Περι μουσικής > Μουσικά νέα και συζητήσεις

Πειραματισμός στη μουσική

(1/9) > >>

Ax_Wield:
Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε τις διάφορες μουσικές κυρίως όμως τη rock και τη metal να εμπλουτίζονται με στοιχεία από άλλα είδη μουσικής όπως flamenco, ethnic, reggae, κλασική μουσική, jazz και πάει λέγοντας...εμένα αυτές οι προσμίξεις με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο καθώς μου αρέσει ο πειραματισμός και η επέκταση των ορίων της μουσικής, όπως επίσης δεν μου αρέσει να 'ταμπελοποιείται' το κάθε μουσικό είδος...έσάς αυτό σας βρίσκει σύμφωνους; Αν όχι γιατί; Έχετε να προτείνετε κάποια καλή μπάντα που να πειραματίζεται με αυτό το τρόπο; Περιμένω τις απόψεις σας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον...

Symeon:
Πιστευω λογικο...πρωτα απολα επειδη να βγουν νέοι ACDC δεν θα πουλαει...και επειδη...τα ακουσματα του καθενος διευρύνονται....ετσι...αλλάζει και το παιξιμο...μαρέσιε να γίνεται αν και όχι σε μεγάλο βαθμό...αλλα μαρέσει...τωρα ποιο το κανουν...δεν εχω κατι συγκεκριμενο...παντως....ριξε ενα αυτι στον dweezil Zappa...μαλλον θα σαρέσει...αν είσαι φαν της εξαχορδης...

depara(μια πιανιστα απο το διαστημα):
Και μεν αμου αρεσουν αυτοι οι "γαμοι" των διαφορων μουσικων ειδων και κατα τη γνωμη μου ειναι απαραιτητοι γιατι ανοιγουν καινουριους δρομους στο χωρο της μουσικης και δν μενουμε στα ιδια.Οσο για το "ταμπελωμα" πραγματικα δν καταλαβα τι εννοεις.Τα μπελες μπαινουν παντου.Ειναι χρησιμες απλα για να ξες τι ακους οπως και εμεις εχουμε καποιο ονομα αλλα δν ειναι και ο λογος να μν ακουμε κατι επειδη ειναι ξερω γω ροκ ή σκυλαδικο ή ποπ ή κατι αλλο.
Μπαντες ειδικα με βαση το μεταλ υπαρχουν παρα πολλες οπως οι SOAD,Nightwish,The vision bleak,Cradle of filth(εχουν καποια στοιχεια απο κλασσικη μουσικη) και απο Ελληνες ο ενας και μοναδικος Θανασης Παπακωνσταντινου που καταφερε να παντρεψει την ηλεκτρονικη ή ροκ με την παραδοσιακη μουσικη.

Ax_Wield:

--- Παράθεση από: depara(μια πιανιστρια απο το διαστημα) στις 17/02/06, 23:45 ---.Οσο για το "ταμπελωμα" πραγματικα δν καταλαβα τι εννοεις.Τα μπελες μπαινουν παντου.Ειναι χρησιμες απλα για να ξες τι ακους οπως και εμεις εχουμε καποιο ονομα αλλα δν ειναι και ο λογος να μν ακουμε κατι επειδη ειναι ξερω γω ροκ ή σκυλαδικο ή ποπ ή κατι αλλο.

--- Τέλος παράθεσης ---

Εννοώ οτι πολλοί ακροατές, γνωρίζοντας το είδος (ταμπέλα) της μουσικής που ακούνε έχουν πολλές φορές προσκολληθεί σε αυτό με αφοσίωση και θεωρούν οτιδήποτε ξένο μουσικά σχετικά με αυτό το είδος 'αιρετικό' και αν χρησιμοποιηθεί το θεωρούν 'ιεροσυλία' αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...προσωπικά αυτό δε το καταλαβαίνω γιατί δε πρέπει να περιορίζονται τα ακούσματά μας από τέτοια πράγματα...όλα είναι μουσική...οι ταμπέλες είναι για να γνωρίζουμε περίπου τι ακούμε, όχι για να περιορίζουν τα ακούσματά μας...αυτά τα λέω έχοντας γνωρίσει αρκετά άτομα αυτής της νοοτροπίας του στυλ 'εγω ακούω το τάδε είδος, όλα τα άλλα είναι μ......ς' οι οποίοι κάνουν αυτό που αναφέρεις κι εσύ στο post σου...δεν ακούνε κάτι διαφορετικό όχι γιατί δεν υπάγεται στα γούστα τους αλλά γιατί είναι θρησκευτικά προσκολλημένοι στο είδος που έχουν επιλέξει να ακούνε...

depara(μια πιανιστα απο το διαστημα):
Ενταξει...αυτο ειναι απλος φανατισμος :P τπτ παραπανω!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View