Αποστολέας Θέμα: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα  (Αναγνώστηκε 10457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dessypris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζεις καλλίτερα με μουσική
    • Προφίλ
    • http://www.dessypris.com
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #25 στις: 29/08/05, 18:53 »
Και ρωτάω γιατί θα πρέπει να σου πω ότι δυστυχώς, όταν μπλέκεις με δισκογραφία, τότε  ακολουθείς και κατευθύνσεις των "ορέξεων" της όποιας Εταιρίας, που βάζει το χεράκι της σε όλες τις "φάσεις"...
Τα 12 χρόνια μου σ αυτήν (και τα πάνω από 30 στην "αμοιβόμενη επαγγελματικά" δραστηριότητά μου), μου απέδειξαν ότι το "σκάσε και σκάβε" είναι καθημερινό φαινόμενο, μιας και εάν αποφασίσεις να κάνεις πραγματικά το κέφι σου, θα πρέπει να ανήκεις στην¨"ΑΚΟΥΜΠΑΦΟΝ", δηλαδή να βάλεις βαθιά το χέρι στη τσέπη για την παραγωγή και τους μουσικούς...
Όταν τα πληρώνουν όλα αυτοί, (όπως στη περίπτωσή μου), τότε δέχεσαι και το "μην κάνεις αυτό και το άλλο, γιατί θα τρομάξουμε τους ακροατές"!!
Έτσι, το αποτέλεσμα συνήθως είναι πιο "μαζεμένο" απ ότι ο καθένας μας θα επιθυμούσε...
Γρηγόρης
 

Αποσυνδεδεμένος dkostas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #26 στις: 06/09/05, 12:18 »
Τι Λοίζος και Λουίζες και τέτοια!! Εδώ μιλάμε για το "Θεό"!!
Κροκίδης είναι μόνο ένας και για να συνεργάζεται με Δεσύπρη, κάτι ξέρει αυτός...Που κι αυτός έγραψε Γ..ώ τα τραγούδια! Για να μην πω και για το στίχο του Κολοβού και των άλλων, που μιλάνε κατευθείαν στο στομάχι μου και το μυαλό μου...
Μην ακούτε τίποτα...Αγοράστε τον τώρα, και περιμένετε να τους δούμε μαζί στη σκηνή σύντομα...
Χριστόφορε σε πεθύμησα!! Άσε τον Μπάσση και τους άλλους που ασχολείσαι και πιάσε Δεσύπρη και ανάλογα πράγματα και στείλτε μας αδιάβαστους!!
 
(Και μιας και όλοι γράφουν "κριτική" για το δίσκο, πάρτε και τη δική μου)
 
1)   ΑΒΑΤΟ - Φοβερό τραγούδι, με εξαιρετικό "γύρισμα" στη μέση με ταχύτητες κιθάρας που μόνο ο Κροκίδης καταφέρνει!!
2)   Η ΣΙΩΠΗ ΣΤ ΑΥΤΙ- Τελείως Sabbath!
3)   ΑΝΝΑ...Τέλεια φωνητικά και στίχος με ψυχή....
4)   ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ- ΌΠοτε το ακούω, η μάννα μου και η αδελφή μου από δίπλα σηκώνονται και χορεύουν σαν τρελές!
5)   ΜΗ ΡΩΤΑΣ- Όταν είμαι στις κλειστές μου, αυτό με στέλνει
6)   ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ- Καθαρά Παπακωνσταντίνικο και άρα μου κάνει
7)   ΕΙΝ΄ΑΡΓΑ- Άμα είσαι καψούρης και σου λείπει αβάσταχτα, (όπως εγώ τώρα-α ρε Μαράκι!!), και τ ακούσεις , μπορεί να πάρεις και τη μηχανή και να στουκάρεις...Ειδικά τα σόλο στο τέλος, είναι όλα τα λεφτά!!
8)   ΑΠΛΑ & ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ- Φοβερός στίχος και ερμηνεία μέσα στ αυτί μου και στη καρδιά μου
9)   ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ- Και ο Santana μαζί τους;;

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #27 στις: 06/09/05, 21:24 »
Τι Λοίζος και Λουίζες και τέτοια!! Εδώ μιλάμε για το "Θεό"!!
Κροκίδης είναι μόνο ένας και για να συνεργάζεται με Δεσύπρη, κάτι ξέρει αυτός...Που κι αυτός έγραψε Γ..ώ τα τραγούδια! Για να μην πω και για το στίχο του Κολοβού και των άλλων, που μιλάνε κατευθείαν στο στομάχι μου και το μυαλό μου...
Μην ακούτε τίποτα...Αγοράστε τον τώρα, και περιμένετε να τους δούμε μαζί στη σκηνή σύντομα...
Χριστόφορε σε πεθύμησα!! Άσε τον Μπάσση και τους άλλους που ασχολείσαι και πιάσε Δεσύπρη και ανάλογα πράγματα και στείλτε μας αδιάβαστους!!
 
(Και μιας και όλοι γράφουν "κριτική" για το δίσκο, πάρτε και τη δική μου)
 
1) ΑΒΑΤΟ - Φοβερό τραγούδι, με εξαιρετικό "γύρισμα" στη μέση με ταχύτητες κιθάρας που μόνο ο Κροκίδης καταφέρνει!!
2) Η ΣΙΩΠΗ ΣΤ ΑΥΤΙ- Τελείως Sabbath!
3) ΑΝΝΑ...Τέλεια φωνητικά και στίχος με ψυχή....
4) ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ- ΌΠοτε το ακούω, η μάννα μου και η αδελφή μου από δίπλα σηκώνονται και χορεύουν σαν τρελές!
5) ΜΗ ΡΩΤΑΣ- Όταν είμαι στις κλειστές μου, αυτό με στέλνει
6) ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ- Καθαρά Παπακωνσταντίνικο και άρα μου κάνει
7) ΕΙΝ΄ΑΡΓΑ- Άμα είσαι καψούρης και σου λείπει αβάσταχτα, (όπως εγώ τώρα-α ρε Μαράκι!!), και τ ακούσεις , μπορεί να πάρεις και τη μηχανή και να στουκάρεις...Ειδικά τα σόλο στο τέλος, είναι όλα τα λεφτά!!
8) ΑΠΛΑ & ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ- Φοβερός στίχος και ερμηνεία μέσα στ αυτί μου και στη καρδιά μου
9) ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ- Και ο Santana μαζί τους;;


Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο dkosta. Παρόλο που έβαλα εγώ το θέμα αυτό δεν είναι τυχαίο που δεν έχω δώσει καμιά απάντηση στα σχόλια που είδα παραπάνω. Ο καθένας βέβαια κρίνει με τα γούστα του αλλά από ότι μου φαίνετε εδω μέσα υπάρχει μια τάση να την λέει ο ένας στον άλλον. Για καθήστε καλά ρε σεις. Φίλε Πάρη είπες πως μετά απο 5-6 φορές ακρόασης του δίσκου και μάλιστα μετά απο μεγάλη σκέψη αν θα πρέπει να καταθέσεις τις εντυπώσεις σου ο δίσκος δεν σου άρεσε. Δεν λέω, γούστα είναι αυτά αλλά αν κρίνω απο αυτά που λες μου φαίνετε ότι το παρακάνεις. Είναι δυνατόν να λες πως οι ενορχηστρώσεις είναι ξεπερασμένες? Kαι απ'ότι εμαθα είπες πως ο δίσκος είναι χαμηλού μπάτζετ. Μπορείς να μου επισημάνεις πως το συμπέρανες αυτό? Επίσης η ηχογράφηση σύμφωνα με τα λεγόμενα τα δικά σου δεν έγινε και σε τόσο καλά μηχανήματα. Μπορείς επίσης να μου το εξηγήσεις και αυτό? Μην με παρεξηγήσεις απλά ρωτάω για να μαθαίνω και εγώ που δεν ξέρω ;)
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #28 στις: 06/09/05, 21:26 »
Ενα μηνυμα...στο συγκεκριμενο topic μονο... :-\ Χμ...τουλαχιστον, μην χαλας την εικονα του καλλιτεχνη.. >:( Καλες ειναι οι θετικες κριτικες, αλλα οι υπερβολικα θετικες κριτικες, σε ενα θεμα που διιστανται τοσο οι αποψεις...ειναι καπως κατιτις.. ::) ( ολα αυτα αφορουν τον dkostas ).
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/05, 21:33 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #29 στις: 06/09/05, 23:59 »
Kαι απ'ότι εμαθα είπες πως ο δίσκος είναι χαμηλού μπάτζετ. Μπορείς να μου επισημάνεις πως το συμπέρανες αυτό? Επίσης η ηχογράφηση σύμφωνα με τα λεγόμενα τα δικά σου δεν έγινε και σε τόσο καλά μηχανήματα. Μπορείς επίσης να μου το εξηγήσεις και αυτό? Μην με παρεξηγήσεις απλά ρωτάω για να μαθαίνω και εγώ που δεν ξέρω ;)

Τι γράφεις τώρα? Που είδες να γράφω αυτά που μου καταλογίζεις ότι έγραψα? Ξαναδιάβασα τα post μου μήπως και είμαι διχασμένη προσωπικότητα και τα έγραψα χωρίς να το θυμάμαι...Από που έμαθες ότι είπα πως...κλπ..κλπ...
Υπονοείς μήπως ότι έχω πει σε κάποιον τρίτο τα παραπάνω και σου μεταφέρθηκαν (τα έμαθες δηλαδή από άλλον ότι εγώ τα είπα όλα αυτά ) ή λάθος διατύπωσή σου? Από ποια ακριβώς λεγόμενά μου προκύπτει ως συμπέρασμα ότι η ηχογράφηση δεν έγινε και με τόσο καλά μηχανήματα...Να σκεφτώ ότι τα έγραψε κάποιος άλλος και με μπέρδεψες δεν μπορώ εφόσον κανένα μήνυμα εδώ από κανέναν δεν κάνει αναφορά σε αυτά που γράφεις.
Για ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο...

Επιπλέον από που φαίνεται ότι υπάρχει η τάση να  "την πω" σε κάποιους? Μήπως και στον Αγγελάκα ή στους Magic De Spell ή στις Δυτικές Συνοικίες (και σε πολλούς άλλους )που επίσης έκανα αρνητική κριτική για τις τελευταίες παραγωγές τους ήθελα να τους την πω? Μπαίνουν και αυτοί εδώ μέσα?

Στις υπόλοιπες απορίες σου σε παραπέμπω στο μήνυμά μου νο #18 στην εισαγωγική μου παράγραφο και στην  2η μου πρόταση..
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/05, 09:01 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #30 στις: 07/09/05, 00:07 »
eimai o monos pou 8ewrei to post tou dkostas eirwniko kai ka8e allo para 8etiko gia tous 3 kallitexnes?? ???

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #31 στις: 07/09/05, 03:55 »
eimai o monos pou 8ewrei to post tou dkostas eirwniko kai ka8e allo para 8etiko gia tous 3 kallitexnes?? ???

Count me in too...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος dessypris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζεις καλλίτερα με μουσική
    • Προφίλ
    • http://www.dessypris.com
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #32 στις: 07/09/05, 17:07 »
Λυπάμαι...Η κατάσταση/συζήτηση,  ξέφυγε από τον προορισμό της!!
Δεν είναι σοβαρά, ούτε σωστά τα πράγματα έτσι και θα μου επιτρέψετε να "αναχωρήσω"...
Καλή συνέχεια σε όλους,

Φιλικά
Γρηγόρης Δεσύπρης
www.dessypris.com

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Γρηγόρης Δεσύπρης - Απλά και Μπερδεμένα
« Απάντηση #33 στις: 07/09/05, 17:14 »
Λυπάμαι...Η κατάσταση/συζήτηση, ξέφυγε από τον προορισμό της!!
Δεν είναι σοβαρά, ούτε σωστά τα πράγματα έτσι και θα μου επιτρέψετε να "αναχωρήσω"...
Καλή συνέχεια σε όλους,

Φιλικά
Γρηγόρης Δεσύπρης
www.dessypris.com

Ξέφυγε από τον προορισμό της!!! Μπορείς να την επαναφέρεις εαν νομίζεις κάτι τέτοιο.
Δεν έχω δει κανένα θέμα στο forum που να μην έχει παρεκλίνει έστω και λίγο από τον βασικό του στόχο.
Μόνο τα εξαρτήματα μιας γραμμής παραγωγής μπαίνουν σε ευθεία.
Είρωνες υπάρχουν παντού.Δεν ζεις μέσα σε γυάλα φαντάζομαι.
Μην λες λοιπόν ότι αναχωρείς επειδή ξέφυγε η συζήτηση από τον προορισμό της...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/04, 10:23
από dessypris
22 Απαντήσεις
7730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/05, 00:33
από Iroukos
2 Απαντήσεις
2727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/07, 15:16
από Jose
7 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 22:47
από Αύγουστος
13 Απαντήσεις
5315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/08, 21:45
από Nexis
7 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 18:19
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
31 Απαντήσεις
11824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:49
από tech21man
24 Απαντήσεις
7065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 11:20
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
6706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/19, 23:06
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
1084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/21, 13:36
από ΠΟΙΟΣ