Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694635 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
1. ερωτηση κρισεως: o ηχος ειναι υπερβολικα πριμος, μπάσος ή τιποτα απο τα δυο? Πως σου φαινεται?

2. βαλε το πολυμετρο στην ρυθμιση που μετραει αντισταση (ohm) και μετρησε την αντισταση στις δυο επανω γραμμες της πλακετας. Ειναι καπου στα 70-90 kohm?

3. το συρματακι στην 3η στηλη που ενωνει την a γραμμη με την i γραμμη, ειναι οκ?
1.τιποτα απο τα δυο -φαινεται κανονικος  
2.το μετρησα και γραφει 13.93(βαζωντας το πολυμετρο στην θεση (ohm) στο 20Κ η 200Κ
3.ΤΟ συρματακι φαινεται Ο.Κ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρονο που διαθετεις απαντωντας στις αποριες μας
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/10, 16:32 από hrta »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
2.το μετρησα και γραφει 13.93(βαζωντας το πολυμετρο στην θεση (ohm) στο 20Κ η 200Κ

στριψε το Τone σε διαφορες θεσεις. Το πολυμετρο συνεχιζει να μετραει 13.93 k ?

η R8 ειναι 150 k ? τι χρωματα εχει?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βγαλε το chip απο την βαση του και μετρα με το πολυμετρο τις R13 &  R14. Κανονικα θα πρεπει να ειναι 10k ή το ελαχιστο 9.5k λογω ανοχων. Αν η ενδειξη στο πολυμετρο αυξανεται σταδιακα, περιμενε μεχρι να σταθεροποιηθει. Ξεφορτιζουν οι πυκνωτες.

Έχεις δίκιο, η R13 οκ 9.95Κ η R14 3.45K.... Γιατί αυτό? Θέλει αντικατάσταση η R14?
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
η R13 ειναι οκ. Πριν ξεκολλησεις την R14, βεβαιωσου πως εχει διαφορετικα χρωματα απο την R13. Ισως η R14 ειναι σωστη αλλα υπαρχει καποιο αλλο βραχυκυκλωμα. Εχει η R14 διαφορετικα χρωματα απο την R13 ?

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
2.το μετρησα και γραφει 13.93(βαζωντας το πολυμετρο στην θεση (ohm) στο 20Κ η 200Κ

στριψε το Τone σε διαφορες θεσεις. Το πολυμετρο συνεχιζει να μετραει 13.93 k ?

η R8 ειναι 150 k ? τι χρωματα εχει?
δεν μπορω να διακρινω καλα αλλα μαλλον καφε -->πρασινο--> μαυρο---> πορτοκαλι(η καφε ) --->καφε
ευχαριστω.. επειδη θα βγω εξω θα τα πουμε το βραδυ 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
2.το μετρησα και γραφει 13.93(βαζωντας το πολυμετρο στην θεση (ohm) στο 20Κ η 200Κ

στριψε το Τone σε διαφορες θεσεις. Το πολυμετρο συνεχιζει να μετραει 13.93 k ?

η R8 ειναι 150 k ? τι χρωματα εχει?
δεν μπορω να διακρινω καλα αλλα μαλλον καφε -->πρασινο--> μαυρο---> πορτοκαλι(η καφε ) --->καφε
ευχαριστω.. επειδη θα βγω εξω θα τα πουμε το βραδυ
με τα χρωματα που δινεις και με αυτο που εβαλα bold η αντισταση ειναι 150Κ

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
YEEEAH! billonious έπεσες μέσα,είχαν βραχυκυκλώσει οι διαδρομοι στα άκρα της ρ14 και τώρα έφτιαξαν οι τάσεις (4,3 βολτ) και έχω ήχο και φαίνεται μια χαρά!
Ίσως να έχω και γω θεματάκι με το tone αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα.
Καλωδιώνω κανονικά, το βάζω σε κουτί και ποστάρω εντυπώσεις 8)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
YEEEAH! billonious έπεσες μέσα,είχαν βραχυκυκλώσει οι διαδρομοι στα άκρα της ρ14 και τώρα έφτιαξαν οι τάσεις (4,3 βολτ) και έχω ήχο και φαίνεται μια χαρά!
Ίσως να έχω και γω θεματάκι με το tone αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα.
Καλωδιώνω κανονικά, το βάζω σε κουτί και ποστάρω εντυπώσεις 8)

δωσε του να καταλαβει τωρα  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπράβο παιδιά, χαίρομαι ιδιαίτερα που με καλή συνεργασία μπορέσατε να λύσετε πολλά από τα προβλήματα!

@hrta και Rory:

Εάν τελικά έχετε βεβαιώσει ότι το κύκλωμα σας είναι σωστό, και παρ' όλα αυτά δεν έχετε ικανοποιητικό εύρος από το ρυθμιστικό, δοκιμάστε τις εξής αντικαταστάσεις, που θα δώσουν μεγαλύτερη δύναμη στο Tone:

TONE MOD:
R9 = 3kOhm
R8 = μειώστε σταδιακά από τα 150kOhm σε 47kOhm, 33kOhm ακόμα και σε 15kOhm και δείτε αν σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα. 
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/10, 16:49 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
Τελικα παιδια το προβλημα μου με το TONE   ηταν στο ποτεσιομετρο μου .μου ειχαν στειλη λαθος απο το banzai 10k lin αντι για 100κ lin .το αλλαξα και δουλευει αρκετα καλα.
ευχαριστω και παλι για ολα  

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
αν σου πω οτι το σκεφτηκα και αυτο αλλα ντραπηκα να σε ρωτησω μηπως και νομισεις οτι σε ειρωνευομαι ....  ;D

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
αν σου πω οτι το σκεφτηκα και αυτο αλλα ντραπηκα να σε ρωτησω μηπως και νομισεις οτι σε ειρωνευομαι ....  ;D
εισαι πολυ ευγενικος .παντως οι οδηγιες σου και το σκεπτικο σου με οδηγησαν στην λυση .  .
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/10, 18:55 από hrta »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
εισαι πολυ ευγενικος .παντως οι οδηγιες σου και το σκεπτικο σου με οδηγησαν στην λυση .  .

οτι μπορω κανω  :) . Εχω φαει εκατονταδες ωρες προσπαθοντας να διορθωσω λαθη στα κυκλωματα και ξερω ποσο σπαστικο ειναι...."μα γιατι δεν δουλευει...μηπως αυτο...μηπως εκεινο...". Εφοσον δεν ειμαι επαγγελματιας ηλεκτρονικος και δεν εχω καποιο κερδος, θεωρω οφελιμο να μεταδωσω οση εμπειρια εχω.  Εξαλλου η ελευθερη ανταλλαγη τεχνογνωσιας και πληροφοριων μονο καλο κανει (οκ, δεν θα σου δειξω πως να φτιαξεις πυρηνικα ή ναρκωτικα)  >:D .

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
καταφερα να ολοκληρωσω το booster!! το τρελο ειναι οτι δουλευει! χαχα!

απλα οταν το δοκιμασα εκτος κουτιου ακουγα απειρα κρατς κρουτς μπαμ μπουμ πονκ pow και τετοια! μααααλλον κατι ακουμπαει με κατι..!!

τι να κανω? θα στρωσει οταν μπει στο κουτι και ολα ειναι στη θεση τους?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
καταφερα να ολοκληρωσω το booster!! το τρελο ειναι οτι δουλευει! χαχα!
απλα οταν το δοκιμασα εκτος κουτιου ακουγα απειρα κρατς κρουτς μπαμ μπουμ πονκ pow και τετοια! μααααλλον κατι ακουμπαει με κατι..!!
τι να κανω? θα στρωσει οταν μπει στο κουτι και ολα ειναι στη θεση τους?


Μπράβο, συγχαρητήρια!
Σαφώς τα πράγματα σταθεροποιούνται όταν ένα κύκλωμα μπεί στο κουτί, όμως είναι καλό να λειτουργεί ικανοποιητικά και από πρίν.
Μου ακούγεται σαν ψυχρή κόλληση σε κάποια σημεία. Κάνε προσεκτικά μία οπτική επιθεώρηση και δες αν κάτι δεν είναι καλά κολλημένο.

Η ψυχρή κόλληση είναι θαμπή/θολή και έχει ακανόνιστο σχήμα. Η καλή κόλληση είναι γυαλιστερή και ομοιόμορφη, σαν σταγόνα.





Πέρασε από πάνω πάλι τις ύποπτες κολλήσεις, με καλά καυτό το κολλητήρι και μην βιάζεσαι. Επιθεώρησε και τα βύσματα, τις κολλήσεις με τα καλώδια τους και κάνε το ίδιο, εάν δεις ότι κάτι φαίνεται ύποπτο.
Καλή επιτυχία!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/10, 10:02 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
Μπράβο παιδιά, χαίρομαι ιδιαίτερα που με καλή συνεργασία μπορέσατε να λύσετε πολλά από τα προβλήματα!

@hrta και Rory:

Εάν τελικά έχετε βεβαιώσει ότι το κύκλωμα σας είναι σωστό, και παρ' όλα αυτά δεν έχετε ικανοποιητικό εύρος από το ρυθμιστικό, δοκιμάστε τις εξής αντικαταστάσεις, που θα δώσουν μεγαλύτερη δύναμη στο Tone:

R9 = 3kOhm
R8 = μειώστε σταδιακά από τα 150kOhm σε 47kOhm, 33kOhm ακόμα και σε 15kOhm και δείτε αν σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα.  
μαλλον θα δοκιμασω αυτην την αντικατασταση γιατι δεν εχω και τοσο ικανοποιητικα αποτελεσματα απο το ΤΟΝΕ δεν ξερω αν εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα αλλα εγω αφου το περιεργαστικα βλεπω οτι εχει ελαχιστο ευρος ,κατα τα αλλα το   
  overdrive ειναι εξαιρετικο σαν πεταλι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει 
ευχαριστω adr1anos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μαλλον θα δοκιμασω αυτην την αντικατασταση γιατι δεν εχω και τοσο ικανοποιητικα αποτελεσματα απο το ΤΟΝΕ δεν ξερω αν εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα αλλα εγω αφου το περιεργαστικα βλεπω οτι εχει ελαχιστο ευρος


Για να πάρεις μία ιδέα και να ξέρεις τι να περιμένεις από το MOD αυτό για το Tone:

Αυτή είναι η απόκριση από τα stock υλικά:

STOCK:




TONE MOD:

Αυτή είναι η απόκριση με την R9 στα 3kOhm και την R8 στα 47kOhm:
Τα mid hump είναι ελάχιστα χαμηλότερο, όμως η απόκριση στα άκρα είναι σχεδόν διπλάσια.



Αυτή είναι η απόκριση με την R9 στα 3kOhm και την R8 στα 15kOhm:
Τα mid hump είναι χαμηλότερο, όμως η απόκριση στα άκρα είναι πάνω από τριπλάσια.



Δοκίμασε με ότι νομίζεις ότι θα σε βολεύει για τα δικά σου ακούσματα, και πειραματίσου!
Θα βρείς το τέλειο, και αφού σου αρέσει τόσο η χροιά του, αξίζει να το φέρεις στα μέτρα σου.
Καλή επιτυχία![/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/10, 16:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
*περιμενω και τις πληρ για το mod σου andr1anos .
Eυχαριστω


Clipping Mod για το Overdrive  :

Όπως υποσχέθηκα, και για όσουν πήραν τα σχετικά υλικά, παραθέτω αναλυτικές οδηγίες για ένα MOD στο Clipping Section του Overdrive.

Διακόπτης:
Low Cost DPDT on/off/on
LEDs:
LED 3mm red standard (x2)
Mosfets:
IRF520 (x2)
Germanium Diodes:
1N34A (x2)


Αυτό είναι ένα MOD που έχω υλοποιήσει με πολύ μεγάλη επιτυχία σε άλλο πετάλι (http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77099.msg605538#msg605538)

Το MOD προσφέρει 3 διαφορετικές χροιές από distortion, όλες πολύ χρήσιμες, που δεν έχει το εργοστασιακό πετάλι, καθένας είναι ευπρόσδεκτος να το δοκιμάσει.

Εγγυώμαι ότι εάν το Overdrive σας άρεσε, το MOD αυτό θα το απογειώσει!

Βασίζεται στην αποσύνδεση των κλασσικών διόδων που έχει το LTD και στην εισαγωγή ενός διακόπτη τριών θέσεων που παρέχει:

1. Clipping με συνδυασμό Mosfet IRF520 και Διόδων Γερμανίου: Overdrive με γεμάτο, στρογγυλό ήχο και χροιά λάμπας! Απίστευτα smooth!
2. Clipping με LEDs, για πιο επιθετικό Overdrive, με ισχυρότερο σήμα αλλά παράλληλα πολύ πιο smooth από τις διόδους.
3. Παράκαμψη του Clipping Section του Overdrive, που μετατρέπει το κύκλωμα σε ένα καταπληκτικό Booster με ελάχιστη χροιά από Overdrive.

Αν και το κύκλωμα, με λίγη εμπειρία μπορεί να προσαρμοστεί πάνω στον ίδιο τον διακόπτη, για την υλοποίηση του MOD με αξιοπιστία και μεγαλύτερο βαθμό επιτυχίας για όλους, καλό είναι να χρησιμοποιηθεί ένα μικρό veroboard, ως εξής:



Εφιστώ ιδιαίτερα την προσοχή στα ακόλουθα σημεία:

1. Η επίπεδη επιφάνεια των Mosfet είναι η μεταλλική. Τα δύο Mosfets είναι αντίστροφα το ένα από το άλλο. ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι πλάτες από τα mosfet στο MOD δεν πρέπει να ακουμπάνε μεταξύ τους.. αν ακουμπάνε, βάλτε λίγη μονωτική ταινία μεταξύ τους.
2. Επίσης αντίστροφα μεταξύ τους είναι και τα LED. Δεν έχει σημασία ποιό είναι πρώτο και ποιό δεύτερο, απλά να είναι σίγουρα αντίστροφες οι πολικότητες τους.
3. Η γραμμή των Διόδων Γερμανίου είναι η πράσινη. Πάλι προσοχή στην πολικότητα και οι Δϊοδοι είναι αντίστροφες μεταξύ τους.
4. Το vero το έφτιαξα έτσι ώστε να μην χρειάζεται κοψίματα (track cuts) για ευκολία.

Στο επόμενο ποστ η καλωδίωση με το Overdrive.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/15, 00:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σύνδεση του Clipping Mod στο Overdrive  :

Για να γίνει η αποκοπή του παλαιού Clipping Stage του Overdrive, είναι απαραίτητο να αφαιρέσουμε (τουλάχιστον) τις δύο διόδους που απεικονίζονται κατωτέρω ως διαγεγραμμένες, με κόκκινο Χ. Στην πραγματικότητα και οι 2 που μένουν δεν κάνουν τίποτε, άρα και οι 4 μπορούν να αφαιρεθούν, απλά αν βαριέστε να κόβετε, αφαιρέστε τουλάχιστον τις 2 που φαίνονται.

Μετά κολλήστε τα καλώδια που έρχονται από τον διακόπτη στις θέσεις που δείχνει το layout, και ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ !!!...



Καλή επιτυχία με το MOD και καλή εξερεύνηση των νέων ήχων και ρυθμίσεων !!!..
Enjoy !!!
 :up


Επόμενη κατασκευή:

Ενισχυτάκι ½w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch !!

Stay tuned....
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/10, 17:17 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
...
Mosfets:
IRF520 (x2)
Germanium Diodes:
1N34A (x2)
...


Ανδριανέ, τι συνδεσμολογία χρησιμοποιεις στα IRF520? G+D - S όπως στο σχήμα ή G-D+S.
 
Tι εντυπωσεις εχεις απο τις διαφορετικες συνδεσμολογιες των mosfet?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ανδριανέ, τι συνδεσμολογία χρησιμοποιεις στα IRF520? G+D - S όπως στο σχήμα ή G-D+S.
Tι εντυπωσεις εχεις απο τις διαφορετικες συνδεσμολογιες των mosfet?


Εϊναι G+D - S, όπως μπορείς να δείς και από το Pinout στο vero layout μου, όπως και στο διάγραμμα που παρέθεσες.



Έχω δοκιμάσει πάρα πολλούς συνδυασμούς και για μένα, αυτή η σύνδεση των mosfet μαζί με την δίοδο γερμανίου βγάζουν ότι πιο λαμπάτη χροιά μπορούν να δώσουν υλικά solid state, πάντα μιλώντας για συμμετρικό clipping.

Έχω δοκιμάσει και την συνδεσμολογία G - D+S με δύο J201 back to back, σε δύο πετάλια της BYOC. Και αυτή η συνδεσμολογία, όντας απλούστερη, μπορεί να υλοποιηθεί από σχεδόν τον καθένα, για να βελτιώσει αρκετά υπάρχοντα κυκλώματα όπου χρειάζεται κάτι λιγότερο επιθετικό από την δίοδο.



Τα J201 σε συνδεσμολογία G - D+S, μου άρεσαν περισσότερο από τα LEDs και σαφώς πολύ πιο πολύ από τις απλές διόδους, είχαν πιο εξευγενισμένη και smooth χροιά χωρίς να ξύνουν και να θέλουν δραστικά χαμηλοπερατά φίλτρα, αλλά σαν τα IRF520 με τις 1N34A σε συνδεσμολογία G+D - S, δεν ήταν.

Μιλάμε βέβαια για πολύ μικρές διαφορές, που πρέπει να "ζήσει" κανείς με το κύκλωμα σε αρκετές περιστάσεις, για να αποκτήσει μια πλήρη αντίληψη του τι ακούει πραγματικά..

Το MOD που περιέγραψα, πλέον το καλωδιώνω πάνω σε ένα διακόπτη, και το βάζω σε αρκετά πετάλια των οποίων το distortion θέλω να κάνω πιο γεμάτο, smooth και πλήρες, χωρίς γρατζουνιές και πολύ ξύσιμο που δεν μου αρέσει..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/10, 10:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Ψηνομαι τρελα να δοκιμασω αυτο το ενισχυτακι των 1 ή 2 Watt αλλα δεν εχω καθολου γνωσεις πανω σε ηλκεκτρονικα  :-[

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ψηνομαι τρελα να δοκιμασω αυτο το ενισχυτακι των 1 ή 2 Watt αλλα δεν εχω καθολου γνωσεις πανω σε ηλκεκτρονικα  :-[

Έχω τοποθετηθεί ξεκάθαρα στο θέμα που θίγεις:

...στην πρώτη αυτή φάση να διαλέξουμε κάποιο απλό κύκλωμα, που να μπορούν να φτιάξουν όλοι που μπορούν να χειριστούν με κάποια βασική δεξιότητα ένα κολλητήρι.. δηλαδή κάτι που μπορεί να το δοκιμάσει ο καθένας και τα το πετύχει με λίγη εξάσκηση.
ΔΕΝ απαιτούνται γνώσεις ηλεκτρονικών ή οτιδήποτε άλλο.. μόνο κοινός νούς και λίγη προσοχή.
Αν όλα πάνε καλά και υπάρχει ενδιαφέρον, με όσους δουν ότι μπορούν και θέλουν, αργότερα μπορούμε να φτιάξουμε κάτι πιο πολύπλοκο..


Στόχος μου είναι να δείξω πόσο απλό είναι το να  φτιάξει κανείς ένα κύκλωμα, αρχίζοντας από τα πολύ απλά, και  επιδεικνύοντας στην πράξη ότι οι αρχές που διέπουν ένα πολύ απλό κύκλωμα  όπως το booster παραμένουν οι ίδιες και εφαρμόζονται ακόμα και σε πολύ  πιο πολύπλοκα κυκλώματα όπως το Overdrive LTD Silver.

Εγγυώμαι προσωπικά ότι:
Όποιος  έχει ολοκληρώσει με επιτυχία το Booster, έχει το υπόβαθρο και την  κατασκευαστική ικανότητα να ολοκληρώσει με επιτυχία και το Overdrive  !!..

..και μετά το Overdrive, το Ενισχυτάκι θα είναι παιγνίδι..!!!...

Αν μπορείς να κολλάς με κολλητήρι και να ακολουθείς προσεκτικά οδηγίες, δοκίμασε πρώτα το Booster και εδώ είμαστε..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/10, 17:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Έχω δοκιμάσει πάρα πολλούς συνδυασμούς και για μένα, αυτή η σύνδεση των mosfet μαζί με την δίοδο γερμανίου βγάζουν ότι πιο λαμπάτη χροιά μπορούν να δώσουν υλικά solid state, πάντα μιλώντας για συμμετρικό clipping.
.....

στα γνωστα φορουμ του εξωτερικου τα εμπειρικα δεδομενα για τα mosfet clippers ειναι  καπως αντιφατικα. Η πιο δημοφιλης συνδεσμολογια ειναι αυτη που εχεις (D+G - S) με την διοδο γερμανιου να κοιταζει προς την Source. Οπως λενε ολοι δινει μαλακο και γλυκο clipping. Ομως, επισης λενε πως σε αυτην την συνδεσμολογια, αγει η εσωτερικη προστατευτικη διοδος σιλικονης (body diode), η οποια -θεωρητικα τουλαχιστον - εχει τις ιδιες ιδιοτητες με μια 1Ν4148. Δηλαδη δεν γινεται χρηση του ιδιου του mosfet (με την εννοια που περιγραφεις στο jfet J201, οπου δεν υπαρχει προστατευτικη διοδος). Επειδη πειραματιστηκα με τα mosfet στην κατασκευη του OCD, εχω την ιδια γνωμη με εσενα, πως τα 2N7000 (ή τα ΒS170) εχουν πιο μαλακο clipping απο τις 1Ν4148 και τα Leds. Παραδοξο, αν σκεφτεις πως με την D+G-S, το μαλακο clipping γινεται απο μια διοδο σιλικονης  ??? . Δοκιμασα και συνδεσμολογια D+G-S με την διοδο γερμανιου να κοιταζει αντιστροφα αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα εκτος του οτι κλιπαρει σε υψηλοτερο voltage (νομιζω 4v).

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έτοιμος και γω!!Πολλά μπράβο (ξανα) στον andr1anos που μας έβαλε όλους σ'αυτή τη διαδικασία και τον ακολουθούμε σε ότι νέο ανεβάσει( κάτι άκουσα για ενισχυτάκι-καλή φάση)
 
Ορίστε λίγες φωτογραφίες από την παραγωγική διαδικασία που μέχρι να μπει στο κουτί όλα οκ (βοήθησε πολύ ο billonious π ου μυρίστηκε κατευθείαν το θέμα που υπήρχε)αλλά με το κουτί μία κόβονταν καλώδια, μία ακουμπούσαν διάφορα που δεν έπρεπε κλπ κλπ
 ώσπου "μόνωσα" το κουτί και με χαρτοταινία και τώρα όλα μια χαρά!

 
Όταν βρω κι ένα σωστό βύσμα τροφοδοσίας θα είμαι πιο jet:P (αυτό του banzai το χάλασα)

 
Και εδώτο πεταλάκι μαζί με τους (diy) φίλους του!-πολύ κοκκινίλα έπεσε ;D

 
 
 
Πρέπει να ασχοληθώ και λίγο με το μπούστερ του οποίου έκαψα το τρανζίστορ και πρέπει να το αλλάξω και θα το βάλω στο ίδιο κουτάκι. Μάλιστα σκέφτομαι πώς θα βάλω ένα διακοπτάκι που να αλλάζει τη σειρά τους στην αλυσίδα.
 
Από ήχο....απλά τέλειο!Δεν το λέω λόγω χαράς του δημιουργού, κάνει αυτό που περίμενα να κάνει ένα οβερντράιβ, καλά όμως :P. Έχω πετύχει τον τόνο που έψαχνα για το εξτρα σπρώξιμο στα μπλουζ και στα southern και στα τύπου hendrix "καθαροβρώμικα". Ούτε ξύσιμο ούτε τπτ, μόνο μου φαίνεται χαλάει λίγο στο φουλ ντράιβ,αλλά anyway!Έτσι κι αλλιώς δε χρησιμοποιώ πολύ ντραιβ
Θα θελα να κάνω και τα μοντ που παρακάμπτουν τις διόδους για διαφορετικά clipings αλλά είμαι πολύ σκράπας στα ξεκολλήματα και φοβάμαι ότι θα τα κάνω χάλια.
.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)