Ψηφοφορία

συγκριση

bc rich stealth tribute
bc rich NT Jr. V
dean vmnt
imbanez xiphos
esp ltd V-401
jackson KV5FR
Jackson WRMG

Αποστολέας Θέμα: συγκριση  (Αναγνώστηκε 14299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #25 στις: 17/12/09, 01:25 »
Ξεκινησαν πριν χρονια την παραγωγη στην Κορεα αρχικα (εργοστασιο cort) αλλα στην πορεια μετακομισαν σε Κινα και ινδονησια. Εμενα η δικη μου ηρθε με αυτοκολλητο απο Κινα, δεν ηξερα περι Ινδονησιας, τωρα το διαβασα εδω. Απο οσα εχω διαβασει, τα οργανα τους απο Κορεα ηταν παντα αψογα, οποτε ψαξτε για μοντελο Schecter παραγωγης απο εκει.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #26 στις: 17/12/09, 01:32 »
Εγώ έχω δει σε κάποια fora στο Internet παρόμοιες συζητήσεις σχετικά με τις πιθανές επιπτώσεις στην ποιότητα των οργάνων από την αλλαγή στη χώρα κατασκευής. Δεν έχω βρει πολλούς χρήστες που να επιβεβαιώνουν ότι τα πιο πρόσφατα μοντέλα είναι πράγματι υποδεέστερα από τα παλιότερα. Μπορεί στην πορεία κάτι τέτοιο να αποδειχτεί, αυτή τη στιγμή όμως δεν έχουμε αρκετά στοιχεία για να υποστηρίξουμε κάτι τέτοιο.

Stinky, ποιό ήταν το μοντέλο που δοκίμασε ο φίλος σου; Γιατί υπάρχουν πολλές Schecter σε σχήμα Flying V (Damien, Blackjack, Classic, Hellraiser κλπ).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #27 στις: 17/12/09, 01:42 »
H κιθαρα ειναι αυτη εδω
http://www.thomann.de/gr/schecter_hellraiser_v1fr_bch.htm
Δεν ειμαι σιγουρος αν ειχε τρεμολο η οχι.

Παρολαυτα, εχουν εκτιναχθει η τιμες στα υψη? Καπου στα 700 τη θυμαμαι αυτην εδω στον Thomann...
Οπως και να χει κοντα 1000 ευρω σε ινδονισια ειλικρινα θα εδινες?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #28 στις: 17/12/09, 01:49 »
Moύ κάνει εντύπωση, γιατί όσες Hellraiser είχα δει παλιότερα ήταν άψογες.

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου πάντως, εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω τη δυνατότητα να δώσω 1000 Ευρώ για μια κιθάρα. Ακόμα κι αν τα είχα, η αληθεια είναι ότι σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Αυτό που λέω έίναι ότι δεν θα απέρριπτα εξ αρχής μια κιθάρα μόνο λόγω της χώρας κατασκευής της. Κάποτε τα ίδια ακούγονταν για τις Κορεάτικες κιθάρες, σιγά-σιγά όμως έγινε αντιληπτό ότι οι Κορεάτες έφτιαχναν ποιοτικά όργανα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #29 στις: 17/12/09, 01:55 »
μονο ποιοτικα??εδω ενα τυπας στο youtube απεδειξε οτι πολλα usa custom ειναι μονο ονομα κ οτι τα ιδια κορεατικα μοντελα ειναι κλασεις ανωτερα ο τυπος  τα κοιταζε μεχρι κ στο χρωμα του nut σκεψου κ ηταν κ αμερικανος.ελπιζω να βρω κ πως τον λεγανε να σας το αποδειξω.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #30 στις: 17/12/09, 02:01 »
Nαι μα αυτο ειπα εξαρχης. Οτι δεν θα εδινα 600-700 που νομιζα οτι ειχαν για κιθαρα ινδονησια.
Δεν τις απεριψα απο ολες τις βαθμιδες, ουτε τις εστειλα στον πατο. Αλλα πλεον για τις schecter τουλαχιστον δεν ισχυει το best value for money που ισχυε παλιοτερα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #31 στις: 17/12/09, 02:04 »
Ενταξει μη φτανουμε και στο αλλο ακρο, δηλαδη να βγαζουμε αχρηστα μοντελα περιορισμενης παραγωγης που κοστιζουν χιλιαδες.
Βεβαια ειναι γνωστο οτι μεγαλο ποσοστο της διαφορας χρηματων, προκυπτει απο την ποσοτητα των εργατικων ωρων που δαπανηθηκαν για να κατασκευαστει η κιθαρα, απο την ερευνα και αναπτυξη που εκανε η εταιρια καθως και απο τον εκτενεστερο ποιοτικο ελεγχο που εγινε.
Αλλα οπως και να το κανουμε αλλη χαρη εχει αυτο(made in USA schecter) ...



απο αυτο...


Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #32 στις: 17/12/09, 02:05 »
αυτο πραγματι δεν το ξερω κ δεν μπορω να εκφερω γνωμη.αλλα τωρα να δωσεις 4000 ευρω για μια gibson explorer κ να τρμουν τα ηλεκτρονικα να εχει ραγισμενο nut κ κακοβαμενο σωμα,οπως ειδα στο βιντεο ενω η κορεατικη να ειναι αψογη τι να πω?? ???

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #33 στις: 17/12/09, 20:53 »
Βεβαια ειναι γνωστο οτι μεγαλο ποσοστο της διαφορας χρηματων, προκυπτει απο την ποσοτητα των εργατικων ωρων που δαπανηθηκαν για να κατασκευαστει η κιθαρα, απο την ερευνα και αναπτυξη που εκανε η εταιρια καθως και απο τον εκτενεστερο ποιοτικο ελεγχο που εγινε.

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει καλά τι θέλεις να πείς με το παραπάνω,αλλά αυτό το θεωρείς λίγο ώστε να δικαιολογήσει το έξτρα κόστος;

Απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν είμαι καθόλου σύμφωνος με την πολιτική των μεγάλων κυρίως εταιρειών να κατασκευάζουν σε διάφορες χώρες.

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #34 στις: 18/12/09, 17:35 »
προσπαθουν να πετυχουν καλη ποιοτητα με φτηνα εργατικα κ πρωτες υλες.μετα φουσκωνοουν τις τιμες για το κερδος.κλασσικα πραγματα,επιχειρισεις ειναι οχι φιλανθρωπικα ιδριματα.γιαυτο πρεπει να ψαχνουμε την καλυτερη σχεση τιμης κ ποιοτητας.κ οχι ο ταδε παιζει με αυτο το μοντελο κτλπ.

Αποσυνδεδεμένος mouzakinio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #35 στις: 19/12/09, 20:49 »
Παράθεση
Επ' ευκαιρία, αν κοιτάς για μεταλλοκιθάρα, κοίτα και τις Schecter. Έδωσα πριν από λίγο καιρό μια Schecter C-1 Plus γιατί ούτε αυτή είχε βολικό μπράτσο (παρόμοιο με τις ESP) και ήταν πολύ heavy για μένα. Παρ' όλα αυτά την πούλησα με βαριά καρδιά, γιατί ήταν η πιο όμορφη και καλοφτιαγμένη κιθάρα που έχει περάσει από τα χέρια μου.

Πριν εναμιση χρονο θα λεγα το ιδιο. Αλλα πλεον δεν δικαιολογω με την καμια την τιμη τους σε σχεση με την προελευση απο Ινδονησια....

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι θέλεις να πεις. Το πρόβλημα είναι η τιμή; Γιατί οι τιμές των μουσικών οργάνων (και όχι μόνο) έχουν ανέβει τα τελευταία χρόνια, οπότε πολλές εταιρίες αναγκάζονται να κάνουν υποχωρήσεις και συμβιβασμούς για να διατηρήσουν τις τιμές σε λογικά επίπεδα. Π.χ. ο λόγος που αγόρασα μια παλιά Cort και όχι πιο καινούργιο μοντέλο είναι γιατί οι νέες προδιαγραφές δεν μού φάνηκαν τόσο καλές όσο στα παλιότερα μοντέλα. Συγκεκριμένα για τις Schecter ξέρω ότι ο ποιοτικός τους έλεγχος ήταν άριστος και θα δεις στο Αμερικάνικο ebay πολλά παραδείγματα κιθάρων Schecter που πωλούνταν στη μισή τιμή γιατί είχαν μια μικρή γρατζουνιά ή ένα ελάττωμα στο φινίρισμα. Αν ο ποιοτικός έλεγχος συνεχίσει να είναι το ίδιο αυστηρός, δεν βλέπω γιατί να θεωρήσουμε ότι πλέον η τιμή τους δεν δικαιολογείται.



Πήρα εγώ μια Schecter Damien 7χορδη από ebay η οποία είχε διο γραμμούλες στο βερνίκι πίσω από το κεφάλι,στα κλειδιά.Μιλάμε για ανύπαρκτα σημάδια.Η τιμή της στο Thomann ήταν 830 ευρώ.Μαζί με τα μεταφορικά μου πήγε 311 ευρώ ΜΟΝΟ.Όσο και αν την έλεγξα δεν βρήκα το παραμικρό πέρα απο αυτό.Η κιθάρα είναι άψογη από όλες τις πλευρές.

Όσο για το ποια κιθάρα να διαλέξεις,θα πρότεινα με κλειστά μάτια την LTD αν και αν διέθετα τα λεφτά θα έπαιρνα την jackson.Φυσικά αν στα ίδια λεφτά θα είχα να διαλέξω θα έπαιρνα την αντίστοιχη σε esp.
Ignorance is bliss

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #36 στις: 21/12/09, 23:42 »
Κάτι μου λέει έκανες μ@λ@κί@ ποε έδωσες την dean...τι λέει ρε είσαι καλά?

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #37 στις: 22/12/09, 00:33 »
Κάτι μου λέει έκανες μ@λ@κί@ ποε έδωσες την dean...τι λέει ρε είσαι καλά?
μπα μπα που εισαι εσυ.γιατι εκανα μαλακια δεν το καταλαβα.(μπες κ κανα μσν)θα μας υποχρεωσεις χρονια κ καιρους 8)

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #38 στις: 24/12/09, 00:34 »
Παίζει τρελό διάβασμα για την σχολή και δεν προλαβαίνω
Έχω την αίσθηση ότι την πούλησες για χειρότερη κιθάρα
Πάντως με οποιαδήποτε από αυτές αν καταλήξεις είναι όλες κούκλες.
Εγώ πείρα ένα ταυρί έπιφον γκοθ κοψοχρονια και είμαι έτοιμος να το φορτώσω με emg
Είμαι πολύ ευχαριστημένος

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #39 στις: 24/12/09, 19:12 »
καλη επιτυχια νικ.πραγματι την πουλησα γιατι κατι μου ελεγε οτι ηταν μαπα κιθαρα ενω μου αρεσε.εσυ ξερεις οτι δεν μπορω να εχω χαμηλης ποιοτητας πραγματα.τωρα τι με εκανε να νομιζω αυτο??πολλοι γνωστοι μου θεωρουν οτι οι dean ειναι απο τις χειροτερες μαρκες κ οτι μαζεψε ολους τους κιθαριστες επειδη τους τα σκαει χοντρα κ απο ποιοτητα τιποτα στις κιθαρες που αγοραζουμε εμεις οι κοινοι θνητοι.τι να σου πω μπορει να εκανα κ μαλακια τωρα που το σκεφτομαι.ειχε γ**ω τους ηχους.τωρα παιζω με τι στελθ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #40 στις: 24/12/09, 20:29 »
Φίλε death, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι λέγανε ότι η Dean δεν είναι καλή μάρκα, πούλησες μια κιθάρα η οποία (κατά δική σου ομολογία) σού άρεσε, ταίριαζε τέλεια στο χέρι σου και είχε ωραίους ήχους; Συγγνώμη κιόλας, αλλά τι άλλο ψάχνει κανείς από ένα όργανο; Την κιθάρα την παίρνεις για να αρέσει σε εσένα και να σε ικανοποιεί σαν αίσθηση και σαν ήχος, όχι γιατί βγήκε πρώτη σε ένα άτυπο δημοψήφισμα ανάμεσα σε κάποιους "γνωστούς". Και σε σύγκριση με τη BC Rich Stealth, εγώ θα έλεγα ότι η Dean είναι μάλλον ποιοτικότερη κιθάρα. Το σίγουρο είναι ότι την ποιότητα δεν την καθορίζει πάντα η τιμή, και σχεδόν ποτέ η κάθε είδους δημοτικότητα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #41 στις: 24/12/09, 21:37 »
απολλων πραγματι μου αρεσε,βεβαια η στελθ μου αρεσει  αλλα με αριστα το 10 στη μια θα εδινα 9 κ στην αλλη 9.πιστευεις οτι δεν επρεπε να τις συγκρινω μεταξυ τους??την εδωσα καθαρα γιατι φοβομουν οτι κατασκευαστικα ηταν ψιλομουφα.βλεπεις οι περισσοτεροι γνωστοι μου σε αυτο επιμενανε.(κ δεν ειναι κολλιμενοι εχουμε φτασει τα 25 κ αλλοι τα περασανε εδω κ κατι χρονια).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #42 στις: 24/12/09, 22:24 »
απολλων πραγματι μου αρεσε,βεβαια η στελθ μου αρεσει  αλλα με αριστα το 10 στη μια θα εδινα 9 κ στην αλλη 9.πιστευεις οτι δεν επρεπε να τις συγκρινω μεταξυ τους??την εδωσα καθαρα γιατι φοβομουν οτι κατασκευαστικα ηταν ψιλομουφα. βλεπεις οι περισσοτεροι γνωστοι μου σε αυτο επιμενανε.(κ δεν ειναι κολλιμενοι εχουμε φτασει τα 25 κ αλλοι τα περασανε εδω κ κατι χρονια).

Φυσικά δεν γνωρίζω τα συγκεκριμένα άτομα, αλλά η ηλικία και μόνο δεν αποδεικνύει ότι δεν είναι "κολλημένοι", πολύ δε περισσότερο ότι έχουν αρκετές γνώσεις και εμπειρία ώστε να κρίνουν σωστά. Έχουμε δει πολλά παρόμοια παραδείγματα σε αυτό το forum. Όσο για το αν η κιθάρα είναι καλή κατασκευαστικά, αυτό είναι καθαρά αντικειμενικό και όχι ζήτημα άποψης. Εγώ πάντως μια κιθάρα που έχει ταστιέρα από έβενο, Grover κλειδιά, Tonepros γέφυρα και φτιάχτηκε στο εργοστάσιο της Cort, δεν θα τη χαρακτήριζα με τίποτα "μούφα"...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #43 στις: 24/12/09, 22:33 »
και η stealth εχει grover κλειδια,neck through,x2n μαγνητη,μια απο τις γεφυρες που επαιζε ο μακαριτης κ κατασκευαστηκε στην ιδια χωρα.ενω η dean εχει set neck k active μαγνητη..δεχομαι αυτο που λες για την ηλικια,σιγουρα δεν ειναι αποδειξη ειναι απλα μια ενδειξη.απλα δεν πιστευω πως η vmnt μπορει να συγκριθει με μια jackson v(οποιο μοντελο θες πανω απο τα 1000 ευρω μεχρι 1400).γνωμη μου κ παντα συζητησημη ενοιτε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #44 στις: 24/12/09, 23:02 »
και η stealth εχει grover κλειδια,neck through,x2n μαγνητη,μια απο τις γεφυρες που επαιζε ο μακαριτης κ κατασκευαστηκε στην ιδια χωρα.ενω η dean εχει set neck k active μαγνητη..δεχομαι αυτο που λες για την ηλικια,σιγουρα δεν ειναι αποδειξη ειναι απλα μια ενδειξη.

Δεν είπα ότι η Stealth δεν είναι καλή κιθάρα. Απλά κατά τη γνώμη μου η Dean είναι ανώτερη ως όργανο.

Παράθεση
απλα δεν πιστευω πως η vmnt μπορει να συγκριθει με μια jackson v(οποιο μοντελο θες πανω απο τα 1000 ευρω μεχρι 1400).γνωμη μου κ παντα συζητησημη ενοιτε.

Αυτό δεν το ξέρω, καθώς δεν έχω καμία εμπειρία από Jackson, οπότε πιθανόν να ισχύει. Όμως μιλάς για μοντέλα πάνω από 1000 και μέχρι 1400 Ευρώ, ενώ η VMNT δεν κοστίζει παραπάνω από 700. Επομένως δεν είναι όργανα στην ίδια κατηγορία για να επιχειρήσουμε να τα συγκρίνουμε, και αν το κάνουμε θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη τη διαφορά στην τιμή. Αλλιώς φαντάζομαι ότι η Dean θα αποδειχτεί "κατώτερη" από οποαδήποτε Jackson (ή άλλη κιθάρα) διπλάσιας τιμής. Με μια Jackson των 600-700 Eυρώ ίσως το αποτέλεσμα της σύγκρισης να είναι πολύ διαφορετικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/09, 23:10 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #45 στις: 25/12/09, 13:09 »
στο θωμα κανει 895 ευρο εκτος αν ειναι με σχεδιο οποτε παει στα 1090.η στελθ παει στα 777 κ σαν σπεκς ειναι μακραν καλυτερη,τωρα βεβαια η vmnt εχει active μαγνητη που αν δεν κανω λαθος ακομα κ κοντρα πλακε να ηταν τον ιδιο ηχο θα εβγαζε εκτος απο το σαστειν.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #46 στις: 25/12/09, 14:35 »
στο θωμα κανει 895 ευρο εκτος αν ειναι με σχεδιο οποτε παει στα 1090.η στελθ παει στα 777 κ σαν σπεκς ειναι μακραν καλυτερη,τωρα βεβαια η vmnt εχει active μαγνητη που αν δεν κανω λαθος ακομα κ κοντρα πλακε να ηταν τον ιδιο ηχο θα εβγαζε εκτος απο το σαστειν.


Κατ' αρχήν μάλλον πρέπει να κάνεις μια καλύτερη έρευνα αγοράς.

Σχετικά με την τιμή, μπορείς να αγοράσεις τη Dean για 600 λίρες Αγγλίας. Εδώ είναι μερικά link:

http://www.dolphinmusic.co.uk/product/39234-dean-dave-mustaine-vmnt-electric-guitar-silver-.html/?utm_source=google&utm_medium=shopping&utm_campaign=base

http://www.guitar-mania.com/dean-vmnt-dave-mustaine-flying-guitar-p-511.html

Την Stealth δεν τη βρίσκω πουθενά για λιγότερο από 700 λίρες, άρα στην πραγματικότητα είναι ακριβότερη, όχι φτηνότερη από τη Dean.

Όσο για τα specs, ποιά χαρακτηριστικά της Stealth (εκτός ίσως από το through neck) είναι καλύτερα από της Dean; Και οι δύο έχουν ταστιέρα από έβενο και Grover κλειδιά, η Dean όμως έχει Τοnepros γέφυρα και φυσικά τους (δύο) active μαγνήτες έναντι του (ενός) passive της Stealth. Επομένως η Dean θα είναι λογικά πολύ πιο ευέλικτη και πολυδιάστατη από πλευράς ήχων. Δεν θα επιχειρήσω να κάνω σύγκριση μεταξύ mahogany και alder σαν ξύλα για το σώμα (αν και έχω την εντύπωση ότι το μαόνι είναι συνηθέστερη επιλογή για κιθάρες αυτού του είδους), γιατί οι διαφορές ίσως να μην είναι και τόσο αισθητές στο αυτί του μέσου κιθαρίστα και τελικά ίσως να είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Το ίδιο ισχύει και για το σχήμα της κιθάρας, πολύ δε περισσότερο το σχέδιο. Δεν βλέπω όμως πού βασίζεσαι όταν λες ότι η Stealth είναι "μακράν καλύτερη στα specs" από τη Dean.

Mήπως τελικά μιλάμε για διαφορετικά μοντέλα...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #47 στις: 25/12/09, 14:56 »
λενε οτι εχει τον προς στη πραγματικοτητα εγω αγορασα κ της εβαλα.εχει μια ιδιου τυπου απο τη μανα της.οταν την αλαξα η διαφορα ηταν αισθητη.κ εχω ακουσει πως οι πασιβ μαγνητες προτιμουντε απο επαγγελματιες μουσικους περισοτερο απο τους ακτιβ αρα με τη λογικη του απλου ανθρωπου θα ειναι καλυτεροι.κ μιλαμε για τα ιδια μοντελα για bc rich stealth k dean vmnt (οχι τι vmntx)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/12/09, 15:16 από death »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #48 στις: 25/12/09, 16:08 »
λενε οτι εχει τον προς στη πραγματικοτητα εγω αγορασα κ της εβαλα.εχει μια ιδιου τυπου απο τη μανα της. οταν την αλαξα η διαφορα ηταν αισθητη.

Για ποιά κιθάρα μιλάς εδώ; Για την Dean;

Παράθεση
κ εχω ακουσει πως οι πασιβ μαγνητες προτιμουντε απο επαγγελματιες μουσικους περισοτερο απο τους ακτιβ αρα με τη λογικη του απλου ανθρωπου θα ειναι καλυτεροι.

Αυτό εξαρτάται από το είδος της μουσικής που παίζεις. Σίγουρα οι passive μαγνήτες προτιμώνται πολύ περισσότερο από τους active, στα είδη όμως που έχεις αναφερθεί εσύ ίσως οι active μαγνήτες να αποτελούν πλεονέκτημα. Και πάντα είναι καλύτερα να έχεις δύο αντί για έναν.

Φυσικά εδώ μόνο απόψεις συζητάμε. Γενικά πάντως πιστεύω ότι ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο τη λογική της επιλογής εξοπλισμού με βάση τις απόψεις των άλλων...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος death

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συγκριση
« Απάντηση #49 στις: 25/12/09, 16:30 »
ναι για τη dean μιλαω.παντος πλεον οι περισοτεροι ακραιοι μεταλ καλιτεχνες πεζουν με ενα μαγνητη στη γεφυρα.κ ναι πρεπει να εχεις δικαιο ππεπει να αλλαξω τροπο σκεψης αλλα ειμαι μπερδεμενος με τοσα που εχω διαβασει στο ιντερνετ.καλα χριστουγεννα κιολας >:D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
26 Απαντήσεις
12669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 16:19
από TASOSGR
11 Απαντήσεις
6086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:58
από Giorgos K.
5 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 12:51
από Edward The Great
4 Απαντήσεις
2896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 21:28
από rodort1
13 Απαντήσεις
5781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 21:27
από tasosSyrios
11 Απαντήσεις
4212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/13, 08:15
από Korgy
12 Απαντήσεις
14714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/14, 23:00
από Stella94