Αποστολέας Θέμα: set up μονος μου!!!  (Αναγνώστηκε 7286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
set up μονος μου!!!
« στις: 07/02/09, 10:57 »
Γεια σας....

Ειμαι χαρουμενος γιατι ειδα ενα tutorial για να κανω μονος μου ρυθμηση του μπρατσου με την βεργα και intonation,αυτα για αρχη!!

το θεμα ειναι το εξης αν θελει καποιος να μου εξηγησει το τι γινεται στο δευτερο..δλδ τι ρολο παιζουν τα βαγονακια και στο 12ο ταστο γινετε σωστη η νοτα...θελω πω καταφερα να το κανω αλλα δεν ξερω την λογικη..

μετα...αφου εκανα το intonation ειδα και το αλλο βοηθημα για την βεργα και το εκανα και την ισιωσα και ετσι οι χορδες χασανε με αποτελεσμα να χασουν και τα βαγονια την ρυθμηση πριν οποτε πηγα παλι απο την αρχη για το intonation και ετσι καταλαβα οτι υπαρχει καποια μαλλον σωστη σειρα σε ολο το set up!!

ποια ειναι αυτη η ιεραρχεια των βηματω για το σετ απ!!

απο την αρχη μεχρι το τελος πειτε μου ακομα και αν θεωρειται σωστο να κουρδισουμε πρωτα στον τονο που θελουμε και εμτα οι ρυθμησεις πειτε το μου....και εξηγηστε μου και την ερωτηση παρα πανω!!!ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #1 στις: 07/02/09, 11:16 »
Τα βαγονάκια του intonation στη γέφυρα έχουν την εξής λογική:

Αν η Ε χορδή (για παράδειγμα) έχει χ ίντσες μήκος (το scale) και κουρδιστεί σωστά, τότε για να πάρουμε τη νότα Ε μια οκτάβα πάνω (12ο τάστο) θα πρέπει να φτάσουμε τη χορδή σε μήκος χ/2. Πρακτικά, πρέπει η απόσταση από το nut μέχρι το 12 τάστο να είναι ακριβώς ίση με την απόσταση από το 12ο τάστο στο βαγονάκι.

Αφού ρυθμίσεις το truss rod και το action, κουρδίζεις την κάθε χορδή στη νότα που θες και μετά παίζεις την ίδια νότα στο 12ο τάστο. Καλό είναι να είσαι προσεκτικός να μην κάνεις κάποιο bend και να είσαι σταθερός. Εννοείται ότι το καλύτερο είναι να ρυθμίζεις intonation με κουρδιστήρι και όχι με το αυτί. Αν λοιπόν η νότα που παίρνεις είναι λίγο φλατ (κάτω απ το ιδανικό), πρακτικά το κομμάτι της χορδής που πάλλεται είναι λίγο μακρύτερο από χ/2 (είσαι ας πούμε πιο κοντά στο να παίζεις 11ο τάστο). Άρα πας το βαγονάκι πιο πολύ προς το λαιμό ώστε να μικρύνει το κομμάτι της χορδής που πάλλεται. Αν΄η νότα είναι οξεία κάνεις το αντίθετο.

Κατανοητό ελπίζω! :)

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #2 στις: 07/02/09, 16:07 »
Τα βαγονάκια του intonation στη γέφυρα έχουν την εξής λογική:

Αν η Ε χορδή (για παράδειγμα) έχει χ ίντσες μήκος (το scale) και κουρδιστεί σωστά, τότε για να πάρουμε τη νότα Ε μια οκτάβα πάνω (12ο τάστο) θα πρέπει να φτάσουμε τη χορδή σε μήκος χ/2. Πρακτικά, πρέπει η απόσταση από το nut μέχρι το 12 τάστο να είναι ακριβώς ίση με την απόσταση από το 12ο τάστο στο βαγονάκι.

Αφού ρυθμίσεις το truss rod και το action, κουρδίζεις την κάθε χορδή στη νότα που θες και μετά παίζεις την ίδια νότα στο 12ο τάστο. Καλό είναι να είσαι προσεκτικός να μην κάνεις κάποιο bend και να είσαι σταθερός. Εννοείται ότι το καλύτερο είναι να ρυθμίζεις intonation με κουρδιστήρι και όχι με το αυτί. Αν λοιπόν η νότα που παίρνεις είναι λίγο φλατ (κάτω απ το ιδανικό), πρακτικά το κομμάτι της χορδής που πάλλεται είναι λίγο μακρύτερο από χ/2 (είσαι ας πούμε πιο κοντά στο να παίζεις 11ο τάστο). Άρα πας το βαγονάκι πιο πολύ προς το λαιμό ώστε να μικρύνει το κομμάτι της χορδής που πάλλεται. Αν΄η νότα είναι οξεία κάνεις το αντίθετο.

Κατανοητό ελπίζω! :)


βεβαια κατανοητο....το action που ειπες τι ειναι??? και κατι αλλο η ρυθμηση υψους χωρδων σε μια φαση γινεται? πριν?μετα? απο καποια διαδικασια??

ποση αποσταση να εχει η χορδη απο την ταστιερα?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #3 στις: 07/02/09, 16:17 »
Το action είναι το υψος της γέφυρας. Αφού ρυθμίσεις το truss rod ρυθμίζεις την γέφυρα στο ύψος που θες.Δεν υπάρχει "σωστό" ή "ιδανικό" action,το ρυθμίζεις έτσι που να σε βολεύει(πχ χαμηλό για γρήγορα σόλο).Μετά απ'αυτό (στο τέλος δηλαδή) φτιάχνεις το intonation δηλαδή τα βαγονάκια,αφού επηρρεάζεται από το action. Επίσης στο τέλος όλων αν θες παίζεις και με το ύψος των μαγνητών.
Πιστεύω να τα λέω σωστά :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #4 στις: 07/02/09, 21:12 »
Βασικα αν μπεις στο youtube και πατησεις κατι σχετικο με αυτες τις ρυθμισεις θα βρεις πολλα κατατοπιστικα βιντεακια με πληρης οδηγιες βημα βημα ωστε να τα κανεις ολα μονος σου! Θα σου εβαζα λινκ αλλα ειναι πραγματικα πολλα οποτε κανε ενα search  :)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #5 στις: 08/02/09, 11:11 »
σας ευχαριστω.....απλα ημουν και ειμαι λιγο χεσμενος για αρχη...οχι οτι ειναι καμια ακριβη κιθαρα απλα εχω προβες στο στουντιο και δεν θελω να τριζει και τετοια!! :D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #6 στις: 08/02/09, 14:44 »
Βασικα αν μπεις στο youtube και πατησεις κατι σχετικο με αυτες τις ρυθμισεις θα βρεις πολλα κατατοπιστικα βιντεακια με πληρης οδηγιες βημα βημα ωστε να τα κανεις ολα μονος σου! Θα σου εβαζα λινκ αλλα ειναι πραγματικα πολλα οποτε κανε ενα search  :)


Ψάξε συγκεκριμένα στο Youtube για τα βιντεάκια του Expert Village, στο οποίο εξηγούν τεχνικές για ένα σωρό διαφορετικά πράγματα, μεταξύ των οποίων το setup κιθάρας. Θα βρεις βιντεο που εξηγούν απλά και κατατοπιστικά κάθε βήμα της διαδικασίας για διάφορους τύπους κιθάρας (Strat, Tele, Les Paul). Σίγουρα αν το ψάξεις λίγο θα βρεις και πολλά άλλα στο Youtube.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #7 στις: 08/02/09, 15:39 »
Το action είναι το υψος της γέφυρας. Αφού ρυθμίσεις το truss rod ρυθμίζεις την γέφυρα στο ύψος που θες.Δεν υπάρχει "σωστό" ή "ιδανικό" action,το ρυθμίζεις έτσι που να σε βολεύει(πχ χαμηλό για γρήγορα σόλο).Μετά απ'αυτό (στο τέλος δηλαδή) φτιάχνεις το intonation δηλαδή τα βαγονάκια,αφού επηρρεάζεται από το action. Επίσης στο τέλος όλων αν θες παίζεις και με το ύψος των μαγνητών.
Πιστεύω να τα λέω σωστά :)
Το action δεν είναι το ύψος της γέφυρας...Είναι η απόσταση που έχουν οι χορδές απο τα τάστα...Μεταβάλεται ρυθμίζοντας το ύψος της γέφυρας.  ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #8 στις: 09/02/09, 12:27 »
ευχαριστω και παλι!

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #9 στις: 09/02/09, 20:48 »
Γεια σου Warrel, αυτά τα πραγματακια δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα, απλως πρεπει να τα δοκιμασεις μονος σου 2,3,4 φορες και μετα θα τα συνηθισεις, θα τα καταλαβεις και θα τα κανεις σε στυλ "ρουτινας" στις κιθαρες σου.
Ουτε να τρεχεις σε μαστορες για ενα intonation setup, ουτε τιποτα. Keep walkin'!  ;)
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #10 στις: 09/02/09, 20:58 »
Θα ήθελα να προσθέσω οτι θα πρέπει να κοιτάμε πάντα και μετά το 12ο τάστο τι γίνετε...

Δηλαδή να είναι σωστό το intonation και μετά το 12ο τάστο...

Γι' αυτό ελέγχουμε και η αρμονική στο 12ο τάστο να είναι "στρογγυλή"...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #11 στις: 10/02/09, 00:26 »
και εγω με αρμονικη το τσεκαρω....αλλα οταν λες στρογγιλη??

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #12 στις: 10/02/09, 01:34 »
Αν το κουρδιστηρι σου εχει το νουμερο 0 στο κεντρο... ε φανταζομαι να δειχνει 0 .. δλδ σωστο κουρδισμα.   :P
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #13 στις: 10/02/09, 03:40 »
Βασικά η αρμονική πάντα κουρδισμένη θα είναι αν είναι κουρδισμένη και η ανοιχτή. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι ακριβές πολλαπλάσιο της συχνότητας που έχει η χορδή όταν είναι ανοιχτή (συμβολή κυμάτων από ταλαντώσεις σε χορδές). Το intonation πρέπει να το ρυθμίζουμε σε θέση παιξίματος και πατώντας το δωδέκατο τάστο.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #14 στις: 10/02/09, 15:04 »
Το intonation πρέπει να το ρυθμίζουμε σε θέση παιξίματος...
Νομίζω πως αυτό είναι απαραίτητο μόνο όταν η κιθάρα έχει floating tremolo..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #15 στις: 10/02/09, 16:17 »
Το intonation πρέπει να το ρυθμίζουμε σε θέση παιξίματος...
Νομίζω πως αυτό είναι απαραίτητο μόνο όταν η κιθάρα έχει floating tremolo..
Όχι απαραίτητα, αφού αλλιώς πιάνεις την κιθάρα σε θέση παιξίματος και αλλιώς όταν την έχεις "ξάπλα" σε μια επιφάνεια.

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #16 στις: 10/02/09, 16:27 »
Παράθεση
Βασικά η αρμονική πάντα κουρδισμένη θα είναι αν είναι κουρδισμένη και η ανοιχτή. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι ακριβές πολλαπλάσιο της συχνότητας που έχει η χορδή όταν είναι ανοιχτή (συμβολή κυμάτων από ταλαντώσεις σε χορδές). Το intonation πρέπει να το ρυθμίζουμε σε θέση παιξίματος και πατώντας το δωδέκατο τάστο.

Η σωστή διαδικασία είναι να ελέγχουμε ανοιχτή, 12ο, αρμονική αν θέλουμε σε όλο το μήκος
της ταστιέρας μας να είναι σωστές οι νότες.

Ανοιχτή και 12ο τάστο μόνο, είναι ημιτελές..

Θα προσπαθήσω να παραθέσω και σχετικό video που είχα βρει..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #17 στις: 10/02/09, 16:48 »
Αυτό που θέλω να πω  είναι ότι δεν έχει νόημα να εξετάζεις την αρμονική γιατί χάνει όσο και η αντίστοιχη ανοιχτή.

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #18 στις: 10/02/09, 18:15 »
τι ακριβως ειναι η αρμονική? πως την ελεγχουμε?

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #19 στις: 10/02/09, 19:53 »

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #20 στις: 10/02/09, 21:57 »
ευχαριστω. πηρα μια ιδεα αν και δεν καταλαβα καλα την τεχνικη.. δηλαδη παιζουμε την χορδη και ακουμπαμε λιγο πανω απ το 12ο με το δαχτυλο?

πρακτικα τι διαφορα εχει? δηλ γιατι χρειαζεται να το κανουμε?

Αποσυνδεδεμένος adrian666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #21 στις: 10/02/09, 22:34 »
http://www.youtube.com/watch?v=QEyg_sEACdE


φιλε μου τέλεια τα βιντεάκια...αν και και δεν έκανε τις ρυθμίσεις στο μανίκι και αναρωτιέμαι σε ποια σειρά μπαίνουν τελικά...??

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: set up μονος μου!!!
« Απάντηση #22 στις: 11/02/09, 16:10 »
Αρμονική ονομάζεται μια νότα που παράγεται σε μια χορδή απλά ακουμπώντας τη με το δάχτυλο, χωρίς να ακουμπάει η ίδια η χορδή στην ταστιέρα. Υπάρχουν σε συγκεκριμένα σημεία της χορδής βέβαια, και όχι σε όλο το μήκος της λόγω φυσικών ιδιοτήτων των χορδών (φυσική των ταλαντώσεων). Συγκεκριμένα, αν ακουμπήσεις τη χορδή με το δάχτυλο του αριστερού σου χεριού ακριβώς πάνω από το 5ο, 7ο και 12o τάστο και χτυπώντας κανονικά τη χορδή με το δεξί θα ακουστεί η αρμονική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/06, 13:40
από CK
40 Απαντήσεις
14985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
από Vaiking
5 Απαντήσεις
2860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 20:07
από ilianthos-Kanlis
6 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/07, 19:45
από ilianthos-Kanlis
5 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/09, 19:51
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
9 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 09:44
από denisgiann
9 Απαντήσεις
4758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 11:28
από Vaiking
3 Απαντήσεις
1862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 00:05
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
5 Απαντήσεις
34013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 10:59
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/22, 06:51
από Ioannis Anastassakis