Αποστολέας Θέμα: ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.........ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΟΔΗΓΗΤΕ?  (Αναγνώστηκε 31616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τι'ν'τουτ??

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγραψε καποιος οτι ποτε δεν ειχε την αναγκη για αυτοκινητο, και καποια αλλα καλα, αλλος κατι παρομοιο, καποιος οτι δεν αξιζει να αγορασεις  αυτοκινητο και κανενας που ειτε χρησιμοποιει ειτε ειναι "υπερ" του αυτοκινητου δεν το σχολιασε καθολου, ουτε καν στα πλαισια της "φυσιολογικης" συζητησης, ενω καποια απο αυτα τα ατομα σε αλλες συζητησεις, εχω δει οτι αναφερουν την αποψη τους για την "αντιθετη γνωμη". Nομιζεις δλδ οτι οταν δουν ενα μνμ "ασχετο" το γραφουν κανονικα, ενω καποια απο αυτα, οπως του Macmisia, ειναι πολυ ενδιαφεροντα, μιας και δεν ακους συχνα τετοιες αποψεις για αυτο το θεμα. Μου θυμιζει, ελαχιστα, κατι θεματα απο αναλογα fora, που τα βλεπεις και λες τοσο καψιμο για κ*λολαμαρινες ειναι φυσιολογικο;  ??? ???
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Η δική μου άποψη είναι υπέρ των 2 αυτοκινήτων, το Lada όντως είναι το αμάξι που δεν λυπάσαι πουθενά και το S3 το καινούριο με προγραμματάκι κλπ καλούδια φτάνει τα 320ps χαλαρά.
Οδηγώ ένα 4κίνητο Leon με πολλλλαααα αλογατάκια στις ρόδες του.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
. Μου θυμιζει, ελαχιστα, κατι θεματα απο αναλογα fora, που τα βλεπεις και λες τοσο καψιμο για κ*λολαμαρινες ειναι φυσιολογικο;  ??? ???

Θα αναφερθω σε αυτην σου την προταση.επειδη προφανως για εσενα τα αυτοκινητα δεν ειναι παθος για αυτο τα βλεπεις κωλολαμαρινες....καποιος που δεν παιζει κιθαρα/μπασο/τυμπανα κτλ θα μπορουσε να πει το ιδιο και για ενα οργανο...για καποιους το αυτοκινητο ειναι κατι πολυ παραπανω απο ενα αυτοκινητο και τα κριτηρια αγορας τους δεν ειναι τα ιδια με ολων των ανθρωπων οσο και αν σου φαινεται χαζο η περιεργο....εσυ(η ο καθενας που δεν εχει παθος με τα αμαξια)οταν αγοραζει ενα αμαξι βλεπει τιμες,επιδοσεις,καταναλωση,χωρους κτλ κτλ και δεν βλεπει εναν πολυ σημαντικο παραγοντα για την αγορα αμαξιου...την χαρα..την χαρα που σου δινει οταν το οδηγας...και μιλαω για εκεινη την χαρα που θα σε κανει να μπεις στο αμαξι απλα γι να οδηγησεις χωρις να "εχεις" να πας καπου η να "πρεπει"...απλα στην ελλαδα υπαρχει η αποψη οτι οποιος εχει ενα καλο αυτοκινητο το εχει πρωτα για τις γκομενες,μετα για τους γυρω και τελος για τον εαυτο του...προσωπικα φερε μου μια ferrari και πες μου να κανω βολτες το βραδυ σε μια κλειστη πιστα χωρις να με βλεπει κανενας,προβλημα δεν εχω...ισα ισα...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
τι'ν'τουτ??

Βασικα ειναι Wankel κινητηρας...καμια σχεση με τους κοινους V κινητηρες...δεν εχει κυλινδρους σε διαταξη...
Υπολογιζεται καπου στα 1300-1400κε το μοντελο που λεει ο ενεμα...Εχει βεβαια πολυ μεγαλυτερη καταναλωση και χρειαζεται συχνα συντηρηση λογω της θερμικης καταπονησης του εμβολου...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ

Επιτέλους βρέθηκε κι άλλος με τις ίδιες απόψεις με μένα.(ΜΑCMISIAS). Μόνο για τις περιπτώσεις που χρειάζομαι όχημα για τη μεταφορά μου χρησιμοποιώ δίκυκλο(με ότι θετικό ή αρνητικό έχει αυτό).
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/08, 12:07 από GIANNISPET »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
τι'ν'τουτ??


Βασικα ειναι Wankel κινητηρας...καμια σχεση με τους κοινους V κινητηρες...δεν εχει κυλινδρους σε διαταξη...
Υπολογιζεται καπου στα 1300-1400κε το μοντελο που λεει ο ενεμα...Εχει βεβαια πολυ μεγαλυτερη καταναλωση και χρειαζεται συχνα συντηρηση λογω της θερμικης καταπονησης του εμβολου...


Οταν οι κινητηρες βρισκονται σε σταση...
Γιατι ειναι 2 ροτορες απο 650 cc περιπου ο καθε ενας...
Βασικα λειτουργει καπως ετσι http://britton.disted.camosun.bc.ca/wankel.gif

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αυτός δν είναι ο κινητήρας του rx-8 με τον τριγωνικό ρότορα?
πρώτα εκεί δν τον είχαν βάλει?
αληθεύει πως αχρηστεύεται πού γρήγορα? (γύρω στα 80.000 χλμ έχω ακούσει)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ καλη φαση ολοι και καλα συνηδητοποιημενοι περιβαλλοντικα κ ετς αλλα οταν παμε στο θεμα αυτοκινητο πρεπει να εχουμε ενα με πανω απο 2500 κυβικα ωστε...ΩΣΤΕ ΤΙ?Να ειναι ασφαλες?Ειμαστε σοβαροι?Ξερω οτι ζουμε σε εναν φαινομενικα ελευθερο κοσμο(ελευθερη οικονομια :-\) οπου ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει και να μην δινει αναφορα..Αλλα αυτη η υποκρισια....Παρτε τα τεραστια suv που καινε σε καυσιμο τη μανα τους και τον πατερα τους και κοστιζουν τα κερατα τους και θα κερδισετε..ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΤΑΤΟΥΣ!Αφου θα εισαι πιο ψηλα απο ολους τους αλλους..Θα πατας γκαζιες στη Βουλαιγμενης και στη Κηφησιας και..?ε?τι αλλο?Ναι ξεχασα το στατους.

Για να μην παρεξηγηθω αν και δεν με νοιαζει ιδιαιτερα αγαπαω τα αυτοκινητα,ασχολουμαι και μ αρεσουν οι αγωνες ιδιαιτερα αλλα βρισκω τοσο ηλιθια την συμπεριφορα των ανθρωπων τα τελευταια χρονια στην αγορα αυτοκινητου που εχω αηδιασει.Κατι σαν το American dream.Και zeromancer δεν ειναι λογος που υπαρχει ενα αυτοκινητο(αν και πιστευω οτι τα τεραστια suv δεν εχουν λογο υπαρξης) αλλα  ο λογος που το εχεις..Αναρωτιεμαι ποσοι απο αυτους που εχουν μια ferrari ή ποσες γκομενες που εχουν porsche την εχουν για την ευχαριστηση της οδηγησης..(ο λογος που υπαρχουν δλδ)...



Προσωπικα αυτοκινητο δεν εχω δικο μου ακομα.Οδηγω ενα citroen ax του 93 της μανας μου..Ευκολοδηγητο,δεν καιει τπτ,με πολυ λιγες βλαβες γενικως και ζωηρο για τα κυβικα του.Ενταξει αν τρακαρω μαλλον δεν θα βγω απο κει αλλα προσεχουμε για να εχουμε

Οσο για τους wankel μακρια ;D..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
αυτός δν είναι ο κινητήρας του rx-8 με τον τριγωνικό ρότορα?
πρώτα εκεί δν τον είχαν βάλει?
αληθεύει πως αχρηστεύεται πού γρήγορα? (γύρω στα 80.000 χλμ έχω ακούσει)

Αρχικα ειχε χρησιμοποιηθει στο rx 7 (αν δεν κανω λαθος) και σαν απογονος του, τον φοραει και το rx 8
Οχι δεν αχρηστευεται τοσο γρηγορα , απλα θελει αλλου τυπου συντηρηση και πιο τακτικη απο εναν συμβατικο κινητηρα...


Συγκεκριμενα αυτο συνεβαινε στα πρωτα Mazda με Wankel κινητηρες, ηθελαν ανασυναρμολογηση οι κινητηρες μετα απο 80000 Km, αλλα στα καινουρια μοντελα δεν υπαρχει τετοιο θεμα
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/08, 12:57 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
(αν και πιστευω οτι τα τεραστια suv δεν εχουν λογο υπαρξης)

Εδώ θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου... και θα σας πω την ιστορία μου...
Εμείς ( σαν οικογέννεια ) που ζούμε στην επαρχία είχαμε 2 "μικρα" αυτοκίνητα... ένα fiat punto και ένα nissan micra, έρχεται λοιπόν η ώρα να πουλήσουμε το punto και να αγοράσουμε κάτι μεγαλύτερο ( κάτι πιο οικογεννειακό τέλως πάντων ) με ένα badget γύρω στα 30000€. Τα συχνά ταξίδια τρικαλα - αθήνα με τέσσερα άτομα και πολλές αποσκευές το απαιτούσαν... 4 άτομα λοιπόν στην οικογέννεια που ο καθένας είχε λίγο πολύ τις δικιές του ανησυχίες και προτιμήσεις για το καινούριο αυ/το, όπως π.χ. η μητέρα μου που ζητούσε ασφάλεια και να είναι άνετες και με ορατότητα οι πίσω θέσεις... ο πατέρας μου εκτός από τα μηχανικα έψαχνε μεγάλο χώρο αποσκευών...
Μετά από πολύ σοβαρή έρευνα λοιπόν καταλήξαμε στο μεγάλο suv της hyundai το νεο Santa Fe ( 2.8 κ.ε. με 189hp ) που μας βγήκε τελικά γύρω στα 34000€...
Και τώρα μετά από ενάμιση χρόνο μπορώ να πω ότι ήταν πολύ σωστή επιλογή, άνετο αυ/το και με αρκετά καλή συμπεριφορά στον δρόμο ( εκτός δρόμου δεν το έχουμε δοκιμάσει ιδιιαίτερα )... το μονο αρνητικό είναι η κατανάλωση...

Οπότε φίλε Kiratzoharris μπορείς να καταλάβεις την χρησιμότητα αυτών των τεράστιων suv όπως λες....

Όσο για το nissan micra... ότι και να πω είναι λίγο... τα σπάει το αυτοκίνητο  :P ( 1200κ.ε. 80ps ).... Πέρα από την πλάκα αν σου αρέσουν και οι καμπύλες είναι ότι πρέπει για αυτοκίνητο πόλης...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τα suv δν έχουν θέση μέσα στην πόλη...
όταν υπάρχουν ανάγκες για αυτά όπως του sakman εννοείται πως θα πάρει ο άλλος
για την πόλη πιστεύω πως το καταλληλότερο αμάξι είναι το smart (όταν βγηκε το έβριζα...)

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
τα suv δν έχουν θέση μέσα στην πόλη...
όταν υπάρχουν ανάγκες για αυτά όπως του sakman εννοείται πως θα πάρει ο άλλος
για την πόλη πιστεύω πως το καταλληλότερο αμάξι είναι το smart (όταν βγηκε το έβριζα...)

+1... είναι τουλάχιστον τραγικό να βλέπεις στην αθήνα τέτοια αυτ/τα με ένα άτομο μέσα... και γενικά αυτ/τα με ένα άτομο μέσα... είναι μια ηλίθια συνήθεια που την έχουμε οι έλληνες... ο καθένας να πάει με το αυτ/το του... οπότε το smart είναι όντως μια πολύ καλή λύση για την πόλη( αλλά ρε γ**ώτο πιστεύω ότι είναι πολύ ακριβω για αυτό που προσφέρει )....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Οσο για τους wankel μακρια ;D..

Επ! Λιγα λογια για τους βανκελ, γιατι θα πεταχτει ενα αστερακι του νιντζα σε σχημα ροτορα και θα σου κοψει το αριστερο φρυδι!

Αρχικα ειχε χρησιμοποιηθει στο rx 7 (αν δεν κανω λαθος) και σαν απογονος του, τον φοραει και το rx 8
Οχι δεν αχρηστευεται τοσο γρηγορα , απλα θελει αλλου τυπου συντηρηση και πιο τακτικη απο εναν συμβατικο κινητηρα...


Συγκεκριμενα αυτο συνεβαινε στα πρωτα Mazda με Wankel κινητηρες, ηθελαν ανασυναρμολογηση οι κινητηρες μετα απο 80000 Km, αλλα στα καινουρια μοντελα δεν υπαρχει τετοιο θεμα

Βασικα, ο βανκελ πριν το rx7 ειχε χρησιμοποιηθει στα NSU, και οταν τον πηρε η μαζντα, τον ειχε χρησιμοποιησει στα rx4, cosmo και σε καποια ακομα μοντελα πριν μπει στο rx7 SA (savannah)

Ο κινητηρας του rx7 (13B) ηθελε ανακατασκευη στα 100k χιλιομετρα. Ο κινητηρας του rx8 (renesis, που ειναι ουσιαστικα ενας 13B με τις θυριδες εισαγωγης και εξαγωγης πλαγια του ροτορα και οχι μπροστα) λενε στα 200.

Και ειναι ακριβως αυτο που λεει ο m@ster k@frer, απλα θελει πιο τακτικη συντηρηση, οχι οτι ειναι αναξιοπιστο και σπαει για πλακα.


Οι ροτορες ειναι το μελλον, ξυπνηστε  ;D

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσον αφορα την οικολογικη συνηδηση φιλε  Kiratzoharris:
1)τα καινουργια αμαξια και ειδικα τα πολυ μεγαλα οπως η porsche carrera 4s που καιει την μανα της και τον πατερα της οπως πολυ σωστα λες ειναι ετσι φτιαγμενα οχι για να βρωμιζουν αλλα για να καθαριζουν τον αερα...σε λιγα χρονια συνφωνα με δηλωσεις σκοπος των αυτοκινητων θα ειναι αυτος...Ηδη το συγκεκριμενο αμαξι βγαζει απο τις εξατησεις του πιο καθαρο αερα απο αυτον στις μεγαλουπολεις
2)εγω προσπαθω να εχω μια οικολογικη συνηδηση σε αρκετα θεματα οπως ανακυκλωση,να βγαζω απο την πριζα τις συσκευες κτλ...στο αμαξι σορρυ ειμαι καφρος θελω τον γαματο κινητηρα που θα μου δινει ΧΑΡΑ
3)εσυ εχεις δικιο που εκφραζεσαι ετσι για γκαζιες στην βουλιαγμενη κτλ κτλ..καποιοι σου εχουν δωσει το δικαιωμα...δεν ειναι ολοι ομως ετσι.ειναι πολυ ευκολο να βλεπεις εναν 50χρονο που οδηγαει ενα πολυ καλο αμαξι και αμεσως να πεις οτι το πηρε για τα πιπινια...δεν λεω συμβαινει αλλα δεν το κανουν ολοι αυτο...
4)Κοινονικο στατους...μα σε παρακαλω αν με προσδιοριζει το αμαξι που οδηγω καλυτερα να αυτοκτονισω τωρα
5)το αμαξι για καποιους ειναι ενα αμαξι που τους παει,για καποιους ειναι η πηγη του κακου και για καποιους ειναι τεχνη και κ**λα(και στην σαλονικα Γκ**λΑ)

Υγ...για την οικολογια...για να φτιαχτει ενα toyota prius το υπερ οικολογικο αμαξι τα καυσημα που ξοδευονται για να σταλει ο κινητηρας στα διαφορα μερη μεχρι να δεσει το αμαξι ειναι περιπου τα τριπλασια απ οτι σε ενα κανονικο αυτοκινητο...μη το ξεχναμε και αυτο...
Επισης δεν ειναι τι αμαξι εχεις αλλα πως το οδηγεις...αν εχεις ενα Prius και το πας σκαστος καιει τα κερατα του...αν εχεις ενα διλιτρο και το πας νορμαλ παει μια χαρα και αυτο

GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Eνα-ενα
@saκman and hotsauce..
Φιλε σακμαν.Το οτι κανατε αυτη την επιλογη σαν οικογενια δεν αποτελει και επιχειρημα.Μπορουσατε και με 20000-23000 ευρω να βρειτε κανονικο οικογενιακο αυτοκινητο σενταν με 5 αστερια σε καθε κρας τεστ(κλασικο πια),γερμανικο γαλικο η γιαπωνεζικο και με πολυ καλυτερο κινητηρα απο αυτον του Χιουνται(με τα φαινομενικα 170 αλογα).Και το βασικοτερο με πολυ καλυτερη ενεργητικη ασφαλεια..Για αυτο λεω οτι αυτα τα αυτοκινητα δεν ειναι για πουθενα.Καταρχας δεν ειναι καλα στην ασφαλτο οπως ενα anτιστοιχο ''κανονικο''(εκτος αν παμε σε επιπεδα cayenne) κατα δευτερον μπορει να μην ξερω ποσοι τα χρησιμοποιουν στο χωμα και να μην θελω να πω ενα 2% επειδη θα με κραξετε(αν και ειμαι πεποισμενος οτι ειναι τοσο) αλλα δεν ειναι τιποτα και στο χωμα.Εκτος απο ορισμενα σουβ με εξελιγμενα διαφορικα και τα τοιαυτα τα αλλα η μονη διαφορα που εχουν με ενα δικινητο ειναι το υψος..(που σε ορισμενα δεν ισχυει-honda crv).Παντως για να μην παρεξηγουμαι και παλι δεν μιλησα ιδιαιτερα για τετοιου κοστους suv..

@zeromancer
1) Συγνωμη αλλα θα διαφωνησω.Συμφωνω πως εταιριες οπως η πορσε εχουν κανει τεραστια εξελιξη στο θεμα της λειτουργιας του κινητηρα αλλα παραλληλα και οι υπολοιπες εταιριες εχουν εξελιξη.Εξελιξη που υπερκαλυπτει τα καλα ενος αυτοκινητου με 350 ιππους και 2 τονους(πανω κατω μια cayenne)..
2)ενταξει τοτε δεν κανεις και κατι..αλλα για αυτο δεν σε κατηγορω ιδιατερα..μαις και εγω υποστηριζω αγωνες κλπ οπου η κατασταση με την καταναλωση ειναι αλλο πραμα..
3) Φυσικα δεν ειναι ολοι ετσι απλα επειδη εχω ματια και βλεπω και τυχαινει να μενω και σε περιοχη οπου γινεται χαμος απο τετοια φαινομενα  κατι ξερω.Καταλαβαινεις ποιος και γιατι εχει το αυτοκινητο.
4)Δεν ξερω ειδικα για σενα..Κοιτα γυρω σου..Το αυτοκινητο ειναι βασικο συστατικο του american dream.Και του ονειρου καταξιωσης γενικως.Νομιζω πως ειναι γνωστο οτι οποιος βλεπει αστερακι καποια στιγμη στο καπω του πιστευει πως γινεται αλλος ανθρωπος.. ;)
5)Σιγουρα στην ελλαδα για τους περισσοτερους ειναι κατι που τους παει..Για αυτο εχουμε και τοσο κακη αντιληψη γενικως..Για αυτο πιστευω οτι συμβαινουν και πολλα απο τα παραπανω για αυτο ειαμστε και απο τις χωρες με τοσους θανατους στο δρομο.Προσωπικα παντως για μενα κ**** δεν ειναι τα 400 αλογα σε ενα αμαξωμα 2 τονων..Ειναι κατι αλλο.

Υγ)Εδω συμφωνω.Για αυτο αλλωστε δεν αναφερθηκα στα υβριδικα.Μεχρι οι εταιριες να βρουν συμφεροντα(γιατι δουλευουν ολοι αλλωστε) και εφαρμοσουν αμζικα τη λυση του υδρογονου δεν υπαρχει κατι αλλο.
Και φυσικα συμφωνω και στο τελευταιο αλλα και παλι υπαρχει διαφορα.

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειμαι σιγουρος οτι απο εμπειριες που εχεις εχεις και την αποψη σου..που ειναι 100% σωστη και για αυτο φταιμε σαν λαος...εγω το μονο που σου λεω ειναι πως δεν ειναι ολοι ετσι...
παρ'ολα αυτα εγω πιστευω πως "αντισταθμιζω"(και κατι παραπανω)με την ολη σταση μου περι οικολογιας την αντι-οικολογικη μου συμπεριφορα στο αμαξι..αν αναλογιστεις αυτο που ειπα για τον τροπο με τον οποιο οδηγαμε....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κανονικο οικογενιακο αυτοκινητο σενταν με 5 αστερια σε καθε κρας τεστ(κλασικο πια)
αυτά πότε θα τα αυξήσουνε?
σουβ
λολ! :D

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Φιλε σακμαν.Το οτι κανατε αυτη την επιλογη σαν οικογενια δεν αποτελει και επιχειρημα.Μπορουσατε και με 20000-23000 ευρω να βρειτε κανονικο οικογενιακο αυτοκινητο σενταν με 5 αστερια σε καθε κρας τεστ(κλασικο πια),γερμανικο γαλικο η γιαπωνεζικο και με πολυ καλυτερο κινητηρα απο αυτον του Χιουνται(με τα φαινομενικα 170 αλογα).Και το βασικοτερο με πολυ καλυτερη ενεργητικη ασφαλεια..Για αυτο λεω οτι αυτα τα αυτοκινητα δεν ειναι για πουθενα.Καταρχας δεν ειναι καλα στην ασφαλτο οπως ενα anτιστοιχο ''κανονικο''(εκτος αν παμε σε επιπεδα cayenne) κατα δευτερον μπορει να μην ξερω ποσοι τα χρησιμοποιουν στο χωμα και να μην θελω να πω ενα 2% επειδη θα με κραξετε(αν και ειμαι πεποισμενος οτι ειναι τοσο) αλλα δεν ειναι τιποτα και στο χωμα.Εκτος απο ορισμενα σουβ με εξελιγμενα διαφορικα και τα τοιαυτα τα αλλα η μονη διαφορα που εχουν με ενα δικινητο ειναι το υψος..(που σε ορισμενα δεν ισχυει-honda crv).Παντως για να μην παρεξηγουμαι και παλι δεν μιλησα ιδιαιτερα για τετοιου κοστους suv..

Βασικά εγώ δεν το έθεσα σαν επιχείρημα για την ακρίβεια είπα "και θα σας πω την ιστορία μου"...
Πίστεψέ με επειδή έκανα και εγώ προσωπικά την έρευνα ( για 3 μήνες περίπου ) και test drive σε όλα τα οικογεννειακά σενταν σε αυτή την κατηγορία τιμής ( octavia, octavia 5, vectra, laguna, 407, C5, A.R. 159, mondeo το παλιό, mazda 6 το παλιό, passat και volvo s40 )  γιατί αρχικά για σενταν πηγαίναμε... μπορώ να σου πω με το χέρι στην καρδιά ότι κανένα απ όλα αυτά δεν συγκρίνεται με το santa fe σε άνεση και χώρο αποσκευών... Σε επιδόσεις οκ, άλλα όπως και να το κανουμε άλλα κιλά το σενταν άλλα το suv... Και για τις τιμές που αναφέρεις ( 20000 - 23000 ), άστο καλύτερα... απλά καμία σχέση ούτε στην άνεση ούτε στις επιδόσεις...
Όσο για αυτό το 2% που λές έχεις απόλυτο δίκιο μιας και κάπου εκεί είναι το ποσοστό, η διαφορά όμως ενος suv με ένα σενταν είναι ότι όταν σου καπνίσει να βγεις απο το δρόμο με λίγο ζόρισμα θα τα καταφέρεις.... και είναι σημαντικό να ξέρεις ότι με το αυτ/το που έχεις μπορείς να το κάνεις  ;)

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι το santa fe είναι το τέλειο αυτ/το στα λεφτά του αλλά ότι ήταν το καλύτερο για τις ανάγκες μας ( ισσοροπία άνεσης  - ασφάλειας - επιδόσεων )...
Εγώ προσωπικά από τα μοντέλα που έγραψα παραπάνω θα έπαιρνα την alfa 159 ( 1900κ.ε. 160hp ) φοβερός κινητήρας και πανέμορφα χαρακτηριστικά....
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/08, 20:57 από sakman »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Οι ροτορες ειναι το μελλον, ξυπνηστε  ;D

Nαι... καίνε πάρα πολύ και έχουν το λάδι στο πορτμπαγκαζ (ορυκτέλαιο για να το καίει επειδή πρέπει) και πάνε σχετικά καλά. Μια ακίδα επίσης μπορεί να σε κάνει να αλλάξεις μοτέρ.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλε sakman γουστα ειναι ολα θα μου πεις και θα εχεις και δικιο αλλα εγω θεωρω ως καλυτερο suv σε αυτα τα λεφτα το forester της subaru...
 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Φιλε sakman γουστα ειναι ολα θα μου πεις και θα εχεις και δικιο αλλα εγω θεωρω ως καλυτερο suv σε αυτα τα λεφτα το forester της subaru...

Γούστα είναι αυτά zeromancer σίγουρα... αλλά κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά... όπως το ότι το forester είναι το καλύτερο suv σε αυτά τα λεφτά... κινητήρας boxer, δεν χρειάζεται να πεις κάτι άλλο... το είχα οδηγήσει κάποια στιγμή από ένα γνωστό και τρελάθηκα... αλλά από εμφάνιση ( για το παλιο μιλάω ) επιεικώς άσχημο... και οι χώροι του επίσης όχι ικανοποιητικοί...
Τώρα το καινούριο να σου πω την αλήθεια το "ομόρφηναν" αρκετά αλλά δεν το έχω οδηγήσει, για την ακρίβεια δεν το έχω δει ούτε από κοντά... Πάντως αν έψαχνα τώρα για suv σίγουρα θα το κοίταζα...
Τέσπα, υπάρχει πολύ "πράμα" στην αγορά... αυτό που πρέπει να σκεφτεί ο κάθε αγοραστής είναι οι πραγματικές ανάγκες που έχει από ένα αυτ/το και να μην παρασυρθεί από άλλους παράγοντες...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Nαι... καίνε πάρα πολύ και έχουν το λάδι στο πορτμπαγκαζ (ορυκτέλαιο για να το καίει επειδή πρέπει) και πάνε σχετικά καλά. Μια ακίδα επίσης μπορεί να σε κάνει να αλλάξεις μοτέρ.

To οτι καινε συμφωνοι, αλλα αυτο με την ακιδα δεν το πιασα.

Μην ξεχνας απλα ποσα χρονια υπαρχει ο βανκελ(απο το 50), και ποσα ο εμβολοφορος(απο τοτε που υπαρχουν αυτοκινητα). Επισης μην ξεχνας ποσες εταιριες εξελισσουν τον εμβολοφορο (ολες) και ποσες τον βανκελ (μονο η μαζντα).

Ειναι ανωτερος απο τον εμβολοφορο, γιατι δεν εχει τα επιπλεον περιττα εξαρτηματα για να κανεις την παλινδρομικη κινηση κυκλικη, που σημαινει λιγοτερες τριβες, ειναι πιο ελαφρυς και πιο μικρος. Σκεψου οτι το ρχ8 εχει 1300cc και 230 αλογα! Πανω απο 170 αλογα το λιτρο! Ο μονος εμβολοφορος που πιανει οριακα πανω απο 100 αλογα ειναι μονο οι vtec της χοντα και ο κινητηρας της e46 m3. Επισης λειτουργει καλυτερα απο τον εμβολοφορο με υδρογονο.

Ολα αυτα τα προβληματα που λες, αμα ασχολουνταν ολες οι εταιριες τωρα θα ειχαν λυθει, και θα λεγαμε τους εμβολοφορους απαρχαιωμενους (γιατι πλακα πλακα δεν ειναι?) Παλι καλα που υπαρχει η μαζντα.

Τωρα με τα τεκμηρια, να δω πως θα βγαζετε αλογα με μικρους κυβισμους ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
11011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/03, 00:47
από freemind
24 Απαντήσεις
8696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/05, 18:25
από Joef - Über Alles
11 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 15:16
από Johnie Darko
24 Απαντήσεις
7226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 20:05
από Transparent_criminal
15 Απαντήσεις
6993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 19:32
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
12999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 17:43
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
13 Απαντήσεις
4749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/12, 14:16
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
7925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/14, 11:14
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/20, 01:16
από ΠΟΙΟΣ
5 Απαντήσεις
2501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/22, 16:40
από panixgr