Αποστολέας Θέμα: Steve Vai  (Αναγνώστηκε 31000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fragnatic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • mizero fws
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #50 στις: 19/06/05, 19:39 »
Σωστά αυτά που λες.. Αλλά για παράδειγμα ακούγοντας τον δίσκο Real Illusions δεν κατάλαβα  που είναι το κάτι τόσο εξωγήινο όπως λες..Ήταν κατά την γνώμη μου η απόλυτη πατάτα..

φιλε νικο.. το να μην σου αρεσει ενα κομματι το βρισκω απολυτα φυσιολογικο. Εμενα οπως ειπα και πριν ορισμενα κομματια του δισκου τα βρηκα καπως ανουσια και κατω απο το επιπεδο του vai.. ωστοσο τα υπολοιπα τα βρισκω εξαιρετικα (πχ το track 1) Ακομη και αν δεν σου αρεσουν θα επρεπε τουλαχιστον να αντιλαμβανεσαι την μουσικη τους αξια ή τουλαχιστον να μην τα αποκαλεις πατατες.. Πατατα ειναι κατι στυλ μαριαντα πιεριδη. no offence αν ακουει κανεις.. ::)


Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #51 στις: 19/06/05, 19:40 »
Σωστά αυτά που λες.. Αλλά για παράδειγμα ακούγοντας τον δίσκο Real Illusions δεν κατάλαβα  που είναι το κάτι τόσο εξωγήινο όπως λες..Ήταν κατά την γνώμη μου η απόλυτη πατάτα..

φιλε νικο.. το να μην σου αρεσει ενα κομματι το βρισκω απολυτα φυσιολογικο. Εμενα οπως ειπα και πριν ορισμενα κομματια του δισκου τα βρηκα καπως ανουσια και κατω απο το επιπεδο του vai.. ωστοσο τα υπολοιπα τα βρισκω εξαιρετικα (πχ το track 1) Ακομη και αν δεν σου αρεσουν θα επρεπε τουλαχιστον να αντιλαμβανεσαι την μουσικη τους αξια ή τουλαχιστον να μην τα αποκαλεις πατατες.. Πατατα ειναι κατι στυλ μαριαντα πιεριδη. no offence αν ακουει κανεις.. ::)


κατω τα χέρια απτην Μαριάντα.. ειναι θεα :P
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #52 στις: 19/06/05, 21:14 »
φιλε jaymz μη προσβαλλεσαι απο αυτα που λεω(λογω του ονοματος βλεπω μια ταση προς μεταλλικα).και γω γουσταρω να ακουω μεταλλικα και να πορωνομαι.αλλα επειδη ο hammet και οι λοιποι πουλανε δεν εσημαινει οτι ειναι και οι καλυτεροι μουσικοι...ισα ισα παιζουν πραγματα ''της μοδας'' -οσον αφορα το metal-που καποιος ακροατης που δεν εχει ιδεα απο μουσικη τους θεοποιει και λεει:πω τι παιζει ο θεος.σημασια δεν εχει ποιος πουλαει ετσι?γιατι αυτα που παιζει ο χαμμετ ειναι ευκολα για το αυτι του ακροατη που δεν εχει καποιο σοβαρο υποβαθρο στη μουσικη ενω ο vai παιζει μαλακιες και καλα.δεν ειναι ετσι τα πραγματα φιλε μου...ολοι αρχιζουμε με maiden και metallica -και γω γουσταρω να παιζω τα τραγουδια τους,δεν λεω-αλλα σιγα σιγα νομιζω οτι οσο το αυτι μας εξασκειται παμε σε αλλα πραγματα,πιο ουσιωδη και πιο ενδιφεροντα...
ΥΓ επειδη αναφερθηκε ο ozzy να πουμε οτι ο ozzy ειχε παλια στις πλατες του και εναν τρομερο rhoades και γι αυτο ποιοτηκα τα τραγουδια του ηταν σοβαρου επιπεδου και δεν ηταν paranoid...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #53 στις: 19/06/05, 23:17 »
Αυτο δε γινεται γιατι τη μαγκια που ειχε ο SRV να παιζει τα κερατα του σε 13αρες,ελαχιστοι θα βρεθουν να την εχουν...μονο ταλενταρες και αν...

Και επειδη καπου διαβασα για τα τελευταια του SRV....μη τρελαθουμε εντελως,οταν εχεις ψιλοξεκοψει απο προβληματα εθισμου δεν εχεις και τα καλυτερη ψυχολογια γαι να παιξεις κιθαρα ε??

Κοιταξε..απο την μια εχεις ενα δικιο...απο την αλλη, εγω δεν ενδιαφερομαι ποσως για το τι κανει ο καθενας ετσι..εμενα με νοιαζει βασικα αυτο που ακουω...δεν με νοιαζει αν παιζει με 13ρες ή με 9ρες..δικαιωματου...και φυσικα τα ναρκωτικα ειναι κατι κατακριταιο για μενα...όχι κατι που δινει αξια...τεσπα..αποψεις..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #54 στις: 19/06/05, 23:45 »
ΥΓ επειδη αναφερθηκε ο ozzy να πουμε οτι ο ozzy ειχε παλια στις πλατες του και εναν τρομερο rhoades και γι αυτο ποιοτηκα τα τραγουδια του ηταν σοβαρου επιπεδου και δεν ηταν paranoid...


csipna reeeeeeee :o
makari nagrafes to 70 kai esi to paranoid.otan stis 25 tha paizoun oi sabbath to raranoid esi na pas gia catourima ;D ;D ;D
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #55 στις: 20/06/05, 11:19 »
φιλαρακο explorer τα αστειακια σου αλλου.μια χαρα θα παω sabbath αλλα εσυ κοιτα να χαλαρωσεις λιγο

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #56 στις: 20/06/05, 13:00 »
1. φίλε jaymz καλό το πάθος που έχεις με τους Metallica...βλέπω τους υπερασπίζεσαι σε κάθε post που αναφέρονται..
και γω γουστάρω παααααααααρα πολύ...ιδίως τα heavy riffs τους...αλλά όπως είχε πει και ο Malmsteen Θεοι οι Metallica αλλά όταν αρχίζει το σόλο πονάνε τα αυτιά μου!!!!
2. περι SRV....ειλικρινά είναι απο τους παίχτες που γουστάρω πολύ....αλλα το ότι ήταν στην απεξάρτηση....εμένα δεν μου λέέι τίποτα...ας μην έβγαζε δίσκους...!!!! δηλαδή αυτό είναι άλλοθι?!?!?! anyway όπως και νάχει μεγάλη παιχτούρα με φοβερά ιδιαίτερο στιλ.
3. ο Vai παραμένει θεος... με τον φίλο Alex συμμεριζόμαστε τις ίδιες απόψεις....αν και εμένα το τελευταίο του αλμπουμ δεν μάρεσε... 8)

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #57 στις: 20/06/05, 14:40 »
αλλά όπως είχε πει και ο Malmsteen Θεοι οι Metallica αλλά όταν αρχίζει το σόλο πονάνε τα αυτιά μου!!!!

Για τον κανονικό Malmsteen μιλάς ή για κάποιο nick - name στο forum?
Γιατί αν μιλάς για τον κανονικό, ας κοιτάξει λίγο τα δικά του σόλο πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #58 στις: 20/06/05, 16:33 »
μηπως ο χαμμετ γραφει πιο ποιοτικη μουσικη απο τον malmsteen???μην ειπωθει και αυτο ρε παιδια...

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #59 στις: 20/06/05, 17:20 »
μηπως ο χαμμετ γραφει πιο ποιοτικη μουσικη απο τον malmsteen???μην ειπωθει και αυτο ρε παιδια...

esi ti enoeis me ton oro poiotiki mousiki??mipos ennoeis sigrotimata pou paizoun to kolo tous texnika?
poia i gnomi sou gia tous motorhead venom possessed kai tosous allous stin idia fasi??
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #60 στις: 20/06/05, 18:58 »
Καλά εδώ που τα λέμε και ο Μalmsteen (μετά το live του οποίου στην Αθηνα το 1995 αποφάσισα και πήρα κιθάρα)  έχει ξεσηκώσει όλους τους κλασικούς συνθέτες...
-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #61 στις: 20/06/05, 19:28 »
Απότι έχω καταλάβει, εσύ κατατάσεις τα τραγούδια και ειδικά τα solo με βάση το πόσο χρόνο σου παίρνει να τα βγάλεις στην κιθάρα...Καλά με την δήλωσή σου περί paranoid, γέλαγαν 10 άτομα εδώ γύρω μου για μισή ώρα τουλάχιστον... 8) Ο Malmsteen είναι Malmsteen, και οι δηλώσεις του σεβαστές...(αν και με αυτό που διάβασα από εσάς έπεσε λίγο στα μάτια μου... ::)), αλλά δεν είναι έτσι...Μερικά από τα solo του Hammett, έχουν γράψει ιστορία και έχουν αναδειχθεί κατά καιρούς!(βλ. One, Creping Death, Master Of Puppets κοκ... 8))ΟΚ, σαφώς δεν συγκρίνονται με του Malmsteen, Vai, Satriani...αλλά δεν παύουν να είναι πιο αναγνωρίσιμα από αυτά των προαναφερθέντων... ;D

Επίσης αυτό με το περί "ποιοτικής μουσικής" δεν το'πιασα...Μάλλον είμαι λίγο χαζός... :D Δλδ, για σένα ποιοτική μουσική είναι μόνο ο Malmsteen και οι Dream Theater??

Και για να απαντήσω στην ερώτηση του θέματος, πιστεύω πως ο Steve Vai είναι ΘΕΟΣ, με όλη την σημασία της λέξεως!! ;D τον κατατάσω μετα το φαινόμενο-Joe Satriani, αλλά πολύ πιο ψηλά από Malmsteen... ;)

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #62 στις: 20/06/05, 19:37 »
φιλε εξπλορερ για να μην περαστω για καμια σνομπαρια...συγκροτηματα οπως αυτα που μου ανεφερες τα ακουω(εκτος απο μοτορχεντ που τους βαριεμαι) και ακουω μεχρι και τα χειροτερα του black.δεν σου ειπα οτι δεν ακουω τετοια συκροτηματα(δεν ακουω ολη την ωρα vai,SRV κτλ) αλλα παρολο που μου αρεσουν πολλα συγκροτηματα θεωρω οτι τα περισσοτερα απο αυτα παιζουν μουσικη της πλακας.αυτο δεν σημαινει οτι σταματω να τα ακουω απλα διαμορφωνω μια αποψη για την μουσικη που γραφουν για να ξερω και εγω που βαδιζω ως μουσικος.π.χ οι venom,bathory,celtic frost ηταν μεγαλη επιρροη ως πρωτο κυμα του ''black'' της τοτε εποχης αλλα εχοντας την αναγκη να διαπιστωσω την μουσικη τους ''ευφυια'' παρατηρω οτι μουσικα ειναι τουλαχιστον κατω απο το επιπεδο του κακιστου.αυτο δεν σημαινει οτι σταματαω να τους ακουω,ξαναλεω,απλα δεν μπορω να βλεπω να παρουσιαζονται ορισμενοι καλλιτεχνες και συγκροτηματα ως θεοι ενω μουσικα δεν λενε μια και να μοιυ λενε οτι επηρεασαν τοσους και τοσους,φυσικα αυτο ισχυει αλλα αυτοι που δεχθηκαν τις επιρροες ποιος ειπε οτι παιζουν μουσικη επιπεδου??και οταν λεω επιπεδο δεν εννοω malmsteen -προς θεου- αλλα εννοω ομορφες και νεες ιδεες,σωστα ενορχηστρομενες και δημιουργια ηχοχρωματος περαν του καθιερωμενου.δεν ειμαι καμια σνομπαρια που επειδη λεω οτι οι μειντεν ειναι για τον ***τσο δεν τους ακουω.μου αρεσει να τους ακουω-μεχρι ενος σημειου- αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να κρινω την μουσικη τους.
αααα και επειδη αναφερθηκε πριν...τραγουδια τυπου paranoid οποιος παιζει κιθαρα κανα διχρονο βγαζει 3 τη μερα.το θεμα ειναι τα κυκλοφορησει οποτε μην ακουω τις βλακειες:το γραψαν οι sabbath και οχι εσυ γιατι καποιος που εχει στοιχειωδεις γνωσης μουσικης γραφει πολυ ανωτερα κομματια και τα παιζει για την παρτυ του,στο σπιτακι του.τοσο απλο ειναι η τουλαχιστον εγω ετσι κανω παντως

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #63 στις: 20/06/05, 19:56 »
Κατ'αρχην η μουσικη ειναι υποκειμενικη.Παμε παρακατω...
Εγω πιστευω οτι οταν ασχολεισαι τοσο πολυ να βρεις την αυθεντικοτητα και τις εξελιγμενες συνθεσεις,χανεις το νοημα.Λογικα πρεπει να ακους πρωτιστως οτι σ'αρεσει,και μετα να ψαχνεις ολα τα αλλα.Αν ακολουθησουμε αυτο το σκεπτικο,σε λιγο θα παρατησουμε ολες τις pop μουσικες και θα στραφουμε αποκλειστικα στη κλασσικη μουσικη.Αλλα αυτο θα ηταν τεραστιο λαθος,γιατι η μουσικη δεν εξαρταται μονο απο την τεχνικη και το επιπεδο,αλλα επισης απο το παθος,την εμπνευση και πολλα αλλα.

Τουλαχιστον εγω,που συμμεριζομαι τα παραπανω,ακουω οτι μ'αρεσει και συνεπως μου φαινεται αστειο να λεμε οτι το paranoid ειναι αναξιο σημασιας.Αν ισχυει αυτο,τοτε γιατι εχει γινει τοσο διασημο και ειναι αντικειμενο της συζητησης μας;Απλα γιατι αρεσει στον κοσμο.Και εδω επαναλαμβανω οτι η μουσικη ειναι υποκειμενικη.Αν ακους μια ζωη Μαριαντα Πιεριδη και εισαι χαρουμενος,τοτε ποιος ο σκοπος σου να στραφεις σε κατι αλλο.Απλα αισθανεσαι χαρουμενος.

Οσο για το σολο του master of puppets, απλα δεν εχω να προσθεσω τιποτα.Η δηλωση του cromlech ηταν αφοπλιστικη.Αν δεν εχει εμπνευση αυτο το σολο,τοτε μαλλον δεν εχω ιδεα απο μουσικη...
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος antiregulator

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • last will, the band
mia eikona, xilies lekseis!
« Απάντηση #64 στις: 20/06/05, 20:10 »
there's no dark side in the moon really, as a matter of fact, it's all dark...

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #65 στις: 20/06/05, 22:46 »
cromlech apoti katalabaino den eisai kai poli metal sta acousmata sou,auto to katalabaino acougontas oti mallon theoreis mousiki tis placas oli ti thrash,death,black skini(auto ennoeis,paradecsou to).les oti merika sigrotimata parousiazontai os theoi alla mousika de lene mia.diladi oi motorhead,venom,metallica(pou exoun kai xalia kitharista...)de lene mia.apla esena sou aresei oti einai pio texniko kai diskolo kai auto to theoreis kalitero.LATHOS!!!!!gia scepsou ligo giati oi axristoi oi motorhead kai oi metallica exoun epireasei 100 fores perisoterous mousikous apoti oi theoi theater??theoreis olo ton kosmo m***kes pou acoune auta kai den acoun ayta pou esi theoreis "poiotika"?sto guitar legends to solo tou one psifistike ebdomo eno to for the love of god(komatara) triacosto toso...
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #66 στις: 20/06/05, 23:02 »
kai oso giauto pou eipes sto telos gia to paranoid...ELEOS!!!!!!!!!!!!!!
efoson exeis kamia decaria hitares gia ti parti sou gia ti den pas sti sony na ta ecdosei na acousoume epitelous ligo mousiki kaimeis oi kafroi pou goustaroume pemtes kai paramorfosi???giati apla den mporeis na grapseis oute to 1 ecatosto tou paranoid gia ta simerina fisika dedomena.
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #67 στις: 21/06/05, 02:22 »
χαχαχαχα....ωραιος φιλε explorer!!!!ευτυχως λες και πολλα ωραια αστειακια.τελοςσπαντων δεν θα το συνεχισω.αν ποτε σου αποφασισεις να μελετησεις ΜΟΥΣΙΚΗ(κλασσικη,blues η οτιδηποτε) και μου λες για paranoid μετα ε τινα πω τοτε.προσωπικα-που ξερω λιγα πραγματα αλλα καλα αυτα τα λιγα- δεν θα κατσω να ασχοληθω με σολο τυπου paranoid.αμα εσυ γουσταρεις να παιζεις τετοια,επιλογη σου και με γεια σου και χαρα σου.αυτα

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #68 στις: 21/06/05, 03:54 »
Πάντως εγώ θεωρώ μαγκιά του Iommi που το paranoid που είναι 4 συγχορδίες κομμάτι θεωρείται από τις απολύτως   
κλασικές στιγμές της ροκ. Αν είναι τόσο εύκολο στη σύλληψη γιατί άλλοι σπουδαιότεροι μουσικοί δεν το έγραψαν πρώτοι; Και το smoke on the water το βγάζει στην κιθάρα ο κάθε αστοιχείωτος που παίζει 3 μέρες,αλλά είναι ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ. Γενικά η μουσική είναι γεμάτη παράδοξα πχ. οι Malmsteen και Vai έχουν τέλεια τεχνική και έχουν μελετήσει τα πάντα αλλά είνα απολύτως ανίκανοι να παίξουν πειστικά θυμωμένο punk/hardcore ακριβώς λόγω υπερπροσόντων. Θα πει κάποιος πως το punk είναι βαβουρα και άχρηστη μουσική αλλά ίσως το ίδιο ισχυριστεί και ένας οπαδός του Κολτρέιν για τον Malmsteen. Κύκλος.
-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #69 στις: 21/06/05, 12:42 »
φιλε bassospoika το smoke on the water ειναι πολυ καλο κομματι κατ εμε...και οταν λες 3 μερες εννοεις το αρχικο ριφακι...γιατι ενας αρχαριος στη κιθαρα δεν μπορει να μαθει ολο το κομματι σε 3 μερες...και να χει ρε παιδια ειναι υποκειμενικο το θεμα.απλα επισημαινω οτι ο vai εχει βρει τετοιες εξοδους στη μουσικη που το πανε χρονια μπροστα...ας αφησουμε την τατχυτητα,δεν με ενδιαφερει η ταχυτητα.αλλα αυτα που παιζει ο τυπος και ο τροπος που τα παιζει ειναι περα απο τη φαντασια ορισμενων πολυ ''καταξιωμενων'' κιθαριστων.και γι αυτο ειναι μια μουσικη ευφυια.αυτο που δεν μου αρεσει να βλεπω ειναι να λενε:α παιζει γρηγορα,ειναι φλυαρος,δεν μετραει η καθε νοτα και τετοιες μαλακιες!!αυτα πανε για τον malmsteen!!!!o vai παιδια,ειναι μια αλλη ιστορια...

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #70 στις: 21/06/05, 13:14 »
τελοςσπαντων δεν θα το συνεχισω.αν ποτε σου αποφασισεις να μελετησεις ΜΟΥΣΙΚΗ(κλασσικη,blues η οτιδηποτε) και μου λες για paranoid μετα ε τινα πω τοτε.
tora epitelous katalaba...esi theoreis MOUSIKI κλασσικη,blues ktl,ego theoro MOUSIKI to metal.apla diaferoun ta gousta mas.kai eimai sigouros oti eisai apo autous pou paliotera ipotithetai oti acougan metal kai meta epiasan mia kithara tin eidan satriani kai pigan stin klassiki.kala kaneis kai akous oti thes,alla mi bgaineis kai les m***kies gia megala metal sigrotimata.
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #71 στις: 21/06/05, 13:51 »
θα σου εξηγησω ξανα οτι ακουω metal κυριως εκτος απο τα αλλα ειδη μουσικης!!!απλα ακουω black λογω της τρομερης και σκοτεινης ατμοσφαιρας του, ακουω thrash οταν θελω να σκατοπορωθω κτλ.ξερω ομως οτι μουσικα λιγα συγκροτηματα λενε απο το metal διοτι ετσι ειναι αυτη η μουσικη!!!τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις αυτο????η δεν θες να το καταλαβεις????μου αρεσει να τα ακουω αλλα οταν ερχεται η ωρα να κρινεις μουσικα τα ακουσματα σου(γιατι αν θεωρεισαι μουσικος αυτος πρεπει να κανεις) δεν λες α οι μεταλλικα οι θεοι και το σολο τους ψηφιστηκε στην ταδε θεση κτλ κτλ αλλα κοιτας την ουσια της μουσικης τους...και μη μου συγκρινεις το one σε παρακαλω με το for the love of god...μονο καποιος που δεν ξερει απο μουσικη θα ελεγε κατι τετοιο.αν τωρα παλι το  solo του one ακουγεται σε καποιον καλυτερα αυτο ειναι αλλη ιστορια.εξαρταται σε τι εχει συνιθισει το αυτι σου...

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #72 στις: 21/06/05, 14:01 »
.και μη μου συγκρινεις το one σε παρακαλω με το for the love of god...μονο καποιος που δεν ξερει απο μουσικη θα ελεγε κατι τετοιο.αν τωρα παλι το solo του one ακουγεται σε καποιον καλυτερα αυτο ειναι αλλη ιστορια.εξαρταται σε τι εχει συνιθισει το αυτι σου...

+1 μόνο σε αυτό το κομμάτι του topic σου... Και όταν λες για το paranoid ο vai νομίζεις ότι δεν έχει επιρροές από κάποιον κιθαρίστα?? [Iommi,Blackmore,Gilmour..κ.λ.π. ]

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #73 στις: 21/06/05, 15:19 »
.και μη μου συγκρινεις το one σε παρακαλω με το for the love of god...μονο καποιος που δεν ξερει απο μουσικη θα ελεγε κατι τετοιο.αν τωρα παλι το solo του one ακουγεται σε καποιον καλυτερα αυτο ειναι αλλη ιστορια.εξαρταται σε τι εχει συνιθισει το αυτι σου...

+1 μόνο σε αυτό το κομμάτι του topic σου... Και όταν λες για το paranoid ο vai νομίζεις ότι δεν έχει επιρροές από κάποιον κιθαρίστα?? [Iommi,Blackmore,Gilmour..κ.λ.π. ]

den sigrino to the love of god me to one apla anefera to sigecrimeno dimopsifisma gia na deicso tin apopsi tou kosmou kai tin apodoxi pou exei o hammet.
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #74 στις: 21/06/05, 15:59 »
Re pedia i oli istoria ine kathara ypokimeniki oson afora ean se kapoion aresi ena sygkrotima, enas kitharistas klp. Otan omos milame gia texniki ontos ta pragmata ine sxedon antikimenika (diladi otan ena kommati apeti na paixeis x notes to deyterolepto ontos ayto den mpori na to paixei o opoiosdipote poly kalos kitharistas). Pantos sigoura i diskoli techniki den ine ayti poy menei sto poly kosmo (poy apefthinete kai i mousiki san tehni) alla to synesthima kai to desimo toy peximatos me olo to kommati. Aytos ine kai o logos pou psifizonte diafora solo klp os ta kalytera eno tehnika den ine kai toso diskola.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
11128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 10:19
από Sandman1_1
6 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/05, 10:34
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
4188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/05, 22:23
από Light_Without_Heat
53 Απαντήσεις
19251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/07, 11:45
από Υπνοβάτης...
19 Απαντήσεις
6906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/07, 00:59
από mystic
2 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/07, 22:11
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
3 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/07, 18:03
από Light_Without_Heat
12 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 13:12
από Joevaicci
21 Απαντήσεις
7080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/07, 19:49
από KostasVap
4 Απαντήσεις
2644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 19:03
από Joevaicci