Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο  (Αναγνώστηκε 17970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #25 στις: 11/01/10, 15:35 »
Λες αυτή να είναι η λύση; Πάντως από όλα τα videos που είδα, τον καλύτερο ήχο που μου ταιριάζει τον έβγαζε η Ibanez. Οσα video είδα με Les Paul-οειδη όλοι παίζανε βαβουριάρικα και μου δόθηκε η εντύπωση ότι ταιριάζουν σε heavy metal.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #26 στις: 11/01/10, 15:39 »
Λες αυτή να είναι η λύση; Πάντως από όλα τα videos που είδα, τον καλύτερο ήχο που μου ταιριάζει τον έβγαζε η Ibanez. Οσα video είδα με Les Paul-οειδη όλοι παίζανε βαβουριάρικα και μου δόθηκε η εντύπωση ότι ταιριάζουν σε heavy metal.


Δες εδω παραδειγμα Les Paul σε jazz (δες το στο 2:00)

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #27 στις: 11/01/10, 15:45 »
Δεν μπορώ να πω πως μου αρέσει αυτός ο ήχος. Σαν να του έλειπε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #28 στις: 11/01/10, 15:49 »
Λες αυτή να είναι η λύση; Πάντως από όλα τα videos που είδα, τον καλύτερο ήχο που μου ταιριάζει τον έβγαζε η Ibanez. Οσα video είδα με Les Paul-οειδη όλοι παίζανε βαβουριάρικα και μου δόθηκε η εντύπωση ότι ταιριάζουν σε heavy metal.



Μήπως αναγνωρίζεις τους παρακάτω κύριους;




 ;D
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #29 στις: 11/01/10, 15:51 »
Απλα στο εδειξα για να μην νομιζεις οτι οι Les Paul ειναι μονο για μεταλ.
Στο κατω κατω, αν το σκεφτεις, ο Les Paul ο ιδιος επαιζε jazz  ;)

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #30 στις: 11/01/10, 15:52 »
Δεν μπορώ να πω πως μου αρέσει αυτός ο ήχος. Σαν να του έλειπε κάτι.

Ήθελες περισσότερο όγκο;
Ίσως φταίγανε οι mini-humbuckers... δηλαδή οι μαγνήτες που φόραγε η συγκεκριμένη les paul
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #31 στις: 11/01/10, 15:59 »
Μπορεί να είναι αυτό, εγώ τι να σας πω; Εγώ απλά ρουφάω σαν σφουγγάρι αυτά που μου γράφετε! Έχω όμως μια απορία, όμως: Αφού έπαιξαν οι ανωτέρω εικονιζόμενοι θεοί αυτήν την κιθάρα, τι δουλειά έχουν οι διάφοροι Slash να την ακουμπούν και να κάνουν κουλτούρα με αυτήν

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #32 στις: 11/01/10, 16:09 »
Μπορεί να είναι αυτό, εγώ τι να σας πω; Εγώ απλά ρουφάω σαν σφουγγάρι αυτά που μου γράφετε! Έχω όμως μια απορία, όμως: Αφού έπαιξαν οι ανωτέρω εικονιζόμενοι θεοί αυτήν την κιθάρα, τι δουλειά έχουν οι διάφοροι Slash να την ακουμπούν και να κάνουν κουλτούρα με αυτήν
Κοίταξε... αυτά είναι πολύ σχετικά... σε μερικούς οι δικοί σου "θεοί" δεν τους λένε τίποτα, και έχουν για δικό τους "θεό" τον Slash... γούστα είναι αυτά και πρέπει να είναι σεβαστά...
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #33 στις: 11/01/10, 16:16 »
Για να μη σε ζαλισουμε αλλο και χασεις το μπουσουλα προτεινω το εξης.
Να πας σε ενα μαγαζι και να δοκιμασεις, στον ιδιο ενισχυτη και με τις ιδιες ρυθμισεις εννοειται, μια Strat και μια Les Paul ισως και καμια Ibanez μιας και τις ανεφερες (για αρχη).
Ο,τι και να ακους στο youtube δεν προκειται να συγκριθει ουτε στο ελαχιστο με ενα λεπτο σε ενα μαγαζι.
Αν δεν ξερεις ουτε να πιανεις την κιθαρα παρε ενα φιλο-γνωστο σου.
Η στην τελικη πες στον πωλητη να σου παιξει αυτος κατι απλο για να ακουσεις τις κιθαρες.
Αλλα σημαντικο ειναι να της πιασεις και εσυ στα χερια σου, να τις δεις απο κοντα.

Και μη βιαστεις, με την ησυχια σου. ;)


Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #34 στις: 11/01/10, 16:28 »
Για τον edgar_jp: Σεβαστά είναι όλα, πλάκα έκανα! Εμείς είμαστε μεγάλα παιδιά για να έχουμε τέτοια κολλήματα.
Για τον G.K.: Πριν κάνω εγγραφή στο site ήμουν έτοιμος να τ' ακουμπήσω αβλεπί σε μια Gibson Les Paul Standard Traditional pro που την έχει 1468ε
 ο Thomann, αλλά συγκρατήθηκα!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #35 στις: 11/01/10, 16:47 »
Σαν γενικο κανονα, θα σου προτεινα να επενδυσεις κατιτις παραπανω σε εναν καλο ενισχυτη παρα σε μια κιθαρα.
Ο λογος ειναι απλος: μια πολυ καλη κιθαρα σε μαπα ενισχυτη θα ακουγεται μαπα.
Ενω μια "decent" κιθαρα σε εναν καλο ενισχυτη θα ακουγεται πολυ καλα.  ;)

Αν διαθετεις 2000, δωσε τα 700-800 για εναν ενισχυτη, 500-600 σε μια κιθαρα και τα υπολοιπα επενδυσε τα σε πεταλια, πενες, καλωδια, βιβλια, μαθηματα ή κρατα τα για μελλοντικες αναγκες (μπορει π.χ. να θες να αλλαξεις μαγνητες αργοτερα ή να κανεις καποιο service).

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #36 στις: 11/01/10, 21:15 »
Μια στιγμή παίδες. Να συνοψίσω για να δω τι κατάλαβα. Με βάση αυτά που λέει ο ίδιος ο karavtz, το ροκ δεν πρέπει να είναι κριτήριο για την αγορά του. Και από τη jazz funk του αρέσουν τα licks, η τεχνική δηλαδή απ'ότι κατάλαβα, όχι απαραίτητα και ο ήχος. Άρα ψάχνουμε μία κιθάρα για blues κατά 90%, που να μπορεί να σταθεί ίσως και σε jazz καταστάσεις. Κατάλαβα καλά; Αν ναι, δεν έχω ιδέα γιατί προτείνετε Les Paul, εμένα το μυαλό μου πάει κατευθείαν σε κάποια semi-hollow λύση. Αν όχι, για πείτε για να μαθαίνουμε όλοι μαζί περισσότερα.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #37 στις: 11/01/10, 22:13 »
Ε, με τοσο πολυ chambering που εχουν οι Πολες ειναι σαν semi-hollow  :P

Παντως δεν νομιζω οτι υπαρχει κιθαρα "για blues". Και με Dean μπορεις να παιξεις.
Απλα μπορει να εχεις συγκεκριμενο ηχοχρωμα που θελεις να πετυχεις, οπως π.χ. SRV - οποτε η Strat (μονοι μαγνητες δηλ) ειναι μονοδρομος.
Αν παλι θελεις Albert Collins πας για Tele, κοκ.

Αν ομως θελεις μια all-around κιθαρα που θα σε καλυψει σε blues, funk, jazz, rock, πιστευω οτι θελεις μια πιο versatile κιθαρα ως προς τον ηχο της.
Και πιο συγκεκριμενα, στους μαγνητες. Ενα καλο σετ απο humbuckers που κανουν coil-split σε μονους (και αποδιδουν ηχο μονων καλα) σου δινει πολλους συνδυασμους οποτε και μπορεις (με τα καταλληλα πεταλια και ενισχυτη) να παιξεις μεχρι και λαϊκα.

Βεβαια υπαρχει και η λυση των modelling κιθαρων οπως ειναι η Line 6 Variax ή η Fender VG Strat, οι οποιες ειναι πολυ αξιολογα οργανα.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 22:23 από (.)(.) »

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #38 στις: 12/01/10, 08:49 »
Ας συνοψίσουμε λοιπόν. Από κιθάρες εξετάζουμε τις: Epiphone Les Paul Custom, Cort M-600, PRS SE Custom 22 Tremolo. Οι modelling κιθάρες δεν ξέρω τι είναι ακριβώς εκτός του ότι οι μαγνήτες βρίσκονται στην γέφυρα. Από ενισχυτές: Fender Blues Junior, Blackstar HT-5 combo.
Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα με τα licks στο jazz funk. Αυτό που θέλω είναι ο ήχος στο Sookie Sookie(Grant Green), Super Strut, September 13 (Deodato), Hoochie coo Chickie(Boogaloo Joe Jones), Texas Twister(Melvin Sparks).

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #39 στις: 12/01/10, 09:31 »
Και για να μην αφήσω και το blues παραπονεμένο: Albert's shuffle(Michael Bloomfield), Cherry Red Wine(Luther Allison), Leave my girl alone(SRV),
Thank you Mr. Poobah(Paul Butterfield Blues Band), Going Down, Big Legged Woman(Freddie King), So Easy To Love You(Magic Slim), Homework,
Lazy Poker Blues, Drifting, The Big Boat(Fleetwood Mac), Steppin' Out(John Mayall's Bluesbreakers).

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #40 στις: 12/01/10, 09:51 »
Ας συνοψίσουμε λοιπόν. Από κιθάρες εξετάζουμε τις: Epiphone Les Paul Custom, Cort M-600, PRS SE Custom 22 Tremolo. Οι modelling κιθάρες δεν ξέρω τι είναι ακριβώς εκτός του ότι οι μαγνήτες βρίσκονται στην γέφυρα. Από ενισχυτές: Fender Blues Junior, Blackstar HT-5 combo.
Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα με τα licks στο jazz funk. Αυτό που θέλω είναι ο ήχος στο Sookie Sookie(Grant Green), Super Strut, September 13 (Deodato), Hoochie coo Chickie(Boogaloo Joe Jones), Texas Twister(Melvin Sparks).



Αν και συμφωνω με την PRS SE, δες και αυτη: ESP LTD EC-400VF http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-ec-400vf-electric-guitar-faded-cherry-sunburst--46989

Ειναι πιστευω πιο ευκολοπαιχτη (λεπτο μπρατσο και φαρδυ, ενω στις Les Paul ειναι πιο παχυ, αλλα αυτα ειναι προσωπικα γουστα), με πολυ καλους μαγνητες (Seymour Duncan JB pickup in the bridge position and a '59 pickup for the neck) και μεσα στα λεφτα που ψαχνεις. Φυσικα θα σου προτεινω και εγω να μην προβεις σε αγορα εαν δεν το κρατησεις και το δοκιμασεις εσυ ο ιδιος το οργανο (ή τουλαχιστο το ακουσεις απο κοντα).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #41 στις: 12/01/10, 09:53 »
Οι modelling κιθάρες δεν ξέρω τι είναι ακριβώς εκτός του ότι οι μαγνήτες βρίσκονται στην γέφυρα.


Οι modeling κιθαρες εξομειωνουν τον ηχο διαφορων αλλων κιθαρων. Η VG Strat εχει 3 single coil μαγνητες σαν μια κανονικη Αμερικανικη Strat, αλλα μπορει με το γυρισμα ενος κουμπιου να σου βγαλει τον ηχο μιας Telecaster, μιας κιθαρας με humbuckers, μιας ακουστικης, μιας ακουστικης 12χορδης, μπορει να σου αλλαξει κουρδισματα (χωρις να κουρδισεις εσυ την κιθαρα) και αλλα τετοια ομορφα (37 συνδυασμοι συνολικα).
Στην ουσια, κανει οτι και ενας modeling ενισχυτης - παιρνει ενα αρχικο σημα και το μετατρεπει ψηφιακα σε ενα αλλο.
Δες ενα βιντεακι να παρεις μια ιδεα:

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #42 στις: 12/01/10, 10:00 »
Εγω θα προτεινα μια κιθαρα με διπλοπηνιους μαγνητες χαμηλου/μεσαιου output που να μπορουν να κανουν split. Καλο θα ηταν επισης η κιθαρα να εχει μαονι μιας και ειναι ζεστο στον ηχο του και κομπρεσσαρει αρκετα τον ηχο. Σαν κατασκευη μαλλον θα σε βολευε κατι σε set neck ή neck through για να εχεις περισσοτερο sustain (αν κι αυτο ειναι πολυ σχετικο... εχω παιξει με bolt on κιθαρες που βαζαν κατω ανετοτατα την Les Paul που ειχα σε θεμα sustain). Οποτε θα ελεγα οτι γενικα τα παιδια καλως προτεινουν κατι σε Les Paul στυλ. Απλα εγω θα ελεγα οχι απαραιτητα Les Paul, μιας και υπαρχουν πολυ καλες κιθαρες με τα μισα χρηματα που θες για μια Gibson και κανουν την ιδια αν οχι καλυτερη "δουλεια".
Εγω πιστευω μια PRS SE ειναι μια πολυ καλη βαση. Αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα μια με διπλο cutaway (για ευκολη προσβαση και στα κατω ταστα, ή εν πασει περιπτωση πιο ευκολη προσβαση σε σχεση με μια με μονο cutaway), σταθερη γεφυρα (καλυτερο sustain και λιγοτερα προβληματα κουρδισματος) και θα της αλλαζα τους μαγνητες, ηλεκτρικα και κλειδια μαζι με ενα καλο σεταρισμα σε εναν καλο μαστορα.
Για μγνητες θα προτεινα ειτε τους SD Seth Lover, ειτε τους Stag Mag (ξανα απο SD). Οι δευτεροι θα κανουν πολυ καλη δουλεια οταν σπλιταρουν στο να σου δινουν και μονοπηνιους ηχους. Επισης εμενα μου αρεσουν πολυ οι 59, ειδικα για τον λαιμο... Απο κει και περα με ενα σετακι lock κλειδια και με καλης ποιοτητας ηλεκτρικα και pots κτλ (ολα αυτα θα τα κανει ο μαστορας) θα εισαι κομπλε και θα εχεις μια κιθαρα που θα μπορεις ανετα να την κρατησεις.
Απο ενισχυτη, ολα εχουν να κανουν με το τι μπορεις να παρεις απο αποψη εντασης. Γιατι καλο θα ηταν πχ να παρεις ενας πχ Marshall JTM 45, αλλα γενικα οι non master volume (λαμπατοι) ενισχυτες πρεπει να ανοιξουν αρκετα για να αρχισουν να "κελαηδανε". Αν δεν εχεις την δυνατοτητα για κατι τετοιο, ενας μικροτερος λαμπατος Α class θα ηταν οτι πρεπει για αυτα που θες. Παντως ακομα και με solidstate ενισχυτη θα μπορεις να παρεις πολυ καλα αποτελεσματα. Πχ με εναν Roland Jazz chorus και ενα πεταλακι tubescreamer θα ησουν πολυ πολυ καλα για οσα θες να παιξεις.
Αυτα απο μενα...

ΥΓ επειδη πολλες κιθαρες εχουν τον JB για γεφυρα σαν μαγνητη, να σου πω οτι δεν θα στον προτεινα με ΤΠΤ για αυτα που θες να παιξεις. Ειναι high output μαγνητης, "ξυριζει" αρκετα και γενικα ειναι "καλος" για hard rock και ...πανω...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/10, 10:02 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #43 στις: 12/01/10, 10:28 »
Ευχαριστώ Johnie Darko για τις επισημάνσεις σου. Τώρα σχετικά με modifications πάει μακριά η βαλίτσα. Λόγω του ότι έχω μετακομίσει στην Κεφαλονιά δεν έχω πρόσβαση εύκολη σε μάστορες κλπ., ούτε σε μαγαζιά και αυτό δυσκολεύει το όλο εγχείρημα, ακόμα και να ακούσω κάποια κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #44 στις: 12/01/10, 10:43 »
Δεν χρειαζεται καποιος ιδιατερος μαστορας για να σου αλλαξει μαγνητες και κλειδια. Για την ακριβεια ειναι τοσο απλη διαδικασια που και μονος μπορεις να την κανεις. Για το σεταρισμα, αν θες πραγματικα καλο σεταρισμα που να αναδειξει την κιθαρα, καλο θα ηταν να βρεις καποιον πεπειραμενο, αλλα τα υπολοιπα ειναι πολυ απλα πραγματα. Απλα σου προτεινω οσα εγραψα γιατι για αυτα που θες να παιξεις θα ειναι καλη, cost effective και ποιοτικη λυση.  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #45 στις: 12/01/10, 10:46 »
Τι εννοείς με διπλό cutaway;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #46 στις: 12/01/10, 10:57 »
Εννοω οτι στο σημειο που ενωνεται ο λαιμος με το σωμα, να εχει κοψιμο στο σωμα και απο πανω και απο κατω για ευκολη προσβαση και στα χαμηλα ταστα. Η κλασσικη Les Paul κατασκευη πχ εχει μονο ενα cutaway (απο κατω οπως την κοιτας παιζοντας την). Η fender απο την αλλη, εχει δυο cutaways και πανω και κατω οπως την κοιτας καθως παιζεις. Ουσιαστικα οπως λεει και η λεξη, ειναι το σημειο που "κοβεται" κομματι ξυλου απο το σωμα της κιθαρας προκειμενου να εχεις ευκολη προσβαση στα τελευταια ταστα. Αν δεν υπηρχε καθολου cutaway, η εμφανιση θα ηταν οπως αυτη μιας κλασσικης ακουστικης κτλ. Το μονο cutaway ειναι οκ, αλλα αν δεν εχεις μακρυα δαχτυλα ισως σε δυσκολεψει λιγο να "τυλιγεις" το χερι σου γυρω απο τον λαιμο προσπαθωντας να φτασεις τα ταστα μετα το 14 πχ, ειδικα σε μια Les Paul που ειναι αρκετα ογκωδεις στο σημειο ενωσης λαιμου/σωματος. Αυτο συμβαινει γιατι δεν εχεις περιθωριο να αγκαλιασει το χερι σου ολο τον λαιμο μιας και προσβαση εχει μονο απο το κατω μερος που λειπει το ξυλο (cutaway). Αντιθετα οταν εχεις διπλο cutaway το χερι τυλιγεται γυρω απο τον λαιμο ακομα και κοντα στα τελευταια ταστα. Βεβαια ολα ειναι θεμα συνηθειας, αλλα εμενα προσωπικα ποτε δεν με βολεψε το μονο cutaway
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #47 στις: 12/01/10, 12:39 »
Ένα ερώτημα πλέον μένει αναπάντητο για το τέλος. Αφού επιλεχθεί η κιθάρα(μάλλον για την PRS πάω) και ο ενισχυτής(Fender Blues Junior), ποιά άλλα παρελκόμενα πρέπει να αποκτήσω;

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #48 στις: 12/01/10, 13:11 »
Πεταλια... ενδεικτικα:

Overdrive
Distortion (οχι απαραιτητα)
Volume
Wah-Wah
Tuner
Delay
Equalizer
Compressor/Sustainer
Chorus

Εναλλακτικα μπορεις να παρεις ενα πολυεφε σαν το Boss GT-10 που τα εχει ολα αυτα μεσα (και πολλα άλλα), αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα κανει την ιδια δουλεια.

Πολυ-τροφοδοτικο, καλωδια, πενες

και πολλη ορεξη  ;)

Αποσυνδεδεμένος karavtz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ. κιθάρας και ενισχυτή για άσχετο
« Απάντηση #49 στις: 12/01/10, 13:16 »
Αυτά πως τα παραγγέλνω, ένα ένα η υπάρχει set;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:21
από a7xjoey
19 Απαντήσεις
6580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
17 Απαντήσεις
8414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
18 Απαντήσεις
8670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
10 Απαντήσεις
3844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
19 Απαντήσεις
6821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
59 Απαντήσεις
15119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/12, 01:14
από kbasilis
28 Απαντήσεις
9523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
22 Απαντήσεις
6303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/14, 15:36
από Καθόδιος (φλουτσ)