Ψηφοφορία

Ποιό πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο album της Σιδεράς Παρθένου

Iron Maiden
16 (10.6%)
Killers
8 (5.3%)
Number of the beast
20 (13.2%)
Piece of mind
14 (9.3%)
Powerslave
22 (14.6%)
Somewhere in time
23 (15.2%)
7th son of a 7th son
25 (16.6%)
No prayer for the dying
1 (0.7%)
Fear of the dark
12 (7.9%)
Xfactor
2 (1.3%)
Virtual XI
1 (0.7%)
Brave new world
6 (4%)
Dance of death
1 (0.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 104

Αποστολέας Θέμα: Καλύτερο album από maiden  (Αναγνώστηκε 35995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #25 στις: 13/06/05, 23:40 »
καλα οχι και πιο proggressive το seventh son...ειπαμε.αναπαραγωγη των προηγουμενων ηταν αν και ειναι ενα αρκετα καλο αλμπουμ.proggressive ηταν το somewhere in time(synths κτλ) και γι αυτο και ψηλοθαφτηκε απο τους πιο ''ωμους'' μεταλλαδες

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #26 στις: 13/06/05, 23:52 »
καλα οχι και πιο proggressive το seventh son...ειπαμε.αναπαραγωγη των προηγουμενων ηταν αν και ειναι ενα αρκετα καλο αλμπουμ.proggressive ηταν το somewhere in time(synths κτλ) και γι αυτο και ψηλοθαφτηκε απο τους πιο ''ωμους'' μεταλλαδες

Σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο.. Το Seventh Son ειναι το πιο progressive, και φυσικα δεν ειναι αναπαραγωγη των προηγουμενων. Και το Somewhere in Time ειχε καινουρια στοιχεια, αλλα το Seventh Son πηγε τα στοιχεια του ακομα παραπερα και αγγιξε την τελειοτητα.
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave..

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #27 στις: 14/06/05, 00:03 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 09:35 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #28 στις: 14/06/05, 01:35 »
δεν ξερω ρε φιλε...μου αρεσει παρα πολυ το seventh son αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο πρωτοποριακο.ειναι αρκετα εντονο σιντι,οι συνθεσεις βεβαια κλασσικες maiden τπτ το φοβερο αλλα το somewhere ισως μου αρεσει περισσοτερο επειδη ο μισος δισκος ειναι του smith... :)θα ελεγα το τριτο καλυτερο μετα τα somewhere,powerslave...αυτη η τετραετια maiden αλλωστε νομιζω ειναι το maximum των δυνατοτητων τους.και το λεω αυτο εχοντας ολα τα σιντι,δεν κρινω δηλαδη μονομερως

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #29 στις: 14/06/05, 03:15 »
κι εγώ θεωρώ ως progressive το 7th son και φυσικά ειναι από τους κορυφαίους δίσκους! αλλα κι εγώ ειμαι φαν του somewhere in time...

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #30 στις: 14/06/05, 04:33 »
για μένα τα δυο πρωτα iron maiden και killers ηταν τα καλυτερα οχι τοσο σαν φωνη( προτιμω dickinson an kai moy aresei kai o dianno) αλλα σαν συνθεσεις. mexri to 7th son  ολα απο πολυ καλα και πανω. μετα ελευθερη πτωση..... :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #31 στις: 14/06/05, 11:00 »
piece of mind
brave new world
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #32 στις: 14/06/05, 13:26 »
-Assassin
-Bring your daughter to the slaughter
-Tailgunner
-Afraid to shoot strangers
-Wasting love
-Fear of the dark
-From here to eternity
-Lord of flies
-Sign of the cross
-Man of the edge
-Virus
-The clansman
-Wickerman
-Mercenary
-Dream of mirrors
-Blood brothers
-Ghost of navigator
-No more lies
-Paschendale
-Dance of death
-Journeyman

Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω ότι και μετά το 7th son of a 7th son, δεν μπορούμε να αγνοούμε συνθέσεις σαν κι αυτές!!! Μπορεί να μην είναι maiden της "ιστορικής" περιόδου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γράφουν τραγουδάρες ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #33 στις: 14/06/05, 14:45 »
Σιγουρα κρατησαν το επιπεδο υψηλο, σε ολη την πορεια τους. Ομως τοτε ηταν η υπερμπαντα στα μεσα του '80, και οι ανατριχιλες που ενιωθες οταν ακουγες το Rime of the Ancient Mariner η το Αlexander the Great δεν ειναι οι ιδιες με το Sign of the Cross (που ειναι τραγουδαρα ομως). Σιγουρα σαν μεταλλας θα γουσταρω με τραγουδια οπως το Futureal και το Montsegur, ομως εκεινα τα Wasted Years, τα Infinite Dreams, τα Revelations σου εδιναν την αισθηση οτι αυτο το συγκροτημα δεν ηξερες που μπορουσε να φτασει...
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave..

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #34 στις: 14/06/05, 20:44 »


Σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο.. Το Seventh Son ειναι το πιο progressive, και φυσικα δεν ειναι αναπαραγωγη των προηγουμενων. Και το Somewhere in Time ειχε καινουρια στοιχεια, αλλα το Seventh Son πηγε τα στοιχεια του ακομα παραπερα και αγγιξε την τελειοτητα.

Nα πω την αλήθεια εγώ το βρίσκω μετριότατο το 7th son...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/05, 00:03 από Bassopoika »
-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #35 στις: 14/06/05, 21:14 »
k i l l e r s.....................................
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #36 στις: 14/06/05, 21:52 »
Δεν τα εχω ακουσει ολα,αλλα μεχρι τωρα το αγαπημενο μου ειναι το number.Για μενα εχει το κατι παραπανω που μου το κανει τοσο αγαπητο.Βεβαια βοηθανε και ολοι αυτοι οι υμνοι το περιεχει το εν λογω αλμπουμ.
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #37 στις: 14/06/05, 22:08 »
-Assassin
-Bring your daughter to the slaughter
-Tailgunner
-Afraid to shoot strangers
-Wasting love
-Fear of the dark
-From here to eternity
-Lord of flies
-Sign of the cross
-Man of the edge
-Virus
-The clansman
-Wickerman
-Mercenary
-Dream of mirrors
-Blood brothers
-Ghost of navigator
-No more lies
-Paschendale
-Dance of death
-Journeyman

Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω ότι και μετά το 7th son of a 7th son, δεν μπορούμε να αγνοούμε συνθέσεις σαν κι αυτές!!! Μπορεί να μην είναι maiden της "ιστορικής" περιόδου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γράφουν τραγουδάρες ακόμα...



Συμφωνώ κ επαυξάνω. Αν π.χ. ο Dickinson έβγαζε τότε solo  δίσκο με τα τραγούδια του Brave New World, πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι θα έλεγαν "Πω τι δισκάρα είναι αυτή!!!!", "Τι έβγαλε ο θεός ο  Bruce!!" και πολλά άλλα παρόμοια. Απο την στιγμή όμως που γράφει IRON MAIDEN στο εξώφυλλο, όλοι τους κατηγορούμε ότι γράφουν αηδίες κ τραγούδια όχι ανάλογα της ιστορίας των MAIDEN.
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #38 στις: 14/06/05, 22:15 »
γιατι ποιος ειπε οτι τα σιντι του ντικινσον ειναι ντε και καλα καλυτερα απο των μειντεν???απλα ο ντικινσον ειχε στο πλευρο του και εναν roy z που μετραει αρκετα περισσοτερο απο τους κιθαριστες των μειντεν η απο αποψη συνθεσεων του harris

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #39 στις: 15/06/05, 00:00 »
Λοιπον ας μη λεμε μπαρουφες. Τα cd του Dickinson ειναι διαφορετικα απο τα Maiden και γι'αυτο αν και μεταλικά πανε μια χαρα,και δεν τους κοπιαρουν. Τωρα φυσικα και ο Roy Z ειναι καλος συνθετης, αλλα αμφιβαλλω ποσοι τον βαζουν πανω απο τον Harris. Η συγκριση και μονο ειναι ηλιθια. Το ιδιο να σαι σε μια σκηνη 20 χρονια, και το ιδιο να χεις βγαλει 3 δισκους με τον Dickinson? Φυσικα και θα πω οτι π.χ μπορει το chemical wedding να μου αρεσει περισσοτερο απο το Brave New World, αλλα δε θα πω οτι ο Roy ειναι καλυτερος σαν συνθετης η πιανει ως κιθαριστας περισσοτερο και τριχες (ο τυπος ειναι πιτσιρικας μπροστα στους τυπους των maiden) και καλυτερα ο cromlech να μην τα πεταει ελαφρα τη καρδία. Τα album του Dickinson γινανε επιτυχιες γιατι αξιζανε πραγματικα κι οχι γιατι εχει φημη ο Roy Ζ (που δεν εχει μεγαλυτερη απο τους maiden).Τωρα για τα album των Maiden ειναι υποκειμενικη η γνωμη του καθενος και δεν προκειται να καταληξουμε πουθενα.. 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/05, 00:14 από Necromayhem »
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave..

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #40 στις: 15/06/05, 01:17 »
Δεν έκανα καμία συγκριση μεταξύ των δύο. Απλά είπα ότι πολλοί κολλάνε στο : "Είναι καινούριο των Maiden, άρα είναι  μάπα"
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/05, 01:21 από Jose »
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #41 στις: 15/06/05, 01:18 »
παλι τα ιδια...εχω ξαναπει τη γνωμη μου για τις ''συνθετικες'' ικανοτητες των μειντεν...καταρχας ο roy z ειναι και φοβερος παραγωγος εκτος απο καλος συνθετης.κατα δευτερον χαλαρωσε λιγο και ακου και καμια αλλη αποψη και ξεκολλα με τις συνθεσεις και τις συνθεσεις του harris που τοσο εκθειαζεις γιατι στο κατω κατω δεν μετραει μια μπροστα σε σοβαρους συνθετες.ελεος ρε παιδια πια.επειδη εχει φημη 25 χρονων παει να πει οτι ειναι και ο καλυτερος συνθετης ολων των εποχων???αν ειναι δυνατον.εκτος αυτου τα προσωπικα αλμπουμ του ντικινσον ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο διαφορετικα απο τα ολη την εικοσαετια των μειντεν.εχουν μερικες ενδιαφερουσες συνθετικες ιδεες,καποια διαφορετικα μοτιβα και ξεφευγουν απο τις κλασσικες συνθεσεις του harris που βγαζει τραγουδια με το κιλο.ακουγα πριν το somewhere in time και αν και ειναι απο τους αγαπημενους μου δισκους ειδα αυτο το αθλιο τραγουδι που λεγεται deja vu...ελεος.αμα αυτες οι συνθεσεις του harris ειναι σοβαρες εγω ειμαι ελεφαντας.τετοια τραγουδια γραφονται μεσα σε 15 το πολυ λεπτα

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #42 στις: 15/06/05, 04:18 »
παλι τα ιδια...εχω ξαναπει τη γνωμη μου για τις ''συνθετικες'' ικανοτητες των μειντεν...καταρχας ο roy z ειναι και φοβερος παραγωγος εκτος απο καλος συνθετης.κατα δευτερον χαλαρωσε λιγο και ακου και καμια αλλη αποψη και ξεκολλα με τις συνθεσεις και τις συνθεσεις του harris που τοσο εκθειαζεις γιατι στο κατω κατω δεν μετραει μια μπροστα σε σοβαρους συνθετες.ελεος ρε παιδια πια.επειδη εχει φημη 25 χρονων παει να πει οτι ειναι και ο καλυτερος συνθετης ολων των εποχων???αν ειναι δυνατον.εκτος αυτου τα προσωπικα αλμπουμ του ντικινσον ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο διαφορετικα απο τα ολη την εικοσαετια των μειντεν.εχουν μερικες ενδιαφερουσες συνθετικες ιδεες,καποια διαφορετικα μοτιβα και ξεφευγουν απο τις κλασσικες συνθεσεις του harris που βγαζει τραγουδια με το κιλο.ακουγα πριν το somewhere in time και αν και ειναι απο τους αγαπημενους μου δισκους ειδα αυτο το αθλιο τραγουδι που λεγεται deja vu...ελεος.αμα αυτες οι συνθεσεις του harris ειναι σοβαρες εγω ειμαι ελεφαντας.τετοια τραγουδια γραφονται μεσα σε 15 το πολυ λεπτα

Deja Vu φιλάκια στη μπιμπιμποοοοό,φιλάλια στη μπιμπιμποοοοοό... ;D :P

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #43 στις: 15/06/05, 11:58 »
απλα ο ντικινσον ειχε στο πλευρο του και εναν roy z που μετραει αρκετα περισσοτερο απο τους κιθαριστες των μειντεν η απο αποψη συνθεσεων του harris

Ιεροσυλία!!!!!!! >:(

παλι τα ιδια...εχω ξαναπει τη γνωμη μου για τις ''συνθετικες'' ικανοτητες των μειντεν...καταρχας ο roy z ειναι και φοβερος παραγωγος εκτος απο καλος συνθετης.κατα δευτερον χαλαρωσε λιγο και ακου και καμια αλλη αποψη και ξεκολλα με τις συνθεσεις και τις συνθεσεις του harris που τοσο εκθειαζεις γιατι στο κατω κατω δεν μετραει μια μπροστα σε σοβαρους συνθετες.ελεος ρε παιδια πια.επειδη εχει φημη 25 χρονων παει να πει οτι ειναι και ο καλυτερος συνθετης ολων των εποχων???αν ειναι δυνατον.εκτος αυτου τα προσωπικα αλμπουμ του ντικινσον ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο διαφορετικα απο τα ολη την εικοσαετια των μειντεν.εχουν μερικες ενδιαφερουσες συνθετικες ιδεες,καποια διαφορετικα μοτιβα και ξεφευγουν απο τις κλασσικες συνθεσεις του harris που βγαζει τραγουδια με το κιλο.ακουγα πριν το somewhere in time και αν και ειναι απο τους αγαπημενους μου δισκους ειδα αυτο το αθλιο τραγουδι που λεγεται deja vu...ελεος.αμα αυτες οι συνθεσεις του harris ειναι σοβαρες εγω ειμαι ελεφαντας.τετοια τραγουδια γραφονται μεσα σε 15 το πολυ λεπτα

Βρες μου έναν ακόμα που να έχει γράψει τραγούδια όπως οι ύψιστες συνθέσεις του Harris..Μόνο ένα...Άντε ίσως ο Tobi από Edguy να προσπαθεί να φτάσει σε αυτό το επίπεδο (το χαλβά μου εγώ ;D ;D)...


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #44 στις: 15/06/05, 12:02 »
-Assassin
-Bring your daughter to the slaughter
-Tailgunner
-Afraid to shoot strangers
-Wasting love
-Fear of the dark
-From here to eternity
-Lord of flies
-Sign of the cross
-Man of the edge
-Virus
-The clansman
-Wickerman
-Mercenary
-Dream of mirrors
-Blood brothers
-Ghost of navigator
-No more lies
-Paschendale
-Dance of death
-Journeyman

Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω ότι και μετά το 7th son of a 7th son, δεν μπορούμε να αγνοούμε συνθέσεις σαν κι αυτές!!! Μπορεί να μην είναι maiden της "ιστορικής" περιόδου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γράφουν τραγουδάρες ακόμα...
Αν βγαλεις την πατατα το virus συμφωνω! Δηλαδη επειδη το seventh son ηταν καλυτερο απο τα επομενα δεν σημαινει πως τα επομενα δεν ελεγαν ή δεν αξιζαν μία και αλλα τετοια..Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ και τα επομενα αν και δεν ειναι τα καλυτερα μου!Μηπως επειδη ειμαστε 15?? :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/05, 14:10 από kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #45 στις: 15/06/05, 12:03 »
Μηπως επειδη ειμαστε 15?? :P :P

Ακριβώς...Δεν ξέρουμε ακόμα απο μουσική :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #46 στις: 15/06/05, 15:22 »
για να το λετε εσεις,κατι ξερετε... :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #47 στις: 15/06/05, 15:53 »
παλι τα ιδια...εχω ξαναπει τη γνωμη μου για τις ''συνθετικες'' ικανοτητες των μειντεν...καταρχας ο roy z ειναι και φοβερος παραγωγος εκτος απο καλος συνθετης.κατα δευτερον χαλαρωσε λιγο και ακου και καμια αλλη αποψη και ξεκολλα με τις συνθεσεις και τις συνθεσεις του harris που τοσο εκθειαζεις γιατι στο κατω κατω δεν μετραει μια μπροστα σε σοβαρους συνθετες.ελεος ρε παιδια πια.επειδη εχει φημη 25 χρονων παει να πει οτι ειναι και ο καλυτερος συνθετης ολων των εποχων???αν ειναι δυνατον.εκτος αυτου τα προσωπικα αλμπουμ του ντικινσον ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο διαφορετικα απο τα ολη την εικοσαετια των μειντεν.εχουν μερικες ενδιαφερουσες συνθετικες ιδεες,καποια διαφορετικα μοτιβα και ξεφευγουν απο τις κλασσικες συνθεσεις του harris που βγαζει τραγουδια με το κιλο.ακουγα πριν το somewhere in time και αν και ειναι απο τους αγαπημενους μου δισκους ειδα αυτο το αθλιο τραγουδι που λεγεται deja vu...ελεος.αμα αυτες οι συνθεσεις του harris ειναι σοβαρες εγω ειμαι ελεφαντας.τετοια τραγουδια γραφονται μεσα σε 15 το πολυ λεπτα


Kαλα αστο, δε προκειται να καταλαβεις. Τωρα ο καθενας μπορει να πει οτι η μουσικη του Harris ειναι της πλακας (και ο ιδιος να ακουει βανδη να πουμε) αλλα αγνοει οτι το '80 αυτα που εβγαλε ο Harris οριοθετησαν ενα ειδος και επηρεασαν εκατονταδες μουσικους(το λιγοτερο). Και στο λεω εγω που ακουω black. Αλλα ετσι ειναι η ζωη, οταν φτανει το σταδιο που το παιδι ακουει και κατι αλλο εκτος απο maiden, αρχιζει να κοροιδευει αυτα που ακουγε μικρος. Ακου φιλε, δεν εκτιμω τους maiden για οτιδηποτε βγαζουν, τους εκτιμω για την αρχη που κανανε και ανοιξαν νεους οριζοντες για το heavy metal και το power που ξεκινησε με τους Helloween. Δεν προκειται να εκθειασω κανεναν γιατι ευτυχως τα ακουσματα μου ειναι παμπολλα, και βεβαια θα πω οτι ο Dickinson εβγαλε τρια κορυφαια cd. Και τωρα αυτα που λενε πολλοι σαν κι εσενα τα ακουω βερεσε γιατι ετσι κι αλλιως τα γουστα ποικιλουν.
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #48 στις: 15/06/05, 16:26 »

Kαλα αστο, δε προκειται να καταλαβεις. Τωρα ο καθενας μπορει να πει οτι η μουσικη του Harris ειναι της πλακας (και ο ιδιος να ακουει βανδη να πουμε) αλλα αγνοει οτι το '80 αυτα που εβγαλε ο Harris οριοθετησαν ενα ειδος και επηρεασαν εκατονταδες μουσικους(το λιγοτερο). Και στο λεω εγω που ακουω black. Αλλα ετσι ειναι η ζωη, οταν φτανει το σταδιο που το παιδι ακουει και κατι αλλο εκτος απο maiden, αρχιζει να κοροιδευει αυτα που ακουγε μικρος. Ακου φιλε, δεν εκτιμω τους maiden για οτιδηποτε βγαζουν, τους εκτιμω για την αρχη που κανανε και ανοιξαν νεους οριζοντες για το heavy metal και το power που ξεκινησε με τους Helloween. Δεν προκειται να εκθειασω κανεναν γιατι ευτυχως τα ακουσματα μου ειναι παμπολλα, και βεβαια θα πω οτι ο Dickinson εβγαλε τρια κορυφαια cd. Και τωρα αυτα που λενε πολλοι σαν κι εσενα τα ακουω βερεσε γιατι ετσι κι αλλιως τα γουστα ποικιλουν.

Τελικά εσένα σε πάω...

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο album από maiden
« Απάντηση #49 στις: 15/06/05, 23:10 »
το οτι ακους black ειναι προσωπικο και δεν εχει σχεση με αυτα που λεμε.και γω γουσταρω καργα με siebenburgen,summoning,elysian fields κτλ αλλα δεν εχει σχεση.οι τυποι μουσικα ειναι αχρηστοι αλλα το black ειναι αλλη ιστορια.
ναι οι maiden εχουν ανοιξει οριζοντες και αποτελουν μια απο τις μεγαλυτερες επιρροες πολλων συγκροτηματων κτλ κτλ.παρολα αυτα καποιος μουσικος που σεβεται τον εαυτο του δεν μπορει να  λεει οτι o harris ειναι ο καλυτερος ολων ενω υπαρχουν συγκροτηματα - μουσικοι - καλλιτεχνες που γραφουν μουσικοι επιπεδου σε ενα και μονο δισκο.ηταν επιδραστικος?φυσικα και ηταν,αυτο ελειπε.αλλα ας χαλαρωσουμε λιγο.και ο harris απο αλλους επηρεαστηκε...και μαλιστα πολυ καλυτερους του

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
122 Απαντήσεις
40025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 10:48
από Angel~Archo
17 Απαντήσεις
8012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 00:53
από Moonchild_
77 Απαντήσεις
27345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
1 Απαντήσεις
2434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 16:56
από Σκίρων
4 Απαντήσεις
4300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
3 Απαντήσεις
2862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 20:19
από J.P. DiMaggio
12 Απαντήσεις
4615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 16:39
από themos
93 Απαντήσεις
32178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
2 Απαντήσεις
2549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 14:45
από Υπνοβάτης...
12 Απαντήσεις
4309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/10, 18:06
από Guitarholic_punk