Αποστολέας Θέμα: Μια συνουσια μυστικη  (Αναγνώστηκε 3552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια συνουσια μυστικη
« στις: 17/10/08, 21:14 »
των Πυξ και των Λαξ!
  το λινκ ειναι σε χαι κουαλιτυ.

ειχε πολυ λιγους στιχους βρε παιδια..
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Μια συνουσια μυστικη
« Απάντηση #1 στις: 18/10/08, 10:58 »
Mμμμ...Μια και το ειδα/ακουσα ολο το κλιπακι ειπα να σχολιασω τελικα και να μην το αγνοησω απλα,αν και υπαρχουν 1,2 τεχνικα προβληματακια για τα οποια ημουν σκεπτικος πριν γραψω....
Το ενα ειναι πως εχω μια ψιλοαπεχθεια προς τη μουσικη των Πυξ Λαξ και αυτο μου προκαλει μια ψιληοαρνητικη προκαταληψη....Καλυτερα να ειμαι ειλικρινης προς αυτο εξαρχης..
Και θα μου πεις αφου ξερεις απο τον τιτλο τι θα ακουσεις γιατι το κανεις..Μαλλον γιατι δεν θελω να ειμαι απολυτος και προσπαθω να δω κατι και απο μια αλλη οπτικη γωνια με το ενδεχομενο να αλλαξω αποψη..Anyway..Eξω το ονομαζουνε mumbling αυτο που κανω τωρα.. :)
Αντικειμενικο αρνητικο που παρατηρησα ειχε να κανει με τον ηχο των lead κιθαρων οι οποιες μου ξυρισαν λιγο τα αυτια σε χαι κουαλιτυ σουπερκατ..
Δεν ξερω αν φτιαχνεται αυτο με EQ αλλα ισως θα ηθελες να πειραματιστεις λιγο για να μην ξυνει τοσο ο ηχος..Αν και νομιζω πως απλα φταιει ο ηχος της πηγης..Sorry αλλα κιθαριστας ανθρωπος ειμαι..Αναγκαστικα δινω βαση σε αυτα...
Φωνητικα μπορω πω πως ευχαριστιεμαι τον τροπο που τραγουδας..Σιγουρα δεν ειμαι ειδιμων στο θεμα γιατι δεν επικοινωνω ιδιαιτερα με το συγκεκριμενο υφος μουσικης/φωνητικων αλλα και απο αλλες δουλειες που παρουσιασες στο φορουμ "εμαθα" κατα καποιο τροπο τη φωνη σου και ειναι πλεον χαρακτηριστικη στα αυτια μου..Υπαρχουν τεχνικες ατασταλιες αλλα μαλλον αυτο ειναι κατι που ανηκει στον "χαρακτηρα" της φωνης..Νομιζω πως απολαμβανεις τη μουσικη με αυτο τον τροπο και αμφιβαλω αν θες στο μελλον να γινεις τονικα τελειος,αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες και εικασιες αρα σταματω εδω..
Μουσικα το κομματι δυστυχως εξακολουθει να μου ειναι αδιαφορο..Θα μπορουσα να το αιτιολογισω προσωπικα αλλα μαλλον αυτο ειναι αχρειαστο..Γουστα ειναι αυτα..

Για να καταληξω καπου χαιρομαι που ακουσα ενα ακομα κομματι απο σενα και ας μην ηταν δικο σου..Θα προτιμουσα τις δικιες σου δουλειες ομως στο μελλον..
Φωνητικα μου αρεσεις,ηχητικα χριζει βελτιωση η τεχνικη ηχογραφησης σου,συνθετικα θα τα πουμε στο επομενο σου κομματι.. ;)
Kαλη σου μερα και καλη συνεχεια..
Alex

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια συνουσια μυστικη
« Απάντηση #2 στις: 18/10/08, 16:50 »
Παράθεση
Υπαρχουν τεχνικες ατασταλιες αλλα μαλλον αυτο ειναι κατι που ανηκει στον "χαρακτηρα" της φωνης..Νομιζω πως απολαμβανεις τη μουσικη με αυτο τον τροπο και αμφιβαλω αν θες στο μελλον να γινεις τονικα τελειος,αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες και εικασιες αρα σταματω εδω..

Οχι οχι! Πες μου τι βρηκες λαθος να προσπαθησω να το βελτιωσω κι εγω, πλιζ!!!

Η ποιτητα ηχογραφησης ειναι τροχοπεδη,ναι..
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια συνουσια μυστικη
« Απάντηση #3 στις: 18/10/08, 20:01 »
Μπορείς να μας πεις πως έγινε η ηχογράφηση?.....Οι κιθάρες πχ πως γράφτηκαν?...(είναι όντως αρκετά άσχημες ηχητικά... :-\)

Πάντως νομίζω ότι καταλαβαίνω που εντοπίζεται η απέχθεια που αναφέρει ο Alex ως προς το συγκεκριμένο...
Το group αυτό πέρασε μια φιλοσοφία σύμφωνα με την οποία..."όσο πιο χύμα παίζω, τόσο πιο τέχνη κάνω!!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Μια συνουσια μυστικη
« Απάντηση #4 στις: 18/10/08, 22:02 »
Παράθεση
Υπαρχουν τεχνικες ατασταλιες αλλα μαλλον αυτο ειναι κατι που ανηκει στον "χαρακτηρα" της φωνης..Νομιζω πως απολαμβανεις τη μουσικη με αυτο τον τροπο και αμφιβαλω αν θες στο μελλον να γινεις τονικα τελειος,αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες και εικασιες αρα σταματω εδω..

Οχι οχι! Πες μου τι βρηκες λαθος να προσπαθησω να το βελτιωσω κι εγω, πλιζ!!!

Η ποιτητα ηχογραφησης ειναι τροχοπεδη,ναι..

Οκ..Αφου το θες ευχαριστως..Αν και οπως ειπα δεν ειναι κατι που με ενοχλει προσωπικα..Απλα επειδη ασχολουμαι με την τεχνικη σε διαφορα σημεια και οργανα ειναι κατι που παρατηρησα..
Σε διασπαρτα σημεια εκει που πρεπει να κρατησεις μια νοτα η οποια εχει διαρκεια η φωνη σου τρεμοπαιζει περνωντας απο γειτονικες νοτες..Αυτο κυριως..
Με λιγη εξασκηση στον ελεγχο μπορει να λυθει αυτο..
Για την χροια δεν εχω να πω κατι..Δεν αλλαζει αυτο και να θελαμε..Καθε ανθρωπος εχει τη δικη του χροια..Και η δικη σου προσωπικα μου αρεσει..
Καλη συνεχεια.. ;)
Alex

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια συνουσια μυστικη
« Απάντηση #5 στις: 19/10/08, 18:13 »
Παράθεση
Σε διασπαρτα σημεια εκει που πρεπει να κρατησεις μια νοτα η οποια εχει διαρκεια η φωνη σου τρεμοπαιζει περνωντας απο γειτονικες νοτες..Αυτο κυριως..
Δηλαδη σαν να ταλαντωνεται με υπερβολικο πλατος? Σαν πολυ 'χαλαρο' βιμπρατο;

Ολα με cubase sx 3 + guitar rig και κιθαρα στην θυρα μικροφωνου μεσα απο 15 βατ ενισχυτη.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια συνουσια μυστικη
« Απάντηση #6 στις: 21/10/08, 10:48 »
Μια συνουσια μουσικη θα ελεγα εγω χεχε!


Συμβουλες δεν θα δωσω παρα μονο οτι γενικα ηταν οκ αλλα χωραει βελτιωση.

Καλη συνεχεια!
ΜΙΚΕ


Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια συνουσια μυστικη
« Απάντηση #7 στις: 30/10/08, 03:05 »
Ούτε εγώ είμαι φαν των πυξ λαξ αλλά αυτό δεν έχει να λέει ως προς το εκτελεστικό μέρος.
Εμένα μου άρεσε πολύ η φωνή σου! Η χροιά δηλαδή, και κάποια λάθη που είπε ο Αλεξ προσωπικά εμένα δε με ενόχλησαν.

Για να βελτιώσεις τον ήχο της κιθάρας,σαν πρώτο βήμα σου προτείνω να μη χρησιμοποιήσεις καθόλου τον ενισχυτή και να την βάλεις καρφί στην κάρτα σου (onboard να φανταστώ; ) αλλά στο line in, όχι στο mic in.Η είσοδος mic δίνει μια έξτρα προενίσχυση που καταστρέφει το σήμα. Βάλε και asio4all στο cubase και θα φτιάξεις πιο καθαρό σήμα κι απο κει και πέρα το πειράζεις στο guitar rig που έχεις ;)

Αν θες τη γνώμη μου,θα διόρθωνα σίγουρα και άλλα 2 πράγματα.1ον μου φαίνεται ότι στις φωνές έχεις βάλεις too much reverb,θα έβγαζα λίγο.
2ον κάτι μου χτυπάει στο tempo των τυμπάνων.Δε ξέρω πως ακριβώς να το εκφράσω γιατί δεν κατέχω,αλλά δε δοκιμάζεις να το κάνεις διπλάσιο; Δηλαδή αν το μέτρο τώρα έχει μπότα-ταμπούρο να έχει μπότα-ταμπούρο-μπότα-ταμπούρο...... ??? ::) :P ή να διπλασιάσεις το tempo του cubase...

keep on! :)
.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
2995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/06, 22:16
από Fade To Black
14 Απαντήσεις
5864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 15:01
από taxfreesax
1 Απαντήσεις
1654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 17:47
από kuiper
0 Απαντήσεις
1395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/09, 13:06
από rosename
0 Απαντήσεις
920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/20, 10:47
από ivikos