Αποστολέας Θέμα: ηχεια για λαπτοπ  (Αναγνώστηκε 8263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
ηχεια για λαπτοπ
« στις: 28/09/09, 19:45 »
Θα ήθελα να μου προτείνετε ηχεία για το laptop μου, με καλή ποιότητα ήχου ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σαν στερεοφωνικό, αλλά και να ακούγεται αξιοπρεπώς η κιθάρα θα ήθελα. ΔΕν έχω συγκεκριμένο budget, απλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τη συγκεκριμένη αγορά θα ήθελα να μου πείτε τί να προσέξω, τι επιλογές έχω σε κάθε κατηγορία τιμής και τι προσφέρει η κάθε μία.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #1 στις: 28/09/09, 20:55 »
Δυστυχώς ηχεία για hi-fi με ηχεία για monitoring δεν συνδυάζονται.

Μιας και βρισκόμαστε στην κατηγορία "Μουσικά όργανα και εξοπλισμός" όμως θα σου παραθέσω 3 set από active nearfield monitors:

1. (τα φτηνά)Βeringer MS20 με 88€. Η εταιρεία-φίλος του κάθε μουσικού με λιγότερα λεφτά από όνειρα δίνει και πάλι τη λύση. Ουσιαστικά είναι υπερεκτιμημένα ηχεία υπολογιστή αλλά τουλάχιστον έχουν bass και treble controls.

2. (τα μεσσαία) Αlesis M1 με 107€. Εδώ αρχίζουμε και ξεφεύγουμε από τα ηχειά για PC αφού επιτέλους βρήκαμε μοντέλο που έχει tweeter! Μη γελάτε που είναι 1", τουλάχιστον υπάρχει...

3. (τα ακριβά ή μάλλον τα πιο ακριβά που σκοπεύω να προτείνω) ESI Near 08 με 219€. "Πολλά είναι για ηχεία!", ακούω στο βάθος. Εμ, όχι... Κι ειδικά για ηχείο με 8" woofer, σίγουρα όχι... Aν θες μπάσο κι όχι πορδή να βγαίνει από εκείνη τη μίξη που έχεις βάλει διπέταλο, 7χορδο μπάσο, 8χορδη κιθάρα κι έναν τραγουδιστή του οποίου τη φωνή ποτέ δεν άκουγες αλλά μετά από πρόβες πάντα ανακαλύπτετε μία νεκρή φάλαινα στην ακτή και σας έρχονται μηνύσεις από το Σοβιετικό Ναυτικό, μάλλον προς τα εδώ κοιτάμε... ;)

Και για να πάρεις και μία ιδέα του πόσο πάνε τα nearfield montiors, check this one out!  ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #2 στις: 28/09/09, 22:52 »
Arg0, επειδή φαίνεται ότι το έχεις ψάξει το θέμα... θεωρείς ότι τα ΕSI Near 08 είναι καλύτερα από τα M-Audio ΒΧ8Α ή από τα Behringer B2031A που έχουν ηχείο 9 ιντσών;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #3 στις: 29/09/09, 01:51 »
Όταν λέμε active nearfield monitors???  :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #4 στις: 29/09/09, 02:10 »
Αν ήταν να προτείνω κάτι για την >300ευρώ κατηγορία θα έλεγα...

http://www.thomann.de/gr/tascam_vla5.htm

http://www.thomann.de/gr/infrasonic_blow_5.htm

Για τα behringer ακούγεται γενικώς και απο πολλούς ότι έχουν πολύ λίγη σχέση με το flat.Αυτό για μένα είναι αρκετό για να φάνε Χ...(σε άλλους βέβαια που δεν τους ενδιαφέρει αυτό πάρα πολύ μπορεί και να αρέσουνε...)

Raz όταν λέμε active εννοούμε οτι έχουν δικό τους built in amplifier (αν δεν έχουν αναφέρονται ως passive και χρειάζονται εξωτερική ενίσχυση για να παίξουν..)
όταν λέμε nearfield εννοούμε οτι έχουν σχεδιαστεί για να τοποθετηθούν σε κοντινή σχετικά απόσταση απο τα αυτιά του ακροατή (υπάρχουν και mid field και far field monitors..)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/09, 02:12 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #5 στις: 29/09/09, 15:14 »
Ευχαριστώ groovymood και Arg0.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά τα ηχεία που προτείνετε κάνουν για monitoring και λιγότερο για hi-fi? Ή το αντίθετο?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #6 στις: 29/09/09, 16:53 »
Arg0, επειδή φαίνεται ότι το έχεις ψάξει το θέμα... θεωρείς ότι τα ΕSI Near 08 είναι καλύτερα από τα M-Audio ΒΧ8Α ή από τα Behringer B2031A που έχουν ηχείο 9 ιντσών;


Όχι κατ' ανάγκη, απλά όταν απαντούσα στον Raz αποφάσισα να περιοριστώ στα 200€ αλλά επειδή δεν βρήκα 8" σε αυτά τα λεφτά έβαλα το κοντινότερο σε αυτή τη τιμή που βρήκα.

Τα Beringer Τruth τα είχα ως πρώτη επιλογή όταν έψαχνα monitor για home studio αλλά κι εγώ παρατηρώ ότι τα reviews μιλούν για αρκετό χρωματισμό, πράγμα που τα καθιστά προβληματικά για μίξη.

Τα M-Audio δεν τα είχα προσέξει να πω την αλήθεια.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά τα ηχεία που προτείνετε κάνουν για monitoring και λιγότερο για hi-fi? Ή το αντίθετο?


Ναι, τα ηχεία για monitoring δεν κάνουν για hi-fi.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #7 στις: 29/09/09, 20:46 »
Ναι, τα ηχεία για monitoring δεν κάνουν για hi-fi.

Σωστή παρατήρηση...Τα μόνιτορς έχουν φτιαχτεί για να ξεμπροστιάζουν τις αδυναμίες μιας μουσικής παραγωγής, όχι να τις ωραιοποιούν...

Υπάρχουν βέβαια μόνιτορς όπου η μουσική αναπαράγεται ευχάριστα και ξεκούραστα για τον ακροατή.

Πχ σε focal, adam, dynaudio, PMC μπορείς να κάνεις μία σχετικά ευχάριστη μουσική ακρόαση....αν επιχειρήσεις να το κάνεις σε μόνιτορς τύπου yamaha ns10 (τα οποία όμως σαν μόνιτορς είναι must have για πολλά διάσημα studios) θα τραβάς τα μαλλιά σου... ;D

Και το αντίστροφο...
Αρκετά high end ηχεία που είναι κοντά στο flat χρησιμοποιούνται απο studios ως monitors.... (B&W Nautilus, Audio Spectrum Hermes...κλπ,κλπ...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #8 στις: 01/10/09, 18:55 »
Μάλιστα.
Αν κατάλαβα καλά δύσκολα συνδυάζω monitoring + μουσική.
Μάλλον θα κινηθώ για hi-fi ηχεία και θα βρώ κάποιον τρόπο να χρησιμοποιώ το ηχείο του ενισχυτή για monitor (γίνεται, ενώ είναι η κιθάρα συνδεδεμένη στο pc?)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #9 στις: 01/10/09, 19:27 »
Μάλιστα.
Αν κατάλαβα καλά δύσκολα συνδυάζω monitoring + μουσική.
Μάλλον θα κινηθώ για hi-fi ηχεία και θα βρώ κάποιον τρόπο να χρησιμοποιώ το ηχείο του ενισχυτή για monitor (γίνεται, ενώ είναι η κιθάρα συνδεδεμένη στο pc?)
Δεν νομίζω ένα hifi ηχείο να μη σου κάνει για τέτοιες ανάγκες monitoring. Αν το θέλεις για μείξεις αλλάζει το πράγμα, αλλά αν θες απλά να τρέχεις ένα guitar rig ας πούμε τότε κάνεις πολύ καλή δουλειά πιθανότατα και με ηχεία των 100 Ε. Γνώμη μου, πως δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά για monitors ή ακριβά ηχεία αν δεν έχεις καλή κάρτα ήχου, γιατί τα μπζζζζζζ και φφφφφ της κάρτας ήχου του laptop θα σου σπάσουν τα νεύρα. Μιλάω εκ πείρας γιατί πρόσφατα χάλασε η δικιά μου και είχα τα monitors στην on board και ούτε μουσική δεν μπορούσα να απολαύσω με αυτό το σιγανό μπζζζ από πίσω.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχεια για λαπτοπ
« Απάντηση #10 στις: 01/10/09, 20:17 »
Μάλιστα.
Αν κατάλαβα καλά δύσκολα συνδυάζω monitoring + μουσική.
Μάλλον θα κινηθώ για hi-fi ηχεία και θα βρώ κάποιον τρόπο να χρησιμοποιώ το ηχείο του ενισχυτή για monitor (γίνεται, ενώ είναι η κιθάρα συνδεδεμένη στο pc?)

όχι δεν είπα ακριβώς αυτό...εγω πχ ΜΟΝΟ απο τα μόνιτορς ακούω μουσική πλέον, τα προτιμώ απο το μινι hi-fi που έχω..(εντάξει αν είχα high end στερεοφωνικό θα άλλαζε λίγο το πράγμα.. ;D)

Όλα τα μόνιτορς που αναφέρθηκαν, μπορείς να πας να τα ακούσεις στα μαγαζιά που τα φέρνουν...(Δεν πρόκειται κανένας να στο αρνηθεί αυτό).
Πάρε μαζί σου ένα cd με 2-3 κομμάτια που τα έχεις χιλιοακούσει και τα ξέρεις απέξω κι ανακατωτά και ΑΚΟΥΣΕ τα ηχεία!... ;)
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηχεια

Ξεκίνησε από rpt Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 01:06
από rpt
10 Απαντήσεις
9744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 11:20
από LILAKI
17 Απαντήσεις
10850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 00:20
από BluesMe
5 Απαντήσεις
4288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:29
από zebric
12 Απαντήσεις
5818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 03:14
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:25
από Raz
44 Απαντήσεις
15630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/11, 23:15
από Τζοαννα
3 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 19:41
από ixolipsia.gr
5 Απαντήσεις
4696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 14:00
από mixanobios
23 Απαντήσεις
11057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/17, 13:05
από panixgr