Αποστολέας Θέμα: Tubemeister & Headphones  (Αναγνώστηκε 5555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Tubemeister & Headphones
« στις: 03/03/17, 10:41 »
Καλημέρα παίδες,


έχω τον tubemeister 36 και θέλω να: (α) Παίζω με ακουστικά. (β) Μπορώ να παίζω παράλληλα κάποια backing track MP3 μαζί με την κιθάρα. (γ) Ηχογραφώ στο PC.


Ψάχνοντας στο forum (το οποίο είναι ένας μικρός θησαυρός γνώσεων!) είδα πως μια επιλογή είναι η χρήση της εξωτερικής κάρτας ήχου Lexicon Alpha USB (thanks @adr1anos !). Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:
  • Η συγκεκριμένη κάρτα ήχου με καλύπτει και για το (β); (Νομίζω πως ναι, γιατί κατέβασα το manual, και είδα πως έχει monitor mix control με το οποίο ρυθμίζεις το volume balance μεταξύ direct (= guitar) και playback (= backing track), από ό,τι καταλαβαίνω.)
  • Όπως αναφέρει ο Adr1anos, η έξοδος του Red Box του ΤΜ36 πρέπει να συνδεθεί στην είσοδο Instrument της κάρτας ήχου. Επομένως, χρειάζομαι ένα καλώδιο με μία άκρη XLR και την άλλη 1/4" Jack, σωστά; (Υποθέτω πως υπάρχει τέτοιο καλώδιο... Αν όχι, θα υπάρχει κάποιος XLR-to-1/4" Jack converter.)
  • Τέλος, έχετε να προτείνετε κάποιο "τίμιο" ζευγάρι ακουστικών το οποίο δε ξεφεύγει στην τιμή; (Είδα κάποιες προτάσεις σε παλαιότερα threads, αλλά δεν έβγαλα άκρη.)
Ευχαριστώ πολύ! 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Tubemeister & Headphones
« Απάντηση #1 στις: 03/03/17, 11:24 »
1. Βαλε λινκ το αρθρο που διαβασες,θελω να το διαβασω και εγω  ;D
2. Εχω την λεξικον αλφα,αλλα οταν γραφω δεν ακουω τι παιζω.Δηλαδη.Γραφω με το αουντασιτι που ειναι πολυ κλαιν προγραμα,βαζω το κοματι που θελω να παιζει στο πισι,βαζω το μπασο στο ινστρουμεντ και ξεκηνω.Ακουω απο τον ενισχυτη μονο το κοματι και οχι το μπασο.
Αφου εσυ λογικα θα στελνεις απο τον ενισχυτη,θα ακους απο τον ενισχυτη την κιθαρα,αλλα το κοματι;
Θα εχεις αλλα ηχεια;
Το εχω κανει και ετσι,με χλρ-χλρ καλοδιο(το εβαλα στην εισωδο του μικροφωνου της καρτας) και δεν ειχα απο που να ακουσω την μουσικη.
Μηπως αν στειλεις απο το σεντ στην καρτα,και οτι βγαινει να το πας ριτερν;
Αυτο δεν το δοκημασα.Τωρα μολις το σκεφτικα.
Γενικα η καρτα αυτη ειναι βολικη και εχει αρκετες επιλογες πως να παν η να φυγουν καλοδια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Tubemeister & Headphones
« Απάντηση #2 στις: 03/03/17, 11:45 »
1. Στο review του TM18 κάποιος ρωτάει για ακουστικά και ο Adr1anos αναφέρει ως μία λύση το Lexicon Alpha (και ως δεύτερη που δεν περιλαμβάνει PC την behringer xenyx).
2. Περίεργο. Από ότι κατάλαβα, μέσω των ακουστικών, μπορείς να ακούς και τα δύο, για αυτό έχει το mix control. Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση μέσω του συνοδευτικού software (υποθέτω πως υπάρχει συνοδευτικό software);

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Tubemeister & Headphones
« Απάντηση #3 στις: 03/03/17, 11:57 »
Ειχε το κιουμεις μαζι.Ειχα χασει σειραλ ναμπερς κτλ αλλα τελικα το εκανα εγκατασταση αλλα δεν μπορεσα να το δουλεψω.Σιγουρα κατι κολπα θα εχει,αλλα δεν υα εχω βρει
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
134 Απαντήσεις
84103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 21:36
από ma.ster.
0 Απαντήσεις
1842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
4165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/13, 01:18
από Jezus
3 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/15, 17:47
από kg_90
19 Απαντήσεις
7544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 16:32
από zeoy
7 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/15, 17:38
από vaig3
4 Απαντήσεις
11603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/18, 02:14
από zeromancer
4 Απαντήσεις
10155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/18, 12:08
από Guitar Fan
10 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer