Αποστολέας Θέμα: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...  (Αναγνώστηκε 9243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Εχω την αίσθηση ότι υπάρχει΄μια "αμηχανία" ,στους ροκ φανς όταν ακούνε τραγούδια με ερωτικό,ρομαντικό η όπως αλλιώς θέλετε στίχο.Το ''πρόβλημα''είναι μεγαλύτερο στον ελληνόφωνο στίχο. Καταλαβαίνω βέβαια ότι έχουμε πήξει στα "καψουροτράγουδα",τα ακούμε κάθε μέρα άλλωστε, αλλά μήπως τελικά πάμε στο άλλο άκρο;Ποιά είναι εκείνα τα στοιχεία που πρέπει να έχει ένα ερωτικό ροκ τραγούδι για να "σέβεται" τον εαυτό του και τον ακροατή;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #1 στις: 11/10/07, 12:47 »
Να μην εχει ελληνικο στιχο!χαχαχαχαχαχαχ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #2 στις: 11/10/07, 13:10 »
Ελληνικό ε??? Τώρα κατα την ταπεινή μου γνώμη, υπάρχουν πολλοί έλληνες καλλιτεχνες που τραγουδούν ροκ τραγουδια ,χωρίς να είναι γελοία αυτά αλλά συνύφαινονται δυστυχώς με καπσουριάρικα...Αλλά από την άλλη είναι και πώς είμαστε μαθημένοι στην μουσικη.....Οι περισσότεροι όταν θα ακούσουν ένα ροκ τραγούδι, με ηλεκτρικές κιθάρες, μπάσα και ντραμς, ακόμα και αν είναι ερωτικό, τους περισσότερους θα τους κακοφανεί...
  Για παράδειγμα, μπορεί να ασπάζονται πολύ την ροκ μουσική , και να την βρίσκουν όταν ακούν πχ το Don't Cry, των  guns n roses που είναι ροκ ερωτικό, αλλά όταν ακούνε κάτι παρόμοιο με ελληνικο στίχο να σαστίζουν και να είναι ''καχύποπτοι''....Τώρα δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε συνδέσει τα ερωτικά τραγούδια, είτε ροκ είτε οτιδήποτε ,με τα καπσουριάρικα....  Πολύ πολύπλοκο θεμα έβαλες!! :) 
    Εγω πιστεύω πως είναι θέμα συνήθειας...Αν γίνει ευρέως γνωστό και αυτό το ''είδος'' τραγουδιών και στην ελλάδα (όχι των καπσουριάρικων, αλλά των καθαρά ροκ ερωτικών)
έχουμε ελπίδα να μιλάμε γιαυτό το θέμα...! Ίσως αν και οι καλλιτέχνες προσπαθούσαν περισσότερο να βγάλουν τέτοια τραγούδια... Αλλά και καμιά παρουσιάση στον Γρηγόρη θα έκανε καλό  ;D ;D ;D ;D (εννοείται πως τώρα κάνω πλάκα...!) 

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #3 στις: 11/10/07, 13:24 »
Να εχει απλως αρτια εκτελεση και καλη παραγωγη...
Το να απποριπτει ενα κομματι μονο και μονο επειδη ειναι μπαλαντα ειναι μαλλον ανοητο...
Τωρα αν εχει στιχους επιπεδου Αντελα Δημητριου τι να πω...(θα ρθω να σε κλεψω απο την αλλη...κοκ)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #4 στις: 11/10/07, 13:47 »
Αν εχει στιχους επιπεδου don't cry το απορριπτω :P..Πραγματικα τετοιου ειδους μπαλαντες δεν τις μπορω.Αλλα υπαρχουν καοια κομματια που με βαρανε..change of heart(dickinson),wasting love(maiden) κλπ..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #5 στις: 11/10/07, 14:09 »
Δεν ξέρω αν είναι θέμα στίχου γιατί μεγάλες επιτυχίες έχουν γίνει από ερωτικά ροκ κομμάτια με ομολογουμένως χαμηλού επιπέδου στίχους, πχ. Whitesnake.

Ίσως να έχει δίκιο η mikaki1990 και να είναι θέμα γλώσσας... Ίσως και τα ελληνικά καψουροτράγουδα να μας φαίνονται πιό   γελοία γιατί η γλώσσα τους είναι πιο οικία...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #6 στις: 11/10/07, 15:29 »
"Κι αν είμαι ροκ, μη με φοβάσαι,
έγινα κιόλας τριάντα χρονών..."
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #7 στις: 11/10/07, 16:04 »
Δεν υπάρχει κανόνας... και τα καψουροτράγουδα του Γονίδη αρέσουν σε πάρα πολύ κόσμο, κι όταν έχει νταλκά ο άλλος γουστάρει να τ'ακούσει. Ανάλογα τα γούστα του καθενός, άλλος θα ακούσει "November rain", άλλος "Από το άπειρο σε σένα", άλλος το "Δώδεκα", άλλος το "no woman no cry", άλλος το "να μ'αγαπάς" κι άλλος το "always somewhere". Κάποιος θα ακούσει Αντζελα και κάποιος whitesnake. Κάποιος Πάριο και κάποιος Helloween...

Δεν υπάρχει συνταγή και ο στίχος παίζει σημαντικό ρόλο είτε στα Ελληνικά είτε στα αγγλικά. Απλά είναι κομμάτια που πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένη ψυχολογική κατάσταση για να σου πουν κάτι. Αλλιώς είναι αδιάφορα. Και μη μου πείτε δεν έχετε δει ροκάδες και μεταλλάδες να τους έχει φτύσει η γκόμενα και να οδηγούν νύχτα με το ράδιο τέρμα να παίζει "όλα σ'αγαπάνε"...

Καταλήγουμε λοιπόν ότι οποιοδήποτε τραγούδι μιλάει στην καρδιά έστω ενός ανθρώπου, έχει νόημα ύπαρξης ακόμα κι αν για τους πολλούς περνάει και δεν ακουμπάει. Και ειδικά στα ερωτικά τραγούδια κριτήρια δεν είναι η παραγωγή και η άρτια εκτέλεση όσο ο στίχος και το πάθος της ερμηνείας. Η γλώσσα είναι καθαρά θέμα γούστου για μένα...

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #8 στις: 11/10/07, 18:32 »
Να έχει στίχους με περιεχόμενο... Όχι για παράδειγμα "αγαπώ, αγαπώ μια πιτσιρίκα, είναι τρέλα είναι γλύκα"  ::) ::) ::) Έλεος... Μπορεί να μιλάει για έρωτα και με πιο περίπλοκους στίχους, με νόημα κ να μην φαίνεται ανοιχτά η ηλίθια καψούρα π κρύβουν όλα τα ποπ κ τα σκυλάδικα... Για έναν αλλιώτικο έρωτα που εκφράζεται αλλιώς... (Είμαι λίγο ρομαντική... Φαίνεται...  :P :P :-*)
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #9 στις: 11/10/07, 18:48 »
βασικα δεν ξινιζει η καψουρα στην ροκ..αλλα η παρακμη στην ποπ...στην ποπ τα καψουροτραγουδα,οι στιχοι τους δλδ δεν διχνουν αξιοπρεπεις στιχους..αλλα θα μου πεις ο μαχαιριτσας που ζηλευει εναν γατο εχει;...ναι και φυσικα εχει απο εναν μεσηλικα που τα εχει με μια πιτσιρικα..παιζουν ρολο βεβαια και τα προσωπα που τραγουδανε,εγω ασπουμε το εχω το κακο να κρινω απο το ηθος του καλιτεχνη,..αυτα... :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #10 στις: 11/10/07, 19:10 »
Αυτές οι γενικεύσεις περί ποπ,σκυλάδικων και άλλων ειδών είναι ότι πιο χαζό διαβάζω τόσα χρόνια στα fora. Δηλαδή στιχουργικά όλα τα ροκ ερωτικά τραγούδια είναι καταπληκτικά και όλα τα ποπ και σκυλάδικα χαζά και ρηχά? Συγχαρητήρια κερδίσατε την χρυσή παρωπίδα 2007.

Επίσης να αναφέρω πως για μένα και για πολλούς άλλους το μεγαλύτερο ερωτικό κομμάτι όλων τον εποχών είναι το careless whisper...το οποίο...ωχ! το λέει ο george michael...ενας ανήθικος gay POP καλλιτέχνης... τα παραδείγματα είναι χιλιάδες...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #11 στις: 11/10/07, 19:22 »
^^ Άντε ρε γκέουλα ! ;D Το πιο ερωτικό κομμάτι όλων των εποχών είναι το lemon song :

Squeeze me, babe, 'till the juice runs down my leg
Do, squeeze, squeeze me, baby, until the juice runs down my leg
The way you squeeze my lemon
I'm gonna fall right outta bed.

Ποιότητα πάνω από όλα ;D

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #12 στις: 11/10/07, 20:40 »

Επίσης να αναφέρω πως για μένα και για πολλούς άλλους το μεγαλύτερο ερωτικό κομμάτι όλων τον εποχών είναι το careless whisper

Όντως είναι ένα από τα πιο ερωτικά τραγούδια, θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος NIKOSB1972

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • ....τα μάτια να μου κλέψεις για πάντα πριν χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #13 στις: 11/10/07, 20:48 »
Ωραία ας ψάξουμε λοιπόν για ερωτικά τραγούδια στην τόσο ταλαιπωρημένη  Ελληνική Ροκ Σκηνή.......

Ετσι πρόχειρα θυμάμαι το ΣΙΩΠΗ απ' τον Παύλο τον Παυλίδη όταν ήταν ακόμα ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ.....

Πάω πιο πίσω και θυάμαι το ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΥΧΗ απ' τους ΕΞΟΡΙΣΤΟΥΣ......

Μπαίνω σε πιο σκληρά ακούσματα και συναντώ την ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΙΟΝΕΖΑ και το Σ' ΑΓΑΠΩ ΟΥΡΛΙΑΖΩΝΤΑΣ..... ΚΙ ακούστε το μια βραδιά που πραγματικά θα έχετε ανάγκη να εξαγνιστήτε με το δάκρυ.....

Και τόσα μα τόσα πολλά.....

ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΡΥΨΟΥ, κλασική αξία.....

Το θέμα έχει να κάνει με τον ψυχισμό μας ως ακροατές..... Τί είναι αυτό που θέλουμε να ακούσουμε....... Τότε το ακούμε..... Οταν το έχουμε πραγματικά ανάγκη......

Δηλαδή το ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΝΑ απ' το καρντάσι μας τον ΑΓΓΕΛΑΚΑ δεν είναι απ' τα πλέον ερωτικά τραγούδια που έχουν γραφτεί ποτε?

Μια ελπίδα, ένα παράθυρο στη συνεφιά της απογοήτευσης.....

"Μαθαίνεις να ζεις χωρίς εμένα, μα δεν αντέχεις το κρυφό σου ζόρι"......


Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #14 στις: 11/10/07, 22:53 »
Αυτές οι γενικεύσεις περί ποπ,σκυλάδικων και άλλων ειδών είναι ότι πιο χαζό διαβάζω τόσα χρόνια στα fora. Δηλαδή στιχουργικά όλα τα ροκ ερωτικά τραγούδια είναι καταπληκτικά και όλα τα ποπ και σκυλάδικα χαζά και ρηχά? Συγχαρητήρια κερδίσατε την χρυσή παρωπίδα 2007.

Επίσης να αναφέρω πως για μένα και για πολλούς άλλους το μεγαλύτερο ερωτικό κομμάτι όλων τον εποχών είναι το careless whisper...το οποίο...ωχ! το λέει ο george michael...ενας ανήθικος gay POP καλλιτέχνης... τα παραδείγματα είναι χιλιάδες...
δεν ξερω αν διαβασες καλα..αλλα μιλαω για στιχους...η ποπ η ελληνικη και αυτα τα σκυλε εχουν αθλιους στιχους..δεν ειναι παρωπηδα..ειναι το τι επιλογες κανει ο καθενας..εσυ αμα θες να ακουσεις το τσικουλατα μεγεια σου με χαρα σου..εγω δεν μπορω...Κυριε Μηπαρωπηδα.. ;) ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #15 στις: 12/10/07, 03:57 »
Αυτές οι γενικεύσεις περί ποπ,σκυλάδικων και άλλων ειδών είναι ότι πιο χαζό διαβάζω τόσα χρόνια στα fora. Δηλαδή στιχουργικά όλα τα ροκ ερωτικά τραγούδια είναι καταπληκτικά και όλα τα ποπ και σκυλάδικα χαζά και ρηχά? Συγχαρητήρια κερδίσατε την χρυσή παρωπίδα 2007.

Επίσης να αναφέρω πως για μένα και για πολλούς άλλους το μεγαλύτερο ερωτικό κομμάτι όλων τον εποχών είναι το careless whisper...το οποίο...ωχ! το λέει ο george michael...ενας ανήθικος gay POP καλλιτέχνης... τα παραδείγματα είναι χιλιάδες...
δεν ξερω αν διαβασες καλα..αλλα μιλαω για στιχους...η ποπ η ελληνικη και αυτα τα σκυλε εχουν αθλιους στιχους..δεν ειναι παρωπηδα..ειναι το τι επιλογες κανει ο καθενας..εσυ αμα θες να ακουσεις το τσικουλατα μεγεια σου με χαρα σου..εγω δεν μπορω...Κυριε Μηπαρωπηδα.. ;) ;D

Έγραψα παραπάνω για το "όλα σ'αγαπάνε" του Γονίδη που είναι "σκυλάς"...έχει άθλιους στίχους? και μπορώ αν θες να σου δώσω εκατοντάδες παραδείγματα εκπληκτικής στιχουργικής στην ελληνική λαική και ποπ σκηνή.
Φυσικά και το θέμα του τι επιλογές κάνει ο καθένας είναι δικό του. Αλλά το να γενικεύεις και να λες ότι επειδή εσένα δε σου αρέσουν (και τα απορρίπτεις μόνο και μόνο επειδή χαρακτηρίζονται ποπ ή λαικά), είναι και άθλια είναι αν μη τι άλλο χαζό.

ΥΓ και μιλάμε για ερωτικά τραγούδια...το τσικουλάτα ή πιτσιρίκα δε θα έλεγα ότι χαρακτηρίζονται ερωτικά...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #16 στις: 12/10/07, 04:11 »
εγω θα συμφωνησω με τον Πετρο...
Το εχω ξανα αναφερει και σε παλαιοτερο θεμα...

Ειναι αναλογως τα γουστα και τις διαθεσεις του καθενος...
μου τη δινουν τα : ακουω μεταλ/ροκ/ποπ/σκυλαδικα ΑΡΑ δε μπορω να ακουσω τπτ αλλο...
Αλλο αν οντως δε σ αρεσουν.. Αλλα αυτος ο αποκλισμος λογω ταμπελας δεν ειναι επιχειρημα και μου φερνει λιγο δηθεν.....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΠΙΘΙΑΝΟΣ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #17 στις: 12/10/07, 17:02 »
Την ..αβλα του δημιουργού τεντωμένη στο κατάρτι

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #18 στις: 12/10/07, 18:48 »


Έγραψα παραπάνω για το "όλα σ'αγαπάνε" του Γονίδη που είναι "σκυλάς"...έχει άθλιους στίχους? και μπορώ αν θες να σου δώσω εκατοντάδες παραδείγματα εκπληκτικής στιχουργικής στην ελληνική λαική και ποπ σκηνή.
Φυσικά και το θέμα του τι επιλογές κάνει ο καθένας είναι δικό του. Αλλά το να γενικεύεις και να λες ότι επειδή εσένα δε σου αρέσουν (και τα απορρίπτεις μόνο και μόνο επειδή χαρακτηρίζονται ποπ ή λαικά), είναι και άθλια είναι αν μη τι άλλο χαζό.

ΥΓ και μιλάμε για ερωτικά τραγούδια...το τσικουλάτα ή πιτσιρίκα δε θα έλεγα ότι χαρακτηρίζονται ερωτικά...
νομιζα οτι αφου απαντησα στην ερωτηση του αρχικου ποστ εξηγησα εγω προσωπικα τι πιστευω...αλλωστε την γνωμη μας ζηταει το ποστ..αλλα φιλε μου δεν εχεις το δικαιωμα να κρινεις εσυ πως κρινω εγω..και εγω θεωρω καπως τους θαυμαστες του γονιδη..αλλα δεν σε χαρακτηρισα,αντιθετα με εσενα που απο το πρωτο ποστ σου μεχρι και το τελευταιο μονο χαρακτηρισμους προς το προσωπο μου γραφεις  >:(...τελωσπαντων εγω πιστευω οτι τα λαϊκα (τα παλια) ειναι μια χαρα...οταν λεω λαϊκα εννοω πχ τα τραγουδια του λοϊζου τα ερωτικα απο εκτελεση την αλεξιου ή και αλλων..αμα τα τραγουδι ολα σε θυμιζουν τα τραγουδησει ο μαζωνακης δεν εχω προβλημα..δεν θα κλεισω τα αυτια μου..αλλα δεν θα ακουσω και το εχω τασεις αυτοκτονιας(που ειναι ερωτικο τραγουδι και ας μην ειναι μπαλαντε)..νομιζω τις παρωπηδες και τον ανοητο συλογισμο το εουν εκεινοι που μυγιαζοντε μολις ακουνε να χαρακτιριζουν καποιον σκυλε τραγουδιστη σκυλε...αλλωστε δεν ξερεις τι ακουω και τι οχι
και επισης ναι eleos* ειναι λαθος..γιατι μουσικη & διασκεδαση μπορουν να σου το δωσουν περισσοτερα απο ενα ειδη μουσικης...αλλωστε αμα ακουγε ενα ειδος πιθανοτατα να εδινε εμφαση σε ενα συγκεκριμενο συνγκροτημα ή τραγουδιστη αυτο δεν ειναι ακροατης μουσικης αλλα φανατικος θαυμαστης...βεβαια μιλαω απολυτα αλλα παντα υπ[αρχουν και μεμονομενα περιστατικα..ισως οι φανατικοι ενος ειδος μουσικης να ειναι μεμονομενα περιστατικα και ισως οι μουσικοφιλοι ενος ειδος μουσικης να ειναι παλι μεμονομενα περριστατικα...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Srv85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • myspace.com/panagiotisavgerinos
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #19 στις: 13/10/07, 16:40 »
Ειναι κακο κατ αρχην να κρινουμε το ελληνοφωνο ροκ βαση του αγγλοφωνου,αποψη μυ ειναι οτι ο στιχος ανεξαρτητα σε ποια γλωσσα ακουγεται πρεπει να κρινεται στη βαση του,δηλαδη στο τι λεει.Τα ερωτικα στιχακια μπορουν να ντυθουν με οποιαδηποτε μουσικη γιατι πολυ απλα ειναι στην καθημερινοτητα του καθ ενα και στα βιωματα μας.Μεσες ακρες τα ερωτικα στιχακια για την ιδια ιστορια λενε,το θεμα ειναι στο πως και με ποια οπτικη...Αλλο το "στην υγεια της επομενης" και αλλο το "μαχαιρι η αγαπη με πλυμηρισε στο αιμα".Αυτα!!!!


Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #20 στις: 13/10/07, 22:24 »

Επίσης να αναφέρω πως για μένα και για πολλούς άλλους το μεγαλύτερο ερωτικό κομμάτι όλων τον εποχών είναι το careless whisper...το οποίο...ωχ! το λέει ο george michael...ενας ανήθικος gay POP καλλιτέχνης... τα παραδείγματα είναι χιλιάδες...

Θα συμφωνήσω με το πιο ερωτικό κομμάτι όλων των εποχών. Όσο για τον ερμηνευτή δεν πα να ναι ό, τι θέλει, σκασίλα μας μεγάλη! Δεν είναι λίγο χαζό να κρίνουμε τους καλλιτέχνες σαν ανθρώπους? Έτσι προκαταβαλόμαστε και μπορεί ενώ κάποιος να γράφει καλά τραγούδια (ανεξάρτητα αν είναι ροκ, ποπ κ.λπ.) και να μην τον ακούμε, γιατί θα λέμε αυτός είναι έτσι/γιουβέτσι κ.λπ....
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #21 στις: 14/10/07, 15:12 »
Εδω να συμφωνησω με την αμυλο..Τα ερωτικα σκυλαδικα δηλαδη τα καψουροτραγουδα δεν μου λενε τιποτα..Δεν τα αντεχω.Αλλωστε τα περισοτερα σκυλοποπ ειναι καψουροτραγουδα..Η μηπως διαφωνει κανεις?Η μηπως τα περισσοτερα δεν χρησιμοποιουν τις ιδιες λεξεις?.."αφηνω".."καιω"..."νοιαστηκα"...τεσπα..ατα τη γνωμη ειναι πολυ χαμηλης στιχουργικης(καλα για μουσικης μην αναφερω) ποιοτητας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΟΚ...
« Απάντηση #22 στις: 14/10/07, 15:35 »
Κακός στίχος ,ερωτικός ή οτιδήποτε άλλο για μένα ,είναι ο στίχος που είναι πηγμένος στα κλισέ,στερείτε δηλαδή φαντασίας και ψάχνει εναγωνίως το σύνθημα στο ρεφρέν,για να έχει εμπορική επιτυχία...Στα σύγχρονα καψουροτράγουδα αυτό συμβαίνει κατά κόρον.Στη ροκ που ενδιαφέρει εμένα ,το θέμα είναι ο δημιουργός να μην μπαίνει κι' αυτός σε αυτή τη λογική,γιατί έτσι δεν διαφέρει και σε τίποτα από τους άλλους , αλλά ούτε πρόκειτε να κερδίσει όπως αφελώς νομιζει , το μπουζουκοθρεμμένο κοινό.Στο ροκ αυτό που μετράει ευτυχώς ακόμα είναι η ειλικρίνεια των προθέσεων...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
13716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/07, 19:24
από sakisarabatzis
0 Απαντήσεις
2699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 11:01
από Μαργαρίτα Π.
2 Απαντήσεις
2030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 16:09
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 14:41
από polpolpol
17 Απαντήσεις
12414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/09, 18:54
από nead
77 Απαντήσεις
60594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 20:50
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
2392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 18:55
από white
4 Απαντήσεις
5756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 14:12
από ioannisperakopoulos
3 Απαντήσεις
2506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/11, 21:38
από OxiEgw
0 Απαντήσεις
1965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 10:53
από St3ven