Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448345 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1075 στις: 10/03/11, 11:08 »
Έχω σταματήσει εδώ και αρκετά χρόνια να εκπλήσσομαι από την αθλιότητα των δημοσιογράφων

Δεν είναι άθλιος φίλε μου αλλά αδαής. Προφανώς δεν γνωρίζει τον νόμο "περί ευθύνης υπουργών" και το ότι η Δικαστική εξουσία δεν έχει το νομικό δικαίωμα να ερευνήσει για πρώην πρωθυπουργούς.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1076 στις: 16/03/11, 00:24 »




Αρκετα ενδιαφεροντα βιντεακια ( ειναι το ιδιο βιντεο κομμενο στη μεση, οποτε δειτε τα με τη σειρα )...ιδιαιτερα στα σημεια που μιλαει για την οικονομια και το ξεπουλημα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1077 στις: 16/03/11, 11:24 »
Ωραιο, αν και εχουμε συζητησει για το θεμα απο την αρχη αρχη αυτου του thread. Μαλιστα τοτε προτεινα σε οποιον ενδιαφεροταν αν μαθει 5 πραγματα, να δει και τα ντοκυμαντερ Zeitgeist, Zeitgeist II. Μαλιστα μεσα σε αυτα τα ντοκυμαντερ, γινονται αναφορες σε ολα οσα εχει μεσα το cartoon που παρεθεσες και πολλα αλλα ακομη. Προτεινουν και λυσεις οπως οικονομια βασισμενη σε πορους (resource based economy) και αλλα πολλα.
Το δυστυχημα ειναι οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι, (ακριβως οπως και στο cartoon), οταν τους λες για το πως υπαρχει και λειτουργει το χρημα, πως λειτουργουν οι αγορες κτλ, γυρνανε και σου λενε οτι ειναι ολα συνομωσιολογιες και Λιακοπουλοι...
Ο κοσμος ειναι τυφλος ειτε γιατι φοβαται, ειτε γιατι ειναι βολεμενος (αυτοι ειναι οι ελαχιστοι βεβαια) ειτε γιατι απλα αρνειται να δεχθει την πραγματικοτητα.
Οτι ειναι ομως καιρος να ξυπνησουμε, ειναι.
Και οσο υπαρχει χρημα και αυτοι που το ελεγχουν, θα εχουμε και τις συνεπειες του.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1078 στις: 16/03/11, 11:45 »
http://www.youtube.com/watch?v=X5DYw1HZXH0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=O2OtMO13Iy4&feature=related

Αρκετα ενδιαφεροντα βιντεακια ( ειναι το ιδιο βιντεο κομμενο στη μεση, οποτε δειτε τα με τη σειρα )...ιδιαιτερα στα σημεια που μιλαει για την οικονομια και το ξεπουλημα!


φοβερά τα βιντεάκια freemind

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1079 στις: 16/03/11, 11:51 »
Μου προκαλει εντυπωση μονο που δεν αναφερει το ονομα του "αρχηγου" της Red Shield...μετα απο τοσα χρονια δε θα επρεπε να ειναι νεκρος; :/

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1080 στις: 16/03/11, 13:02 »
μάλλον...αλλά ίσως τα συμφέροντά του να κληρονομήθηκαν από άλλους...
ή μπορεί ο δημιουργός του βίντεο να μην τον ξέρει...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1081 στις: 16/03/11, 14:03 »
Εμ, δεν υπαρχει αρχηγος παιδια, εξ'ου και η ανωνυμια. Θελουν να πουν, οτι λειτουργωντας οπως λειτουργει το ολο συστημα, ολοι μα ολοι ενεργουν ετσι ωστε το ιδιο το συστημα να διαιωνιζεται και οσο παει και να στρεβλωνει, ακριβως γιατι ο τροπος λειτουργιας του ειναι τετοιος που προωθει την διαφθορα, την απατεωνια κτλ και εχει σαν μοναδικο του σκοπο την κερδοφορια μεσω οποιουδηποτε τροπου, ανεξαρτητος ηθικης, κανονισμων, δημοκρατικων διαδικασιων κτλ.
Ειναι αυτο που με λιγα λογια εχουν ονομασει σαν εταιριοκρατορια, οπου οι εταιριες (και αυτοι που τις ελεγχουν) ουσιαστικα ελεγχουν την οικονομια (και αρα τα παντα)...
Αυτοι οι ανθρωποι δεν χρειαζεται να εχουν "αρχηγο", λειτουργουν μεμονωμενα μεν, αλλα προς εναν κοινο σκοπο, που δεν ειναι αλλος απο την μεγιστοποιηση κερδων πασης θυσιας.
Και αυτος που στο τελος μενει ορθιος, ειναι ο νικητης του παιχνιδιου και ελεγχει τα παντα.
Ουσιαστικα το ολο συστημα. ελαχιστα διαφερει απο την οργανωμενη μαφια... Οι ιδιες τακτικες ακολουθουνται, οι ιδιου τυπου ανθρωποι υπαρχουν και στην μαφια και στις εταιριες, πολιτικη σκηνη κτλ και οι ιδιοι σκοποι υπαρχουν.
Αλλαζουν μονο τα ονοματα ουσιαστικα (και αυτο ακομα, πολλες φορες δεν αλλαζει).
Πολιτικοι γινονται κεφαλια σε εταιριες (σε διαφορα ποστα), κεφαλια εταιριων μετατρεπονται (και προωθουνται) σε κομματα και γενικοτερα στην πολιτικη, με αποτελεσμα παντα η πολιτικη σκηνη να ελεγχεται απο ανθρωπους που εχουν ιδια συμφεροντα με αυτα των εταιριων με τις οποιες εχουν "δεσμους". Λογικο ειναι αυτοι οι ανθρωποι να μην κοιτανε το κοινο συμφερον ενος λαου, να μην νοιαζονται για το μελλον μιας χωρας κτλ. Για το μονο που ενδιαφερονται ειναι για το προσωπικο τους συμφερον και αυτο περναει παντα μεσα απο μια ή περισσοτερες εταιριες. Οποτε οπως καταλαβαινετε, ολες οι κινησεις πολιτικων προσωπων και λοιπων συγγενων, αποσκοπουν μονο στο να εξυπηρετηθουν τα δικα τους συμφεροντα. Ολα και ολοι οι υπολοιποι ειναι αναλωσιμοι.
Και οσο εχουμε χρημα και ανθρωπους που μπαινοβγαινουν σε εταιριες να ειναι και πολιτικοι, αποκλειεται να φτιαξει κατι σε αυτο τον κοσμο...
Θα μπορουσαν βεβαια να διορθωθουν ορισμενα πραγματα τα οποια θα εδιναν μια "ανασα" στο παρον συστημα, αλλα κατ'εμε το παιχνιδι ειναι χαμενο και ακομα και αν γινοντουσαν καποιες διορθωτικες κινησεις, αυτες θα ηταν επιφανειακες, χωρις πραγματικη ουσια, κινησεις που απλα θα κερδιζαν λιγο ακομα χρονο σε ενα παιχνιδι που εχει χαθει εδω και καμια 30αρια χρονια.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/11, 16:00 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1083 στις: 16/03/11, 20:28 »
εγω θα προτεινα γενικα να ειστε λιγο σκεπτικιστες ακομα και απεναντι σε αυτα τα "καρτουν", εκπομπες, ντοκυμαντερ, συνεντευξεις κλπ. Το οτι περιγραφουν μια αλλη εκδοχη που αναμφισβητητα εχει καποια βαση, δε σημαινει αυτοματα οτι εχουν και δικιο σε ολα απο αυτα που λενε.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1084 στις: 16/03/11, 20:31 »
Yπαρχουν πολυ περισσοτερα πραγματα περα απο καρτουν που μπορεις να ψαξεις και να βρεις σε σχεση με ολα αυτα.
Η αληθεια ομως για το πως δημιουργειται το χρημα, ποιος το ελεγχει, πως το διακινει κτλ, ειναι χοντρικα ετσι οπως τα δειχνει το καρτουν.
Οπως και τα ιστορικα γεγονοτα ειναι ετσι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1085 στις: 16/03/11, 20:46 »
Yπαρχουν πολυ περισσοτερα πραγματα περα απο καρτουν που μπορεις να ψαξεις και να βρεις σε σχεση με ολα αυτα.
Η αληθεια ομως για το πως δημιουργειται το χρημα, ποιος το ελεγχει, πως το διακινει κτλ, ειναι χοντρικα ετσι οπως τα δειχνει το καρτουν.
Οπως και τα ιστορικα γεγονοτα ειναι ετσι...

αυτο που λεω εγω ειναι πως αμα θελω να μαθω πιο εγκυρα πως δημιουργειται το χρημα ή οτιδηποτε άλλο, θα ψαξω να βρω ποιο "εμπεριστατωμενα" στοιχεια ωστε να βγαλω τα συμπερασματα μου ακολουθοντας μια θετικη μεθοδο, δηλαδη εξαγοντας συμπερασματα απο στοιχεια που ειναι ηδη αποδεδειγμενα εγκυρα.

το να μου δειξεις απλα μια εκπομπη που να μου περιγραφει με απλα λογακια ότι "ξερεις, τα πραγματα λειτουργουν ετσι κι ετσι", δε μου λεει και πολλα.
Μπορει να μου καθονται καλά στο αυτί αυτά που λεει ή να μου φαινεται στο μυαλο μου ότι this guy makes sense..., αλλα αυτο απο μονο του δεν αποδεικνυει ότι ειναι και σωστα ολα οσα μου λεει.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1086 στις: 16/03/11, 21:08 »
Μα το καρτουν ειναι ακριβως για ανθρωπους που δεν εχουν ιδεα για το ολο θεμα, γι αανθρωπους που δυστυχως δεν ανοιγουν κανα βιβλιο που και που να ενημερωθουν κτλ
Και φυσικα υπαρχει για να σε κινητοποιησει να ψαχτεις τι παιζει, αν παιζει και πως παιζει.
Και τον σκοπο του τον πετυχαινει. Βλεποντας το καποιος που δεν ειχε ξανακουσει τπτ για ολα αυτα, μπορει και να μπει στον πειρασμο να το ψαξει και απο αλλου για να δει αν ειναι μλκιες ή οχι.
Γιατι βλεπεις ο μεσος ανθρωπος, δεν θα πολυ καταλαβει με ολους αυτους τους οικονομικο-τεχνικους και μαθηματικους ορους τι παιζει (πχ διαβαζοντας το πως φτιαχνεται το χρημα μεσω του κλασματικου αποθεματικου) και ετσι δυσκολα θα ασχοληθει με κατι που δεν καταλαβαινει, με αποτελεσμα τελικα να μην ασχολειται.
Με λιγα λογια, πιστευω οτι ο σκεπτικισμος δεν πρεπει να ειναι μονο προς την μια μερια, αλλα και προς τις 2. Βλεπεις το καρτουν, ενδιαφερεσαι, το ψαχνεις και απο αλλου, καταληγεις σε συμπερασματα.
Τα συμπερασματα που εχω καταληξει εγω, ειναι οτι ετσι παιζεται το παιχνιδι οντως.
Τα δικα σου μπορει να διαφερουν, δεκτο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1087 στις: 16/03/11, 22:53 »
Αν το χρήμα φτιαχνόταν μέσω της αναντιστοιχίας κεφαλαίων αποθεματικού - χορηγημένων δανείων η Ισλανδία θα ήταν η πλουσιότερη χώρα του κόσμου και η Ιρλανδία η ισχυρότερη οικονομία της Ευρωζώνης...

Επίσης οι Ελληνικές τράπεζες θα παρακαλούσαν να πάρετε το χρήμα σας στην Ελβετία και η ΕΚΤ θα δάνειζε αφειδώς την Ελληνική κυβέρνηση...

Τα Ευρωπαϊκά ασφαλιστικά ταμεία θα παρακαλούσαν να χρεωκοπήσουμε για να χάσουν λίγο χρήμα ώστε να παράγουν περισσότερο και να έχουν να πληρώσουν τις συντάξεις των Ευρωπαίων ασφαλισμένων...

Μήπως πρέπει απλώς να αλλάξουμε εφιάλτη, εεεε... συγγνώμη..., όνειρο?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1088 στις: 17/03/11, 09:18 »
Oτι καποιοι πρεπει να ξυπνησουν παντως ειναι γεγονος...

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=274285&cid=21
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/11, 10:03 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1089 στις: 17/03/11, 10:14 »


ηδη παντως καποιοι ξυπνανε ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1090 στις: 17/03/11, 11:16 »
Τοσες και τοσες σελιδες...κι ακομα βλεπω να δαιμονοποιειται το χρημα και η επιχειρηματικοτητα χωρις διακρισεις...απο την εβγα της γειτονιας που μπορει να εχει εναν υπαλληλο μεχρι τις πολυεθνικες...κανενας ομως δεν εχει καταλαβει οτι φτασαμε στον πατο εξαιτιας του δημοσιου και των οσων διαπλεκονταν με αυτο με υπερτιμολογησεις, λαδωματα, "επενδυσεις" του δημοσιου χρηματος κλπ? Ο ιδιωτικος τομεας μια χαρα λειτουργουσε, με τις οποιες ελληνικες στρεβλωσεις μεν, αλλα κουτσα κουτσα κυλουσε η κατασταση. Ο δημοσιος ανεκαθεν ηταν το προβλημα. Ειναι δυσκολο να γινει αντιληπτο αυτο ??

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1091 στις: 17/03/11, 12:18 »
Ρε παιδι μου, ποιος αμφισβητησε οτι γενικοτερα υπαρχει προβλημα στην λειτουργια του δημοσιου αλλα και του ιδιωτικου τομεα;
Αυτο τι σκατα σχεση εχει ομως με το απο που ξεκινησε η κριση, ποιος την δημιουργησε, πως μεταφερανε τα σπασμενα στους λαους παγκοσμιως, πως το ιδιο το συστημα δημιουργει στρεβλωσεις γιατι ειναι μεσα στη φυση του (πληθωριστικο μοντελο);
Και τι δουλεια εχει το δημοσιο και οι "υπεραριθμοι" δημοσιοι υπαλληλοι (αλλος ενας μυθος της προπαγανδας) με την γενικοτερη σαπιλα που υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ;
Οπως ολα ειναι σκατα παντου, ετσι και στο δημοσιο...
Εγω τουλαχιστον σε οσες εταιριες εχω δουλεψει, παντα θα υπαρχουν αυτοι που θα δουλευουν περισσοτερο απο καποιος αλλους και παλι θα αμοιβονται το λιγοτερο απο ολους, ενω "στελεχη" και "παιδια της εταιριας" δεν κινδυνευουν ποτε, εχουν παροχες, εχουν ακρες, φορτωνουν σε αλλους την δουλεια τους κοκ.
Αν εσυ αυτα δεν τα χεις δει στον ιδιωτικο τομεα, τοτε παω πασσο, μαλλον ειμαι πολυ γκαντεμης και οπου παω εγω τα βλεπω...
Και βεβαια το χρημα απο μονο του δεν ειναι ο κακος δαιμονας, αλλα ο συνδυασμος της υπαρξης του χρηματος ως μεσου εμμεσης ανταλλαγης αγαθων/υπηρεσιων σε παγκοσμια κλιμακα + ο τροπος που αυτο εκδιδεται, χρησιμοποιειται, διακινειται κτλ, οι "κανονες" που εχουν θεσπιστει για το ολο πανηγυρι, αυτος ο συνδυασμος ναι ειναι ο κακος δαιμονας και ειναι εξαιτιας ολου αυτου του κολπου που παιζεται, που πλεον δεν υπαρχουν ουσιαστικα κανονες στο παιχνιδι.
Λοιπον, αντι να λες να μην δαιμονοποιουμε το χρημα και το συστημα που το διακινει και χρησιμοποιει, καλυτερα να μην δαιμονοποιεις εσυ το δημοσιο και ολες τις αλλες π**αριες που βγαζει προς τα εξω η προπαγανδα τους προκειμενου να καλυψουν οσα εχουν κανει αυτοι και τα τσιρακια τους τοσα χρονια σε παγκοσμια κλιμακα και οχι μονο στην Ελλαδα...
Το να εξακολουθεις να πιστευεις οτι για ολα τα προβληματα μας ευθυνεται το κακο δημοσιο, ειναι τουλαχιστον αφελες, μιας και τα νουμερα και μονο δεν βγαινουν...
Οσα γινονται στο δημοσιο, τοσα και ακομα περισσοτερα γινονται και στον ιδιωτικο τομεα, με αλλες πατεντες ισως, (και πολλες φορες με την πληρη συνεργασια του δημοσιου, ηθελημενα ή "αθελητα").
Το προβλημα ειναι μια κριση αξιων, κριση ηθικης, η οποια γεννιεται ακριβως απο το ιδιο το συστημα και ειναι κατι που δεν περιοριζεται στην Ελλαδα ή στον νοτο γενικοτερα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1092 στις: 17/03/11, 14:36 »
Το ωραιο ειναι, επισης, οτι παρολο που το δημοσιο ειναι μια ζωη ηταν σκατα, ο ιδιωτικος τομεας τελικα δεν κρατησε χαρακτηρα και στο τελος χωθηκε και αυτος στις κομπινες απο κοινου με το δημοσιο. Τελικα και οι σκληροι λυγιζουν. ::)
Οχι τιποτα αλλο, αλλα κατι τετοιες καταστασεις θα μας κανουν να πιστεψουμε στο τελος οτι ο κρατισμος και ο φιλελευθερισμος ειναι, και οι δυο, διαφορετικες οψεις του καπιταλισμου. ::)
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1093 στις: 17/03/11, 14:53 »
Mα ενα κρατος που λειτουργει με καπιταλιστικο συστημα και συνεργαζεται με κρατη που επισης εχουν το ιδιο συστημα, λογικο ειναι να παρουσιασει τις ιδιες στρεβλωσεις και στο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα...
Ειπαμε, σκοπος του συστηματος ειναι η μεγιστοποιηση κερδους, ολα τα αλλα ειναι αδιαφορα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1094 στις: 17/03/11, 15:14 »
Τοσες και τοσες σελιδες...κι ακομα βλεπω να δαιμονοποιειται το χρημα και η επιχειρηματικοτητα χωρις διακρισεις...απο την εβγα της γειτονιας που μπορει να εχει εναν υπαλληλο μεχρι τις πολυεθνικες...κανενας ομως δεν εχει καταλαβει οτι φτασαμε στον πατο εξαιτιας του δημοσιου και των οσων διαπλεκονταν με αυτο με υπερτιμολογησεις, λαδωματα, "επενδυσεις" του δημοσιου χρηματος κλπ? Ο ιδιωτικος τομεας μια χαρα λειτουργουσε, με τις οποιες ελληνικες στρεβλωσεις μεν, αλλα κουτσα κουτσα κυλουσε η κατασταση. Ο δημοσιος ανεκαθεν ηταν το προβλημα. Ειναι δυσκολο να γινει αντιληπτο αυτο ??
Καλώς τον φίλο καπιτάλα. Καιρό είχες να μιλήσεις. Έλα, υπερασπίσου λίγο τις μεγαλοεπιχειρήσεις που σου δίνουν ξεροκόματο φας. Πες πόσο καλά είναι τα αφεντικά στον ιδιωτικό τομέα, πόσο φροντίζουν τους υπαλλήλους τους και άλλα τέτοια χαριτωμένα να σε χαρούμε λίγο. >:(
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1095 στις: 17/03/11, 15:38 »
Απο μονο του τιποτα δεν ειναι σκέτα "καλό" ή "κακο", ουτε τα λεφτά, ούτε το κρατος, ουτε ο Πλουτος των εθνων, ουτε τα pamphlets του Κροποτκιν.
Βασικα απο μονα τους δεν ειναι παρά ανθρωπινες συμβασεις και θεωριες, αυτο που νομιζω εγω ειναι οτι γενικοτερα η ανθρωποτητα προχωραει με ενα σύστημα trial and error, κατι σαν την εξελιξη του Δαρβινου ενα πραγμα.
Οποτε διαχρονικά μεσα απο μοναρχιες,ολιγαρχιες,δημοκρατιες, κομμουνισμο, καπιταλισμο κλπ, σιγά σιγά μεταλασσομαστε σαν κοινωνια, και τολμω να πω πως μεσα απο ολες αυτες τις ιστοριες (κρισεις, αντιδρασεις, συζητησεις κλπ κλπ) αργα αλλά σταθερα κινούμαστε προς το καλύτερο, αλλά οχι παντα αναιμακτα.

[λιγο offtopic, να με συγχωρατε  0:) ]
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1097 στις: 17/03/11, 18:21 »
Έλα ρε παιδιά! Τι έγινε! Τελικά δεν είμαστε όλοι απατεώνες? Είναι σίγουρο? Το είπε η "ζούγκλα"?
Ούτε τα φάγαμε όλοι μαζί? Αφού τόπε κι ο Θοδωράκης... Τι? Δεν άκουσα? Αυτόν τον γιαουρτώσανε? ??? Γιατί? Διότι είπε τα ίδια που λέγατε κι εσείς πριν 1,5 χρόνο? ???

Αν ανακατέψετε το γιαούρτι με σκορδάκι και αγγούρι, φτιάχνετε ωραίο τζατζικάκι. Καλή όρεξη!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1098 στις: 17/03/11, 22:48 »
Απο μονο του τιποτα δεν ειναι σκέτα "καλό" ή "κακο", ουτε τα λεφτά, ούτε το κρατος, ουτε ο Πλουτος των εθνων, ουτε τα pamphlets του Κροποτκιν.
Βασικα απο μονα τους δεν ειναι παρά ανθρωπινες συμβασεις και θεωριες, αυτο που νομιζω εγω ειναι οτι γενικοτερα η ανθρωποτητα προχωραει με ενα σύστημα trial and error, κατι σαν την εξελιξη του Δαρβινου ενα πραγμα.
Οποτε διαχρονικά μεσα απο μοναρχιες,ολιγαρχιες,δημοκρατιες, κομμουνισμο, καπιταλισμο κλπ, σιγά σιγά μεταλασσομαστε σαν κοινωνια, και τολμω να πω πως μεσα απο ολες αυτες τις ιστοριες (κρισεις, αντιδρασεις, συζητησεις κλπ κλπ) αργα αλλά σταθερα κινούμαστε προς το καλύτερο, αλλά οχι παντα αναιμακτα.

[λιγο offtopic, να με συγχωρατε  0:) ]
Σοφη κουβεντα..Παμε προς αναρχια δηλαδη.. ;D

Και αλλωστε οπως επισημανε και ενας φιλος παραπανω κρισεις συμβαινουν λογω του δημοσιου τομεα(κριση 29,πετρελαικη,Μεξικου,Ασιατικες τιγρεις,τωρινη αν τις εξετασουμε ολες συνεβησαν λογω των δημοσιων υπαλληλων και των ΔΕΚΟ) και λογω του μαζι τα φαγαμε του παπου(βρε λες? 0:) )..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1099 στις: 17/03/11, 22:59 »
Οπότε φίλτατε Jimi Pap ποιό είναι το συμπέρασμα; Κανένα φυσικά. Ούτε τα στοιχεία παίζουν ρόλο αυτή την εποχή, ούτε τα επιχειρήματα. Το μόνο που έχει βαρύνουσα σημασία είναι το πως θα επιβληθεί η συγκεκριμένη προπαγάνδα. Η "Αγία" Αγορά, έχει τους τρόπους να την επιβάλλει. Τα δαιμόνια που ακούνε στο όνομα Απλοί πολίτες και Μεσαία Τάξη θα πρέπει να "αγιάσουν". Κι επειδή εδώ και χρόνια η προπαγάνδα από τους πωλητές "ονείρων-φουμάρων" έχει πιάσει τόπο, τα δαιμόνια αυτά κοιμούντε τον ύπνο του δικαίου ή πουλάνε εξυπνάδα επιπέδου καφενείου.
Και εσύ λοιπόν πιστεύεις ότι είσαι ένα εκκολαπτόμενο αγγελάκι, προορισμένο να ευτυχήσεις στον "παράδεισο" του πλούτου. Μακάρι να είσαι στο εύχομαι ολόψυχα. Απλά να σου θυμίσω ότι οι περισσότεροι σαν κι εσένα καταντάνε αναλώσιμοι και πετιούντε με τις κλωτσιές μιά μέρα από το σύστημα που τόσο ζεστά υπερασπίζονται. Πως το λέγανε οι Κατσιμιχαίοι ; "Για ένα κομμάτι ψωμί, δεν φτάνει μόνο η δουλειά...κλπ,κλπ,κλπ...."
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas