Αποστολέας Θέμα: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar  (Αναγνώστηκε 23304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greg+9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #25 στις: 17/11/07, 10:57 »
Παράθεση
απλά με όλα αυτά τα μαραφέτια στο τέλος θα ξεχάσουμε και να παίζουμε
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σχέση με το παικτικό μέρος

Παράθεση
αλλά μη χάσουμε εντελώς και την επαφή με το ίδιο μας το όργανο

Υπάρχει καμία διαφορά με τα ηλεκτρονικά κουρδιστήρια που χρησιμοποιούμε όλοι; Κουρδίζει κανείς πλέον με διαπασών; Σχεδόν όλοι λαμπάκια σε ένα μηχάνημα δεν βλέπουμε;

Παράθεση
Δεν νομίζω πάντως τα locking nuts να ανέβαζαν το κόστος των κιθαρων που το είχαν κατά 2000€!
Ποιος είδε ότι είναι τόσο ακριβή; Εγω στη Thomman την βρήκα 1839 Ευρώ. Σίγουρα στις Η.Π.Α θα είναι ακόμα φθηνότερη.

Σίγουρα δεν είναι καμιά τρομερή εξέλιξη αυτό που έκανε η Gibson ή τρομερά πρωτοπορειακό απλά είναι πιστεύω αρκετά έξυπνο και αν ΔΕΝ χαλάει σε καμία περίπτωση τον ήχο της κιθάρας είναι χρήσιμο. Σχετικά με θέμα θόρυβου, βάρους αν και δεν νομίζω ότι για 2 δευτερόλεπτα και για ένα κούρδισμα θα ενοχλεί κάποιον ο θόρυβος σίγουρα στην επόμενη έκδοση θα είναι πιο αθόρυβο και ελαφρύ. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι κατα πόσο θα είναι ακριβές ένα τέτοιο κούρδισμα και αυτό κυρίως θα με χάλαγε.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #26 στις: 17/11/07, 11:12 »
Παράθεση
Δεν νομίζω πάντως τα locking nuts να ανέβαζαν το κόστος των κιθαρων που το είχαν κατά 2000€!
Ποιος είδε ότι είναι τόσο ακριβή; Εγω στη Thomman την βρήκα 1839 Ευρώ. Σίγουρα στις Η.Π.Α θα είναι ακόμα φθηνότερη.


 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #27 στις: 17/11/07, 11:25 »
Εισαι σιγουρος οτι ηταν αυτη; Εχω την εντυπωση οτι εχει μια που μοιαζει σαν χρωματα αλλα δεν ηταν αυτη...
Μπορει να κανς και λαθος βεβαια... Κανα link; Οχι οτι ψηνομαι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #28 στις: 17/11/07, 11:38 »
Μάλλον ο greg+9 βρήκε αυτή:

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_bsb_robot.htm

η οποία κατά πάσα πιθανότητα είναι μια les paul studio που έχει το χρώμα της robot, γιαυτό είναι και τόσο "φτηνή".
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #29 στις: 17/11/07, 11:59 »
Ναι ρε παιδιά, αυτή είναι.
Δεν καταλαβαίνω όμως... Πώς γίνεται μια τόσο "καλή" Gibson να είναι τόσο φθηνότερη από από τα περισσότερα μοντέλα της εταιρίας... ???

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #30 στις: 17/11/07, 12:04 »
Μάλλον ο greg+9 βρήκε αυτή:

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_bsb_robot.htm

η οποία κατά πάσα πιθανότητα είναι μια les paul studio που έχει το χρώμα της robot, γιαυτό είναι και τόσο "φτηνή".


Απο ότι είδα το συστηματάκι για το κούρδισμα το έχει πάντως... Οπότε αυτή είναι...

Ρε παιδιά, ΔΕΝ είναι πρωτοπορία της Gibson αυτό, το αγόρασε η Gibson απο το αυτόν,είχε ξαναμπεί θέμα, απο τον Μαρμελ, αν θυμάμαι καλά....

Ναι ρε παιδιά, αυτή είναι.
Δεν καταλαβαίνω όμως... Πώς γίνεται μια τόσο "καλή" Gibson να είναι τόσο φθηνότερη από από τα περισσότερα μοντέλα της εταιρίας... ???

Γινεται με το να βάζεις ένα σύστημα που έχουμε δεί οτι κάνει 900 € σε μια κιθάρα αμφίβολης αξίας...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #31 στις: 17/11/07, 12:07 »
Μάλλον ο greg+9 βρήκε αυτή:

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_bsb_robot.htm

η οποία κατά πάσα πιθανότητα είναι μια les paul studio που έχει το χρώμα της robot, γιαυτό είναι και τόσο "φτηνή".


Αναγράφεται καθαρά ότι η κιθάρα αυτή έχει το Tronical Self-tuning System, οπότε πρέπει να είναι αυτή για την οποία συζητάμε. Απλά στις διαφημίσεις της Gibson ξέχασαν να αναφέρουν ότι πρόκειται για Studio και όχι για Standard μοντέλο... ::)

Επίσης απ' ότι βλέπω, δεν αναφέρεται πουθενά το maple καπάκι που έχουν τα Les Paul μοντέλα, οπότε μάλλον πρέπει να συμπεράνουμε ότι το σώμα είναι σκέτο μαόνι. Και αν σκεφτούμε ότι μια απλή Studio κοστίζει περίπου 1200-1300 Ευρώ, πληρώνεις ένα πεντακοσάρικο το σύστημα κουρδίσματος. Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #32 στις: 17/11/07, 12:17 »
Οπότε μόνο η κιθάρα που παρέθεσε ο Minotaur αξίζει. ;D

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #33 στις: 17/11/07, 12:25 »
h isos pio sunthritiki etaireia psaxnei apelpismena ton dromo ths gia to mellon...den xero, auth h periptosh mou fainetai san kinisi apelpisias kai aganaktisis...dhmiourgontas anagkh gia kati pou mallon den xreiazetai...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #34 στις: 17/11/07, 19:38 »
Ή όσων δεν γουστάρουν να κάνουν τις συζητήσεις μπουρ....λο όπως εσύ
Αυτά

Περιεκτικός και σαφής όπως πάντα.  ::)

Δεν μας είπες πόσο χρονών είσαι για να θυμάσαι την παρουσίαση του Floyd Rose, αλλά σίγουρα στο φόρουμ είσαι πολύ "μικρός" για να μπορείς να κρίνεις τη δική μου συνεισφορά και παρουσία. Dig?

Αυτά κι'από μένα.

-----------------------
On Topic:

Στους υποστηρικτές τέτοιων gadgets: παιδιά, δεν έχει σημασία αν το παρουσίασε η Gibson ή η Fender ή οποιοσδήποτε άλλος μεγάλος κατασκευαστής. Για μένα, τα τελευταία 25 χρόνια τουλάχιστον που είμαι "κοντά" σ'αυτό το πράγμα που λέγεται "ηλεκτρική κιθάρα" και πέρα από επί μέρους βελτιώσεις εξαρτημάτων ή τεχνικών, δεν είδα να παρουσιάζεται κάτι τρομερά πρωτοποριακό που να αλλάζει τα πράγματα, από μεγάλες εταιρίες. Μόνο από μικρούς, εμπνευσμένους κατασκευαστές. Όπως ο Ken Parker ας πούμε.  ;)

Σε ό,τι αφορά σ'αυτή την Gibson, υπάρχουν και αρκετές ενστάσεις στο τεχνικό μέρος του θέματος. Πότε φαντάζεστε ότι θα χρειαστείτε μια κιθάρα που να αλλάζει κουρδίσματα on the fly αλλά από την άλλη να διατηρεί το βασικό ηχόχρωμα? Μάλλον το αντίστροφο είναι το πιθανότερο, και φυσικά δε μιλάμε για συνθήκες στούντιο, αλλά live (στο στούντιο μπορείς να έχεις 5 κιθάρες στο σταντ και να επιλέγεις). Επίσης τι γίνεται με το intonation,  το string tension και την ίδια την απόκριση του οργάνου στο παίξιμο? Όσο για τη διατήρηση του οργάνου in tune σε συνθήκες live... ελάτε τώρα... Κάθε πότε αλλάζετε χορδές? Να αλλάζετε πιο συχνά, για να μην σας ξεκουρδίζετε η κιθάρα τόσο εύκολα!  :P

Όπως είπε σωστά ο Agr0 η ίδια δουλειά γίνεται, και μάλιστα εδώ και χρόνια πολύ πιο εύκολα με άλλους τρόπους. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί αυτό το όργανο να καταλήξει σε μουσείο τεχνολογίας, ή, το πιθανότερο, μαζί με άλλα ανάλογα πειράματα, στο χρονοντούλαπο της μουσικής τεχνολογίας.

Το ξέρετε ότι η Cort έχει αρχίσει να κάνει Plek σε κιθάρες που κοστίζουν κάτω από χιλιάρικο? Ενώ η Gibson (αν δεν κάνω λάθος εδώ) μόνο στις VOS? Σε αντιπαράθεση "στα ίσα" τι έχει να αντιτάξει η Gibson? Τα σώματα τύπου "ελβετικό τυρί" για να φαίνονται πιο ελαφριές οι κιθάρες? Ή μήπως τα λαμπάκια που αναβοσβήνουν?  ::)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #35 στις: 17/11/07, 19:53 »
greg+9 πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις τόσο πατριωτικά το ζήτημα και ωρύεσαι τόση ώρα. Είναι απλά μια "έξυπνη χαζομαρούλα" που σκέφτηκε η Gibson, περισσότερα για να διαφημιστεί πιστεύω, παρά για να πουλήσει τη συγκεκριμένη κιθάρα. Ναί, ίσως είναι κάτι που σίγουρα διευκολύνει, αλλά στην τελική, μπορεί μεν τώρα να το κάνουμε με "λαμπάκια" όπως λες, αλλά τουλάχιστον το κάνουμε εμείς. Ξέρουμε τουλάχιστον να κουρδίζουμε την κιθάρα, και στο live άμα λάχει και ξεκουρδιστεί, απλά χρησιμοποιούμε τα ίδια "λαμπάκια" και τα χεράκια μας, κι όχι σκληρούς δίσκους ενσωματωμένους στην κιθάρα. Σκέψου ότι μερικές φορές το απλούστερο μπορεί να είναι και καλύτερο. 100 ηλεκτρονικά μαραφέτια σε μια κιθάρα και είναι ΠΟΛΥ πιθανό να χαλάσει κάτι, και μετά άντε ψάχνε να το αντικαταστήσεις/επισκευάσεις. Και πέραν αυτού, χαλάρωσε λιγάκι, αφού υπερασπίζεσαι τόσο μαχητικά τη συγκεκριμένη "καινοτομία" (που αν θυμάμαι καλά η Gibson το προσπάθησε και παλιότερα με μια κιθάρα με ενσωματωμένο κάτι σαν σκληρό δίσκο κουρδισμάτων ή κάτι τέτοιο), τότε πάνε πάρ'την. Μη σφαζόμαστε τσάμπα εδώ μέσα, μια συζήτηση είναι! PEACE ΡΕ!!!  ;D


Και κάτι άσχετο, τι είναι το Plek ρε παιδιά και δεν μου θυμίζει τίποτα?!?  ???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #36 στις: 17/11/07, 20:10 »
Και κάτι άσχετο, τι είναι το Plek ρε παιδιά και δεν μου θυμίζει τίποτα?!? ???


http://www.plek.com/

http://namm.harmony-central.com/SNAMM01/Content/Plek/PR/Plek.html

Παρεμπιπτόντως, οι Cort (με Plek ή χωρίς) είναι γενικά πολύ αξιόλογες και καλοφτιαγμένες κιθάρες. Ένα από τα μοντέλα που ζαχαρώνω κατά καιρούς είναι η ΚΧ1Q... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #37 στις: 17/11/07, 23:45 »
Ηρεμα ρε greg+9, μη τρελλενεσαι, δε σε ξερω για να μπορω να εχω γνωμη για σενα αλλα εχω γνωρισει τον tccl και πραγματικα ο ανθρωπος ειναι ψαγμενος και δεν ειναι κανα παιδακι να κανει τουμπες μολις του πασαρουν ενα νεο (αχρηστο και κατα τι δικια μου γνωμη) gadget...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #38 στις: 18/11/07, 05:54 »
Και κάτι άσχετο, τι είναι το Plek ρε παιδιά και δεν μου θυμίζει τίποτα?!? ???


http://www.plek.com/

http://namm.harmony-central.com/SNAMM01/Content/Plek/PR/Plek.html

Παρεμπιπτόντως, οι Cort (με Plek ή χωρίς) είναι γενικά πολύ αξιόλογες και καλοφτιαγμένες κιθάρες. Ένα από τα μοντέλα που ζαχαρώνω κατά καιρούς είναι η ΚΧ1Q... :P



Ααααααα! Ευχαριστώ Απόλλων, κατατοπιστικότατος! Εεε ρε τεχνολογία!  ;D

Όσο για την Cort, εγώ πάλι ζαχαρώνω την Χ-ΤΗ   ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #39 στις: 19/11/07, 03:34 »

Επειδή το κυκλοφόρησε η Gibson, δε σημαίνει ότι πρέπει να μειώνουμε την χρησιμότητά του, απλά και μόνο επειδή δεν συμπαθούμε την Gibson.


Μαλλον το αντιθετο γινεται, συμπαθω παρα πολυ τις κιθαρες της Γκιμπσον , αλλα πμως ειπε και ο Arg0

Παράθεση από: Arg0

Τώρα η προσωπική μου εκτίμηση για το αν το robot guitar αποτελεί εξέλειξη τις κιθάρας? Οχι, δεν αποτελεί. Και θα εξηγήσω το γιατί.

Τα floyd, sustainer, locking tuners, noiseless pickup κτλ. δημιουργήθηκαν για να ανταπεξέλθουν σε κατασκευαστικά μειονεκτήματα του οργάνου. Oι προσομοιώσεις ενισχυτών, που παρεπιπτόντως κυκλοφορούσαν χρόνια πριν την Line6, προσπαθούσαν να προσφέρουν περισσότερη ποικιλία ήχου με χαμηλότερο κόστος. Η συγκεκριμένη κιθάρα ούτε στην μία κατηγορία ανήκει ούτε στην άλλη. Και μάλιστα στο θέμα των alternate tunings δεν είναι καν πρωτότυπο... Με μία VG-8 κι έναν GK-2 το έκανες πρίν από 10 χρόνια και με μία Variax πρίν από 5...


Και οπως ειπε και ο Τονυ, εχει πολλες πιθανοτητες να χαλασει πανω σε μια κιθαρα, εδω χαλανε χοντροκομμενα ηλεκτρονικα παλιας τεχνολογια, τα μικροηλεκτρονικ αδεν θα χαλασουν?  :-\
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #40 στις: 19/11/07, 03:41 »
offtopic: έχετε υπόψη μια κιθάρα που 'εχει πίσω απ τη γέφυρα μια μικρή touch screen με την οποία βάζεις εφ'ε στο παίξιμό σου? Τις είχα δει κάπου και είχα δει αρκετά βίντεο μ αυτην στο utube αλλα ξέχασα το όνομά της...

Υπαρχουν παρα πολλες καστομ κιθαρες με καοςς παντ, στανταρ εχει φτιαξει τετοια η MJ guitars, Mason guitars νομιζω ηταν αλλη που ειχα δει? Υπαρχουν αρκετοι με αυτη την ιδεα παντως!  :D

Καπου νομιζω ειχα πετυχει και μια με ενσωματομενο θερεμιν!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #41 στις: 19/11/07, 03:57 »
Ρε παιδεια εγω νομιζω πως χανει το χαρακτηρα της η κιθαρα αμα εχει ενσωματωμενα τοσα πραγματα, σε λιγο θα ενσωματωνουν και μπασα παν στις κιθαρες ;D

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #42 στις: 19/11/07, 03:59 »
Οι νέες κιθάρες transformers από τη Gibson!!!  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #43 στις: 19/11/07, 04:25 »
Οι νέες κιθάρες transformers από τη Gibson!!!  ;D  ;D  ;D

Κατα κει παει το πραγμα... ;)  ;D

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #44 στις: 20/11/07, 12:14 »
Η νεα κιθαρα της Gibson θα ειναι Explorer που αμα τη βαρεθεις θα μεταμορφωνεται σε SG κ αμα θελει αυτη θα γινεται les paul!
My 2p
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #45 στις: 20/11/07, 15:33 »
Η νεα κιθαρα της Gibson θα ειναι Explorer που αμα τη βαρεθεις θα μεταμορφωνεται σε SG κ αμα θελει αυτη θα γινεται les paul!
My 2p

Ναι, φαντάζεστε πάνω στη μεταφόρφωση να σου μαγκώσει και κάνα χέρι.
Που να τρέχεις και στους μαραγκούς βραδιάτικα. :P :P ;D

Το κάψαμε πάλι εντελώς ;D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #46 στις: 20/11/07, 16:08 »
Το κάψαμε πάλι εντελώς ;D

Μπααα, μην ανησυχείς, σε όλα τα fora παγκοσμίως αυτή τη στιγμή, το ίδιο ρεντίκολα έχουν γίνει οι κηφήνες της Gibson.  ::)

Κρίμα την εταιρεία ρε γμτ...  :-[
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #47 στις: 20/11/07, 16:53 »
Η νεα κιθαρα της Gibson θα ειναι Explorer που αμα τη βαρεθεις θα μεταμορφωνεται σε SG κ αμα θελει αυτη θα γινεται les paul!
My 2p

Ναι, φαντάζεστε πάνω στη μεταφόρφωση να σου μαγκώσει και κάνα χέρι.
Που να τρέχεις και στους μαραγκούς βραδιάτικα. :P :P ;D

Το κάψαμε πάλι εντελώς ;D

Ναι ειδικα η μεταμορφωση απο Explorer σε αλλες που θα ρχετε το απο κατω κομματι να μπει απο πανω θα κοβει το χερι οποιου βλασφημου κιθαριστα τολμησει να αμβισβητησει την κιθαρα-transformer του!!!  ;D ;D
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #48 στις: 21/11/07, 11:57 »
παιδιά μην τσακώνεστε σαν να είστε ολυμπιακοί και παναθηναϊκοί!
πολύ απλά εδώ και χρόνια βγαίνουν κατά διαστήματα κιθάρες που είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας από την συνηθισμένη!
Δεν υπήρξαν κάποιες casio και πολλές άλλες που προσέφεραν( και αναφέρατε παραπάνω), κάτι ποιο "μοντέρνο"
τώρα η διαφορά είναι ότι αυτό το τόλμησε μια εταιρία σαν την gibson!
Η ιστορία θα δείξει αν αυτό θα έχει διάρκεια!
Σας πληροφορώ ότι η gibson έχει στο site της την ενότητα discontinued models(κορυφαία μοντέλα θα βρείς εκεί)!τι κακό πρόκειται να πάθει αν κάνει μια αποτυχία - που αν κρίνω καλά η αποτυχία σε νούμερα θα εκφραστεί(ίσως) σε 1000 κομμάτια * 6000Ευρώ - το οποίο μεταφράζεται σε 2δις δραχμές τουλάχιστον - με 1000 κομμάτια αναθέτεις παραγγελία και στην intel -> για να μην πει κάποιος κάτι για τα ηλεκτρονικά!

υ.γ. αν και stratocasterakias δεν πιστεύω οτι αξίζει να συκοφαντούμε εταιρίες όπως η gibson από την στιγμή που υπάρχουν κιθάρες σαν την les paul του peter green ή δεν ξέρω και εγώ πόσες άλλες...Τώρα αν η εταιρία αυτή συκοφαντεί τους ανταγωνιστές της αυτό γυρίζει μπούμερανγκ και αν μη τι άλλο δεν ξέρουν ότι: "όλα σε αυτή την ζωή πληρώνονται?" - μακάρι να ήξερα σε ποιόν θεό πιστεύουν αυτοί οι Αμερικάνοι,  ;D τέλος πάντων!!!

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #49 στις: 23/11/07, 15:43 »
κατόπιν γρήγορου ψαξίματος την βρήκα $ 2500, ε έχει πέσει και το δολάριο, δεν είναι πολύ ακριβή..

Τώρα αντικειμενικά δεν νομίζω να την αγόραζα .. αλλά γιατί όχι πλάκα έχει ..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
11 Απαντήσεις
4469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/04, 12:07
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 01:13
από atzolina
2 Απαντήσεις
3096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/05, 10:27
από freemind
26 Απαντήσεις
8713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/06, 19:36
από aristomenis_a
8 Απαντήσεις
7613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
6 Απαντήσεις
3399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 20:25
από norway
25 Απαντήσεις
6943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 00:27
από cyclo
9 Απαντήσεις
3394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 11:55
από tasoik