Αποστολέας Θέμα: Αγορα κονσολας Mackie  (Αναγνώστηκε 5534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis rave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Αγορα κονσολας Mackie
« στις: 15/12/13, 00:05 »
Γεια σας θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας για την αναλογική κονσόλα Mackie 32 8 bus...Γιατί πρόκειται να αγοράσω μια εντός ημερών
I love big beat :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #1 στις: 15/12/13, 00:22 »
Την εχω "δουλεψει" στην Κυπρο την εν λογω. Ειναι μια ομορφη in line κονσολα, αρκετα ευχρηστη, με ευαισθητο EQ και ουδετερους προενισχυτες. Εχει 100mm fader οποτε τα volume transitions γινονται "μαλακα" ( ακομα και σε σφαχτες, οπως ειμαι εγω :D ). Εαν εχεις δουλεψει ξανα με in line κονσολες θα σου φανει απιστευτα ευκολη στη χρηση και στο routing της.

Στα πλεονεκτηματα βαζω το γεγονος πως επιτρεπει τη χρηση pro/semi pro recorder ( με την επιλογη -10dBV και +4dBu στα tape in καναλια ) και το compact του channel strip ( με ενα απλο κουμπι μεταπηδας απο το rec monitoring καναλι στο tape return καναλι, οποτε μπορεις να κανεις rough μιξη on the fly ), οποτε δεν ειναι αναγκη να εισαι 2 μετρα ηχοληπτης για να κανεις μιξη στο monitor path ( γιατι σε κατι SSL/Neve που το monitor path ειναι στο ιδιο channel strip, πρεπει να εχεις ενα υψος για να φτασεις μεχρι το gain ποτενσιομετρο  ;D ).

Στα μειονεκτηματα βαζω πως τοτε πουλουσε επιπλεον το meter bridge, πραγμα χαζο αφου ολες οι κονσολες in line εχουν απαραιτητα και meter bridge στο πακετο. Σιγουρα ομως το γεγονος πως τα 8 busses εχουν ενα δικο τους metering πανω στο master section, ειναι καλο.


« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/13, 00:23 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vasilis rave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #2 στις: 15/12/13, 09:23 »
freemind οχι δεν εχω δουλεψει ποτε με in line κονσολα..αλλα εχω ακουσει καλα πραγματα για αυτην την κονσολα και πολυ διασημοι παραγωγη την προτιμουν,θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο .. 1) πως θα μπορεσω να συνδεσω αυτην την κονσολα με τον υπολογιστη μου ? 2) τι μπορω να συνδεσω πανω σε αυτην την κονσολα? και κατι τελευταιο .. 3) θα ηθελα να αγορασω studio desk για να κατσει πανω η κονσολα,υπολογιστης και καποια racks υπαρχει καποιο μαγαζι που μπορω να το αγορασω εντος Ελλαδας? η μηπως θα ηταν καλυτερο να παω σε εναν μαραγκο να δειξω καποια εικονα με studio desk και να μου φτιαξει στο περιπου ενα τετοιο ? ???  FREEMIND ευχαριστω πολυ για την απαντηση να σαι καλα  :)
I love big beat :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #3 στις: 15/12/13, 12:59 »
Καταρχας, το θεμα ειναι για ποιο λογο θες την κονσολα. Πχ, εαν παρεις την Mackie για να την συνδεσεις σε μια απλη καρτα ηχου ( 8καναλη πχ ) θα ειναι "πεταμενα" χρηματα ( για την κοσνολα ). Επισης εαν ηχογραφεις το πολυ 2-3 καναλια συγχρονως, παλι θα ειναι "πεταμενα" χρηματα. Ενδεχομενως σε μια τετοια περιπτωση θα ηταν καλυτερα να δωσεις λεφτα για ενα καλο audio interface, παρα για μια αναλογικη κονσολα τετοιου μεγεθους.

Κατα δευτερον, υποθετω πως οταν επιλεγεις μια κονσολα με studio χρηση ( οπως ειναι ολες οι in line ), εχεις ηδη κανει το studio plan σου και ξερεις τι θα καλυπτεις με αυτο το μηχανημα. Συνηθως τα μηχανηματα τα επιλεγουμε με βαση τις αναγκες μας, κι οχι με το τι καλυπτει το μηχανημα ( ωστε να δουμε τι μπορουμε να συνδεσουμε πανω ).

Οποτε, το τι θα συνδεσεις πανω δεν μπορω να στο απαντησω, αλλα μπορω να σε παροτρυνω να μην βουτηξεις στα βαθια εαν για πρωτη φορα ασχολεισαι με το "αθλημα". Ξεκινα με κατι πιο βατο, ισως μια μικροτερη κονσολα με γνωση του τι θες και τι μπορει να σου καλυψει.

Κατα τριτον, τα deck/workstation επιπλα εχουν καποια πραγματα τα οποια ενας μαραγκος δεν μπορει να σου βαλει ( οπως αποσβεστηρες, ειδικες θεσεις, κλπ ). Καλυτερα να κοιταξεις στην αγορα του εξωτερικου, με τις προδιαγραφες της κονσολας και των unit που εχεις.

Και παντα με νου πως ο χωρος σου το χωραει και ειναι σωστα διαμορφωμενος για να φιλοξενησει το deck.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vasilis rave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #4 στις: 15/12/13, 14:22 »
να σου πω την αληθεια τωρα εχω αρχισει να ασχολουμαι με την μουσικη παραγωγη ..μεχρι τωρα εχω αγορασει το reason 7 απο τον νακα,εχω ενα σαμπλερ το akai s2800 αλλα δεν το χρησιμοποιω το αγορασα για να το χρησιμοποιησω καποτε,για ηχεια μονιτορ εχω τα krk rokit 8 g2 ,και τωρα σκεφτομαι να αγορασω μια καλη καρτα ηχου μεχρι 350 ευρω..επισης απο synths θα ηθελα να αγορασω το korg microkorg,korg prophecy,nord lead μολις μαζεψω λιγα λεφτα απο νονα,θειους,θειες κτλ και καποια αλλα που υπερβαινουν λιγο το οριο της τσεπης μου ... ο λογος που ηθελα να παρω το mackie 32 8 ηταν γιατι μου αρεσε σαν κονσολα και αυτη που θελω να παρω εχει και meterbridge..επισης με αυτην εχω δει κανουν την δουλεια τους μεγαλα ονοματα της ηλεκτρονικης μουσικης prodigy,chemical brothers ...σαφως αυτη εχουν χιλια δυο πραγματα για να συνδεσουν και να χρησιμοποιησουν καταλληλα την κονσολα..σκεφτομουνα μηπως θα ηταν καλυτερο να την αγοραζα την κονσολα κατευθειαν και με τον καιρο να την μαθαινω παρα να παρω καποια αλλη αλλα ισως αυτο δεν ειναι καλη ιδεα αποτι βλεπω..θα ηθελα να μου προτεινεις μια καλη καρτα ηχου με οριο 370 ευρω οχι πιο ακριβο και θα ηθελα επισης να μου πεις αν ειναι καλυτερα με usb η καρτα ηχου η με firewire ..ευχαριστω πολυ μου ανοιγεις τα ματια
I love big beat :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #5 στις: 15/12/13, 15:18 »
με mac δουλεύεις φίλε μου?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #6 στις: 15/12/13, 15:34 »
Οποτε, στην ουσια, για την ωρα δεν εχεις καποιο hardware εξοπλισμο ωστε να απαιτεις πολλα καναλια real time. Κι επειδη οι παραγωγοι χρησιμοποιουν μια κονσολα, δεν σημαινει πως ειναι απαραιτητη σε οποιον κανει συγκεκριμενο ειδος παραγωγης ( δεν ηξερα καν πως βγαινουν κονσολες με προσανατολισμενη παραγωγη ) να την εχει στον εξοπλισμο του :/. Ηδη εχεις μια λιστα απο ακριβα μηχανηματα, τα οποια δεν ξερω κατα ποσο αμεσα θα σε κανουν "καλυτερο" παραγωγο, εναντι του Reason 7 ( το οποιο ειναι πανισχυρο software και πολλοι παραγωγοι το χρησιμοποιουν ως "κρυφο" χαρτι στις δουλειες τους ).


Τι συστημα υπολογιστη εχεις αυτη τη στιγμη;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vasilis rave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #7 στις: 15/12/13, 16:42 »
ναι φιλε με mac δουλευω  :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/12/13, 17:14
εχω αγορασει ενα mac 27αρι τον αναβαθμισα απο 10.6.8 που ηταν η εκδοση του οταν το πηρα σε 10.8.5 ..εχει επεξεργαστη 2.8 ghz intel core i5 αν αυτο ενοεις φιλε. ..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/13, 17:14 από Απόλλων »
I love big beat :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #8 στις: 15/12/13, 17:11 »
απο άποψη ταχύτητας προτίμησε firewire έναντι usb 2 και usb 3(αν υπάρχει κάποια κάρτα που διαθέτει) έναντι firewire.

ειδικά για mac ο επεξεργαστής σου (ο 760 αν δεν κάνω λάθος) είναι αρκετός. και λέω "ειδικά για mac" διότι εκμεταλλεύονται πολύ καλά τις δυνατότητές των επεξεργαστών.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/13, 17:15 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vasilis rave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #9 στις: 15/12/13, 17:21 »
απο άποψη ταχύτητας προτίμησε firewire έναντι usb 2 και usb 3(αν υπάρχει κάποια κάρτα που διαθέτει) έναντι firewire.

ειδικά για mac ο επεξεργαστής σου (ο 760 αν δεν κάνω λάθος) είναι αρκετός. και λέω "ειδικά για mac" διότι εκμεταλλεύονται πολύ καλά τις δυνατότητές των επεξεργαστών.


ποια ειναι η γνωμη σου για το m audio fast track ultra 8r ?που σκεφτομαι να αγορασω ..
I love big beat :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #10 στις: 15/12/13, 18:29 »

ποια ειναι η γνωμη σου για το m audio fast track ultra 8r ?που σκεφτομαι να αγορασω ..

δεν έχω ιδέα φίλε μου  :-X
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vasilis rave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #11 στις: 15/12/13, 18:52 »

ποια ειναι η γνωμη σου για το m audio fast track ultra 8r ?που σκεφτομαι να αγορασω ..

δεν έχω ιδέα φίλε μου  :-X


δεν πειραζει και παλι σε ευχαριστω να σαι καλα..  :)
I love big beat :)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #12 στις: 15/12/13, 20:03 »
πριν προβεις σε οποια αγορά, πρεπει να μελετήσεις πάρα πολλά, γιατι τα λεφτα ειναι πολλά Άρη ;D

οκ, παρε μεγαλο μικτη λογω μηχανημάτων,αλλα αμα δεν εισαι χωμενος πολύ σε midi sequencing και realtime παιξιμο ταυτόχρονα, το θεωρώ για το επιπεδο σου , τουλάχιστον υπερβολή.
Εχω 14 συνθια και ποτέ δεν χρειάστηκε να τα δουλέψω ταυτόχρονα. Επειδη οι οποιοι fluke, orbital, chem brothers παιζουν θεωρητικά με πολυκάναλους μίκτες, δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωτικό να κάνεις και εσύ το ιδιο για να επιτύχεις αυτό που εχεις κατα νού.
Απο μέρους μου προτείνω κατι τέτοιο

http://www.presonus.com/products/StudioLive-16.0.2

ειναι αξιοπρεπής κάρτα ηχου 16 in 6 out σε καμουφλαζ μικτη και firewire συνδεση που και στο rec pc και στο mac μου δουλευει ρολοι (ακομα και οταν δουλευω ταυτοχρονα και αλλη μια καρτα ηχου  στα 32 καναλια ταυτοχρονη ηχογράφηση 44,1kΗz,24 bit)

αμα θες inserts στο σημα , patching ανωμαλο και αλλες χαριτωμενιές, ελα στο στουντιο μου, το οποιο στηθηκε αρχικά έτσι για να καταλάβεις τα υπερ και τα κατά για το workflow.

καλά, απο ελληνικά σκίζω σήμερα  :)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος vasilis rave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #13 στις: 15/12/13, 21:50 »
πριν προβεις σε οποια αγορά, πρεπει να μελετήσεις πάρα πολλά, γιατι τα λεφτα ειναι πολλά Άρη ;D

οκ, παρε μεγαλο μικτη λογω μηχανημάτων,αλλα αμα δεν εισαι χωμενος πολύ σε midi sequencing και realtime παιξιμο ταυτόχρονα, το θεωρώ για το επιπεδο σου , τουλάχιστον υπερβολή.
Εχω 14 συνθια και ποτέ δεν χρειάστηκε να τα δουλέψω ταυτόχρονα. Επειδη οι οποιοι fluke, orbital, chem brothers παιζουν θεωρητικά με πολυκάναλους μίκτες, δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωτικό να κάνεις και εσύ το ιδιο για να επιτύχεις αυτό που εχεις κατα νού.
Απο μέρους μου προτείνω κατι τέτοιο

http://www.presonus.com/products/StudioLive-16.0.2

ειναι αξιοπρεπής κάρτα ηχου 16 in 6 out σε καμουφλαζ μικτη και firewire συνδεση που και στο rec pc και στο mac μου δουλευει ρολοι (ακομα και οταν δουλευω ταυτοχρονα και αλλη μια καρτα ηχου  στα 32 καναλια ταυτοχρονη ηχογράφηση 44,1kΗz,24 bit)

αμα θες inserts στο σημα , patching ανωμαλο και αλλες χαριτωμενιές, ελα στο στουντιο μου, το οποιο στηθηκε αρχικά έτσι για να καταλάβεις τα υπερ και τα κατά για το workflow.

καλά, απο ελληνικά σκίζω σήμερα  :)


σε ευχαριστω που απαντησες..πες μου λιγο την γνωμη σου γιαυτο που θα σου πω..

εχω αγορασει εως τωρα..

reason 7
krk rokit 8 g2 monitor x2

σκεφτομαι να αγορασω..

mackie 32 8 bus ισως να μην ειναι καλη ιδεα 
m audio fast track ultra 8r καρτα ηχου
ακουστικα εως 120 ευρω δεν εχω αποφασισει ακομα..αν μου προτεινες καποια θα με διευκολυνες πολυ
επισης εχω δει σε φωτογραφιες home studio εχουν καποια racks ..τι θα μπορουσα να αγορασω απο racks για αρχη ?

ο σκοπος μου ειναι να φτιαξω ενα home studio με καλο εξοπλισμο με λογικες τιμες παντοτε.. ειμαι σε ηλικια 17 ετων και δουλευω καθε σαββατοκυριακο σε μια δουλεια και παιρνω ενα ικανοποιητικο ποσο τα οποια τα μαζευω για να αγοραζω πραγματα ..την κονσολα ηθελα να την παρω γιατι την βρηκα σε μια καλη τιμη των 400 ευρω μαζι με το meterbridge της και ο πωλητης μου λεει οτι δουλευει αψογα ..θα παω να δω την κονσολα αλλα δεν ξερω τι πρεπει να ελεγξω για να δω αν δουλευει..ποια ειναι τα βασικα πραγματα που πρεπει να ρωτησω τον πωλητη για την κονσολα ?..εαν ειναι ευκολο οποιος μπορει ας μου απαντησει...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/13, 23:46 από Απόλλων »
I love big beat :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #14 στις: 15/12/13, 22:21 »
Επειδη οι φωτογραφιες ειναι αρκετα καλες, ομως δεν ανταποκρινονται στον καθε χρηστη, πιστευω πως θα πρεπει να ξεφυγεις λιγο απο το συνδρομο "αγορασε το γιατι το εχει και ο ταδε" και να δεις τι ακριβως αναγκες εχεις.

Οπως ειπε και ο Korgy, το γεγονος πως κανεις περισσοτερο midi παραγωγες ( για την ωρα ) δειχνουν ως κατευθυνση αγορας μια καλη καρτα ηχου και μετα ( οταν το gig σου γινει μεγαλο, με πολλα πληκτρα, κλπ ) βλεπεις την αγορα κονσολας.

Προσωπικα σου λεω να ξεχασεις τη κονσολα. Στη δινει μεν σε καλη τιμη, ομως δεν την εχεις αναγκη. Φυλαξε αυτα τα 400€ για αγορα ενος synth, ή ριξε τα στην αγορα καρτας!

Στη θεση σου θα αγοραζα μια "μικρη" καρτα ηχου ( εως 6-8 μονοφωνικων καναλιων, με 2 τουλαχιστον προενισχυσεις για "ασφαλεια" ) και θα επενδυα ενα ποσο στο να διαμορφωσω λιγο το χωρο που βρισκομαι, μιας και το ειδος που ασχολεισαι απαιτει ενα χωρο με καλη αποκριση στις χαμηλες συχνοτητες ( οσες μπορουν να πιασουν τα monitor που εχεις ) κι οχι ενα χωρο που να "λασπωνει" στη μιξη οτιδηποτε ειναι κατω απο 500-600Hz.

Περα απο αυτο, ενα rack δεν ειναι κατι συγκεκριμενο. Καποιοι αγοραζουν δυναμικα effects, αλλοι εχουν delay based effects, αλλοι βαζουν ακομα και τα synth modules εκει, κλπ.

Επειδη τωρα ξεκινας, ξεκινα με τα πιο βασικα, γιατι εαν αγορασεις κατι που στο μελλον θα φανει αχρηστο, θα μαθεις με το δυσκολο τροπο πως σε αυτο το χομπι δεν ξεκινας βουτωντας στα βαθια.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Αγορα κονσολας Mackie
« Απάντηση #15 στις: 15/12/13, 22:46 »
 το αυτό ;D

ξεκινα με καλή κάρτα ηχου και 2-3 σοβαρά συνθια
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/13, 23:48 από Απόλλων »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-