Αποστολέας Θέμα: Verdict Denied Web Site updated (JEFF WATERS MIX+Great Review-Terrorizer UK)  (Αναγνώστηκε 16896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Γεια σε όλους τους κιθαρωδούς.

To edit γίνεται για να σας ενημερώσει ότι ο JEFF WATERS (ANNIHILATOR) έκανε την μίξη και το mastering στο αλμπουμ των Verdict Denied. 2λεπτα samples 3 τραγουδιών έχουν ανέβει εδώ http://www.verdictdenied.com/promo2006.htm και μπορείτε να τα ακούσετε κλικάρωντας στους τίτλους με τους κίτρινους χαρακτήρες.....Το αρχικό promo με την μίξη του Γιώργου Μουρούτσου παραμένει στο αρχικότου λινκ για όποιον ενδιαφέρεται (περιέχει ολόκληρα τραγούδια). ΤΗΑΝΧ :D

Το Thread ανοίγει με σκοπό να σας ενημερώσει (σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε :)) για τα updates της επίσημης ιστοσελίδας των Verdict Denied. Πρόσφατα ανεβάσαμε κάποιες από τις κριτικές που έχει λάβει η μπάντα. Η μία είναι από το Metal Hammer GR και η άλλη από το Terrorizer Uk. Σύντομα θα ανεβάσουμε και τις υπόλοιπες (οπότε stay tuned). Είναι μεγάλη μας χαρά και τιμή να δεχόμαστε αυτή την αναγνώριση και σίγουρα μια γερή κλωτσιά στον κ@λο να συνεχίσουμε :).

Ευχαριστούμε όλα τα μέλη του Kithara.gr forum που μας στήριξαν κατεβάζοντας τα κομμάτια μας, ποστάροντας στο guestbook και λέγοντας μας την γνώμη τους. 

Όποιος θέλει και ενδιαφέρεται να μπορεί να τσεκάρει τα link
http://www.verdictdenied.com/reviews.htm  για τις κριτικές και
http://www.verdictdenied.com/promo2005.htm για να κατεβάσει ολόκληρα τα κομμάτια του εν λόγω promo.

Official Web Site http://www.verdictdenied.com
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/07, 12:37 από verdict94 »

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #1 στις: 28/08/06, 10:42 »
Να και άλλη μια κριτική που δεν πήρα χαμπάρι ότι έγινε (πάνε 2 μήνες τώρα) διότι είμαι και μπίτωνας....Πρόκειται για το e-zine Metal Temple.
Εδώ είναι το link http://www.metal-temple.com/review.asp?id=1549


Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #2 στις: 31/08/06, 12:51 »
Άκουσα το twisting and menacing my stare και ήταν πολύ καλό. Μόνο η φωνή με χάλασε λίγο...
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #3 στις: 31/08/06, 14:15 »
Άκουσα το twisting and menacing my stare και ήταν πολύ καλό. Μόνο η φωνή με χάλασε λίγο...

Για την φωνή παίρνουμε μόνο ακραίες αντιδράσεις. Θετικές και αρνητικές εννοείται....τι εννοείς εσύ ότι σε χάλασε? :)
Τι ακριβώς θέλει βελτίωση και γενικά σου αρέσουν οι γρεζάτοι τραγουδιάρηδες ή όχι?  :)

Τα υπόλοιπα κομμάτια σου μένουν τώρα... ;D για να δούμε ;D

ΤΗΑΝΧ πάντως για το χρόνο σου.... :)

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #4 στις: 01/09/06, 13:34 »
Φίλε εγω δε σου έχω γράψει ακόμα τη γνώμη μου (είμαι απαράδεκτος)...πιστεύω οτι η μουσική σας έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία όπως οι περίεργοι χρόνοι σε κάποια σημεία και κάτι τέτοια τα γουστάρω απίστευτα...γενικά μου άρεσαν πολύ τα τραγούδια σας και θεωρώ οτι οι περισσότεροι που παίζουν thrash metal στην Ελλάδα έχουν κολλήσει στους πιο απλούς τρόπους παιξίματος χωρίς να τολμάνε να βάλουν λίγο περισσότερη τεχνική και φαντασία στα κομμάτια τους και αυτά τα στοιχεία σας δίνουν πολλούς πόντους παραπάνω...περιμένω να ακούσω περισσότερα...και αν κάνετε κανένα live σφυρίχτε να έρθουμε να σας δούμε...

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #5 στις: 01/09/06, 13:57 »
Φίλε εγω δε σου έχω γράψει ακόμα τη γνώμη μου (είμαι απαράδεκτος)...πιστεύω οτι η μουσική σας έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία όπως οι περίεργοι χρόνοι σε κάποια σημεία και κάτι τέτοια τα γουστάρω απίστευτα...γενικά μου άρεσαν πολύ τα τραγούδια σας και θεωρώ οτι οι περισσότεροι που παίζουν thrash metal στην Ελλάδα έχουν κολλήσει στους πιο απλούς τρόπους παιξίματος χωρίς να τολμάνε να βάλουν λίγο περισσότερη τεχνική και φαντασία στα κομμάτια τους και αυτά τα στοιχεία σας δίνουν πολλούς πόντους παραπάνω...περιμένω να ακούσω περισσότερα...και αν κάνετε κανένα live σφυρίχτε να έρθουμε να σας δούμε...

Ο φίλος μου!!!!! ;D
Σύντομα θα ρίξω και κάποια καλά νέα για την μπάντα...χαίρομαι που σου άρεσε....επειδή σε κόβω ότι την ψάχνεις με τα κρυμμένα διαμμάντια του είδους άρα έχεις γούστο ;D θα ήθελα αναλυτικότερη γνώμη από εσένα φίλε μου. Πίξε και γράψε ;D
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου....και

Σου την έκανα και σε άλλο τόπικ την ερώτηση...εσυ παίζεις σε μπάντα?

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #6 στις: 01/09/06, 15:54 »
Ο φίλος μου!!!!! ;D
Σύντομα θα ρίξω και κάποια καλά νέα για την μπάντα...χαίρομαι που σου άρεσε....επειδή σε κόβω ότι την ψάχνεις με τα κρυμμένα διαμμάντια του είδους άρα έχεις γούστο ;D θα ήθελα αναλυτικότερη γνώμη από εσένα φίλε μου. Πίξε και γράψε ;D
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου....και

Σου την έκανα και σε άλλο τόπικ την ερώτηση...εσυ παίζεις σε μπάντα?

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα σου γράψω και άλλα απλά θέλω να ακούσω λίγο περισσότερο τα κομμάτια σας...σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου...όντως το να ανακαλύπτεις κρυμμένα διαμάντια έχει μια απερίγραπτη γοητεία και πόσο μάλλον όταν η μουσική θέλει το χρόνο της ωστε να 'μεγαλώσει' μέσα σου...όσο για το αν παίζω σε μπάντα ναι, έχω μια μπάντα (Raw In Sect) με το φίλο μου το Fys και παίζουμε progressive/technical death metal με επιρροές από Atheist (αλίμονο... ;D), Meshuggah, Death, Annihilator και τέτοια ωραία πράγματα...αυτή τη στιγμή ηχογραφούμε το demo μας και μόλις τελειώσουμε το πρώτο κομμάτι (είναι σχεδόν έτοιμο) θα το ανεβάσουμε για να πάρουμε τις πρώτες γνώμες...

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #7 στις: 04/09/06, 11:29 »
Θα μου άρεσε λίγο πιο χύμα και πιο άγρια.. Βέβαια αυτή είναι η άποψή μου πάντα. Για να καταλάβεις, η αγαπημένη μου thrash φωνή στην Ελλάδα είναι ο τραγουδιστής των Violator. Μόνο το twisting and menacing my stare έχω ακούσει. Όταν αξιωθώ και το ακούσω ολόκληρο (κάπου μέσα στην βδομάδα δηλαδή) θα κάνω ένα post. Η μουσική πάντως, είναι πολύ καλή!! Τα τελευταία χρόνια, η Ελλάδα αρχίζει και βγάζει ώραια πράγματα. Αρχίζει και φεύγει το τζατζίκι από την μουσική της..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #8 στις: 04/09/06, 13:27 »
Θα μου άρεσε λίγο πιο χύμα και πιο άγρια.. Βέβαια αυτή είναι η άποψή μου πάντα. Για να καταλάβεις, η αγαπημένη μου thrash φωνή στην Ελλάδα είναι ο τραγουδιστής των Violator. Μόνο το twisting and menacing my stare έχω ακούσει. Όταν αξιωθώ και το ακούσω ολόκληρο (κάπου μέσα στην βδομάδα δηλαδή) θα κάνω ένα post. Η μουσική πάντως, είναι πολύ καλή!! Τα τελευταία χρόνια, η Ελλάδα αρχίζει και βγάζει ώραια πράγματα. Αρχίζει και φεύγει το τζατζίκι από την μουσική της..

Αυτή την ατάκα με το τζατζίκι την λέω και εγώ συνέχεια... ;D
Ποιοί έιναι οι Violator? Μου διαφεύγουν φίλε μου...τα σπάνε?
ΤΗΑΝΧ για τον χρόνο σου.... :)

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #9 στις: 04/09/06, 14:20 »
Είναι κάτι τύποι που παίζουν Thrash παλιομοδίτικο, αλλά είναι πολύ καλοί.Τα σπάνε, από ένα κομμάτι που έχω ακούσει... Άμα πας στο myspace θα τους βρείς. Και κάτι άλλο, δεν χρειάζεται να λες ευχαριστώ γιατί έμενα είναι χαρά μου να ακούω ωραίες ελληνικές μπάντες γιατί το metal που παιζόταν στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια ήταν στην καλύτερη για τον πούτσο!! Νιώθω να έρχεται ένα νέο κύμα αυτόν τον καιρό, αλλά άμα όλοι περιμένουν τα media να τους μάθουν ποιές είναι καλές μπάντες σήμερα, ζήτω που καήκαμε.. Για παράδειγμα, το ultimate κίνημα της death metal, ξεκίνησε από την Florida. Παρ'ότι δεν είχαν υπολογιστές, κινητά κτλ, κατάφεραν μέσω του tape trading οι μπάντες να αναδειχθούν. Εδώ και κινητά έχουμε και υπολογιστές έχουμε και τα πάντα, και δεν κάνουν κάποιοι και καλά μουσικόφιλοι τον κόπο να ακούσουν κάτι που βγαίνει από τα σπλάχνα της χώρας τους.. Κλασσικό παράδειγμα, οι Sickening Horror, για τους οποίους έκανα upload ένα link για ένα τραγούδι που θα έχουν στο πρώτο τους άλμπουμ στο οποίο έχει κάνει τη μίξη ο Neil Kernon και αυτοί που έκαναν τον κόπο να το ακούσουν ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα!!!
Ο μεγαλύτερος εχθρός για τις νέες μπάντες εκτός από το χρήμα έιναι το ίδιο το κοινό!! Τι να λέμε λοιπόν!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #10 στις: 04/09/06, 14:46 »
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Μακρια απο τις 9αρες

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
    • http://music.kithara.gr/NoBodies
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #11 στις: 04/09/06, 21:30 »
Φιλε μου μου αρεσαν τα κοματια, κατι σπουδαιο ειναι οτι ξεφευγετε απο τα κλασικα χωρις να τα κανετε μανταρα, εχετε πρωσοπικο ηχο, και τα φωνιτικα ειναι σκληρα αλλα ανρωπινα, οχι brutal και τετοια που εχουν χαλασει τη μεταλ και ειδικα την thrash.

ps η δισολια στο battle... ειναι και γα-ω τις επιλογες  ;).
Metalheads do not live forever...others do not live at all...

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #12 στις: 05/09/06, 10:38 »
Φιλε μου μου αρεσαν τα κοματια, κατι σπουδαιο ειναι οτι ξεφευγετε απο τα κλασικα χωρις να τα κανετε μανταρα, εχετε πρωσοπικο ηχο, και τα φωνιτικα ειναι σκληρα αλλα ανρωπινα, οχι brutal και τετοια που εχουν χαλασει τη μεταλ και ειδικα την thrash.

ps η δισολια στο battle... ειναι και γα-ω τις επιλογες  ;).

Με χαρά διαπιστώνω ότι υπάρχουν και άλλοι ανθρώποι που συμμερίζονται τις ίδιες απόψεις με μένα σε ζητήματα όπως η φωνή...Και εγώ έχω κουραστεί με τους πιο πολλούς σύγχρονους τραγουδιάρηδες όπου κυνηγιούνται για το ποιός είναι ο πιο κάφρος/βόθρος... Κάτι σαν τα 80s όπου το ζήτημα ήταν ποιος θα φτάσει ψηλότερες νότες...τουλάχιστον ήθελε μελέτη και @ρχίδι@ για να τραγουδήσεις έτσι (ή μήπως δεν ήθελε ;D).
Ευχαριστώ για το χρόνο σου και μας τιμά η γνώμη σου...Για ποιά δισολία μου λές ακριβώς???? Σε ρωτάω γιατί γενικά σε όλα τα κομμάτια είμαστε τίγκα (και δεν εννοώ τις κλασσικές χιλιοπαιγμένες τρίτες που γίναν δημοφιλείς με τους Maiden...προς Θεού ιστορική μπάντα που απλώς αναφέρεται). Κυνηγάμε λίγο παρανοϊκά ηχοχρώματα όπως ίσως θα άκουσες.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #13 στις: 05/09/06, 13:42 »
Ωραίο το promo, αλλά τα φωνητικά με χαλάσανε πολύ και δεν το λέω αυτό ως κριτικός, αλλά ως ακροατής. Δεν είμαι τύπος που ακούω μόνο τα brutal φωνητικά.. Ίσα ίσα όταν το παρακάνουν με χαλάνε πολύ.. Έχει κάποια πολύ καλά σημεία μέσα το promo. Το αγαπημένο μου τραγούδι είναι το battle within.. Με λίγα λόγια η μουσική βγάζει πολύ ωραία ατμόσφαιρα αλλά η φωνή την χαλάει..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #14 στις: 05/09/06, 13:51 »
oK BOY thanx
Για την φωνή πάντως έχω ακούσει τα πιο ακραία σχόλια.... Υπάρχουν άτομα (και με γνώση και επαφή με τον χώρο) που τα γουστάρουν πραγματικά αλλά υπάρχετε και εσείς ;D
Ευχαριστώ για το χρόνο σου φίλε....
Το Battle Within παίρνει πολύ μυστήριες κριτικές. Οι πιο πολλοί το σιχαίνονται αλλά υπάρχουν και άτομα που το θεωρούν μεγάλο χαρτί της μπάντας.... :) Παράξενο είναι να ακούς γνώμες ανθρώπων που ακούνε την μουσική σου. Όταν αυτός που παίζει το ξέρει απ'έξω είναι δύσκολο να απομακρυνθεί και να το ακούσει απλά. Το καλό είναι ότι εδώ μπαίνουν άνθρωποι που παίζουν κάποιο όργανο και εκτός από τρίτοι ακροατές είναι σε θέση και να "μελετήσουν" αυτό που ακούν λόγω κάποιας στοιχειώδους παιδείας....Ενδιαφέρον πραγματικά παρά το γεγονός ότι δεν μπήκες σε λεπτομέρειες πέρα των φωνητικών....ΤΗΑΝΧ και πάλι.  :) 

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #15 στις: 14/09/06, 00:05 »
Επέστρεψα όπως είχα υποσχεθεί…sorry για τη καθυστέρηση αλλά εξεταστική βλέπεις >:(…λοιπόν είμαι έτοιμος πλέον μετά από προσεκτική ακρόαση των κομματιών να καταθέσω μια αναλυτικότερη γνώμη…

Twisted And Menacing My Stare: Μου άρεσαν πολύ οι περίεργοι χρόνοι στην αρχή του κομματιού όπως και το βασικό riff…τα διπλά φωνητικά (ή ‘γηπεδικά’ αν θέλεις…) δίνουν έναν άλλο παλμό στο κομμάτι και προσδίδουν ένταση…στη μέση του κομματιού έχει ένα καταπληκτικό ατμοσφαιρικό σημείο το οποίο είναι ‘όλα τα λεφτά’ καθώς έρχεται από εκεί που δε το περιμένεις…ένα lead θέμα που περνιέται πίσω από τα φωνητικά μου άρεσε πολύ σαν ιδέα αλλά δε μπόρεσα να ξεχωρίσω ακριβώς τι παίζετε καθώς είναι λίγο ‘πίσω’ στη μίξη…στο τέλος του κομματιού οι παύσεις  με χάλασαν λίγο καθώς νόμιζα σε κάθε παύση ότι τελείωνε το κομμάτι αλλά αυτό δε λέει και τίποτα…μάλλον πιάστηκα απροετοίμαστος… ;D ;D ;D

Battle Within: Πολύ καλό το βασικό riff με ωραίο ρυθμό αλλά και αυτό που ακολουθεί…με το που μπαίνουν τα φωνητικά μου άρεσε ιδιαίτερα η παραλλαγή του αρχικού riff η οποία δίνει ένα ‘morbid’ κλίμα…αν κατάλαβα καλά πίσω από τα θέματα ακούγεται μια φωνή που προσδίδει πόντους στην όλη ατμόσφαιρα (εσυ τραγουδάς; ή μήπως δεν είναι φωνη;)…πολύ καλό και νομίζω πως είναι το ‘χιτάκι’ σας καθώς αυτό μου είχε μείνει μετά τη πρώτη ακρόαση του demo…

The Last Act: Καταπληκτική η ιδέα των διπλών riffs στην έναρξη αλλά και τα riffs που ακολουθούν θεωρώ ότι είναι τα πιο ‘thrashy’ συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα…αρκετά τεχνικό κομμάτι το οποίο μου άρεσε με τη πρώτη αρκετά αν κι έχει κι αυτό πολλές αλλαγές, θεωρώ όμως ότι έχει πιο άμεσα riffs και πιο ξεκάθαρη δομή…τα στοιχεία που βρίσκω και στα άλλα κομμάτια υπάρχουν και εδώ και πιστεύω ότι σας δίνουν ένα προσωπικό ύφος…

Όσον αφορά τώρα κάποια περαιτέρω σχόλια πιστεύω ότι η παραγωγή είναι αρκετά καλή αν και θα μπορούσε να είναι λίγο πιο ‘καθαρή’ καθώς δε καταλάβαινα καλά κάποια θέματα…το παίξιμο στα solo το βρήκα ιδιαίτερα τεχνικό (και μου αρέσει το τεχνικό μελωδικό lead παίξιμο) αλλά δε μου άρεσε ο ήχος…όσο για τη φωνή μου αρέσει που ξεφεύγει από τα στερεότυπα του thrash και θεωρώ ότι ταιριάζει με το στυλ σας…δε με χάλασε καθόλου αν και σε κάποια σημεία θέλει λίγο ‘γρέζι’ παραπάνω…και ένα τελευταίο σχόλιο αλλά πολύ σημαντικό…τα κομμάτια σας μου αρέσουν περισσότερο όσο τα ακούω… ;)

Ελπίζω να σε κάλυψα…τα παραπάνω αποτελούν τη προσωπική μου άποψη απλά και όχι κάποιο είδος ‘κρίσης’…ελπίζω να συνεχίσετε έτσι και να ακούσουμε κι άλλα από σας… :)



Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #16 στις: 14/09/06, 11:04 »
Ο φίλος μου!!!! :)
Συγκινούμαι κάθε φορά που κάποιος άνθρωπος κάθεται να ακούσει προσεκτικά τι κάνουμε...νιώθω μεγαλή ευγνωμοσύνη μόνο και για το χρόνο που "έφαγε". Αν καταλήξει να του αρέσει κιόλας τότε πορώνομαι. Σε ευχαριστώ πολύ για το ένδιαφέρον, το χρόνο που έφαγες για να ακούσεις και να μου γράψεις και αυτό το θεώρατο ποστ. :)
Το lead θέμα που μου λές στο Twisted And Menacing My Stare πίσω από τα φωνητικά στη μέση του κομματιού είναι ουσιαστικά ένα pattern που πατάω συνήθως πάνω στα ακόρντα του riff είτε με την ίδια νότα είτε με καμιά 5η. Συναυλιακό το γ@μήδι...Οι παύσεις μπαίνουν για το λόγο αυτό βασικά. Για να σου δίνουν συνέχεια κάτι που δεν περιμένεις. Σαν κομμάτι ίσως αν τελείωνε μετά το σόλο να ήταν οκ και πιο εμπορικό αλλά έτσι σκεφτόμασταν τότε και δεν μετανιώνω γι'αυτό  :)
Battle Within: Όταν λές βασικό riff εννοείς αυτό που παίζει πίσω από τις φωνές? Δεν υπάρχει παραλλαγή του  εισαγωγικού riff..απλά έχει γηπεδικά φωνητικά μετά από τα chorus. Πίσω από τα θέματα ακούγεται μία γυναικεία φωνή που κάνει αυτό που λέμε "αιθέρια" φωνητικά...Είναι αυτοσχεδιασμοί της κοπέλας αυτής ύστερα από προτροπή μου να δώσει ένα στοιχειωμένο αέρα στο κομμάτι. Να σου πώ την αλήθεια σε ελάχιστους που έχουν ακούσει το promo άρεσε αυτή η ιδέα. Αγύριστα κεφάλια είμαστε όμως και δεν του ακούσαμε  ;D , τα γουστάραμε πάρα πολύ. Το αν είναι χιτάκι εξαρτάται από τα γούστα τελικά. Οι μισοί το σιχαίνονται και οι άλλοι μισοί το λατρεύουν. Γράψου στους δεύτερους :)
The Last Act: Η ιδέα των διπλών riff οπού η μία κιθάρα είναι μισό μέτρο πίσω και μια τρίτη μικρή πάνω από την άλλη στις περισσότερες νότες ήταν δική μου. Την είχα δοκιμάσει παλία (20 χρονών το είχα γράψει αυτό το κομμάτι...ααχχ) στο 4κάναλο του παλιού μας κιθαρίστα κρατόντας όμως τις δύο κιθάρες στην ίδια τονικότητα. Δεν του άρεσε και ούτε και εμένα τότε. Μετά από χρόνια όταν αλλάξαμε line up το θυμήθηκα ενώ μιλούσα με τον άλλο κιθαρίστα μας στο τηλέφωνο και το μουρμουρίσαμε επί τόπου!!!! Μετά έβαλα και τις διφωνίες τις κιθάρας σε τριμητόνια και το φέραμε. Αυτό το κομμάτι τα σπάει!!!
Το αν έχει προσωπικό ύφος είναι πολύ σχετικό...80ίλα μας ανεβοκατεβάζουν πολλοί. Εσύ βέβαια βλέπω από εδώ μέσα ότι έχεις ακούσει μερικά πράγματα ιδιαίτερα οπότε είναι τιμή μεγάλη να μου λές ότι βρίσκεις προσωπικό ύφος...ΤΗΑΝΧ
Τελικά σου άρεσε η φωνή ε??? Μου έκανες και τον δύσκολο.... :)
Τον ήχο στα σόλο δεν τον ψάξαμε κάν (μαλ***α!!!!) και ουσιαστικά χρησιμοποιήσαμε τον ρυθμικό μου ήχο με περισσότερο γκάζι. Στο πρώτο κομμάτι έχουμε διαφορετικό ήχο γιατί το έκανε ο άλλος κιθαρίστας...Από δω και πέρα θα σολάρει περισσότερο αυτός γιατί με "έχει".
Η μίξη που ακούσε είναι rough. Πρόσφατα κάναμε άλλη που ακούγεται πολύ πιο καθαρή. Αν βρούμε εταιρία θα την ακούσεις κάπως.
Φίλε μου εύχομαι ότι καλύτερο για την μπάντα σου. Μόλις έχεις κάτι έτοιμο πες μου. Αν θές να μου πέις λεπτομέρειες για σας στείλε pm.


Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #17 στις: 14/09/06, 20:26 »
Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς για τίποτα…άλλωστε είμαι οπαδός της ελληνικής σκηνής και της μουσικής γενικότερα και χαίρομαι πολύ όταν βλέπω μπάντες που δεν ακολουθούν τη πεπατημένη και την εμπορικότητα αλλά προσπαθούν να κάνουν κάτι που γουστάρουν παρ’όλο που ξέρουν πως ίσως οι προσπάθειές τους να μην τύχουν ευρείας αποδοχής…γιατί έχουμε ξανασυζητήσει το ότι τις πιο ψαγμένες προσπάθειες από μπάντες ο κόσμος είτε αργεί να τις εκτιμήσει είτε το παίρνει χαμπάρι μετά από πολλά χρόνια και ξαφνικά όλοι γίνονται ‘ψαγμένοι’ και μιλάνε για ‘αδικοχαμένες’ μπάντες (δε μιλάω για αυτούς που δε της έζησαν στην εποχή τους λόγω ηλικίας, αλίμονο)…αυτό σε παγκόσμιο επίπεδο, πόσο μάλλον στην Ελλάδα…

Το riff που ακούγεται πίσω από τις φωνές στο Battle Within εννοούσα…μου φάνηκε σα να στηρίζεται στις ίδιες νότες με το βασικό riff με μια ελαφριά παραλλαγή στο τρόπο που το παίζετε…anyway, εσύ ξέρεις καλύτερα, εμένα μου άρεσε έτσι κι αλλιώς!! ;D ;D ;D

Τα φωνητικά της κοπέλας μου άρεσαν πάρα πολύ σαν ιδέα…μου θύμισε τη στοιχειωμένη ατμόσφαιρα των Celtic Frost στο ‘Necromantical Screams’(σαν ύφος όχι σαν ήχος)…δε πιστεύω με τίποτα ότι κάτι μπορεί να θεωρηθεί ξένο ως προς ένα είδος όπως αυτός ο πειραματισμός…είμαι της άποψης ότι μια καλή ιδέα που μπορεί να επεκτείνει τα μουσικά σου όρια πρέπει να χρησιμοποιείται…εδώ εγώ με το Fys έχουμε γράψει κομμάτι στο οποίο σκεφτόμαστε να χρησιμοποιήσουμε ούτι (καλά μη βαράτε όλοι οι true μεταλλάδες)… ;D

Σύντομα θα σου στείλω PM να σου πω κάποια πράγματα για μας (μόλις ξεμπερδέψω με τα γραψίματα >:()…επίσης σύντομα θα έχουμε ηχογραφημένο υλικό και θα ήταν τιμή μου να ακούσω τη γνώμη σου…σε ευχαριστώ κι εσένα πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου και ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά… :)

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #18 στις: 15/09/06, 12:46 »
Από την ίδια πάστα είμαστε εμείς οι δύο.  ;D
Ξέρεις τι έχουμε ακούσει κατα καιρούς από διάφορους που το παίζουν μεταλλοπατέρες...ασ'το....
Η ιδέα με τα γυναικεία φωνητικά μου ήρθε μάλλον επειδή μου αρέσει πολύ In Dark Places των Crimson Glory το οποίο κατά την γνώμη μου είναι μία από τις μαγικές και ιδιαίτερες συνθέσεις του είδους. Το συγκεκριμένο κομμάτι αν το ακούσεις προσεκτικά έχει χαμηλά στην μίξη μια γυναικεία φωνή με άπειρα εφέ που δίνει μια στοιχειωμένη ατμόσφαιρα και δένει πολύ με τους στίχους. Οι Celtic Frost ποτέ δεν μου άρεσαν σόρρυ :)
Η Έλληνική σκηνή φίλε μου έχει πολλά ωραία γκρούπ να ψάξεις όπως: Double Square (side project του 2ου κιθαρίστα μας και του μπασίστα),Tardive Dyskinesia, Deny Reality, Innerwish, Need, Rot, Sarissa, Distortion Of Perception,Station 11 κτλ. Ψάξ'τα
Καλή επιτυχία σου εύχομαι εσένα και του Fys μετην μπάντα σας...Μόλις βγάλετε κάτι μου λές και κάνουμε τα κονέ μας :)

ΥΓ Βάλε ούτι οπωσδήποτε!!!!!!!! Θα είστε η πρώτη progressive, ethnique death (αν θυμάμαι καλά) metal. Ψάξ'το... Βάλε το σε θέματα που έχεις μέχρι να δείς σε ποιό ταιριάζει και.....μην τα λές παραέξω και σου φάνε την ιδέα!!!!!
Πάω να γράψω κανένα riff στο σαντούρι ;D

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #19 στις: 16/09/06, 00:15 »
Συμφωνώ πως είμαστε από την ίδια πάστα, έτσι φαίνεται τουλάχιστον και χαίρομαι γιατί βλέπω πως υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που έχουν ίδιες απόψεις με μένα σε αυτά τα θέματα που συζητήσαμε…θα προσέθετα στη λίστα σου επιπλέον τους Dark Nova, Deviser, God.Fear.None., Nethescerial, Stagnate, Dream Weaver, Violator, W.E.B. , Sickening Horror, Hedon Cries, Horizon’s End, Inactive Messiah, Decemberance κ.ο.κ. και τους αναφέρω για να τους ανακαλύψουν και άλλα παιδιά που τυχόν διαβάζουν αυτά τα posts και ενδιαφέρονται για τη σκηνή της χώρας μας…σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά και σύντομα θα σου στείλω PM με λεπτομέρειες…καλή συνέχεια…περιμένω να με ενημερώνεις κι εσύ για τις δικές σας εξελίξεις… ;)

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #20 στις: 20/09/06, 16:04 »
ΗΕΥ κι άλλη κριτική στο rocking.gr
Ιδού το linkhttp://www.rocking.gr/review766.php


Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #22 στις: 05/10/06, 02:16 »
Έπιτελους έβαλα internet! Λοιπόν, το promo μου αρέσει πολύ! Αλλά όπως σου είπα και πιο παλιά, με χαλάει η φωνή.. Την άκουσα πιο προσεκτικά και δεν είναι η κακή, απλά σε σχέση με την μουσική που γ**άει, χάνει λίγο, μπορεί αν δεν ήταν τόσο καλά τα τραγούδια να μου άρεσε η φωνή περισσότερο.. Ξέρεις τι γίνεται? Όταν ακούς τα όργανα να τα σπάνε, απαιτείς από την φωνή να είναι στο ίδιο επίπεδο.. Πάντως δεν έχω ακούσει άλλη ελληνική metal μπάντα να παίζει στο στυλ των Verdict Denied. Ενδιαφέρον... Άντε και με ένα δίσκο με την Century Media!!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #23 στις: 05/10/06, 11:47 »
Thanx φίλε μου. Ευχαριστώ για το χρόνο σου να ακούσεις το promo και την γνώμη που έγραψες εδώ. Χαίρομαι που σου άρεσε. Η φωνή αποδεικνύεται μυστήριο θέμα καθ'ότι λαμβάνω μόνο ακραίες αντιδράσεις. Άλλοι την λατρεύουν και άλλοι ξενερώνουν. Σαν του Mustaine είναι η κατάσταση. Περίεργη ανταπόκριση. Όντως και εγώ δεν έχω δεί άλλη μπάντα σε αυτό το στύλ.....βέβαια πολλοί μας θεωρούν ξεπερασμένους. Τουλάχιστον δεν έχουμε εγχώριους ανταγωνιστές και αυτό είναι καλή φάση!
Περιμένω νέα από την μπάντα σας με τον Ax Wield. Θα τα πούμε σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Verdict Denied Web Site updated (Great Review-Terrorizer UK)
« Απάντηση #24 στις: 09/11/06, 15:11 »
Παιδιά σας κάνω ένα λινκ για την συνένταυξη που δώσαμε στο metallas.gr που είναι σελίδα που υποστηρίζει την Ελληνική σκηνή
το λινκ της συνέντευξης είναι http://www.metallas.gr/CMS/phpbase/index.php?option=com_content&task=view&id=473&Itemid=101

και το λινκ του metallas.gr είναι www.metallas.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/03, 16:44
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
10 Απαντήσεις
5902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/05, 17:23
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
2134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/05, 00:38
από TheVrachnoprofiter
115 Απαντήσεις
36244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/07, 11:16
από verdict94
5 Απαντήσεις
3266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/06, 16:07
από Mana Sama
8 Απαντήσεις
3702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 11:14
από verdict94
7 Απαντήσεις
4296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 00:20
από Μητσάκος
6 Απαντήσεις
4801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 17:34
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
7276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/14, 12:30
από Archangel
4 Απαντήσεις
6419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/16, 12:22
από sfanfan