Αποστολέας Θέμα: Delay και Echo.Ποια η διαφορά?  (Αναγνώστηκε 4419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Delay και Echo.Ποια η διαφορά?
« στις: 14/12/10, 23:30 »
Μιλώντας για δυο παρόμοια εφέ τα οποία καθυστερούν τον ήχο αλλά ποια η διαφορά τους?Μιλάμε και για πετάλια πάντα αλλά και γενικότερα.

Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Delay και Echo.Ποια η διαφορά?
« Απάντηση #1 στις: 14/12/10, 23:58 »
Κοίτα πάνω κάτω είναι τα ίδια πράματα....έχω ακούσει την άποψη ότι το echo είναι κατηγορία delay....έχω ακούσει επίσης την άποψη (που πραγματικά μου άρεσε σαν διατύπωση) ότι το echo είναι το πολύ αργό reverb (αν σκεφτεί κανείς σκηνικό με σπηλιά και αντίλαλο....)


Θεωρητικά το delay είναι η επανάληψη του ίδιου ήχου....απο την άλλη το echo είναι "αντίλαλος"...όχι ακριβής επανάληψη του αρχικού ήχου....αλλα μια παραλαγμένη μορφή.....


αυτά έχω ακούσει...αυτά παραθέτω...τώρα μπορεί να λέω και μαλ***ες.... :P  το θέμαι είναι πως το delay είναι το καλύτερο effect που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην κιθάρα.... ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Delay και Echo.Ποια η διαφορά?
« Απάντηση #2 στις: 15/12/10, 01:20 »
Ενδιαφέρουσα η απορία σου, την είχα κι εγώ αλλά ποτέ δεν έκατσα να το ψάξω.. Το ποστ σου ήταν η αφορμή λοιπόν..

Με μια μικρή αναζήτηση βρήκα 1002 απόψεις...
Οι "σοβαρότερες" είναι οι εξής 3:

- Καμία διαφορά! Τουλάχιστον όσον αφορά τα πεταλάκια και ειδικά με την πληθώρα ρυθμίσεων που τείνουν να έχουν τα περισσότερα...
- Η διαφορά έγκειται στο χρόνο ανάμεσα στις επαναλήψεις.. Ο χρόνος αυτός είναι πολύ μικρότερος συνήθως για το echo απ ότι για το delay... Το echo ας πούμε μπορεί να περιγραφεί καλύτερα με το slapback. Επίσης, ο ήχος μπορεί να σβήνει και πιο γρήγορα στο echo, ενώ στο delay μπορεί οι επαναλήψεις να είναι παρόμοιας έντασης.. Το echo συναντάται σαν εφέ περισσότερο σε αναλογικά πετάλια..
- H διαφορά έγκειται στο είδος της επανάληψης, στην ηχητική της ομοίοτητα με το "πρωτότυπο" χτύπημα.. Όπως έγραψε και κάποιος σε ξένο forum, "- Delay is like a clone of the original sound - Echo is like a photocopy of a photocopy of a photocopy....et cetera." Κι εδώ το echo παρουσιάζεται σαν εφέ που παράγεται κυρίως από αναλογικά πετάλια..

Η 3η εκδοχή μου άρεσε πολύ αλλά το θέμα δεν είναι υποκειμενικό για να επιλέξω απλά μια άποψη... Νομίζω πάντως πως με τις επιλογές που δείνουν πλέον οι σταθμοί (!) delay, η 1η εκδοχή είναι η πλέον ρεαλιστική...


Αποσυνδεδεμένος georgekz750

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Delay και Echo.Ποια η διαφορά?
« Απάντηση #3 στις: 15/12/10, 01:26 »
Το echo "θολωνει" σε καθε επαναληψη πιο πολυ απο την προηγουμενη.
Συνηθως οταν συνανταμε προσομειωσεις tape delay αυτο ακριβως μιμουνται.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Delay και Echo.Ποια η διαφορά?
« Απάντηση #4 στις: 15/12/10, 11:29 »
το εκο υπαρχει για να εξομιώσει φυσικές συνθήκες μετάδοσης ήχου.  οπως το φαράγγι  ,τον ψηλό τοίχο ,με οτι αυτό συνεπάγεται   (διαφορετικες συχνοτικές αποκρίσεις ,μειωμένη ποιότητα ήχου.
 
 
το Delay το καταλαβαίνεις απο το ονομα του .Καθυστερεί το σήμα .  Για βάλτε σαν επιλογη μονο WET σήμα και θα καταλάβετε.απο εκει και πέρα αναλόγως του εργαλείου έχει κ τις εκάστοτε επιλόγές.
 
 
και οπως ειπε κ ο μαστερ το ντιλει οχι μονο ειναι τελειο για κιθάρες αλλα και για κοαλα ,κροκοδειλους και τα πάντα ολα.
αν δεν εχω οπλισμένα 3 διαφορετικά ντιλει στον μικτη μου δεν μπορω κατι μου λείπει  ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Delay και Echo.Ποια η διαφορά?
« Απάντηση #5 στις: 15/12/10, 12:25 »
Σωστά τα παραπάνω. Πρακτικά μπορείς να ρυθμίσεις ένα ευέλικτο delay σε ένα "κοντό" setting για να πάρεις (κάτι-σαν-) echo. Φτηνή λύση για να έχεις και τα δύο σε ένα πετάλι: Ibanez DE-7 Echo/Delay.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Delay και Echo.Ποια η διαφορά?
« Απάντηση #6 στις: 15/12/10, 12:39 »
Να δύο προϊόντα από την ίδια εταιρεία, εκ των οποίων το ένα λέγεται echo και το άλλο delay:

http://www.roland.com/products/en/RE-20/
http://www.roland.com/products/en/DD-20/index.html

Ο όρος echo αναφέρεται στο tape echo και βγήκε γα να περιγράψει την επανάληψη του σήματος με χρονική καθυστέρηση, τις εποχές που δεν υπήρχαν ακόμα τα ψηφιακά delay.

Το ψηφιακό delay πλέον μπορεί να κάνει άπειρα repeats,   reverb, modulation των repeats, feedback, self oscillations, χωρίς το παραδοσιακό signal loss της ταινίας (εάν δεν θέλουμε), για να αναφέρω πολύ λίγα από όλα τα   τεχνολογικά εφικτά.

Αρα με την έννοια αυτή, το echo αποτελεί ένα υποσύνολο των λειτουργιών που είναι εφικτά με ένα delay, και αφορά σε αυτά που τώρα κατηγοριοποιούνται ως tape echo ή vintage echo και σωστά αναφέρθηκαν παρομοιώσεις με φωτοαντίγραφα, σήμα που βαθμιαία εκφυλίζεται,  κλπ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Delay και Echo.Ποια η διαφορά?
« Απάντηση #7 στις: 20/01/11, 12:06 »
το echo ειναι short delay...τα περισσοτερα πεταλια delay σου δινουν και αυτη την δυνατοτητα με τον χρονο delay χαμηλα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
16 Απαντήσεις
14691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 16:53
από teo_gp
79 Απαντήσεις
59017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 13:40
από Jezus
28 Απαντήσεις
11161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 11:05
από Freedom (modeerf)
5 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 09:40
από Evangelos 123
0 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
11 Απαντήσεις
23660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
17 Απαντήσεις
15362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 00:54
από odeon-mastering
21 Απαντήσεις
7382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/13, 10:38
από tech21man
2 Απαντήσεις
2932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/15, 11:39
από Archangel