Αποστολέας Θέμα: Compressor ( Τι ειναι και προτεινομενα μοντελα )  (Αναγνώστηκε 40015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drikoudis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε γ...που δε γ..., δεν πάμε για ψάρεμα?
    • Προφίλ
Γειά σε όλους σας. Ξέρω οτι μπορεί να έχει αναφερθει σε κάποιο άλλο post αλλα επειδή δεν το βρήκα θέλω αν μπορείτε να μου πείτε ποιά είναι η λειτουργία ενός Compressorα, εγώ ξέρω απο ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ οτι ο Compressorας δεν αφήνει να περάσουν συχνότητες απο ένα threshold που του ορίζω αλλα στην κιθάρα τί επιπτώσεις έχει?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο συμπιεστης ηχου, ειναι ενα μηχανημα που "κοβει" ομαλα ( αναλογα με τις ρυθμισεις ) οτιδηποτε παει παραπανω απο καποιο οριο που του οριζεις ( threshold ). Το ποσο μαλακα ή οχι θα κοψει κατι εξαρταται απο το attack που του εχεις ορισει και απο το release ( δηλαδη απο το χρονο εισοδοου στο "κοψιμο" και στον χρονο εξοδου απο αυτο το κοψιμο αντιστοιχα ). Εαν θελεις κατι περισσοτερο κοιτα εδω:
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=548
Ελπιζω να σε βοηθησει.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drikoudis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε γ...που δε γ..., δεν πάμε για ψάρεμα?
    • Προφίλ
Νομίζω πως είναι το πλέον κατάλληλο άρθρο στην ερώτηση " Τι ακριβώς κάνει ο Compressor". Αν κατάλαβα μπορώ να έχω και περισσότερο sustain?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Βασικα εγω ξερω πως μπορει να κανει sustain ηχο σε ενα μπασσο...Οπως γραφω και στο αρθρο, δεν ειμαι κιθαριστας και οι ρυθμισεις που αναφερω ειναι περισσοτερο εμπειρικες και αφορουν Compressor γενικης χρησης ( δηαλδη οχι πεταλακια, ουτε Compressors που υπαρχουν πανω σε διαφορους ενισχυτες..εαν υπαρχουν βεβαια..τοσο ασχετος ειμαι εκει ). Φανταζομαι ομως οτι με ρυθμιση ratio 5:1 και παραπανω, θα εχεις εναν πιο συνεχομενο ηχο..Αλλα σου λεω οτι αυτο ειναι τελειως θεωρητικο και δεν ξερω αν ειναι σωστο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
λοιπον ο κομπρεσσορας , οπως λεει και η λεξη δεν κοβει συχνοτητες, αλλα τις συμπιεζει... Αν εκοβε, θα ειχες ενα Εq και οχι κομπρεσσορα...
Ο κομπρεσσορας, ειναι ενας δυναμικος επεξεργαστης ο οποιος , οπως λεει και η λεξη δυναμικος επεξεργαστης, επιδρα στις δυναμικες του σηματος που δεχεται... Στην πραξη αυτο σημαινει, πχ στην κιθαρα οτι οταν σε καποιες φασεις εσυ παιζεις με δυνατες πενιες και σε καποιες αλλες με χαλαρες, ο ηχος σου δεν ειναι στρωτος ... Αυτο μπορει να το θελεις (για εκφραστικους λογους) μπορει και οχι... Επισης μπορει για πολλους και διαφορους λογους, ορισμενες συχνοτητες να ακουγονται εντονα , αλλα να μην θελεις να τις κοψεις απο EQ.
Αυτο που κανεις , ειναι να πας στον κομπρεσσορα και να του ορισεις αρχικα ενα κατωφλι απο οπου θα αρχισει να δουλευει (threshold), πχ στα -10Db. Πανω απο αυτο το κατωφλι, ο κομπρεσσορα θα αρχισει να λειτουργει, καταω απο αυτο οχι... Μετα του οριζεις ποση συμπιεση θα κανει στο σημα που περναει αυτο το κατωφλι... Πχ 2:1 , 3:1 κτλ, αν βαλεις πολυ υψηλη συμπιεση 20:1 και πανω σημαινει οτι πλεον ο κομπρεσσορας λειτουργει σαν limiter, κανει τοση συμπιεση δηλαδη που δεν μπορει να "περασει" τιποτα... Οι αναλογιες αυτες σημαινουν το ποσοστο συμπιεσης που κανει ο κομπρεσσορας. Απο εκει και περα μπορεις  να επεμβεις στο πως θα λειτουργει ο κομπρεσσορας στην μοναδα του χρονου απο την στιγμη που περασει ο ηχος σου το κατωφλι που εχεις ορισει εσυ... Με το attack του λες με ποση καθυστερηση θα αρχιζει το κομπρεσσαρισμα απο τη στιγμη που περνιεται το κατωφλι... Οσο πιο μικρο , τοσο πιο αμεσα λειτουργει ο κομπρεσσορας (αρα χανεις και την "ατακα" της πενιας σου πχ), οσο πιο μεγαλο τοσο πιο πολυ καθυστερει να αρχισει το κομπρεσσαρισμα (βεβαια μιλαμε παντα για ελαχιστα msec...) αρα, στην κιθαρα μπορει να θες να αφησεις λιγο attack για να μην κομπρεσσαρεται η ατακα της πενας αλλα μετα ο ηχος σου να κομπρεσσαρεται... Μετο release κανεις ακριβως το ιδιο αλλα οταν ο ηχος σου πεφτει κατω απο το κατωφλι που λεγαμε , οποτε και σταματαει να επεμβαινει ο κομπρεσσορας... Δηλαδη με ποση καθυστερηση θα σταματησει ο κομπρεσσορας να λειτουργει απο την στιγμη που η σταθμη του ηχου που δεχεται θα πεσει κατω απο το κατωφλι που εχεις ορισει...
Τελος, το gain ή sustain που σου δινει κανει αυτο που λεει... Δινει ενταση περισσοτερη στο σημα σου...
Που σημαινει, οτι εσυ μπορεις να κομπρεσσαρεις το σημα σου, ταυτοχρονα να το δυναμωνεις, οποτε οι νοτες που ακουγονταν πριν χαμηλα δυναμωνουν λογω της αυξησης της εντασης, και οι δυνατες χαμηλωνουν λογω της συμπιεσης... Ετσι συνολικα, το σημα σου γινεται πιο "ισσοροπημενο" ... Αν το δεις σε γραφικη παρασταση ειναι σαν πριν να εχεις μερικες πολυ δυνατες εντσεις και διπλα καποιες πολυ χαμηλες και μετα με τον κομπρεσσορα, να εχουν συμπιεστει (προσοχη!!! Οχι κοπει !!! Συμπιεστει !!!) οι υψηλες και να εχουν δυναμωσει οι χαμηλες και ετσι να ειναι πιο flat η γραφικη παρασταση...
Ειναι βασικα πολυ χρησιμο εργαλειο, αλλα θελει πολυ δουλεια για να καταλαβεις πως λειτουργει και πως μπορεις να το εκμεταλευτεις... Στην κιθαρα ειναι αρκετα ευκολο να το καταλαβεις λογω των εντονων δυναμικων που υπαρχουν... Κυριως θα το νοιωθεις πως λειτουργει με το παιξιμο σου και οχι τοσο με το αυτι, ειδικα στην αρχη... Μετα θα καταλαβαινεις και με το αυτι αμεσα βεβαια...
Αυτα !!!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/05, 13:54 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος drikoudis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε γ...που δε γ..., δεν πάμε για ψάρεμα?
    • Προφίλ
Αγαπητοί freemind & Great Cornholio, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τώρα μπορώ να πω οτι έχω μια καλή εικόνα του περι τί είναι ο Compressorας. Το μόνο που μένει είναι η αγορά κάποιου για να το δώ και στην πράξη. Έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο?


Τα MXR θεωρούνται αρκετα καλα... Και υπαρχει παντα τοCS-3 της Boss...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Rammstein1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
γεια σας...θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο με τους compressors

ειμαι ακριβως πριν την αγορα ενος απο αυτα τα σατανιστικα μηχανηματα και εχω καταληξει σε 2...


ο πρωτος ειναι ο DBX-166XL ενα μηχανημα το οποιο απο ο,τι εχω καταλαβει ειναι αρκετα "κλασικο" και αξιοπιστο

το αλλο που κοιταξα ειναι ο Τ1952 της behringer...


εχει χρησιμοποιησει καποιος καποιον απο αυτους τους 2?

θα ηθελα να με κατατοπισετε λιγο ιδιαιτερα με τον behringer μιας και ειμαι αρκετα επιφυλακτικος με αυτην την εταιρια...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Γιατί σατανιστικά? Ακόμα και Καζατζίδη να γράψεις, εναν κομπρέσορα θα τον χρειαστείς...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Έχω δουλέψει με το Τ1952 της Behringer και μπορώ να πω ότι ήμουν ικανοποιημένος. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δουλέψει με καλύτερα μηχανήματα για να κάνω σύγκριση παρά μόνο με software compressor, και εδώ πιστεύω ότι το μηχάνημα της Behringer κάνει καλύτερη δουλειά. Συγκριτικά πάντα με το τι πλήρωσα, ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

Εγώ αντιθέτως με σένα δεν είμαι καθόλου επιφυλακτικός με τα μηχανήματα της Behringer, ίσα ίσα που είναι από τις πρώτες προτιμήσεις μου σε αγορές μηχανημάτων για home studio. Η Behringer απλά μας έδωσε την άνεση να κάνουμε και εμείς ένα μικρό στούντιο σπίτι μας, μέσα από στην άγνοια μας και στην καταναλωτική μας μανία!

Αν θες, ρίξε ένα μάτι εδώ, για compressor..

Gabriel6th, με το "σατανικά" δεν νομίζω να εννοεί κάτι με το είδος της μουσικής, ήταν χαρακτηρισμός για το μηχάνημα. ;)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
καρχα! εχοντας τον ιδιο κομπρεσορα για 1 + χρονο εχω να πω τα εξης:
Θετικά:
-ειναι γενικά καθαρός κ το σετ με τις λαμπες κανει δουλειά σαν exciter
-κανει κ για καλοριφερ το χειμώνα
-εχει υποδοχή για ανεμιστηράκι ψύξης(το εβαλα-must για το καλοκαίρι)

τα αρνητικά:
-κανει γρεζι σε αποτομες ρυθμίσεις (π.χ thres-20 , rate 7 , attack + release fast , output +10  , noise gate @ -20db me infinite rate
-εχει μέσα 2 λαμπες φωτισμού για να ειναι ποιο μουράτες οι λάμπες(εχω βγαλει τη μια γιατί μου φώτιζε υπερβολικά το χώρο
-ειναι γουρούνι σε βάρος κ όγκο

γενικά εχω να πω ότι ειναι αστέρι αμα θες απλά να φροντίζεις να μην κρακαρει κ πικαρει ο ήχος σου,αλλά δεν τον συνιστώ αμα θες να επεξεργαζεσαι ήχο με ακραιες επιλογές
εγω τον χρησιμοποιώ ως τελευταίο η προτελευταίο στάδιο πριν μπει σήμα στον υπολογιστή για εγγραφή.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Rammstein1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
θελω κατι ωστε να μπορει να ανταποκριθει και σε πιο ακραιες ρυθμισεις...

εχει παρουσιασει ο behringer καποιο προβλημα σε stereo link λειτουργεια?
το λεω γιατι απο καποια ξενα forum, ειχαν δημιουργηθει καποια προβληματα με αυτην τη λειτουργεια ???

γνωμη για dbx κανεις?.....

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
γενικά εχω να πω ότι ειναι αστέρι αμα θες απλά να φροντίζεις να μην κρακαρει κ πικαρει ο ήχος σου,αλλά δεν τον συνιστώ αμα θες να επεξεργαζεσαι ήχο με ακραιες επιλογές
Αυτό ακριβώς εννοούσα και εγώ ποιο πάνω. Είναι σχετικό τιμή με ποιότητα.
Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από compressorες (αν και θα έπρεπε αλλα... :-\) και προσωπικά με ικανοποιεί.

Το μόνο που την σπάει στα μηχανήματα της Behringer είναι οτι αν έχεις ένα Α καλό σήμα και περάσει από οποιοδήποτε μηχάνημα της (ακόμα και απο την ποιο απλή κονσόλίτσα της) το B σήμα που θα βγει δεν είναι το ίδιο και τις περισσότερες φορές είναι χειρότερο.

  • Πρόβλημα σε Stereo Link λειτουργία? Όχι μέχρι τώρα.
  • Γουρίνι σε βάρος και όγκο? Δεν θα το έλεγα, αλλά δεν το κουβαλάω μαζί μου, είναι μόνιμα σε μια θέση.
  • Οι λάμπες φέγγουν πολύ? Εγώ αυτό θα το έβαζα στα + ;)
  • Ανεμηστιράκι ψύξης? Δεν το είχα σκεφτεί, δεν το πρόσεξα ότι ζεσταίνετε τόσο πολύ. Ίσως και αυτό να είναι στα +. Ξέρεις πόσο πάει ένα καλό φουρνάκι μικροκυμμάτων?
  • Γρέζι σε απότομες ρυθμίσεις.. ναι.. δυστηχώς ναι .. αλλά είπαμε κόστος=ποιότητα
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
αμα θες κάτι με λιγα σχετικά λεφτά κ καλύτερη αποδοση τιμής ποιότητας τσέκαρε τον Alesis 3630...ντέχει περισότερο στα ζόρια κ ειναι κ ελαφρύς ;D

θα το τσιμπήσω κ εγώ οσονούπω
α έχει κ μεγάλα βυζιά (knobs :P)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος deebblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
παιδια ούτε Behringer ούτε μα&*%$#ες !! Ο κιθαρίστας από τους Intravenus στην Αθήνα (καταγεται από  επαρχία ) κάνει τον καλύτερο Hand Wired Compresor !!! Τον άκουσα και έπαθα πλάκα. Το τηλ. του είναι giannis_a@yahoo.co.uk
μιλήστε μαζί του και κλείστε ραντεβού για να τα ακούσετε.
Εδώ θα βρείτε τιμές και θα τα δείτε
. (εκεί τα άκουσα και εγώ ειναι όμως στα Γιαννενα το μαγαζί όχι Αθήνα ...  :(  )

www.guitars.gr/jam_pedals.htm

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
παιδια ούτε Behringer ούτε μα&*%$#ες !! Ο κιθαρίστας από τους Intravenus στην Αθήνα (καταγεται από  επαρχία ) κάνει τον καλύτερο Hand Wired Compresor !!! Τον άκουσα και έπαθα πλάκα. Το τηλ. του είναι giannis_a@yahoo.co.uk
μιλήστε μαζί του και κλείστε ραντεβού για να τα ακούσετε.
Εδώ θα βρείτε τιμές και θα τα δείτε
. (εκεί τα άκουσα και εγώ ειναι όμως στα Γιαννενα το μαγαζί όχι Αθήνα ...  :(  )

www.guitars.gr/jam_pedals.htm

Δε θα ελεγα οτι ειναι ο τυπος Compressor που ψαχνει το παιδι... Αυτοι που λες μονο για κιθαρα κανουν κ δεν εχουν δυνατοτητα ρυθμισης...

Αποσυνδεδεμένος deebblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Κλασσικο δεν ψάχνεις Rammstein ? Tι ποιο κλασσικό από ένα Compressor  βασισμένο στο κύκλωμα του θρυλικού compressor του Dan Armstrong ? ? ? 


Αποσυνδεδεμένος Rammstein1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
δεν ψαχνω αυτο που λεμε κλασικες ρυθμισεις κιθαρας...

κατ'αρχην δεν το θελω μονο για κιθαρα, οποτε απορριπτεται το πεταλακι.

μια φετα θελω(οχι δωδωνης ;D) με 2 καναλια...ειδα και τον fatman τι λετε?


εχουμε δηλαδη dbx 166XL, behringer T1952 και fatman ???ειμαι μπερδεμενος!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
fatman και τα μυαλά στη Πάολα...αλλά το φατμαν ΔΕΝ κυκλοφορει ακομα κ υπολογίζετια για 500 Ευρά πρπ  ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Rammstein1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
και ο dbx δεν παει πισω...γυρω στα 300 παιζει...


anyway εχω αλλες 2 εβδομαδες οποτε πιστευω να μπορεσω να καταληξω καπου :)

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Multiband compressors.  

Θα ήθελα να ξεκινήσουμε μια συζήτηση για αυτά τα μηχανήματα – λογισμικά,
διότι δεν κατέχω και πολλά.

Φαντάζομαι πως και αρκετοί άλλοι
θα ήθελαν κάποιες βασικές πληροφορίες για τις χρησιμότητές τους.

Τους χρησιμοποιούμε στην μίξη ή σε μεμονωμένα κανάλια οργάνων;
Τι παγίδες υπάρχουν; 

Αν κάποιος ηχολήπτης έχει την καλή διάθεση  και βρει τον χρόνο,
ας μας απαντήσει.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Ξεκαθαριζω απο την αρχη οτι δεν ειμαι ηχοληπτης, αλλα εχω ασχοληθει με multiband compressors σε μορφη λογισμικου. Μπορεις να τους χρησιμοποιησεις και σε μεμονωμενα καναλια και στο mixdown σαν εναν απλο compressor. Ενας απλος compressor με ρυθμιση σε χαμηλο threshold μπορει να οδηγησει σε απωλεια αρμονικων του αρχικου σηματος. Δηλαδη σε ενα track πραμορφωμενης κιθαρας μπορει να θες να κρατησεις μαζεμενα τα μπασα και αυτο να χρειαζεται χαμηλες ρυθμίσεις threshold. Ενας απλος compressor μπορει να "σβησει" κ τις ψηλες συχνοτητες μαζι, ενω ενας multiband σου δινει τη δυνατοτητα να κρατας μαζεμενα τα μπασα κ να αφηνεις ασυμπιεστα π.χ. τα ψηλα μεσσαια. Βεβαια το να χωρισεις σωστα τις ζωνες και να ρυθμισεις σωστα τα gain της καθε ζωνης απαιτει αρκετη εμπειρια κ χρονο ετσι ωστε να μη χαλας την ισορροπια του αρχικου track. Εγω χρησιμοποιω τον multiband compressor του Ozone3. Μια mastering σουιτα με εναν πολυ ωραιο compressor που χρησιμοποιω και σε μεμονωμενα καναλια. Βεβαια ειναι λιγο πιο βαρυ απο ενα compressor σκετο, αλλα αν εχεις δυνατο επεξεργαστη στο συνιστω. Ειδικα για αρχη, επειδη εχει ωραια presets για να ξεκινησεις κ να μαθεις σιγα-σιγα τη λογικη...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Στην ουσια, φαντασου οτι εχεις ενα παραμετρικο ΕQ, το οποιο σου παρεχει και τη δυνατοτητα να πειραζεις το compression της καθε συχνοτητας! Μπορεις να χρησιμοποιεις τον Multiband Compressor που εχει μαζι το Cubase ( και το Wavelab ). Τα presets του ειναι ξεκαθαρα, και θα δεις οτι καλυπτουν μεγαλο ευρος περιπτωσεων που θα το χρειαστεις.
Οσο πιο ενδιαφερουσα περιπτωση δειχνει ο Multiband, καλυτερα να μην παιξεις με τα presets του απο μονος σου, πριν σιγουρευτεις οτι ξερεις καλα τι κανει καθε επιλογη σου. Επισης, αποφυγε τον για αρχη για τη χρηση του στο τελικο bus, γιατι ειναι πιο λεπτεπιλεπτος απ'οτι ενας απλος Compressor..Καλυτερα προτιμησε μια αλληλουχια απο EQ->Track Compressor (ή mastering compressor )->Limiter->Clipper απο ξεχωριστα VSTs, παρα εναν Multiband ( πολλοι εχουν και εναν soft clipper, για να αντικαταστησουν αυτη την αναγκη για clipping στο τελος του mastering suite )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

stavros75

  • Επισκέπτης
Εγώ έχω μπερδεφτεί με τα eq τα compressor . Πρέπει να τα βάλεις σε κάθε track χώρια, ή στο τελικό αποτέλεσμα? Δλδ πριν την μίξη ή μετά? Επίσης δεν έχω καταλάβει το hi/low shelf. Και τέλος, αν βάλεις ένα mastering preset είσαι οκ?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Πρέπει να τα βάλεις σε κάθε track χώρια, ή στο τελικό αποτέλεσμα?Δλδ πριν την μίξη ή μετά?
Και στα δυο. Στο τελικο ειναι πιο σιγουρο εκτος και αν προκειται να δωσεις τα κομματια σου σε καποιον αλλο για mastering, οποτε θες το mixdown ανεπαφο και με μερικα dB χωρο για να δουλεψει. Σε μεμονωμενα tracks το χρησιμοποιεις κατα βουληση. Αν θες π.χ. ενα ογκωδες και δυνατο αλλα παραλληλα και μαζεμενο μπασο, η χρηση compressor επιβαλλεται.
Επίσης δεν έχω καταλάβει το hi/low shelf.
hi/low shelf μπορεις να ορισεις τα δυο ακρα του EQ. Με λιγα λογια τα χρησιμοποιεις για να κοψεις ολες τις συχνοτητες πριν η μετα απο εκει που τα οριζεις.
Και τέλος, αν βάλεις ένα mastering preset είσαι οκ?
Σχεδον... Μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα preset και να το διαμορφωσεις για τις αναγκες του κομματιου σου με μικρες και προσεκτικες αλλαγες τη φορα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Limiter/compressor

Ξεκίνησε από Johnie Darko Εφέ

1 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/08, 21:23
από Jezus
12 Απαντήσεις
5928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 00:40
από Ibanezακιας
equailizer & compressor

Ξεκίνησε από tatanka Μπάσο

13 Απαντήσεις
5535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 20:37
από tatanka
2 Απαντήσεις
2332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 01:27
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
2380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 19:14
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
4965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 14:58
από vaig3
1 Απαντήσεις
3542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/13, 18:56
από zepfan
13 Απαντήσεις
12903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/14, 20:34
από Guitar Fan
13 Απαντήσεις
7786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 21:48
από AnimaPura
1 Απαντήσεις
3915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/20, 16:09
από saved