Αποστολέας Θέμα: Ασχετα πο Τα  (Αναγνώστηκε 15820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #25 στις: 24/02/12, 09:42 »
To ποσο απελπισμενος εισαι να αποδειξεις οσα δεν μπορεις να αποδειξεις αναδυκνειει το γεγονος οτι παραθετεις κατι που εγραψα πριν 8  :D χρονια, με αφορμη ενα topic στο οποιο προσπαθουσα να εξηγησω χωρις τεχνικους ορους γιατι πιστευα οτι το Vetta τοτε σαν εργαλειο ηταν πολυ καλο και αξιζε τα χρηματα του.
Προσπαθουσα χωρις καθολου τεχικους ορους να περιγραψω τι εννοουμε ψηφιοποιηση του ηχου. Αυτο το τετραγωνισμα που λεω ηταν ο πιο απλος τροπος για μενα τοτε παραστατικα να κανω τον συνομιλιτη να φανταστει 2 κυμματομορφες την μια πλαϊ στην αλλη, μια αναλογικη και μια ψηφιακη και ποιες διαφορες θα εβλεπε αν μπορουσε να "δει" τον ηχο.
Εγω βεβαια νομιζα οτι το προβλημα σου ηταν με τον οδηγο και οτι εκει εγραφα αρλουμπες χωρις επιχειρηματα, αλλα εσυ μου παραθετεις κατι απο ενα ασχετο topic πριν ποσα χρονια.
Μετα λες κατι γελοιοτητες για διαφορες που ακουσες μεταξυ 2 κιθαρων με 2 διαφορετικους μαγνητες και λες οτι ακουσες διαφορα στον ηχο... Ενω εγω λεω καπου οτι δεν θα ακουσεις διαφορα στον ηχο;
Ή λεω οτι αυτες οι διαφορες που ακους εξαιτιας διαφορετικων μαγνητων, μπορουν να αντισταθμιστουν μεσω καταλληλης χρησης eq ή/και compressor ή ακομα και με τον ιδιο τον ενισχυτη;
Εχεις κανει ποτε σου reamping; Εχεις ακουσει ποτε σου το dry σημα της κιθαρας να δεις τι ωραιο ειναι; Εκει κατα ποσο μπορεις να καταλαβεις διαφορες μεταξυ του 81 και του JB πχ αφου κανεις normalize και τα 2 σηματα (για να εχουν ιδια ενταση ωστε να μην επηρεαζεσαι και απο την διαφορα εντασης);
Κατα ποσο μπορεις εκει να διακρινεις ποιο σημα ειναι της κιθαρας με μαονι και με ποιο αυτο μιας με alder;
Για να σου λυσω την απορια ομως, ναι παιζω κιθαρα καμια 20αρια χρονια και απο τοτε ξεκινησα να μαθαινω και για τον ηχο που ηταν για μενα οτι και η κιθαρα σαν αξια. Μετα καταφερα και να σπουδασω αυτο που αγαπουσα και εδω και 6 χρονια το κανω και επαγγελματικα.
Σκεφτεσαι να μου κανεις προταση γαμου και νοιαζεσαι τοσο για μενα ωστε να ψαχνεις σεντονια μου προ 8ετιας;
Να αρχισω να φοβαμαι μηπως εισαι κανενας χαφιες και ψαχνεις τι λεμε εδω μεσα και το "ποιον" μας; (ξερεις εσυ τωρα ε; ε; σου χει μεινει αμανατι απο αλλες κουβεντες που σταματησανε πλεον και που λεγαμε μερικοι οτι καποια πραγματα θα γινοντουσαν αλλα καποιοι αλλοι λεγανε οτι ολα ειναι καλα και ετσι επρεπε να γινουν; ;) )
Τεσπα, μπορει να κανω λαθος και απλα οντως να εχεις αποφασισει οτι ειναι καιρος να ακουστουν καποια σωστα πραγματα.
Οποτε, ξεκινα και γραψε τα σωστα πραγματα. Που θα παει, αφου βρηκες χρονο για να ξετρυπωσεις ενα θεμα 8ετιας, θα εχεις και χρονο να γραψεις κανα 2 σελιδουλες των αποψεων σου περι ηχου...
Εαν θες ομως οντως να μιλησουμε σοβαρα και οχι σαν 15χρονα (οπως φαινεται οτι σου αρεσει),  εγω ειμαι ετοιμος για κουβεντα τεχνικων θεματων, ηχου, κιθαρας κτλ.
Απο την αλλη, ξεροντας σε και απο αλλες κουβεντες, καταλαβαινω οτι για σενα ειναι αδυνατο να επιχειρηματολογεις και να εχεις πραγματικη αποψη, οποτε δεν θα σου κανω την χαρη να συνεχισω να ασχολουμαι με σενα.
Ετσι κι αλλιως το θεμα ειναι στον καδο, εκει που επρεπε να ειναι. Καλυτερα να βγω λοιπον απο τον καδο και κατσε εσυ εδω μεσα που ειναι και πιο φυσικο σου.


People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #26 στις: 24/02/12, 11:16 »
Παράθεση
απόσπασμα, αποτέλεσμα ημιμάθειας:
Ποια η διαφορά λάμπας και τρανζίστορ;
« Απάντηση #1 στις: 24/08/04, 21:03 »
 Γενικα το ρευμα περναει μεσα απο τα κυκλωματα , ενισχυεται και στην εξοδο των κυκλωματων αυτων εχουμε το ενισχυμενο ρευμα.Η διαφορα στην λαμπα ειναι οτι επειδη ειναι καθαρα αναλογικο κυκλωμα δεν ψηφιοποιει το σημα που δεχεται (δεν "τετραγωνιζει" την κυμματομορφη του ρευματος (και αρα του ηχου) αλλα κραταει την καμπυλη κανονικη (ειναι οσο πιο απλα μπορει να το θεσω  συγνωμη !!!) 
Σαν αποτελεσμα ειναι οτι ενω οι ενισχυτες με τρανζιστορ βγαζουν πιο "ψηφιακο" ηχο , 

που τα έμαθες αυτά σε ποιο σχολείο να πάω και εγώ? απο ποτέ οι ενισχυτές "κιθάρας" ενισχύουν το ρεύμα???
ενισχυτές ισχύος δεν είναι? που είσαι ρε Αδριανέ  :-X

Ρε συ φίλε Jim.ni, με κάθε συμπάθεια, γιατί να ασχοληθούμε με τόση λεπτομέρεια? Τι είμαστε η εγκυκλοπαίδεια Britannica?
Έτσι το κατάλαβε ο άνθρωπος, έτσι το έγραψε..
Γιατί να μην μείνουμε στην καλή του πρόθεση να εξηγήσει κάτι και να εστιάσουμε με σθένος στο ότι δεν το πέτυχε αρκετά "σωστά"?.. Δεν σε εμποδίζει τίποτα να αναγνωρίσεις την καλή πρόθεση και να προσθέσεις κάτι ακόμα καλύτερο, ίσως πιο ακριβές και εσύ. Έτσι διατηρείται και ενθαρύνεται το καλό, θετικό πνεύμα της συλλογικότητας και κοινής πορείας..

Πρίν από 2 χρόνια ξεκίνησα το θέμα του DIY, με σκοπό να εμπλέξω ανθρώπους χωρίς γνώσεις στα ηλεκτρονικά να ασχοληθούν δημιουργικά και να διασκεδάσουν. Τώρα κοντεύει 50.000 views και ξεπέρασε τις 1000 απαντήσεις. Έδωσε χαρά και ξεκλείδωσε την δημιουργικότητα δεκάδων, ίσως εκατοντάδων ανθρώπων..
Και σε ρωτάω:
ΑΝ εγώ είχα προσκόληση στην τελειότητα και μανία με το "σωστό" ώστε να διορθώνω κάθε λεπτομέρεια λεκτική και φραστική, να είμαι δηκτικός κατά κάθε γλυστρίματος γνώσεων και τεχνικών όρων, πόσοι φίλοι θα το είχαν αντέξει αυτό? Πόσοι θα είχαν ανεχτεί την αλλαζονεία μου και την τελειομανία μου? Κανείς φίλε μου..
Έτσι διαλέγω που θα δώσω έμφαση, θα διορθώσω ανάλογα με την σπουδαιότητα κάθε θέματος, και ανάλογα με το επίπεδο κατανόησης του καθενός, θα επιλέξω να διορθώσω ή να εμβαθύνω, μόνο όπου έχει νόημα, για κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Νομίζω σε κάθε συλλογικότητα όπως το forum, πέρα από τους ξερούς "όρους και κανόνες", κάποιες αρχές όπως η ανοχή, η ενθάρρυνση, η αναγνώριση και η θετική προσφορά είναι απαραίτητες για να νοιώθουμε πραγματικά "σαν στο απίτι μας" που γράφει το sig και να πηγαίνουμε όλοι μπροστά μαζί.

Ακούγεσαι έξυπνος άνθρωπος και μάλιστα με γνώσεις.. αντί να διορθώνεις άλλους δηκτικά, πρόσφερε τις σε όλους γράφοντας και εσύ ότι κρίνεις ότι θα προάγει και θα ωφελήσει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #27 στις: 24/02/12, 13:05 »
Εγώ πάντως περιμένω με αγωνία να διαβάσω τον υπερπλήρη και απόλυτα σωστό οδηγό του Jim.ni! Αν το παληκάρι είναι τέτοιος παντογνώστης του ήχου και της επιστήμης του, που κάνει ανθρώπους σα το Johnie να φαίνονται ως "παιδάκια" της 3ης Δημοτικού, τότε είναι μεγάλη τιμή για το kithara να τον έχουμε μαζί μας!

Φίλε Jim.ni περιμένω να διαβάσω τα θέματα που θα ανοίξεις με ανυπομονησία! Όσο μεγάλα και να είναι εγώ θα τα ξεκοκκαλίσω, σου το υπόσχομαι!

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά  :) :) :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #28 στις: 24/02/12, 13:54 »

Μάλιστα καθαρά αναλογικό κύκλωμα δεν έχουν μονο οι λαμπατοι, οι τρανζιστορατοι τι είναι ψηφιακοί? τα ιδα Παντελακι μου τα ιδια Παντελη μου (θυμάσαι freemind πριν απο ενα χρόνο την ιδια κουβέντα είχαμε ο κόσμος μαθαίνει πρώτα τα βασικά και μετά πάει παρακάτω, τι είναι ψηφιακό κτλ.  αλλα για δέστε μια σύμπτωση ακόμα, πάλι ηχολήπτης είναι ο συνομιλητής μου χχχχμμμμμμμμμμ  ::)




Αυτο προσωπικα ως ηχοληπτη με προσβαλει κι ΑΠΑΙΤΩ να ανακαλεσεις πληρως αυτη την τελευταια προταση με δημοσια συγνωμη! Επειδη εσυ εχεις πλασει μια δικη σου κοσμοθεωρια που θεωρει τους ηλεκτρονικους "μαματους" και τους ηχοληπτες αχρηστους, δε φταιμε εμεις να τρωμε τις προσβολες σου στα μουτρα μας. Ζησε στο δικο σου κοσμοα αλλα μην προσβαλεις τη γενικοτερη αληθεια!


Κι αν θεωρεις πως μας κανεις χαρη που απαντας στο kithara ( διοτι το κανεις ως διαλειμμα στα downloads σου ), τοτε κανε μας τη χαρη να απαντησεις στην προκληση του Vaiking και να γραψεις τις δικες σου οδηγιες για τα θεματα που θεωρεις πως κανουμε λαθος.


Αλλιως κανε μας την ακομα μεγαλυτερη χαρη να αποσυρθεις με ο,τι αξιοπρεπεια σου εχει περισσεψει ( διοτι δε γινεται ΚΑΙ ο andrianos πoυ επικαλεισαι ως αυθεντια να στην "λεει", ετσι; ) και να μας αφησεις να κανουμε τα δικα μας "λαθη" με τα δικα μας μελη.



Επαναλαμβανω πως ειναι απαιτηση κι οχι παρακληση!


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #29 στις: 25/02/12, 00:43 »
ξεκινάω απο κάτω προς τα επάνω,
περιληπτικά πάντα γιατί δεν έχω downloading σήμερα freemind  ;)
ανακαλώ -δεν ανακαλώ = τώρα τι θέλεις να παίζουμε με τις λέξεις? τόση σημασία έχουν για εσένα? τι είμαστε παιδιά ή βουλευτές για ν ανακαλούμε στα παράθυρα? κοίτα λοιπόν την ουσία και μην κοιτάς το δάχτυλο όπως λέει και η υπογραφή σου.
έγραψα κάτι με αρκετές δώσεις χιούμορ (το τόνισα πριν), εσύ με χιούμορ μου ευχές στείλει ενα pm που έλεγε "τραβά για ύπνο τώρα γιατί εδω κάνουν κουμάντο οι ηχολήπτες κτλ κτλ" το τι στραβώνεις?
Ο Ανδριανος δεν μου την λέει με σέβεται και τον σέβομαι  ;) 
Θα απαντήσω και στον vaiking αν και ειρωνικό το ποστ, δεν πειράζει. δύστυχος φίλε μου δεν έχω χρόνο να κάνω κατι τέτοιο, έχω πολλά να πω και να μοιραστώ, πολύ ανατρεπτικά πράγματα και εχω υποσχεθεί και στο παρελθών να κάνω και πειράματα σε σχέση με τα ξύλα και να φέρω και αποδείξεις, και θα ήθελα πολύ να γράψω ενα υπερπλήρη οδηγό για το setup αλλά δεν υπάρχει χρόνος το ξαναλέω. Παρόλα αυτά η πορεία μου εδώ μέσα και ιδικά πριν το καλοκαίρι του 2011 όπου απομακρύνθηκα λόγο της συμπεριφοράς του freemind εχει αποδείξει οτι βοηθάω έστω κι περιληπτικά χωρίς σεντόνια 24 ωρες 7 ήμερες. Αν δεις τα ποστ μου πέρα απο την πλακά κι τα πειράγματα θα δεις οτι εγω βοηθάω εδω μέσα και δεν βοηθιέμαι. Εχω σαν άνθρωπος μια αρχή (πράγμα που δεν έχει ο darko και ο free ουτε και πολλοί Ελληνες) οταν ξερω κάτι καλα το λεω και επιμένω μεχρι τελικής πτώσης οταν δεν ξερω το βουλώνω.
Με είδατε ποτέ να μιλάω για μια κάρτα ήχου που δεν εχω δουλέψει? οχι! για εναν μαγνήτη που δεν ειχα ποτέ? οχι  αυτά μονό ο free τα κάνει στο τελευταίο ποστ* που ήρθε να με ακύρωση πάλι κάνοντας επίδειξη γνώσεων για κάτι που δεν γνώριζε




Παράθεση
Επαναλαμβανω πως ειναι απαιτηση κι οχι παρακληση!



οκ αφού είναι εκβιασμός λέω την λέξη ανακαλώ, και?


στον darko δε έχω να απαντήσω μονό να πω σε αυτό


Παράθεση
Ετσι κι αλλιως το θεμα ειναι στον καδο, εκει που επρεπε να ειναι. Καλυτερα να βγω λοιπον απο τον καδο και κατσε εσυ εδω μεσα που ειναι και πιο φυσικο σου.



οτι το είπα πρώτος εγω στις 29-7-11 οπότε καλό είναι να μην με αντιγράφει, και να μην βλέπει φαντάσματα δεν είμαι ο μπιλ λαντεν αυτός πέθανε   :P  (χαίρομαι πάντως που διάβασες τα ποστ μου)


παραθέτω μερικά δικά μου ποστ και οχι μόνο για να καταλάβετε ποιος είναι  ο φασίστας εδώ και ποιος μπαίνει σε ξένα χωράφια τους προηγούμενους μήνες και κάνει ζημιά στο φορουμ, ποιος διώχνει μέλη που βοηθάνε, ποιος χαλάει θέματα κάνοντας επίδειξη γνώσεων, γιατι για πολλά με κατηγορείτε αλλα εδω έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83506.0

το μήνυμα κόπηκε στα 2 γιατι ξεπέρασε τους 10000 χαρακτήρες (ακους darko xaxaxax)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/12, 00:55 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #30 στις: 25/02/12, 00:44 »

εδω φαίνεται τι δημιουργεί η συμπεριφορά του free στο φορουμ, και ναι ηταν μπηχτή αλλα δεν το κατάλαβε  ::)
jim.ni: 
Παράθεση
χαχαχα γεια σου cross.. 
εγω παλι αν και ξεκολλησα απο τα φορουμ (βοηθησε και η λογοκρισια σε αυτο) με τα παιχνιδια στο fb εχω κολλησει τωρα αλλα θα περασει και αυτο.........


προηγήθηκε το θέμα με την διαφορά θερμοκρασίας που ο κατα τα αλλα "free" συντονιστής έκρινε οτι πρέπει να διαγραφεί (ο αποφασίζω και διατάζω και μετα εκβιάζω, ο στέλνω απολιτικά pm και μετα λεω όποιος πει για τα pm θα φάει ban γιατι αυτά ειναι προσωπικά)


εδω 2 δικά μου που έρχεται να με ακυρώσει (για κάτι που ξέρω και αυτός δεν ξέρει) ο free με αποτέλεσμα να εγκαταλείπω το θέμα (φυσικά με ειρωνεία και παράπονο αλλα ο πανέξυπνος δεν το κατάλαβε  ::) ). τι να κάνω ειχα πει δεν θα προκαλώ φασαρίες και έδινα τοπο στην οργή

Παράθεση
1)βάλτο στο 44,1 όπως σου είπε ο free (δες τον πίνακα ελέγχου αν έχεις win xp) 2)αν δεν το βρεις άστο 48 η κάρτα μια χαρά τραβάει (οκ το 32bit λάθος που το ανέφερα το είδα στην φώτο και το είπα και ας μου φάνηκε παράξενο) 3)το latency σου είπα πόσο να το βάλεις (7 ή 10) και σου είπα και από που (αν πατήσεις το "asio configuration" μέσα απο το μενού του reaper θα σε πάει στο μενού του creative asio πράγμα που δεν γνωρίζει ο free γιατί δεν έχει δουλέψει με creative) αλλα δεν με ακούς  και να πω για άλλη μια φορά οτι δεν χρειαζόμαστε asio4all drivers, οι creative asio δουλεύουν καλύτερα  καλή συνέχεια (οτι απορία έχεις ρώτα τον freemind)
edit: παρακαλώ



μάλιστα λείπει και ενα ποστ εδω που ελεγα αν θυμάμαι καλα "ο free δεν εχει ctreative για να ξέρει" κτλ κτλ κτλ  μπορείτε να διαβάσετε τα θέματα ολόκληρα για να βγάλετε σωστά συμπεράσματα.......


για να δούμε τώρα ποιος χαλάει θέματα για να κάνει μονο επίδειξη


ο wise one μας παρουσιάζει ενα υπέροχο θέμα με τίτλο η συλλογή μου απο vst (κρατήστε τον τίτλο εχει σημασία) οπου μιλάει για vst κυρίως για κιθάρα (οχι υποχρεωτικά) κυρίως για τζάμπα ή πολύ φθηνές λύσεις και περνάμε ενα μήνυμα κατά τον σπασμένων κτλ κτλ κτλ


πχ απόσπασμα απο wise one


Παράθεση
Satson: Εδώ έχουμε ένα πολύ ενδιαφέρον plugin. Προσομειώνει ήχο αναλογικής κονσόλας, αφού αν τοποθετηθεί σ' όλα τα κανάλια προσθέτει saturation κι άλλα ωραία πράγματα, ζωντανεύοντας τη μίξη και "κολλώντας" όλα τα επιμέρους στοιχεία. Ποιό είναι το θέμα τώρα! Το plugin κοστίζει 39 δολλάρια αλλά δεν έχει demo. Από βίντεο, κλιπάκια και σχόλια που έχω δει/ακούσει, όντως έχει πολύ θετικά αποτελέσματα στο κομμάτι. Το GAS δε μου 'χει φύγει ακόμα για το Satson, αλλά δίνεις 30 ευρώ για κάτι που δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς σωστά; Και γιατί να μη βάλεις το FerricTDS που έτσι κι αλλιώς είναι saturator; Απλά δε μπορώ να το συγκρίνων 1-προς-1 με το Ferric αφού δεν έχει demo!
 


οχι φιλε σωστά τα λες οι εποχές ειναι δύσκολες, και εδω κάπου μπαίνει ο γνωστός άγνωστος συντονιστής να μας πει για τα δικά του vts (εδω κολλάει ο τίτλος, "τα δικά μου" vst) και να εκτροχιάσει ενα ακόμα θέμα. Αν το έκανα εγώ θα το έστελνε κάδο 100%


Μετα απο πολλα χρονια "ενασχολησης" με το ψηφιακο κοσμο των VSTs ( freeware και με πληρωμη ) εχω Βεβαια κοστολογειται αρκετα....ακριβουτσικα ( 2800+ € και ομολογω πως ημουν τυχερος που λογω εργασιας καταφερα να εχω προσβαση στην εκδοση αυτη ), ομως μολις την "βαζεις" στον υπολογιστη σου, τελειωνει η αναγκη σου για οτιδηποτε αλλο.Ιδιαιτερα η Nomad εχει μια ιδιαιτερη εμφαση σε vintage μηχανηματα/ηχους και μαζι με το γεγονος πως ειναι σχετικα φτηνα ( το full πακετο κοστιζει 600$ περιπου ) για τον ηχο τους, νομιζω πως για εναν πρωταρη που θελει να κανει το επομενο βημα, ειναι ο,τι πρεπει.


το μηνύματα τα σε παράθεση ειναι αποσπάσματα δεν χωρούσαν ολόκληρα
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/12, 00:55 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #31 στις: 25/02/12, 00:54 »
Πριν λιγο καιρο ειχαμε μια αντιστοιχη συζητηση για καρτες και ξαφνικα θυμηθηκες να μου πεις πως ειμαι μνησικακος και στη "φυλαγα" για ενα θεμα που αφορουσε....μπουζι αυτοκινητου! Αντιθετως ερχεσαι εσυ μετα απο τοσο καιρο να βγαλεις την κακια σου, αναφεροντας σε ασχετο θεμα ( για αλλη μια φορα ) πραγματα τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα.


Χαιρομαι που γινεται αυτο, γιατι μονο ετσι μπορει καποιος να ρεζιλευτει πληρως. Εαν θεωρεις "μαγκια" να προσβαλεις εναν ανθρωπο ( ενω βεβαια πριν προσεβαλες ολοκληρο τομεα εργασιας ) επειδη νομιζεις πως εχεις δικιο, πλανασαι οικτρα. Τουλαχιστον αναμεσα σε μενα και σε σενα υπαρχουν πολλα επιπεδα διαφορας γνωσεων σε ορισμενα θεματα. Κι ενω πιστευεις πως το "βουλωνεις" οταν πρεπει, αντιθετως πεταγεσαι και δημιουργεις δικες σου κοσμοθεωριες για θεματα τα οποια ουτε καν εχεις την ελαχιστη υποψια πως υπαρχουν.

Ο μονος που κανει κακο στον εαυτο του αυτη τη στιγμη εισαι εσυ, δημιουργωντας pm που δεν υπαρχουν, ανασκαλευοντας αναμνησεις του παρελθοντος που τις φυλαξες μεσα σου και εκδικομενος ( ποιον αληθεια; ) καταστασεις που σε υποβιβασαν ως μελος λογω ημιμαθειας σου.


Πραγματικα, εισαι αξιος της τυχης σου εαν πιστευεις πως θα κατσω να απαντησω πλεον επι προσωπικου στις προσβολες σου. Τουλαχιστον στα τοσα χιλιαδες μηνυματα μου μπορεις να ψαξεις εαν εχω δωσει ή οχι χρησιμες πληροφοριες κατα καιρους κι οχι να κριτικαρεις με το υφος 10000 καρδιναλιων θεματα που δεν κατεχεις.

Εαν δε σου αρεσει το forum και μας θεωρεις "λιγους" μπορεις καλιστα να φυγεις αυτοβουλως. Δεν προκειται ομως να σου κανω τη χαρη να πεσω στο επιπεδο σου, γιατι τοτε θα παιζω στην εδρα του ανοητου και σιγουρα θα χασω.

Ουτε για ban δεν αξιζεις, ειλικρινα....
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/12, 00:56 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #32 στις: 25/02/12, 01:02 »
τα εχω τα pm δεν τα δημιουργώ, σε είχα προειδοποιήσει οτι θα τα κρατήσω για καθε χρήση


και δεν αναφέρθηκα σε εκείνο το θέμα κάνεις λάθος (δες το αστεράκι) μιλάω για αλλο θέμα με creative


απλα αναφέρθηκα σε μια περίοδο μετα το επίμαχο θάμα για να δούμε ποιος είναι ολα αυτά που με κατηγορητικέ (να δούμε ποιος επιβάλλει την γνώμη του, ποιος ειναι φασίστας, ποιος διώχνει άξια μέλη ποιος "τρολαρει"κτλ)


σημείωση δν έχω πρόβλημα με κανέναν κλάδο, εσυ μήπως έχεις?  μηπος θεωρείς το επάγγελμα σου ανώτερο?
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #33 στις: 25/02/12, 01:07 »
Ο,τι πεις jim.ni. Εχω φαει πανω απο 5 χρονια στο forum για να με κανεις να αισθανομαι πως απειλουμαι απο λασπολογιες και προσβολες.  Ο καθενας οπως εστρωσε, κοιμαται.


( εαν ημουν οντως ο φασιστας που λες, πως μπορεις και γραφεις ακομα την αποψη σου, προσβαλλοντας με; Εαν ημουν φασιστας δε θα επρεπε τωρα να διαγραψω τα posts σου, αφου εχω την εξουσια; Τροφη για σκεψη ολα αυτα. ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #34 στις: 25/02/12, 01:15 »
στο έγραψα και σε pm


α αποφασίσει ο Βραζηλης αν εγω ("ο πελάτης") κάνω φασαρία μέσα στο """μαγαζί"" του ή αν εσυ (""""""υπάλληλος""""") απωθείς τον κόσμο απ το """""μαγαζί"""" του  και το αν πρέπει να φύγω....
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #35 στις: 25/02/12, 01:19 »
Ο,τι πεις jim.ni. Κι εγω σου απαντησα πως ο καθενας εχει τη δικη του αποψη και πανω σε αυτη κρινει. Δεν υπαρχει κανεις υπαλληλος εδω μεσα, μονο μελη με πιο ορισμενες ιδιοτητες. Εαν θες να ερθεις στη θεση μου, ευχαριστως να στη δωσω εαν ειναι να αισθανεσαι καλυτερα ως υπαλληλος απ'ο,τι ως πελατης.

Απο εκει και περα επιβεβαιωνεις πως δεν ειμαι φασιστας με τα τελευταια λογια σου. Σ'ευχαριστω τουλαχιστον που με δικαιωνεις οσον αφορα τη λασπολογια περι φασισμου και φιμωσης.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #36 στις: 25/02/12, 01:24 »
έβαλα πολλα εισαγωγικά για να τα δεις αλλά σ αρέσει να κάνεις τον χαζο, ναι είπαμε και στο pm ολοι κρινόμαστε


(και επιτέλους σταμάτα μια φορά πρώτος (μια που λες οτι ήμαστε ολοι μέλη), αν δεν με προκαλούσες θα ειχα σταματήσει εδω και 2 μέρες και το δήλωσα)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #37 στις: 25/02/12, 01:26 »
Ενταξει jim.ni. Ο,τι πεις. Εχεις απολυτο δικιο. Αντε, πες την τελευταια λεξη για να κλεισει αυτη η κουβεντα. Δεν εχω ουτε την ορεξη σου, ουτε τη διαθεση σου πλεον.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #38 στις: 25/02/12, 01:44 »
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #39 στις: 25/02/12, 09:26 »
Πολύ "σου'πα, μου'πες", και ουσία μηδέν.
jim.ni, (θα αναφερθώ βασικά σε εσένα, μιας και εσύ φαίνεται να έχεις την μεγαλύτερη και πιο επίμονη ένσταση) δεν είμαι σίγουρος που θέλεις να καταλήξεις. Ίσως στο ότι κάποια μέλη που γράφουν εδώ μέσα δεν γράφουν 100% σωστά. Ε, και; Κι εγώ έχω γράψει κάποτε πράγματα που ίσως δεν είναι 100% σωστά. Αυτό που κάνεις δεν είναι πια επιθυμία για προσφορά στο φόρουμ με τις γνώσεις σου, αλλά περνάει στον χώρο της εμπάθειας.
Αν θέλεις να προσφέρεις την άποψή σου (ή "οδηγό", ή "εγχειρίδιο", ή "βίβλο", ή όπως θες πες το), ναι, να το κάνεις. Η στείρα κριτική δεν μας ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #40 στις: 25/02/12, 10:12 »

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #41 στις: 25/02/12, 19:22 »
Μα δε βαρεθήκατε; ;D ;D ;D Αφού άκρη δε βγαίνει, αφήστε το για καμία συνάντηση!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #42 στις: 26/02/12, 10:05 »
Αγαπητέ Jim.ni, το μήνυμά μου στο οποίο θα απαντήσεις (όποτε μπορέσεις) ήταν κατα το ήμισυ αυθεντικό, με γνήσια περιέργεια να διαβάσω νέες απόψεις απο ανθρώπους που δηλώνουν πως έχουν εξειδικευμένες γνώσεις σε θέματα που εγω δεν πολυκατέχω και κατα το ήμισυ ειρωνικό μιας και το ύφος σου είναι αυτό που πιστεύω πως δε ταιριάζει τόσο σε εμένα όσο και σε μια παρέα μουσικών. Αν όμως σε εξυπηρετεί αυτό, ας γίνει η ειρωνία μου, κινητήριος δύναμη για να ικανοποιήσεις (παραθέτωντας τις γνώσεις σου) τη διάθεσή μου για μάθηση πάνω στο αντικείμενο του ήχου. ΑΝ το επιθυμείς βέβαια αυτό και η διάθεση προσφοράς σου στην κοινότητα των κιθαριστών είναι μεγαλύτερη απο τις όποιες προσωπικές σου εμπάθειες με το Johnie, το freemind και όποιον άλλο.

Εξακολουθώ να αναμένω λοιπόν απο εσένα (και αυτό είναι πρωτίστως "πρόΣκληση" και μετά "πρόκληση" )...  :)
The most important second of our lives is the last one...