάτια από τα οποία θα φτιάξεις ένα ποιοτικό όργανο. Και τα σχόλια όσων έχουν αγοράσει ένα τέτοιο kit, αυτή την εντύπωση μου άφησαν, ότι δηλαδή στην καλύτερη περίπτωση και με αρκετή δουλειά θα έχεις μια κιθάρα που παίζει επιεικώς καλά, αλλά σίγουρα όχι κάτι αξιόλογο. Γι αυτό και όταν προσπάθησα για πρώτη φορά να φτιάξω μια κιθάρα από parts, προτίμησα να αγοράσω σώμα και μπράτσο τής αρεσκείας μου και μετά να βρω τα υπόλοιπα (μαγνήτες, hardware κλπ). Επομένως μπορεί να μην είναι θέμα μεροληψίας απένταντι στους Έλληνες χρήστες (κάτι τέτοιο θα μού φαινόταν υπερβολικό), απλά θέμα γενικότερου επιπέδου ποιότητας.

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να δώσεις συνδέσμους για τα συγκεκριμένα kit που αγόρασες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
92 Απαντήσεις
34715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/07, 23:31
από d3vilsoul
87 Απαντήσεις
50797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 14:28
από Crossroad
42 Απαντήσεις
15751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 19:42
από faser
10 Απαντήσεις
6934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
15 Απαντήσεις
6195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 17:51
από Johnie Darko
37 Απαντήσεις
11517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 10:12
από armagedon
9 Απαντήσεις
4195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 01:02
από vartanis
4 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/08, 08:42
από gkou
0 Απαντήσεις
1963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 17:05
από jkstigma
3 Απαντήσεις
3426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 16:46
από Wise_One