Αποστολέας Θέμα: Ανέπαφη Συναλλαγή  (Αναγνώστηκε 6230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανέπαφη Συναλλαγή
« στις: 14/01/16, 17:20 »
Φόρουμ.. Έχω νεύρα και θέλω να μου πείτε αν είμαι ο μόνος τρελός.
Ώς γνωστόν όταν κάποιος κάνει μια συναλλαγή κάτω των 25euro πλέον δεν απαιτείται η χρήση PIN. θεωρητικά αυτό γίνεται για να γίνουν πιό γρήγορες οι συναλλαγές μας. Εγώ λοιπόν πήρα την τράπεζα μου και τους είπα ότι προσωπικά το θεωρώ οξύμωρο να έχω PIN και πρακτικά να μην έχω γιατί σε μία ενδεχόμενη κλοπή της κάρτας μου μπορεί να γίνει χρήση της 10,20, Χ φόρες χωρίς να ζητηθεί PIN, οπότε και ζήτησα να έχω PIN σε κάθε συναλλαγή ανεξαρτήτως ποσού. Η απάντηση που πήρα είναι ότι αυτό δεν γίνεται και αντ'αυτού με παρότρυναν να ενεργοποιήσω την υπηρεσία SMS, δηλαδή όταν γίνεται κάποια συναλλαγή με την κάρτα μου να μου έρχεται ένα SMS και σε περίπτωση που δεν έχω προβεί εγώ στην εν λόγω κίνηση να ακυρώσω την κάρτα.
Κατ'εμέ  αυτό είναι ημίμετρο γιατί δεν διασφαλίζει την μη περάτωση της συναλλαγής παρά μόνο σε ειδοποιεί ( κάλλιστα θα μπορούσα να κοιμάμαι ή να είμαι σε πτήση και να μην πιάνει το κινητό μου ή απλά να μην έχω σήμα)
Όπως με πληροφόρησε η υπάλληλος της τράπεζας η υπηρεσία αυτή κοστίζει 2 γιούρα τον μήνα. Και μαντέψτε για κάποιον που έχει 4 κάρτες (δεν έχω αλλά λέμε )..οοοοοκ.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως βγάζουν απο την μύγα ξύγκι..το σύστημα PIN ήταν και είναι ένα ωραιότατο σύστημα διασφάλισης. τώρα με αυτό το μέτρο
α. η τράπεζα σε αφήνει ευάλωτο
β. σε χρεώνει για κάτι δεδομένο
και στην τελική γιατί να μην υπάρχει η δυνατότητα επιλογής αν κάποιος θέλει να ενεργοποιήσει την ανέπαφη συναλλαγή ή όχι.
τελικά μήπως είμαι εγώ τρελός?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ανέπαφη Συναλλαγή
« Απάντηση #1 στις: 14/01/16, 17:31 »
σήμερα ψώνισα απο public 15 EUR και έβαλα PIN.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ανέπαφη Συναλλαγή
« Απάντηση #2 στις: 14/01/16, 17:51 »
Νομίζω είναι ανάλογα το μηχανημά, πρόσφατα ψώνισα σε σούπερ μάρκετ κάτω από 25 γιούργια και έδωσα ΡΙΝ.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανέπαφη Συναλλαγή
« Απάντηση #3 στις: 14/01/16, 18:01 »
Είναι ανάλογα το μηχάνημα και την κάρτα. πλεόν όλες οι κάρτες θα έχουν ανέπαφη. ειδικά με τα νέα POS
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ανέπαφη Συναλλαγή
« Απάντηση #4 στις: 14/01/16, 19:02 »
Απο καταστηματαρχη εμαθα πως με καθε συναλαγη η τραπεζα κραταει προμιθια..οχι απο την μηγα ξιγκι..στιβουνε τα παντα..εγω παλι που σημερα αλλαξα παπουτσια στο ΙΧ και εβαλα 2φορες λαθος πιν..; οεο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανέπαφη Συναλλαγή
« Απάντηση #5 στις: 14/01/16, 19:07 »
εννοείται ότι κρατάνε προμήθεια αν δεν κάνω λάθος κάπου στο 2,5% εκτός αν γίνουν συλλογικές προτάσεις  ή αν μιλάμε για αλυσίδες ( π.χ ο μασούτης με 200 καταστήματα ή ο γερμανός δεν έχει την ίδια προμήθεια )

επειδή ξαναπήρα τηλέφωνο οι παλιές κάρτες δεν έχουν ακόμα ανέπαφο σύστημα μετάδοσης αλλά μόλις αντικατασταθούν θα αποκτήσουν
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/16, 19:09 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ανέπαφη Συναλλαγή
« Απάντηση #6 στις: 14/01/16, 19:23 »
και δεν θα αργιση η αλλαγη..πλεων τα πιτσιρικια θα γυρναν με τετοιο μηχανιμα οταν λενε τα καλαντα..χαχα για κλαματα ειμαστε..
πριν κανα 3μηνο πηγα να μου δωσουν το χαμενο πιν και να ενεργοποιησω την καρτα και ειχε λιξει(την ειχα ομως και κανα 5-6 χρονια.παντα ρευστο στο σπιτι τι να την κανεις την καρτα..)και ελεγε η 2043 η 2053 οτι θα ελιγε κανονικα και τωρα αυτη που εχω νομιζω σε 15 χρονια λιγει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανέπαφη Συναλλαγή
« Απάντηση #7 στις: 15/01/16, 09:52 »
τζάμπα νευρίασα χθες :P τελικά είχα πέσει σε χαζή υπάλληλο. Σήμερα που πήρα την άλλη τράπεζα με την οποία συνεργάζομαι μου είπαν ( και αυτο ισχύει για όλες τις τράπεζες ) ότι το ημερήσιο όριο των ανέπαφων συναλλαγών είναι 25 ευρώ. Δηλαδή δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν αγορές πάνω απο 25 ευρών χωρίς PIN. 'Όπως μου εξήγησε και ο υπάλληλος που μίλησα σήμερα αν πραγματοποιηθούν οι παρακάτω αγορές
1. 10 ευρω
2. 10 ευρώ
3. 5 ευρώ
4. 1 ευρώ αυτή θα θελήσει PIN και όλες οι επόμενες συναλλαγές θα θελήσουν PIN
έτσι οκ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ανέπαφη Συναλλαγή
« Απάντηση #8 στις: 15/01/16, 10:04 »
Βρε ξερω εγω που παει η κατασταση,αλλα δεν εχω ορεξη να ανοιγω θεμα τωρα..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
12183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/12, 01:52
από hot_sauce (φλουτσ)