Αποστολέας Θέμα: πεταλι που να αναδεικνύει το slapping στο μπάσο  (Αναγνώστηκε 25206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
καλημερα στο συμπαθες φορουμ! δεν γνωριζω αν γραφω στη σωστη ενοτητα γι αυτο σηγχωρεστε με,ειμαι μπασιστας παιζω κανωνικα σε λαιβς εχω μπαντα κλπ,.. και δεν εχω αξιωθει να παρω ενα πεταλι η ενα εφε για το μπασο μου! παντα ηταν επιθημια μου να παρω ενα που να βγαζει ευκολα τα σλαπ στον ενησχητη.. μηπως εχετε κατι υποψην σε φτηνο αν γηνεται.


thanks so much προκαταβολικα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/13, 11:11 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: πεταλι που να αναδεικνύει το slapping
« Απάντηση #1 στις: 05/11/13, 11:09 »
ένας κομπρεσορας και ενα exciter είναι τα βασικά εργαλεία που χρειάζεσαι για αρχή!


φτηνό πετάλι και να εχει καλο ήχο σε σλαπ, δυσκολο ως ακατόρθωτο
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/13, 11:12 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
καλημερα στο συμπαθες φορουμ! δεν γνωριζω αν γραφω στη σωστη ενοτητα γι αυτο σηγχωρεστε με,ειμαι μπασιστας παιζω κανωνικα σε λαιβς εχω μπαντα κλπ,.. και δεν εχω αξιωθει να παρω ενα πεταλι η ενα εφε για το μπασο μου! παντα ηταν επιθημια μου να παρω ενα που να βγαζει ευκολα τα σλαπ στον ενησχητη.. μηπως εχετε κατι υποψην σε φτηνο αν γηνεται.


thanks so much προκαταβολικα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ο Buckethead έχει ωραίο πετάλι για slapping.Ψάξε στο βικιπαιδεια και θα βρείς τον εξοπλισμό του.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Buckethead έχει ωραίο πετάλι για slapping.Ψάξε στο βικιπαιδεια και θα βρείς τον εξοπλισμό του.
Κάνει συχνά slapping ο Buckethead στην κιθάρα?
έχεις λινκ με κάποιο τραγούδι?

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Kάνει πως δεν κάνει.Και σε τράγουδι και σε σολο.


Buckethead - Smooth Criminal and Star Wars - Governors Island, NYC - 9/26/09



(5:50)


Kαι σε μπάσο


Buckethead bass



BUCKETHEAD on BASS guitar! Wow.



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φοβερός....ευχαριστώ για τα βίντεο.

δεν ξέρω αν είναι κάποιο πετάλι που "κάνει" το σλαπ...κυρίως με το δεξί φαντάζομαι το κάνει και ίσως να χει τονισμένα κάποια πριμομεσαία.
και κάπου εκεί ακούω και ένα flanger να παίζει??

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Λυπάμε, δεν ξέρω τι είναι το flanger.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/13, 21:20 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
καλημερα στο συμπαθες φορουμ! δεν γνωριζω αν γραφω στη σωστη ενοτητα γι αυτο σηγχωρεστε με,ειμαι μπασιστας παιζω κανωνικα σε λαιβς εχω μπαντα κλπ,.. και δεν εχω αξιωθει να παρω ενα πεταλι η ενα εφε για το μπασο μου! παντα ηταν επιθημια μου να παρω ενα που να βγαζει ευκολα τα σλαπ στον ενησχητη.. μηπως εχετε κατι υποψην σε φτηνο αν γηνεται.

 νομίζω πως την καλύτερη λύση την εδωσε ο Korgy, ένα compressor bass pedal θα αναδείξει το slapping σου.  Φτηνό compressor δεν συνιστώ καθώς επηρεάζει δραστικά τον ήχο …θα συνιστούσα το MXR-Μ87… αν δεν σε ικανοποιεί αυτή η λύση ίσως ένα διαφορετικό envelope filter όπως κάποιο equalizer να σου έδινε το αποτέλεσμα που ζητάς… το Boss GE-7 και φθηνό είναι και δεν είναι Behringer και είναι αξιόπιστο…
στην τελική ίσως παίξε και με τα EQ`s τόσο του ενισχυτή σου όσο και του μπάσου σου… μερικές φορές είναι απίστευτο το αποτέλεσμα που έχεις με λίγο ψάξιμο, αν κόψεις τα μέσα σου και μπιφτεκώσεις τα χαμηλά σου (ή αν έχεις more eq`s να ανεβάσεις καλύτερα τα low mids και να μειώσεις τα high mids) μπορεί και να βοηθήσει…
βέβαια αυτό δημιουργεί θέμα στα lives καθώς θα πρέπει να στήνεις ήχο για καλό slap αλλά ίσως μέτριο ήχο για όλα τα άλλα (ειδικά αν παίζει με δάχτυλα και όχι με πένα), το οποίο μας ανάγει ξανα στην λύση του envelope filter (δλδ πρώτα compressor που θα μπουστάρει/κόβει το σήμα σου όπου χρειάζεται και μετά ένα equalizer για το τελικό fine tuning).
Αυτά…
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
καλημερα στο συμπαθες φορουμ! δεν γνωριζω αν γραφω στη σωστη ενοτητα γι αυτο σηγχωρεστε με,ειμαι μπασιστας παιζω κανωνικα σε λαιβς εχω μπαντα κλπ,.. και δεν εχω αξιωθει να παρω ενα πεταλι η ενα εφε για το μπασο μου! παντα ηταν επιθημια μου να παρω ενα που να βγαζει ευκολα τα σλαπ στον ενησχητη.. μηπως εχετε κατι υποψην σε φτηνο αν γηνεται.

 νομίζω πως την καλύτερη λύση την εδωσε ο Korgy, ένα compressor bass pedal θα αναδείξει το slapping σου.  Φτηνό compressor δεν συνιστώ καθώς επηρεάζει δραστικά τον ήχο …θα συνιστούσα το MXR-Μ87… αν δεν σε ικανοποιεί αυτή η λύση ίσως ένα διαφορετικό envelope filter όπως κάποιο equalizer να σου έδινε το αποτέλεσμα που ζητάς… το Boss GE-7 και φθηνό είναι και δεν είναι Behringer και είναι αξιόπιστο…
στην τελική ίσως παίξε και με τα EQ`s τόσο του ενισχυτή σου όσο και του μπάσου σου… μερικές φορές είναι απίστευτο το αποτέλεσμα που έχεις με λίγο ψάξιμο, αν κόψεις τα μέσα σου και μπιφτεκώσεις τα χαμηλά σου (ή αν έχεις more eq`s να ανεβάσεις καλύτερα τα low mids και να μειώσεις τα high mids) μπορεί και να βοηθήσει…
βέβαια αυτό δημιουργεί θέμα στα lives καθώς θα πρέπει να στήνεις ήχο για καλό slap αλλά ίσως μέτριο ήχο για όλα τα άλλα (ειδικά αν παίζει με δάχτυλα και όχι με πένα), το οποίο μας ανάγει ξανα στην λύση του envelope filter (δλδ πρώτα compressor που θα μπουστάρει/κόβει το σήμα σου όπου χρειάζεται και μετά ένα equalizer για το τελικό fine tuning).
Αυτά…

καλημερα και παλι! με τα εκουαλαζερς εχω γνωση και οχι δεν αποτελουνε λυση σε αυτο που ζηταω.. διοτι χαλαει ο ηχος που θελω , ναι μεν αν βαλω τα μεσαια θα τονισω το σλαπ.. θα χαλασω ομως τον ηχο που πρεπει να εχω στο υπολοιπο παιξιμο..προσφατα δοκιμασα και ενα ουα ουα αλλα εκει θα βγαλω προφιλ φανκι και ειναι κατι που επισης δεν θελω.θα δοκιμασω τον κομπρεσσορα που προτεινατε. θενκ γιου σο ματσ

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
ωραια, δεν σε αναγκαζει κανεις ομως να εχεις μονιμα ενεργοποιημένο το EQ καθ'όλη τη διάρκεια του παιξίματος, σωστα?


αν δεν θες να πατας ξαναπατάς το πεταλι μπορεις να βαλεις πριν το EQ, αυτό το μικρο εργαλείο  θα κανει πολλά θαύματα στο σετ απ σου.


https://www.youtube.com/watch?v=u39FS5izEgc






για δες ομως και αυτό το πετάλι , που απεκτησα προσφατα και κανει κάποια κόλπα διαφορετικά απο 'αλλα
http://www.ehx.com/products/knockout


αν θες, ελα απο το στουντιο να το δοκιμάσεις.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
ευχαριστω φιλε κορκυ σε ποιο στουντιο εισαι? εγω ειμαι θεσσαλονικη

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
καλα εισαι ;D   Ανω Γλυφάδα στην Αθήνα.


με ενα πεταλι δεν γλυτώνεις. Ειδικά αμα εχεις ανεση χρήματος θα σου πρότεινα μια καλή προενίσχυση και ενα δυναμικο EQ , ωστε να εισαι υπερκομπλέ. (μιλαμε ομως για 2000ε στο νερό για τα προαναφερθέντα για entry level καταστάσεις.)


Μην το θεωρείς υπερβολή απο την στιγμή που θες το σλαπ να ακουγεται πεντακάθαρο οσο και το κανονικό παίξιμο. Γενικά στο μπασο , παιζει πολύ post amp επεξεργασία .
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν δεν θες να πατας ξαναπατάς το πεταλι μπορεις να βαλεις πριν το EQ, αυτό το μικρο εργαλείο  θα κανει πολλά θαύματα στο σετ απ σου.
https://www.youtube.com/watch?v=u39FS5izEgc

ωραίο! δε το ξερα.
το Boss GE-7 και φθηνό είναι και δεν είναι Behringer και είναι αξιόπιστο…

Μάλλον εννοείς το GEB-7 που είναι συγκεκριμένα για μπάσο. :)
http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=153

με ενα πεταλι δεν γλυτώνεις. Ειδικά αμα εχεις ανεση χρήματος θα σου πρότεινα μια καλή προενίσχυση και ενα δυναμικο EQ , ωστε να εισαι υπερκομπλέ. (μιλαμε ομως για 2000ε στο νερό για τα προαναφερθέντα για entry level καταστάσεις.)

Άρχισε πάλι...!

;D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Hot Sauce, ξέχασες αυτό "και μπιφτεκώσεις τα χαμηλά σου " από τον Αρχάγγελο. Σημαντική λεπτομέρια το Μπιφτέκωμα! Ακόμη γελάω Archangel.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από μπιφτέκια είμαι χορτασμένος από χθες!
Όχι άλλα μπιφτέκιααα!! :P

(μαλ***ες λέω...άμα κάτσει κανένα ακόμα δε θα με χαλάσει.)

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
εννοείς το GEB-7 που είναι συγκεκριμένα για μπάσο. :)
http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=153


when you are right, you are right...  :-[ :-[ :-[

Hot Sauce, ξέχασες αυτό "και μπιφτεκώσεις τα χαμηλά σου " από τον Αρχάγγελο. Σημαντική λεπτομέρια το Μπιφτέκωμα! Ακόμη γελάω Archangel.


beef ---> the culinary name for meat from bovines, especially cattle.
beef up ---> to add strength or substance to something.
εξού και "μπιφτέκωμα"... i fail to see where is the funny part to it dear  :-X :-X :-X
υπάρχει και η εκφραση "σύννεφο" ...με αναλογη λογική...

Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
11575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/04, 20:04
από Sound of Rock
5 Απαντήσεις
10656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 16:43
από gers
23 Απαντήσεις
8348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:31
από ibanezbass
pod xt και πεταλι

Ξεκίνησε από guitarline Εφέ

13 Απαντήσεις
5215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 15:32
από BluesMe
7 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 18:19
από Arg0
2 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 08:13
από PapaRoach
17 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 17:12
από Γιωργάνας
reverb πεταλι!

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

8 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 14:26
από adr1anos
Slapping Bass

Ξεκίνησε από kyriakos_t Μπάσο

7 Απαντήσεις
8698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 20:16
από EPALLE
πετάλι delay

Ξεκίνησε από zuccheros Εφέ

10 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 18:24
από gers