Αποστολέας Θέμα: Μεταλλικα πλαισια μαγνητων και καπακι για αφαιρεση μεσαιου μονου μαγνητη  (Αναγνώστηκε 4955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ηθελα να ρωτησω που θα μπορουσα να βρω εδω στην Αθηνα 2 πραγματακια για την κιθαρα μου (Ibanez S470 --> http://cachepe.samedaymusic.com/media/quality,85/brand,sameday/S470BK-6e336d3c7074d6beb367a4f7bba02a2d.jpg):

1.Μεταλλικα πλαισια μαγνητων ακριβως οπως αυτο --> http://www.thomann.de/gr/goeldo_humbucker_frame_pl1uc.htm

2.Θελω να βγαλω τελειως το μεσαιο μαγνητη και θελω να βρω ενα καπακι σαν κι αυτο που εχει βαλει αυτος εδω (που παρεπιπτοντως εχει κι αυτος Ibanez S series) -->


Αυτα που ψαχνω δεν τα ειχαν οι Τριμης και Κουρμπης και δυστυχως δεν προλαβα να παω σε αλλους γι'αυτο και ρωταω αν ξερει κανενας.

Ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Το "καπάκι" που χρησιμοποίησε ο τύπος στο video για να καλύψει το κενό που άφησε ο μεσαίος μαγνήτης δεν είναι ακριβώς καπάκι. Είναι ένα κομμάτι από μαύρο pickguard το οποίο προφανώς έκοψε στις κατάλληλες διαστάσεις. Όσο για τα μεταλλικά πλαίσια των μαγνητών, αυτά που παραθέτεις αναφέρουν ότι είναι φτιαγμένα για flat top κιθάρα. Eίσαι σίγουρος ότι θα ταιριάζουν στη δική σου;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το "καπάκι" που χρησιμοποίησε ο τύπος στο video για να καλύψει το κενό που άφησε ο μεσαίος μαγνήτης δεν είναι ακριβώς καπάκι. Είναι ένα κομμάτι από μαύρο pickguard το οποίο προφανώς έκοψε στις κατάλληλες διαστάσεις. Όσο για τα μεταλλικά πλαίσια των μαγνητών, αυτά που παραθέτεις αναφέρουν ότι είναι φτιαγμένα για flat top κιθάρα. Eίσαι σίγουρος ότι θα ταιριάζουν στη δική σου;


Ναι,ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα ταιριαζουν,ειναι ακριβως ιδια με αυτα που εχει η κιθαρα μου (σε αυτη την φωτογραφια μπορεις να τα δεις και καλυτερα --> http://www.lifeismusic.co.uk/Products/video/images/ibanez/s%20series/ibanez%20s2170fb%20zr%20trem.jpg),απλα δεν ξερω που να τα βρω εδω Αθηνα. Οσο για το καπακι μηπως εχεις καμια ιδεα για το τι θα μπορουσα να κανω ωστε να καλυψω το κενο αλλα να μη φαινεται και ασχημα;
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/09, 20:59 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μην κοιτάς πώς είναι εξωτερικά. Πρέπει να δεις το κάτω μέρος, αν είναι επίπεδο ή καμπυλωτό. Αν είσαι σίγουρος, κανένα πρόβλημα, απλά έλεγξέ το πριν κάνεις την αγορά. Τα δικά σου είναι φθαρμένα και θέλεις να τα αλλάξεις;

Όσο για το αυτοσχέδιο καπάκι, η λύση με το pickguard είναι καλή ιδέα αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις τα κατάλληλα εργαλεία. Το αν φαίνεται άσχημα ή όχι, αυτό δεν μπορεί κανείς να σού το πει με βεβαιότητα. Εγώ πάντως στη θέση σου θα άφηνα το μεσαίο μαγνήτη εκεί που είναι και απλά θα τον αποσύνδεα ώστε να μην παίζει. Μπορείς παράλληλα να κάνεις κάποια διαφορετική συνδεσμολογία ώστε ο πενταθέσιος να σού δίνει διαφορετικούς συνδυασμούς των δύο humbuckers με τους οποίους θα μείνεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μην κοιτάς πώς είναι εξωτερικά. Πρέπει να δεις το κάτω μέρος, αν είναι επίπεδο ή καμπυλωτό. Αν είσαι σίγουρος, κανένα πρόβλημα, απλά έλεγξέ το πριν κάνεις την αγορά. Τα δικά σου είναι φθαρμένα και θέλεις να τα αλλάξεις;

Yeap ;)

Όσο για το αυτοσχέδιο καπάκι, η λύση με το pickguard είναι καλή ιδέα αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις τα κατάλληλα εργαλεία. Το αν φαίνεται άσχημα ή όχι, αυτό δεν μπορεί κανείς να σού το πει με βεβαιότητα. Εγώ πάντως στη θέση σου θα άφηνα το μεσαίο μαγνήτη εκεί που είναι και απλά θα τον αποσύνδεα ώστε να μην παίζει. Μπορείς παράλληλα να κάνεις κάποια διαφορετική συνδεσμολογία ώστε ο πενταθέσιος να σού δίνει διαφορετικούς συνδυασμούς των δύο humbuckers με τους οποίους θα μείνεις.

Οκ, θα το σκεφτω, ισως το κανω κι ετσι. Σ'ευχαριστω :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
33039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 01:34
από Crossroad
1 Απαντήσεις
4216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/08, 07:42
από GreekDudeCovers
5 Απαντήσεις
4009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/08, 18:02
από mace
2 Απαντήσεις
2636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 03:02
από Amylo
7 Απαντήσεις
4111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 15:48
από Napoleon66
4 Απαντήσεις
2796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/09, 22:01
από hot_sauce (φλουτσ)
113 Απαντήσεις
28969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 18:49
από Υπνοβάτης...
3 Απαντήσεις
2762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 00:46
από Lo.Lee.Ta
10 Απαντήσεις
7730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 00:44
από corpse_bride
7 Απαντήσεις
5201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/16, 17:59
από talfarlow