Αποστολέας Θέμα: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ  (Αναγνώστηκε 51759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #25 στις: 16/04/07, 01:00 »
Γιώργο η υπέρκαμψη έγινε αντανακλαστικά. Οπως κρατάμε τις σακούλες απ'το σουπερμάρκετ και τείνουν να δημιουργήσουν υπερέκταση στο δάκτυλο, εμείς αντανακλαστικά κάμπτουμε το δάκτυλο. Το αποτέλεσμα είναι να μένει σε κάμψη το δάκτυλο πολλή ώρα κουβαλώντας βάρος δλδ να ωθούμε τους εκτείνοντες σε οριακά σημεία από πλευράς τάσης και δύναμης για να αντισταθμίσουν την κάμψη.

Ηλία καλύτερα να μας πεις ποια είναι ακριβώς η διάγνωση. Από τη στιγμή που μιλάνε για χειρουργείο σίγουρα έχει πάθει ρήξη ο τέντοντας. Η μόνη λύση γι'αυτό είναι η χειρουργική επέμβαση. Αυτές οι επεμβάσεις έχουν γίνει πλέον επεμβάσεις ρουτίνας αν και πρέπει να βρεις ειδικευμένο χειρουργό. Να ξέρεις όμως ότι υπάρχει ένα χρονικό διάστημα όχι ιδιαίτερα μικρό που θα πρέπει να ακολουθήσεις μετά την επέμβαση ώστε να επανέλθεις πάλι στο φυσιολογικό που ήσουν. Οι επεμβάσεις στους τένοντες είναι λεπτοδουλειές και η αποκατάσταση πρέπει να είναι αργή, σταδιακή και πάρα πολύ προσεκτική.

Θα επανέλθω σε λίγη ώρα να σου πω το όνομα ενός ορθοπαιδικού χειρούργου, ειδικευμένου στην άκρα χείρα  :)
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ.
Εκανες τιποτα με αυτον τον χειρουργο.
Βρηκες τιποτα?
Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #26 στις: 16/04/07, 04:18 »
Δυστυχώς δεν κατάφερα να τον βρω ακόμα. Θα προσπαθήσω πάλι σήμερα και μόλις έχω νέα θα σε ενημερώσω.
Επίσης στα ερωτήματα που θέτεις, οι απαντήσεις υπάρχουν στις απαντήσεις που έχουμε ήδη δώσει  ;)

Αποσυνδεδεμένος Apatsi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαρέθηκα να απογοητεύω...
    • Προφίλ
    • Myspace με τη μουσικη μου!
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #27 στις: 19/04/07, 20:24 »
Από όλα όσα διάβασα πιο περίεργο μου φάνηκε το ότι καποιος που αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα μπέρδεψε τον δεικτη του(οπου έχει το προβλημα) με το μικρο του δαχτυλο.Η ολη ιστορια είναι περιεργη και γεματη πολλη ατυχια.Ευχομαι καλη αναρρωση και να παίζεις καλύτερα απο οτι πριν!


Υ.Γ.Μήπως είπα καμμιά κουταμάρα...;
Respect to all musicians!!!

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #28 στις: 20/04/07, 18:21 »
Κατ' αρχήν δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το στένωμα που σού είπαν. Στένωση παρατηρείται σε ανατομικά μορφώματα που έχουν σωληνοειδή ή δακτυλιοειδή δομή π.χ. στη σπονδυλική στήλη, σε αρτηρίες (π.χ. στένωση αορτής), σε τμήματα του εντέρου (π.χ. στένωση πυλωρού). Τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο είδαν στην ακτινογραφία ότι υπάρχει στένωση; Και συνήθως μια στένωση είναι αποτέλεσμα κάποιας σταδιακής διαδικασίας και όχι ενός τραυματισμού. Πάντως να σού διευκρινίσω ότι οι γνώσεις μου στην ανατομία του χεριού είναι λίγο σκουριασμένες. Υπάρχουν φυσιοθεραπευτές ειδικευμένοι σε παθήσεις του χεριού (hand therapists), με αποτέλεσμα εμείς οι υπόλοιποι να μην βλέπουμε σχεδόν καθόλου τέτοια περιστατικά.

Το υπερηχογράφημα ενδείκνυται κυρίως για τραυματισμούς τενόντων, μυών και γενικά μαλακών μορίων (soft tissues). Αν θέλεις διάβασε εδώ για περισσότερες πληροφορίες. Πάντως από τα συμπτώματα που αναφέρεις, η μερική ή ολική ρήξη του τένοντα είναι η πιο πιθανή διάγνωση. Συνέβη δηλαδή αυτό που βλέπεις στην εικόνα, εκεί που λέει ruptured tendon:



Αυτό είναι και η σφυροδακτυλία που ανέφερε πριν ο Πάρης.

ΓΕΙΑ.
ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ.
Μικρη ποσοτητα υγρου αναγνωριζεται στο ελυτρο ντων εκτεινοντων του δευτερου δακτυλου αντιστοιχα προς την δευτερη φαλαγγα.
φυσιολογικος απεικονιζετε ο κοινος καταφυτικος τενοντας και οι δυο πλαγιες ταινιες αυτου.
δεν αναγνωριζεται εικονα ρηξης του.
απο τον ελεγχο τπυ οστικου μυελου δεν παρατηρουνται παθολογικα ευρηματα.
φυσιολογικη ειναι η θεση των φαλαγγων.
συμπερασμα.
μικρη αυξηση της ποσοτητας υγρου στο κοινο ελυτρο των εκτεινοντων στο δευτερο δακτυλο.
δεν παρατηρηται εικονα ρηξης.
χωρις αλλα παθολογικα ευρηματα.
ΑΥΤΑ.
Για μενα θελει φαρμακευτικη αγωγη.
αντιφλεγμωνωδες
neurobion
vastarel
antibiotic
fysioθerapeia
ναρθηκας.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #29 στις: 20/04/07, 18:26 »
Ωραία, πάλι καλά που δεν έχεις ρήξη! Νάρθηκας οκ, φυσιοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή οκ

Το neurobion δεν κατάλαβα. Πώς θα σε βοηθήσει το σύμπλεγμα Βιταμίνης Β στην όλη υπόθεση?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #30 στις: 20/04/07, 18:37 »
Αναπλαση? δεν ξέρω λεω κάτι στην τύχη!!!!
Καλή ανάρρωση αγαπητέ και καλή συνέχεια με την κιθάρα!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #31 στις: 20/04/07, 19:04 »
Το neurobion δεν κατάλαβα. Πώς θα σε βοηθήσει το σύμπλεγμα Βιταμίνης Β στην όλη υπόθεση?

Aπ' ότι ξέρω το σύμπλεγμα βιταμινών Β βοηθάει στην καλή λειτουργία και την ανάπλαση του νευρικού ιστού. Είναι γνωστό π.χ. ότι η έλλειψη βιταμίνης Β12 μπορεί να προκαλέσει νευροπάθειες (peripheral neuropathies), ενώ πιθανολογείται ότι η έλλειψη βιταμίνης Β6 μπορεί να έχει σχέση με την εμφάνιση συνδρόμου καρπιαίου σωλήνα. Μήπως υποψιάζονται ότι, αφού ο τένοντας δεν έχει πάθει ρήξη, το πρόβλημα εντοπίζεται σε κάκωση του νεύρου;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #32 στις: 20/04/07, 19:08 »
Μα γι'αυτό ρώτησα. Μάλλον είναι κάκωση νεύρου και αν είναι τέτοια ούτε ο νάρθηκας βλέπω να πολυβοηθάει το όλο θέμα. Από κει και πέρα όμως δεν θα έπρεπε να το γράφει στην διάγνωση?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #33 στις: 20/04/07, 19:22 »
Έχεις δίκιο Πάρη, ο νάρθηκας δεν θα βοηθήσει. Όσο για το τι έπρεπε να γράφει στη διάγνωση, οι ακτινολόγοι προφανώς γράφουν τι βλέπουν ή τι δεν βλέπουν σε μια εξέταση (ακτινογραφία, αξονική, μαγνητική, κλπ). Από τη στιγμή λοιπόν που ξέρουμε ότι δεν πρόκειται για κάταγμα, εξάρθρωση, ρήξη τένοντα ή συνδέσμου, η πιο πιθανή διάγνωση είναι η κάκωση νεύρου, η οποία εξηγεί την αδυναμία έκτασης της τελικής φάλαγγας καθώς και το μούδιασμα που περιέγραψε ο Ηλίας. Νομίζω μάλιστα ότι το είχα ανεφέρει ως πιθανότητα και στην αρχή της συζήτησης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #34 στις: 20/04/07, 21:36 »
Έχεις δίκιο Πάρη, ο νάρθηκας δεν θα βοηθήσει. Όσο για το τι έπρεπε να γράφει στη διάγνωση, οι ακτινολόγοι προφανώς γράφουν τι βλέπουν ή τι δεν βλέπουν σε μια εξέταση (ακτινογραφία, αξονική, μαγνητική, κλπ). Από τη στιγμή λοιπόν που ξέρουμε ότι δεν πρόκειται για κάταγμα, εξάρθρωση, ρήξη τένοντα ή συνδέσμου, η πιο πιθανή διάγνωση είναι η κάκωση νεύρου, η οποία εξηγεί την αδυναμία έκτασης της τελικής φάλαγγας καθώς και το μούδιασμα που περιέγραψε ο Ηλίας. Νομίζω μάλιστα ότι το είχα ανεφέρει ως πιθανότητα και στην αρχή της συζήτησης.

Η θεραπεια αυτη εχει να κανει με την δικη μου αντιληψη πανω στο θεμα.
Εχω σπουδασει φαρμακοποιος δεν ασκω το επαγελμα και η θεραπεια ειναι δικης μου
αντιληψης και πειρας.
Εχω δουλεψει και λιγο σε φαρμακειο.
ΜΥΟΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ
NEUROBION για τους λογους που αναφεραμε.
Κατι για την μικροκυκλοφορια.
BRASAN.
CECLOR
Σας δινω ιδεες δεν ειναι κακο?
Εσεις αποφανθειτε.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.
Κατι για να τονοσουμε τα νευρα της περιοχης.
Για να κανουμε μια ψιλοσυσκεψη.

 

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #35 στις: 21/04/07, 03:12 »
Κάπου σε έχασα στην πορεία αλλά οκ, καλή ανάρρωση  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
32223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/14, 17:10
από Απόλλων