Ψηφοφορία

Πιστεύετε ότι ένας ροκ τραγούδιστης πρέπει να έχει δικο του συγκρότημα;

Ναι! Πρέπει να έχει!
18 (40%)
Όχι,Δεν είναι απαραίτητο!
8 (17.8%)
Και τα δύο!
5 (11.1%)
Γιατί ο Βασίλης άσχημα τα πάει μόνος του!
3 (6.7%)
Ο Αγγελάκας μόνος του δεν θα τα πήγαινε τόσο καλα!
3 (6.7%)
Και βεβαία,Άσε που πρεπει να γράφει και τα τραγούδια μόνος του!
5 (11.1%)
Δεν με νοιάζει!
3 (6.7%)
Κάτι άλλο!
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 42

Αποστολέας Θέμα: Χρειάζεται συγκρότημα;  (Αναγνώστηκε 9531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Britney

  • Επισκέπτης
Χρειάζεται συγκρότημα;
« στις: 01/06/02, 13:16 »
Είχα πάντα αυτή την απορία!Τι είναι πιο σημαντικό; Η φωνή του τραγούδιστη; ή η μπάντα που τον ακολουθεί; :) ???

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #1 στις: 10/06/02, 10:22 »
Εξαρτάται... Αν μιλάμε για σουξεδάκια, η μπάντα δεν παίζει κανένα ρόλο, είναι διακοσμητική. Αν λέμε για ροκ, τότε παίζει σημαντικό ρόλο και σε μερικές περιπτώσεις τον σημαντικότερο. Πχ. θα σας άρεσαν οι Τρύπες χωρίς την υπόλοιπη μπάντα και ιδίως χωρίς τον χαρακτηριστικό ήχο του κιθαρίστα Μπάμπη Παπαδόπουλου; (είναι ένα παράδειγμα που μου'ρθε τώρα, μην αρχίσετε τα flames)

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #2 στις: 12/06/02, 13:36 »
ti tha ekane o Tyler xwris ton Perry eeee?
>:(

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #3 στις: 16/06/02, 16:10 »
KOITA NA DEIS MAIRH KATA THN APOPSH MOY TO POIO BASIKO EINAI H FWNH TOY TRAGOYDISTH..TWRA ENNOEITE OTI KAI H MPANTA PREPEI NA EINAI KALH WSTE NA MPORESEI NA ANADEIXEI KALHTERA THN FWNH TOY TRAGOYDISTH...
PANTWS MPOREI ENAS ROCK TRAGOYDISTHS NA TA KATAFEREI KAI MONOS TOY p.x. BASILHS!!!!!!! ;) ;)

MHN MOY PEITE OTI DEN TA PAEI TELEIA O BILLYS ??? ???

ANTE BYE KAI KALH SYNEXEIA... ;) ;)

SOTREKJ

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #4 στις: 20/06/02, 05:25 »
Είναι η rock γενικότερα τέτοια μουσική που δεν βασίζεται τόσο στην φωνή, τουλάχιστον λιγότερο απο ότι σε άλλα είδη μουσικής. Και τα rock group σπάνια πετυχαίνουν αν δεν είναι δεμένα, οπότε η έννοια "συγκρότημα" αποκτά μεγάλη σημασία. Ένας τραγουδιστής που βγάζει δικά του τραγούδια θα βρεί κάποιους επαγγελματίες μουσικούς που θα έχουν βγεί απο ωδείο και θα παίζουνε "κουρδισμένοι" είναι καταδικασμένος μια μουσική που δεν την υποτιμώ, αλλά δεν θα είναι ροκ... Και αν είχε σκοπό να βγάλει κάτι "ροκ" θα αποτύγχανε γιατί θα κατεληγε σε κατι απο Ποπ και κάτω..
Και διωρθώστε με αλλα νομίζω οτι ο Παπακωνσταντίνου, όταν έβγαζε τις μεγάλες κλασσικές του επιτυχίες, είχε μια σταθερή μπάντα για αρκετό καιρό

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #5 στις: 20/06/02, 12:31 »
Ο τραγουδιστης ειναι ερμηνευτης και το συγκροτημα ειναι το χαλι που πανω θα πατησει και τις περισσότερες φορες θα τον σηκώσει ψηλα .Οσο για τις μουσικες σπουδες ,νομιζω ειναι απαραίτητες .Μην κοιταμε μονο στην Ελλάδα ,στα μεγαλα συγκροτηματα εξω τα μελη εχουν και κατι σπουδες που οι δικοι μας ουτε στον ύπνο τους δεν εχουν ,εκτός βεβαια εξαιρέσεων.

Αποσυνδεδεμένος Too Late

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Visions of greed you wallow
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #6 στις: 21/06/02, 18:28 »
An einai dinaton ti erwtisi einai auti??Ena sigrotima einai ELEUTERO na kanei oti goustarei stous endelexeia o drummer grafei kai mousiki kai stixous.So f**k**g what?Kai ti einai enas iparxoun tragoudistes pou xwris tous mousikous den tha itan apolitws tipota.Ekneutizomai otan akouw morrison kai  oxi doors cobain kai oxi nirvana.Pairnei oli tin doksa kai oi sklaboi barane apo pisw?Ala bebaia otan oi "mousikofiloi" akoune MONO tous epidoksous stixous tou tragoudisti kai theloun kai eukoles mousikes ...ti na kaneis ?Edw polloi den kseroun pws akougetai to mpaso.. :-X
Link it to the world
Link it to yourself!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #7 στις: 23/06/02, 05:17 »
καταρχήν δεν συμφωνώ με τον too late στα εξής :
1) Δέν ισχύει οτι στην ροκ΄(τουλάχιστον) φαίνεται μόνο ο τραγουδιστής, οι rainbow είχανε πιο γνωστό τον κιθαρίστα (μάλιστα λέγονταν Richie blackmore's Rainbow), οι motorhead έχουνε τον μπασίστα και πάει λέγοντας..
2)Καλά, το μπάσο δεν είναι και τόοοοσο εύκολο να το ακούσεις και να ξέρεις πώς είναι, εγώ μέχρι να πιάσω κιθάρα στα χέρια μου δεν μπορούσα να το ξεχωρίσω, ακόμα και τώρα δεν το ξεχωρίζω εύκολα αν παίζει τα ίδια με την κιθάρα..
Και τώρα που το σκέφτομαι.. το θέμα είναι πιο περίπλοκο...
Συμφέρει έναν καλό τραγουδιστή να παίζει με το ίδιο ξεχώριστούς και γνωστούς παίκτες ? Οι τερμίτες γιατί το διαλύσανε, ασχημα πηγαίνανε? Ή μήπως ο Μαχαιρίτσας (π.χ) τον συμφέρει αντί να βγάζει χ δίσκους και να τα μοιράζεται δια 5, ή να πουλάει χ/3 και να πάιρνει το 80% των εισπράξεων ? η σόλο καριέρα έχει άλλη γλύκα... Ούτε ο satriani (που είναι κιθαρίστας και όχι τραγουδιστής) πιστεύω να μπει ποτέ σε μπάντα που να μήν λέγεται "satriani's κάτι". Και αν το δυαλύσουνε και οι dream theater δεν θα μου κάτσει καθόλου περίεργα...
3)Οπότε δεν σου φταίει ο κόσμος αν ο Παπακωνσταντίνου κλέβει την δόξα του συγκροτήματος, αφου "παπακωνσταντίνου" λέγεται το συγκρότημα , και αυτοί που παίζουνε έχουνε επίγνωση του ότι δεν θα έχουνε ούτε τιν υποδεκαπλάσια δόξα του τραγουδιστή... το γούστο τους κάνουνε και βγ΄΄αζουνε τα λεφτά τους..
Πάντως για την ροκ ειδικά τα πράματα αλλάζουνε, είναι απο τα λίγα είδη μουσικής οπου σύναντάς ονόματα συγκροτημάτων και όχι ονοματεπώνυμα. Το αν τώρα ο τραγουδιστής θα "δεσμευτεί" να παίζει με μια σταθερή μπάντα ( δεν νομίζω να τίθεται θέμα να τραγουδάει μόνος του..) Εξαρτάται απο πολλόυς παράγοντες, π.χ πόσο ξεχωρίζει σε σχέση με τους υπόλοιπους ή τις φιλοδοξίες του για το μέλλον


Αποσυνδεδεμένος stalitsa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Παύλος Σιδηρόπουλος Ο ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #8 στις: 31/12/02, 18:26 »
Ανάλογα στον τραγουδιστή.... :P
Έχει στον παράδεισο....
ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ!

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #9 στις: 31/12/02, 19:44 »
Παράθεση
ο Παπακωνσταντίνου κλέβει την δόξα του συγκροτήματος, αφου "παπακωνσταντίνου" λέγεται το συγκρότημα , και αυτοί που παίζουνε έχουνε επίγνωση του ότι δεν θα έχουνε ούτε τιν υποδεκαπλάσια δόξα του τραγουδιστή

Δεν νομιζω... Οι Κροκιδης και Πατερακης (και οχι περακης οπως ειχα πει  :P ) εχουν εξισου μεγαλη δοξα!1
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/03, 14:14 από Jimmy_Page »
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #10 στις: 01/01/03, 13:43 »
Οχι οτι ο Κροκιδης εχει τιν ιδια δοξα με τον Παπακωσταντινου...να μην υπερβαλλουμε...να παινευουμε τα γενια μας ως κιθαριστες αλλα οχι και ετσι...και μηπως εννοεις τον πατερακη???το βαγγελη πατερακη??? η ειμαι αθλιος που δεν ξερω τον περακη...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/03, 13:44 από Dave Murray »
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #11 στις: 01/01/03, 14:13 »
Αν και διακρινω καποια ειρωνια... Τεσπα...  :)

Πατερακης ειναι το σωστο σορυ, ενταξει καναμε λαθος!..
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος batman@@

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΧΕΡΑΚΙΑ........
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #12 στις: 01/01/03, 15:55 »
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΜΙΑ ΜΠΑΝΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ.....
fUcK mE bAtMaN@@@@@rOcK&RoLl.................................ΗΡΑΚΛΑΡΑ-10-.................

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #13 στις: 01/01/03, 19:57 »
Κακως διακρινεις ειρωνια Δημητριε Σελιδα...ειναι απιθανο να υπαρχει καποιος περακης που να αγνοω???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #14 στις: 01/01/03, 20:44 »
kai kala enas tragoudistis monos tou sto studio kati kanei...sta live pws tha vgei xwris kali orxistra

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #15 στις: 02/01/03, 21:41 »

kai kala enas tragoudistis monos tou sto studio kati kanei...sta live pws tha vgei xwris kali orxistra

Αυτό που λες είναι σωστό...αλλά δε νομίζω να εννοούσε αυτό η Νατάσα... ::) Εγώ καταλάβα για συγκρότημα ενιαίο, όχι για τους μουσικούς που πλαισιώνουν τον κάθε τραγουδιστή στη σκηνή...αλλά ίσως κάνω και λάθος :)

Η δική μου επιλογή ήταν ότι και ο Βασίλης καλός είναι και μόνος του..(ή όπως το έγραφε τέλος πάντων ;D ). Αλλά δε συμφωνώ με κάποιον που είπε για το συγκρότημα Παπακωνσταντίνου...το ότι υπάρχουν κάποια άτομα που τον συνοδεύουν σταθερά δε σημαίνει ότι είναι μέλη του "συγκροτήματός" του...άλλωστε μην ξεχνάμε ότι για παράδειγμα ο Κροκίδης κάνει δική του καριέρα...αλλά ούτως ή άλλως, ένα συγκρότημα για μένα έχει την έννοια της συνεργασίας για τη δημιουργία (και για τη σωστή εκτέλεση) ενός κομματιού...
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #16 στις: 03/01/03, 00:13 »

Κακως διακρινεις ειρωνια Δημητριε Σελιδα...ειναι απιθανο να υπαρχει καποιος περακης που να αγνοω???


Ok τοτε, σορρυ!  :) :)
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος fox

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • αγαπώ όλο το κόσμο, μα πιο πολύ εσένα...
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #17 στις: 19/01/03, 22:46 »
kata th gnwmh moy an k den thewrw pws einai aparaithto to na exei kapoios ena tragoudisths ena monimo sygkrotima, pisteyw pws einai kalytero giati apoktatai enas sygkekrimenos... hxos na to pw... eikona.. den xerw.... pantws opows otan einai 2 anthrwpoi mazi meta apo kairo arxizoyn na poiazoyn na katalavainoyn o enas kalytera ton allo... etsi pisteyw einai k sth moysikh... meta apo kairo poy exei doyleytei olo mazi to sxhma parposiazete pio demeno k ayth h eikona vgainei exw k fainete ston kosmo...  
break on through....
    love , fox

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #18 στις: 24/01/03, 23:59 »
Xm... egw polles fores oute kan kserw an auto pou akouw einai sugkrotima i oxi   ???  (asxeti nai... alla den asxoloumai me tetoia... an mou aresei auto pou akouw... details;) )
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #19 στις: 14/07/04, 11:49 »
Σιγουρα γινεται να επιβιωσει ενας τραγουδιστης μονος του... Δειτε τον Alice Cooper! Εξαλλου το θεμα ειναι να υπαρχει καλη συνεργασια... Τι σημασια εχει αν ειναι καθαρα φιλικη η καθαρα επαγγελματικη?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #20 στις: 15/07/04, 21:55 »
Νομίζω ένας rock καλλιτέχνης, μπορεί να σταθεί και μόνος του. Προσοχή όμως. Να σταθεί ΣΑΝ ΟΝΟΜΑ. Μην αρχίσουμε να μετρούμε τις δεκάδες των blues-rockers που σαν ονομάτα πάντα στέκονταν μια χαρά μόνοι τους. Βέβαια χρειάζεται και ο καλός collaborator. Τυπικό παράδειγμα, που αμέσως μου'ρθε, είναι ότι αδυνατώ να ακούσω Rory Gallagher χωρίς Gerry McAvoy στο μπάσσο...

Η άποψη μου λοιπόν είναι πάντα χρειάζεται η μπάντα, ακόμα και για mastermind περιπτώσεις, εκτός και αν μιλάμε για one-hit-wonders...
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Χρειάζεται συγκρότημα;
« Απάντηση #21 στις: 18/07/04, 14:49 »
Δεν είναι αναγακαίο να τον ακολουθεί μπάντα αρκεί να ξέρει να συνθέτει και αυτός... Όπως και μια μπάντα δεν είναι αναγκαίο να έχει και τραγουδιστή... ;)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
8515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 18:12
από Chris2004
4 Απαντήσεις
6538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 10:06
από armagedon
9 Απαντήσεις
4728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 11:28
από Vaiking
0 Απαντήσεις
8344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/16, 16:15
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
11636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/17, 15:33
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
11980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/17, 15:06
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/20, 15:30
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/20, 17:05
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/22, 07:27
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/22, 19:55
από Ioannis Anastassakis