Αποστολέας Θέμα: peavey valveking 212 αλλαγη μεγαφωνου και προενισχυτικων λαμπων  (Αναγνώστηκε 7747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σαs guys(k girls)  ;)

εχω τον peavey valveking 212 και θελω να αλλαξω μεγαφωνα κ προενισχυτεs λαμπεs.
απο μεγαφωνα ειμαι αναμεσα σε αυτα:

1)http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=4
2)http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=5
3)http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=8
αν κ λεω να παρω το τελευταιο(classic lead)
επισηs απο λαμπεs ειμαι αναμεσα σε tad-electro harmonix-sovtek (οι groove ειναι ακριβεs γμτ :( )
εσειs τι προτινετε???

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Κοίταξε στα κλασσικά Vintage 30.Απο κει και πέρα είναι άλλο οι Tad, άλλο οι Electro Harmonix και άλλο οι Sovtek.Οι Tad και οι Electro Harmonix είναι σκληρές λυχνίες.Στις Sovtek έχεις περισσότερες επιλογές.Έχει τις 12AX7WA,WB,WC που έχουν ανάλογα με τη σειρά που στα έιπα κλιμακωτό gain.Αν έχεις τον ενισχυτή για πεταλάκια κυρίως πάρε τις WA που είναι τελείως καθαρές και παίρνουν τα πεταλάκια όπως είναι.Οι Electro Harmonix επειδή παίζω με Valveking μετά το 4-5 αρχίζουν και βγάζουν βρώμα...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα. Ο Diezel Einstein 100w που έχω είναι ματσαρισμένος  με την Engl VS-Pro 412 Celestion V-30 Speakers (60watt each) οπότε αν «ψάχνεσαι» για τον Classic Hard-Rock, Heavy Metal “tone” των 80’s τα Celestion V-30 (60watt) Speakers είναι η καλύτερη επιλογή (για εμένα) από τις 3 που έχεις αντιπαραβάλλει… Τα Celestion G12-75 τα άκουσα σε μια Marshall 1960 412 cab. με Marshall DSL2000 100w και δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις… Αλλά αυτό (όπως μπορείς να καταλάβεις) είναι καθαρά υποκειμενικό… Αν η καμπίνα που έχεις είναι 412 και  «ψάχνεσαι» για έναν πιο “Vintage Hard-Rock 70’s ήχο” θα σου πρότεινα τα Celestion G12H (30watt each), αν πάλι είναι 212 η καμπίνα σου, ένας συνδυασμός με Celestion V-30 (60watt) & Celestion G12H (30watt) Speakers θα μπορούσε να «δουλέψει» και να σου προσφέρει την δυνατότητα του Doubling όταν «γραφείς» στο Studio η’ όταν «παίζεις» σε Live με μικρόφωνα -χωρίς να «βάλει» σε κίνδυνο τον ενισχυτή σου-, αρκεί να -μιλάμε ότι- έχεις σκοπό να «εργαστείς» στις λογικές στάθμες των 60 watt – 98 db… Περιττό να αναφέρω ότι σε κάθε περίπτωση μικτής (412) η’ παράλληλης (212) σύνδεσης τα μεγάφωνα (speakers) πρέπει να έχουν την ίδια Ωμική Αντίσταση των 16 Ohm το κάθε ένα από αυτά… Πέραν όλων των υποκειμενικών απόψεων, -που διαβάζεις αυτή την στιγμή-, το καλύτερο είναι να κάνεις την γνωστή «γύρα» στα μουσικά μαγαζιά & studio και να ακούσεις-παίξεις με τους ενισχυτές & τα μεγάφωνα… Το “Try before you buy” είναι ο καλύτερος τρόπος για να ξέρεις τι μπορεί να «δουλέψει» για τις ανάγκες σου & τι όχι… Για λυχνίες τώρα… Ξέχνα τις Chinese “Groove Tubes”… Είναι υπερτιμημένες (Overpriced) re-label Chinese (Sino) tubes & απλά, δεν αξίζει να ασχολείστε με αυτές -κανείς από σας- αν θέλετε up-grade στον ήχο σας…  JJ-Electronic (Tesla) www.jj-electronic.sk & www.eurotubes.com Slovakian – για «κλασσικό mid-gain 70’s ήχο»- & Electro-Harmonix – Sovtek www.ehx.com – για πιο «gain-y 80-90’s ήχο»- είναι η επιλογή για up-grade, χωρίς να ξεχνώ και τις Winged –C- (ex-Svetlana) για 6L6-C & (κλασσικά) EL34 Power Tubes… Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά… Φιλικά, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε μου ibanezakia τον valveking τον πηρα σαν πιο φθηνη λυση μετα απο συγκριση με αλλουs ενισχυτεs κ στα λεφτα του κ τον πηρα για τα καθαρα τα οποια με ψιλοαρεσουν(ειμαι αρρωστα τελειομανηs με τον ηχο) κ με λιγεs αλλαγεs θα μου αρεσουν πιο πολυ γιατι τον χρισιμοποιω την boss gt8 για τα εφε του κ το telegun fat foot για distortion.για τιs λαμπεs οσουs εχω ρωτησει ο καθεναs μου τα λεει διαφορετικα για την καθε μαρκα  :) μαλλον οτι αρεσει κ καθετε καλα η οχι στο αυτι του καθενοs.επισηs για τα μεγαφωνα βλεπω κ για eminence αλλα τα βρισκω φθηνα,ειναι ομωs καλα?μετα το 4-5???σε live εννοειs?

φιλε μου spartan ενδιαφεροντα ολα αυτα που εγραψεs αλλα κραταω το πιο σημαντικο που το λεω κ γω παντα."ακου δοκιμασε παιξε κ μετα αγορασε" ;) οσο αναφορα τιs λαμπεs jj φοραει ηδη απο μαμα ο valveking 212 θελω πιο συγχρονο ηχο κρυσταλινα καθαρα κ συμπαγη γκαζατο λαμπερο distortion(οχι ψηφιακο τζιτζικι :) ελεγα για tad h sovtek.επισηs για μεγαφωνα (o valveking ειναι combo φιλε spartan) εβλεπα κ για eminence ετσι οπωs τα ακουσα στην σελιδα τουs μ αρεσε το tonker κ ενα αλλo που δε θυμαμαι τωρα.θελω πιο πολυ αμερικανια ηχοχρωμα κ οχι προs british.οποτε? celestion classic lead?celestion v30?eminence?

satrianidis!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Σε 4-5 εννοείται σε live...Εγώ προτείνω τα Vintage 30.Τα Eminence δεν τα έχω ακούσει καθόλου,μη σε χαντακώσω.Αυτά που έχω ακούσει και μου άρεσαν είναι τα Jensen.Ωραία καθαρά ηχεία...Όσο για τις λάμπες που λένε όλοι να ξέρεις πως οι Electro Harmonix με τις Sovtek είναι ίδιο εργοστάσιο αλλά η μέρα με τη νύχτα σαν ήχος.Τις Tad στις προτείνω όχι μόνο για τον ήχο όσο κατασκευαστικά (καλά νήματα κλπ).Μπορώ αν θές να σου πω ναι οκ μπες στο ebay χτύπα Philips ή RCA λυχνίες.Έλα μετά πες μου για όλες τις άλλες :P

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα και πάλι. Ευχαριστώ για την διευκρίνιση -ότι μιλάμε για τον Peavey Valveking 212 100w Combo-… Δεν το είχα προσέξει και νόμιζα ότι μιλαμε για τον Peavey Valveking 100w Head… Τώρα, επί του τάπητος… Τα μεγάφωνα Eminence είναι μεν πιο φτηνά από τα Celestion αλλά είναι πολύ ανθεκτικά  και θα σε «κρατήσουν» για πάρα-πάρα πολλά Live… Η σειρά Eminence Patriot (American  Sound) έχει πολλά μοντέλα, οπότε στο χέρι σου είναι να βρεις, πιο σου ταιριάζει για τις ανάγκες σου… Καλό είναι  να διευκρινίσω –για να μην τρέφεις αυταπάτες- ότι ο Peavey Valveking 212 100w Combo δεν θα έχει τα Fender-y, Ampeg-y, Hiwatt-y “Crystal” καθαρά, μιας και η σχεδίαση του http://www.schematicheaven.com/newamps/peavey_valveking_100_212.pdf παραπέμπει σε Marshall-ο, Orange-ο “British Sound” καταστάσεις με πιο Modern – Aggressive Προσανατολισμό… Οπότε, αν τον είχα εγώ, θα «όδευα» για τα Celestion V-30 η’ για τα «special-ακια» Eminence P-50T που έφτιαχνε η Eminence για την VHT και τα έχει ο Παναγιώτης Κουρμπης, Θεμιστοκλεους 54, Εξάρχεια, Αθήνα. Τηλ. 210-3615540. Τώρα, στο θέμα των λυχνιών… Αν οι JJ-Electronic ECC83 Pre-amp. Tubes με Winged –C- SV6L6-GC δεν σου δίνουν το Clean Headroom που θέλεις τότε, δοκίμασε την N.O.S. – J.A.N. G.E. 5751 Pre-amp. Tube στην V1 position… Η πτώση του μ Factor από τα 100 (ECC83) στα 70 (5751) θα κάνει τον Peavey Valveking 212 100w Combo να ακούγεται πιο “Crystal Clean” από ότι με ECC83 Pre-amp. Tubes… Αυτά τα ολίγα για την ώρα… Ελπίζω να σε βοήθησα -και πάλι- όσο μπορούσα, Μετά τιμής, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχω ακουσει τον valveking κ με τα celestion v30 k με τα g 12t75-g 12h-g 12k 100 κ να σαs πω την αληθεια δεν μ αρεσαν κ τοσο.ενω τον ακουσα με τα eminence k μου αρεσε πιο πολυ ο ηχοs τουs(επανω στον vaveking εννοω.να μην παρεξηγιομαστε :) μ αρεσε το tonker-swamp thang-texas heat-the governor-the wizard-tonkerlite.θελει να τ ακουσειs ολα πολλεs φορεs κ να το ψαξειs γιατι ειδικα τα eminence εχουν ποικιλια.επισηs λεω να βαλω 2 διαφορετικα μεγαφωνα για "ανοιγμα" ηχοχρωματοs.

(Τώρα, στο θέμα των λυχνιών… Αν οι JJ-Electronic ECC83 Pre-amp. Tubes με Winged –C- SV6L6-GC δεν σου δίνουν το Clean Headroom που θέλεις τότε, δοκίμασε την N.O.S. – J.A.N. G.E. 5751 Pre-amp. Tube στην V1 position… Η πτώση του μ Factor από τα 100 (ECC83) στα 70 (5751) θα κάνει τον Peavey Valveking 212 100w Combo να ακούγεται πιο “Crystal Clean” από ότι με ECC83 Pre-amp. Tubes…)
τι εννοειs tube στην v1 position?κ τι η πτωση του μ φακτορ απο τα 100 στα 70?
επισηs δεν τρεφω αυταπατεs φιλε μου spartan ξερω τι παιζει γενικα,απλα αν δεν εχειs χρημα να δωσειs βολευεσαι με κατι που αντεχει η τσεπη σου ;) κ προσπαθειs για οτι καλυτερο upgrade!τιs λαμπεs που λεs αντε να τιs βρω?(παρεμπιπτοντωs απο salonica ειμαι) κ γω θα θελα να ρωτισω για λαμπεs κ μεγαφωνα αλλα που να τα βρω ολα αυτα που ψαχνω???

Αποσυνδεδεμένος hypnotize

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
V1: η πρωτη προενισχυτρια(οπως κοιτας τον ενισχυτη σου απο μπροστα ειναι η τερμα αριστερα)

Μια 5751 εχει 30% λιγοτερο gain απο μια ECC83(και αρα προκυπτει πτωση του μ φακτορ απο 100 σε 70). Οποτε αν θες να καθαρισεις καπως τον ενισχυτη σου βοηθαει ;D

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Καλημέρα. Οι Βρετανοί χρησιμοποιούν την έκφραση Valves -έναντι των Αμερικανών που χρησιμοποιούν την έκφραση Vacuum Tubes η’ πιο απλά Tubes- όταν αναφέρονται σε Λυχνίες Κενού, οπότε έχει καθιερωθεί όταν μιλάμε για την θέση (position) των λυχνιών σε ένα ηλεκτρονικό σχεδιάγραμμα (Schematic) η’ σε μια εφαρμογή (Layout) να χρησιμοποιούμε την απαρίθμηση V(alve) 1, V(alve) 2, V(alve) 3,… των λυχνιών κενού. Όπως μπορείς να καταλάβεις,  V 1 είναι η πρώτη προ ενισχυτρια (Pre-amp.) λυχνία που θα ενισχύσει το σήμα σου και λογικά είναι (σαν τοποθεσία) αυτή που είναι πιο κοντά στο Input του ενισχυτή σου… Οι βαθμοί ενίσχυσης (μ Factor) και ποιότητας (Quality Factor) αυτής της λυχνίας είναι πάρα πολύ σημαντικοί, καθότι όλες οι υπόλοιπες προ-ενισχυτικές βαθμίδες στην διάταξη, ενισχύουν το σήμα που αυτή θα τους «δώσει»… Για αυτό γράφω συνέχεια ότι, όταν κάποιος θέλει να  διαφοροποιήσει τον ήχο του έναντι των εταιρικών επιλογών καλό θα ήταν να ξεκινάει πρώτα από τις Pre-amp. Tubes και μετά να πάει στις Power Tubes… Το θέμα των μεγάφωνων είναι ακόμα πιο σύνθετο, καθώς εκτός των ιδίων των μεγάφωνων σημαντικό ρολό στον ήχο «παίζει» και η καμπίνα στην οποία θα τοποθετηθούν και οι ιδιαιτερότητες της (Closed back, Open back) στην συν-αναπαραγωγή & διαμόρφωση του ήχου… Κάποια μεγάφωνα σχεδιάστηκαν να αποδίδουν καλύτερα σε Closed back cabinets και κάποια αλλά σε Open back cabinets… Οπότε, μόνο με την λογική “Try & error” & “Try before you buy” μπορείς να βρεις τι είναι καλό και τι όχι, για τις δικές σου ανάγκες… Info για Λυχνίες κενού και Technical Data Sheets θα βρεις στα www.tubedata.info & www.tubedata.org , για Schematics όπως θα ειδές, στο www.schematicheaven.com , για αγορά New Old Stock (N.O.S.) – Join Army-Navy (J.A.N.) tubes υπάρχουν αρκετά sites στο Internet και με μεγάλες οικονομικές διαφοροποιήσεις… Οπότε, πρέπει να «ψαχουλέψεις» αρκετά πάρα πολύ, για να βρεις καλές τιμές… Από τις σύγχρονης παραγωγής λυχνίες   5751 Pre-Amp. Tubes φτιάχνει και η Sovtek - Electro-Harmonix http://www.ehx.com/products/5751-gold & http://www.ehx.com/products/5751-gold/product-photo … Ελπίζω να σε βοήθησα και να βρήκες ενδιαφέροντα & κατατοπιστικά αυτά που γραφώ… Μετά Τιμής, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ηλια thanks για την απαντηση  ;)

spartan κανειs κ γα...μω τιs εξηγησειs  :) να σαι καλα.θα πονεσουν παλι τα ματια μου ψαχνονταs με τα url που μου δωσεs.πιο πολυ καιγομαι για μεγαφωνο οποτε θα ριξω πρωτα εκει βαροs κ μετα για λαμπεs.αααα κ κατι που θυμηθηκα(οτι θυμαμαι χαιρομαι :P) οταν παιζω με τον ενισχυτη κ μετα απο καποια ωρα πιανω τουs μετασχηματιστεs που χει πισω,ο δεξηs(οπωs βλεπειs τον ενισχυτη απο μπροστα)ζεσταινεται πολυ ενω ο αριστεροs σχεδον καθολου.why????

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί ο ένας από αυτούς, είναι ο Μετασχηματιστής Τροφοδοσίας –Power Transformer- η’ εν συντομία P.T. και ο άλλος είναι ο Μετασχηματιστής Εξόδου -Output Transformer- η’ εν συντομία O.T.  Είναι λογικό ότι ο Μετασχηματιστής Τροφοδοσίας –P.T.- λόγω του έργου του, (να τροφοδοτήσει με τάσεις – Voltages & Ρεύματα - Currents τον Μετασχηματιστή Εξόδου –O.T.- , τις τελικές λυχνίες, τις Προ ενισχυτικές διατάξεις και λυχνίες και τα νήματα θέρμανσης όλων των λυχνιών, ώστε να έχουμε το θερμιονικό φαινόμενο) , να θερμαίνεται κατά την λειτουργία του… Αν δεις ότι ο Μετασχηματιστής Τροφοδοσίας P.T. θερμαίνεται υπερβολικά κατά την λειτουργία του τότε θα πρέπει να σκεφτείς για την αντικατάσταση τόσο του P.T. όσο και του Ο.Τ. με μεγαλύτερης & καλύτερης αποδοτικότητας Μετασχηματιστές… Επίσης, καλό είναι να ξέρεις τα ρεύματα τροφοδοσίας για τα νήματα θέρμανσης των τελικών λυχνιών ώστε να μην υπερβείς τα όρια παροχής του Μετασχηματιστή Τροφοδοσίας… Οι 6L6-GC θέλουν 0,7 Α η κάθε μια από αυτές, οι EL34 θέλουν 1,5 Α η κάθε μια από αυτές, οι 6550 & οι ΚΤ88 θέλουν 1,6 Α η κάθε μια από αυτές… Οπότε, αν δεις τον Μετασχηματιστή Τροφοδοσίας να θερμαίνεται υπερβολικά με EL34 Power Tubes, άλλαξε τες (και κάνε re-biasing) με τις πιο P.T. friendly 6L6-GC Power Tubes. Πολλές info για tubes & amps θα βρεις στο http://www.pmillett.com/tube_data.htm & http://www.pmillett.com/index.html Ελπίζω και πάλι να σε βοήθησα Αυτά τα ολίγα,  Spartan.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
πιο πολυ καιγομαι για μεγαφωνο οποτε θα ριξω πρωτα εκει βαροs κ μετα για λαμπεs.


Ρίξε αν θέλεις και μία ματιά σε αυτό το θέμα όπου έχουν συζητηθεί αρκετά τα διάφορα μεγάφωνα: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67001.msg540856#msg540856

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σ ευχαριστω φιλε spartan να σαι καλα!!!
thanks  επισηs ανδριανε θα το κοιταξω.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επισηs κατι τελευταιο(κ σορυ για το πρηξιμο) τα eminence εχουν με 8 η 16 ohm κ οχι με 8-16 ohm που εχουν τα celestion.ξερω οτι οσο λιγοτερα ohms τοσο πιο πολυ διεγειρονται αλλα κ ζοριζουν το μηχανημα.o valveking εχει επιλογεα 4-8-16 ohm.τι πρεπει να βαλω επανω? 8 η 16?επισηs αν βαλω 16αρη κ τον επιλογεα τον εχω στα 4 η 8 ohm η αν βαλω ενα 8αρη κ τον εχω στα 4 η 16 οhm τι "παιζει"? τι προτεινετε 8ohm μεγαφωνο η 16ohm???

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μιας και θελεις αμερικανικο ηχο να προτεινω τα Eminence Black Powder, εχω ενα σε μια καμπινα, πολυ καλο.
Οσο αφορα το πως να τα συνδεσεις, καθε συνδεση θα εχει και αλλο ηχο, δηλαδη αν βαλεις δυο 8-αρια σε σειρα για να εχεις τελικα 16Ω θα εχεις τελειως διαφορετικο ηχο απο οτι αν τα εβαζες παραλληλα και ειχες 4Ω.
Προσωπικα για μοντερνο ηχο προτιμω 2 8-αρια παραλληλα στα 4Ω για πιο αμεσο αποτελεσμα (αν και πολλοι λενε οτι ζοριζεις τον τελικο περισοτερο ετσι) ή σε σειρα στα 16Ω για πιο στρογκυλο κλασικο ηχο.
Βεβαια μπορεις να βαλεις και δυο 16-αρια παραλληλα για να εχεις 8Ω. Θα ελεγα παρε δυο 8-αρια και κανε τις δοκιμες σου (με προσοχη!).

Οσο αφορα τις λαμπες, αν οι JJ σου φαινονται τζιτζικια, οι TAD θα σου ακουστουν σμηνος απο σφηγγες!  ;D
Εναλλακτικα βαλε σοβτεκ ή καποια ΝΟΣ, αλλα το ηχοχρωμα του ενισχυτη σου ειναι καπως ετσι και θα δεις μεν μεγαλη διαφορα, αλλα ο χαρακτηρας δεν θα αλλαξει τραγικα.
Αλλιως πουλα τον ενισχυτη και βαλε και τα χρηματα που θα εδεινες για μεγαφωνα/λαμπες και παρε εναν ενισχυτη που να σου αρεσει  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/09, 09:24 από Απόλλων »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε jezus την εψαξα πριν τον παρω με αυτα τα λεφτα ηταν η καλυτερη επιλογη.Με τα γουστα που εχω κ τον ηχο που θελω χρειαζομαι γυρω στα 3000euros κ κατι για να παρω καποιον ενισχυτη κ γω δεν τα χω :'( οποτε με αυτα που εχουμε με αυτα πορευομαστε ;) κ εξαρχηs οταν ηταν να παρω τον valveking πανω κατω ηξερα οτι θα αλλαζα κατι πανω του,μεγαφωνα-λαμπεs.
οσο αναφορα τα μεγαφωνα ακουσα ολα τα eminence με προσοχη ειδα κ τα χαρακτηριστικα του καθενοs κ ειμαι αναμεσα σε 3-4. (αν κ εχουν πολυ ποικιλια τα eminence)
1)swamp thang
2)black powder
3)the wizard
4)texas heat
επισηs σκεφτομαι να βαλω διαφορετικα π.χ swamp thang κ black powder κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε μια καμπίνα 212 τα μεγάφωνα ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, ΩΣΤΕ -αν τύχει και «καεί» το ένα από αυτά-, Ο ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ – OUTPUT TRANSFORMER- ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΤΟΥ ΚΑΙ «ΚΑΕΙ»… Σαν προσωπική μου επιλογή, θα επέλεγα 2 * 16Ω (Ohm) Speakers σε σύνδεση παραλληλίας με τον επιλογεα  αντίστασης στα 8Ω (Ohm) μιας και αυτός ο συνδυασμός θα κάνει τον  τελικό στάδιο του ενισχυτή σου να εργαστεί πιο «ξεκούραστα» χωρίς να καταπονεί πολύ τις λυχνίες εξόδου (Power Tubes)… Από την άλλην, αν ο πιο «Γκαζωμένος» & «Ζωντανός» ήχος (λόγω μικρότερου Negative Feedback – NFB) http://www.aikenamps.com/GlobalNegativeFeedback.htm & http://www.aikenamps.com/NegativeFeedback.htm  των 2 * 8Ω (Ohm) Speakers σε σύνδεση παραλληλίας με τον επιλογεα  αντίστασης στα 4Ω (Ohm) είναι η επιλογή σου, τότε θα πρέπει –λογικά- να περιμένεις ότι θα είσαι με το «χέρι στην τσέπη» για αγορά  τελικών λυχνιών και (φυσικά) για Re-Biasing με την κάθε αλλαγή τους… Αυτά τα ολίγα, Spartan… P.S. B.t.w. Τα νήματα θέρμανσης των 6L6-GC Power Tubes θέλουν 0,9 A (each one) και όχι 0,5 - 0,6 Α (each one) όπως οι 6V6-GT Power Tubes, αλλά βλέπεις όταν βιάζομαι να απαντήσω κάνω και εγώ λάθη… Ελπίζω, να σε βοήθησα και πάλι… Spartan.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οκ φιλε μου spartan κατατοπιστικοs οπωs παντα.επανω ο valveking απο μαμα φοραει 2 *16ohm αλλα εχω επιλογεα που το παs απο 4 εωs 16 ohm το εχω βαλει κ 4 κ 8 κ 16 οσο δηλαδη ανεβαζειs τα οhm μειωνεται κ η ενταση του ηχου.πωs ειναι συνδεμενα τοτε κ παιζουν σε ολα τα ohm?αυτο εννοω φιλε μου spartan.επισηs η διαφορα ενοs μεγαφωνου απο 8 σε 16 ohm εκτοs το οτι το 8αρη διεγειρετε πιο πολυ κ παιζει πιο δυνατα κ κουραζει κ το ιδιο το μεγαφωνο αλλα κ τον ενισχυτη τι αλλη διαφορα παιζει?(μαλλον καμια εε??? ;) )
το ξερω πωs παντα τα μεγαφωνα τα βαζειs παραλληλα κ ειναι κ το σωστο.εμενα φοραει 16αρια οπωs σ εχω πει αλλα εχω κ τον επιλογεα 4,8,16 οhm.οποτε αν βαλω 8αρια κ βαλω τον επιλογεα στο 16?τι παιζει?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ για ένα ηχείο που έχω τσεκάρει.Έχω τον μικρό Valveking.Είδα το Jensen P8R & C8R Alnico και Ceramic αντίστοιχα.Αξίζει η αλλαγή και αν ναι ποιό από τα δυό να προτιμήσω?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ο μετασχηματιστης εξοδου στους λαμπατους ειναι για να προσαρμοζει η αντισταση εξοδου του ενισχυτη στην αντισταση των μεγαφωνων, ποτε μην βαζεις φορτιο μικροτερο στον ενισχυτη απο αυτο που εχεις στον επιλογεα! (Δηλαδη αμα εχεις 2χ16 παραλληλα = 8Ω, τοτε μην τα βαλεις στην εξοδο 16Ω)
Το αποτελεσμα θα ειναι μετα απο λιγη ωρα να αρχισουν να παραδιδουν πνευμα οι τελικες λυχνιες και ο μετασχηματιστης εξοδου!

Αν κανεις το αντιθετο (βαλεις καμπινα 8Ω σε εξοδο 4Ω) δεν θα εχεις καλη προσαρμογη και θα ακουγοντε καπως τα πριμα και τα μπασα, αλλα δεν ειναι τοσο επιφοβο για τον ενισχυτη.
Τωρα τα μεγαφωνα δεν ξερω πως ειναι συνδεμενα στον ενισχυτη σου, οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια, αλλα διαβασε τις οδηγιες του για καλο και κακο, γραφουν χρησιμα πραγματα μεσα.

Αν θελεις πιο γκαζωμενο ηχο παντως θα προτεινα δυο 8-αρια παραλληλα (4Ω), παρ'οτι ζωριζοντε λιγο παραπανω οι τελικες. Αλλιως τις επιλογες τις ειπαμε και πιο πανω.

===
Ibanezακιας , για τι ηχο ψαχνεις και κοιτας τα τζενσεν?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Τα θέλω κυρίως για να βγαίνουν ωραιά και τα πετάλια.Για να σε κατευθύνω λίγο ασ'πούμε για blues και classic rock

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις το http://www.aikenamps.com/OutputTransformers.html … που θα σου εξηγήσει την λειτουργία του Μετασχηματιστή Εξόδου -  Output Transformer… Τώρα, πάνω στις ερωτήσεις σου… 1. Η Peavey Co. παράγει mass-production ενισχυτές… Αυτό σημαίνει ότι η γραμμή παραγωγής –για εξοικονόμηση κόστους- δεν κάνει καμία διαφοροποίηση πάνω στην παραγωγή ομοειδών προϊόντων… Και αυτό σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι ίδιος ενισχυτής π.χ. Peavey Valve King 100, με το ίδιο κύκλωμα, το ίδιο chassis, τους ίδιους μετασχηματιστές, τα ιδία panels, τον ίδιο selector αντίστασης εξόδου… Θα χρησιμοποιηθεί με την αντίστοιχη cab. είτε σαν Peavey Valve King 100 Head, είτε σαν  Peavey Valve King 100 212 combo… Για αυτό υπάρχει ο 3-way Impendence Selector στον Peavey Valve King 100 212 combo σου και όχι για να κανείς “Bullnutss” & mismatching με αυτόν… Οπότε, καλό θα είναι να τον χρησιμοποιείς σωστά, στην προβλεπόμενη για την παράλληλη συνδεσμολογία & αντίσταση των μεγάφωνων σου θέση (8Ω για 2 * 16Ω μεγάφωνα σε παραλληλία η’ 4Ω για 2 * 8Ω μεγάφωνα σε παραλληλία) αν ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ‘ΚΑΨΕΙΣ’ ΤΟΝ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΕΞΟΔΟΥ και να προβείς στο επίπονο και ακριβό sport της αντικατάστασης του http://www.mercurymagnetics.com/pages/mainframe.htm … Ένα ίδιο μεγάφωνο 8 & 16Ω διαφέρουνε στο υλικό, τύλιγμα & στον αριθμό σπειρών του Voice Coil… Για κάποιους αυτό μπορεί αυτό να μην σημαίνει τίποτα, για κάποιους άλλους μπορεί να σημαίνει πολλά… Και δεν είμαι εγώ αυτός που θα αξιολογήσει την οποία κατάσταση, αλλά αυτός που προβαίνει στην επιλογή η’ στην αλλαγή των μεγάφωνων…  Για τον Ibanezaκια η απάντηση μου είναι μια Jensen P8R Alnico. Κοιτάξατε για πιο πολλές πληροφορίες στα  http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_40.pdf , http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_44.pdf , http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_46.pdf , http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_2.pdf Ελπίζω να σας βοήθησα και πάλι… Μετά Τιμής, Spartan.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/08, 14:26
από profsokin
10 Απαντήσεις
5717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
3 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
3 Απαντήσεις
2924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 16:27
από hypnotize
3 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 07:59
από Spartan Amplifications
3 Απαντήσεις
2082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 19:59
από vagtanplan
0 Απαντήσεις
2014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986
3 Απαντήσεις
3049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 11:22
από adr1anos
8 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 18:14
από gers
9 Απαντήσεις
4848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/13, 18:12
από Thomasp