Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία Βάσης Δεδομένων με review για μουσικά προιόντα...  (Αναγνώστηκε 20122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Πολύ καλή ιδέα ακούγεται, συμφωνώ με τους παραπάνω βέβαια οτι υπάρχει πληθώρα reviews γενικώς στο internet απλώς ίσως κάτι παραπάνω προσέφερε η δικιά μας (kithara.gr) γνώμη σε εξοπλισμό που ήδη έχουμε.

Η δική μου ιδέα είναι να φτιαχτεί ένα ξεχωριστό section μέσα στο kithara.gr με κάποιες βασικές κατηγορίες (τύμπανα, κιθάρες,πλήκτρα, πολυ εφέ κτλ) μέσα στις οποίες κάθε χρήστης να μπορεί να φτιάξει νέες κατηγορίες (πχ yamaha, κτλ) και να βάζει τον εξοπλισμό του και να γράφει το review του.

Νομίζω κάποιου είδους τέτοια κατηγοριοποίηση είναι απαραίτητη για το "added value" του kithara.gr και επίσης για ευκολότερη και γρηγορότερη αναζήτηση όταν κάποιος ψάχνει κάτι μιας και μέσα από threads χάνεται αλλά και επαναλαμβάνεται αρκετη πληροφορία.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όσοι γνωρίζουν από κριτικές (πχ. διαβάζοντας σε άλλα site), ας μας πουν πως πιστεύουν ότι πρέπει να δομείται μια κριτική μουσικού οργάνου. Καλό είναι να έχουμε ένα προσχέδιο, σαν οδηγό για να μη γράφει ο καθένας όπως να'ναι και για να μη παραλείψει πράγματα.

Πχ. ο Minotaur έγραψε για: Φινίρισμα/Ποιότητα κατασκευής, Ταστιέρα/τρέμολο, Μαγνήτες, Αξεσουάρ/Τιμή. Νομίζω οτι δεν αρκούν αυτά (πχ. να αναφερθεί σχετικά με τον ήχο, κ.ά.) ή/και θα έπρεπε να χωριστούν σε περισσότερες ενότητες (πχ. άλλο ταστιέρα, άλλο τρέμολο).  Αντίστοιχα, για όλα τα μοστικά όργανα.

Όταν βρούμε πως περίπου θα κινηθούμε, θα ανοιχτεί ο σχετικός πίνακας στο φόρουμ. Και βέβαια, συμφωνώ στο ότι τα σχόλια στις κριτικές θα πρέπει να ελέγχονται αυστηρά.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Προφανώς ένα καλό σημείο να ξεκινήσουμε να παίρνουμε ιδέες όσο αφορά τη δομή είναι το Harmony Central.

Tώρα αν θα έχει τόση γκάμα προϊόντων όσο το εν λόγω site θα φανεί από την συμμετοχή που έχουμε...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Το www.ultimate-guitar.com εχει πολυ καλο review section.Μπορειτε να παρετε μια ιδεα και απο εκει

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πχ. ο Minotaur έγραψε για: Φινίρισμα/Ποιότητα κατασκευής, Ταστιέρα/τρέμολο, Μαγνήτες, Αξεσουάρ/Τιμή. Νομίζω οτι δεν αρκούν αυτά (πχ. να αναφερθεί σχετικά με τον ήχο, κ.ά.) ή/και θα έπρεπε να χωριστούν σε περισσότερες ενότητες (πχ. άλλο ταστιέρα, άλλο τρέμολο). 
Συμφωνώ.Οσον αφορά τον συνδυασμό ταστιέρας τρέμολου ήθελα να καταλήξω στη σχέση μεταξύ των κλειδιών και του τρέμολου
και στο ότι η κιθάρα παραμένει κουρδισμένη.
Γενικά δεν έκατσα και να το αναλύσω πολύ το πράγμα και σίγουρα θέλει βελτίωση αν πρόκειται να ανοιχτεί νέα ειδική κατηγορία.
Μια στανταρ φόρμα που αναφέρθηκε παραπάνω είναι μια καλή λύση νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Όσοι γνωρίζουν από κριτικές (πχ. διαβάζοντας σε άλλα site), ας μας πουν πως πιστεύουν ότι πρέπει να δομείται μια κριτική μουσικού οργάνου. Καλό είναι να έχουμε ένα προσχέδιο, σαν οδηγό για να μη γράφει ο καθένας όπως να'ναι και για να μη παραλείψει πράγματα.

Πχ. ο Minotaur έγραψε για: Φινίρισμα/Ποιότητα κατασκευής, Ταστιέρα/τρέμολο, Μαγνήτες, Αξεσουάρ/Τιμή. Νομίζω οτι δεν αρκούν αυτά (πχ. να αναφερθεί σχετικά με τον ήχο, κ.ά.) ή/και θα έπρεπε να χωριστούν σε περισσότερες ενότητες (πχ. άλλο ταστιέρα, άλλο τρέμολο). Αντίστοιχα, για όλα τα μοστικά όργανα.

Όταν βρούμε πως περίπου θα κινηθούμε, θα ανοιχτεί ο σχετικός πίνακας στο φόρουμ. Και βέβαια, συμφωνώ στο ότι τα σχόλια στις κριτικές θα πρέπει να ελέγχονται αυστηρά.


To Ηarmony Central έχει μια τέτοια φόρμα την οποία μπορεί κανείς να δει όταν επιχειρήσει να υποβάλει ένα review. Eπίσης καλή είναι η δομή που έχει η ιστοσελίδα του iMuso στις κριτικές. Εδώ μπορείτε να δείτε ένα δείγμα. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να καλύψει επαρκώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά, καθώς και εντυπώσεις για τον ήχο και την αίσθηση του οργάνου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: reviews section in our forum
« Απάντηση #31 στις: 23/09/07, 13:43 »

μπορω να παρουσιασω την yamaha erg-121


Αντε, κάνε το σαν μια ακόμα άποψη στο review που άνοιξα.
Τελικά την έχουν πολλοί αυτήν την κιθάρα. :P

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Διαβαζοντας τον πινακα "Μουσικα Οργανα και Εξοπλισμος" βρηκα ενα θεμα που ενας φιλος ρωτουσε πως μπορει να πλησιασει τον ηχο του Santana...συγκεκριμενα το θεμα ειναι αυτο εδω...και στις απαντησεις νο. 6 και 7 ο Raz και ο gers αντιστοιχα ποσταραν μια πολυ ενδιαφερουσα προταση...

Ετσι κ εγω ερχομαι με την σειρα μ να προτεινω να δημιουργηθουν 2 νεοι πινακες η υποενοτητες (οπως το "Ανθρωπος και Ζωη" στο "Περι Παντος")

α) ενας πινακας με reviews νεου η παλιοτερου εξοπλισμου καθως κ με συγκρισεις 2 προϊοντων της ιδιας η διαφορετικης εταιρειας στην ιδια κατηγορια...πχ 2 ενισχυτες παρομοιου ηχητικου προσανατολισμου (δλδ οχι ενας Ρανταλλ με εναν Φεντερ...) η 2 wah πεταλακια η ακομα κ αναλωσιμα πχ λαμπες, χορδες, ποτενσιομετρα, αλλα κ προϊοντα προστασιας κ συντηρησης της κιθαρας...σε στιλ harmony central ενα πραγμα...προτεινω να υπαρχουν σαν προεπιλογη οταν καποιος ανοιγει ενα θεμα καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα που πρεπει να περιλαμβανει το post του και απο τα οποια δεν θα πρεπει να λειπει κανενα...εξηγουμαι...
1) specs του/των προϊοντος/ων που παρουσιαζεται/νται...δλδ στην περιπτωση ενος ενισχυτη αν ειναι λαμπατος η solid state η οτιδηποτε αλλο τα καναλια, τα Watts, τα τυχον εφε, η υπαρξη η οχι effects loop καθως κ ο τυπος του (σε σειρα η εν παραλληλω), master volume κλπ κλπ
2) γενικη πρωτη εικονα του αγοραστη απο το προϊον δηλ. ποιοτητα κατασκευης, look, αν προκειται για κιθαρα το πως αισθανεται ο ιδιος το μπρατσο (λεπτο παχυ φαρδυ στενο fender-like, gibson-like, jackson-like κλπ κλπ), το βαρος (πολυ σημαντικος παραγοντας) κλπ
3) το σημαντικοτερο απ ολα...το test...εδω θα πρεπει να αναφερονται ο εξοπλισμος με τον οποιο εχει γινει το test πχ αν ειναι για ενισχυτη θα πρεπει να αναφερεται η κιθαρα ενω καλο θα ηταν ο ηχος να ειναι οσο πιο pure γινεται δλδ στην περιπτωση του ενισχυτη να εχουν γινει απο τον αγοραστη 2 ξεχωριστα tests (με ιδια κιθαρα παντα) ενα με την κιθαρα καρφι στον ενισχυτη για να δει καποιος αν ειναι καλοι οι "μαμα" ηχοι του ενισχυτη, και ενα με πεταλακια για να δουμε πως αποκρινεται οταν δουλευει μαζι με εφε...επισης καλο θα ηταν η δοκιμη να γινεται με 2 τουλαχιστον κιθαρες (σε καμια περιπτωση πανω απο 3-4 ομως ειπαμε μν το ξεφτιλισουμε  ;D ) κατα προτιμηση η μια οσο πιο ουδετερη ηχητικα γινεται πχ μια Stratocaster η μια Les Paul και η αλλη προσανατολισμενη στην μουσικη για την οποια εχει κατασκευαστει ο ενισχυτης πχ αν εχουμε εναν Ρανταλλ να τεσταριστει κ με μια Dean/ESP/Jackson/Schecter. Επισης θα ηταν κ πολυ καλο να αναφερονται και τα settings με τα οποια εγινε η δοκιμη (gain, bass κλπ) και ωραιο θα ηταν να γινονται δοκιμες τοσο με καθαρο οσο και με distorted ηχο για πιο ολοκληρωμενη αποψη. Τελος απαραιτητα ειναι τα clips καθως και μια γενικη γνωμη του αγοραστη για το προϊον. Σε περιπτωση συγκρισης πχ  2 ενισχυτων θα πρεπει υποχρεωτικα να εχει γινει δοκιμη με το ιδιο ακριβως gear και με ιδια πανω-κατω settings στον καθε ενισχυτη
Αυτα για τον πρωτο πινακα

β) ενας πινακας ο οποιος θα ειναι αφιερωμενος στον ηχο συγκεκριμενων κιθαριστων πχ Blackmore, Vai, Loomis, Govan, Gallagher η ακομα κ ολοκληρων ειδων μουσικης πχ fusion, progressive metal, power metal κλπ. Βεβαια ο ηχος των κιθαριστων on stage και στο στουντιο περναει απο πολλη επεξεργασια αλλα κ παλι καπως α μπορει να προσεγγιστει γτ σιγουρα κ οι ιδιοι οταν κανουν practice στο σπιτι τους δν παιζουν με 100καναλες κονσολες κ high end monitors... ;)
εδω τα πραγματα ειναι πιο απλα...θα μπορει καποιος να ανοιξει θεμα ειτε για να ρωτησει πως πετυχαινεται ο χ,ψ ηχος ειτε να ποσταρει καποιος το πως πετυχε τον εκαστοτε ηχο με το gear του κ να ακουγονται κ αποψεις απο αλλους που πετυχαν τον ιδιο ηχο με (λιγο η πολυ) διαφορετικο gear...σε καθε περιπτωση το gear θα πρεπει να αναφερεται, καθως επισης και τα επιμερους settings του ενισχυτη, της κιθαρας, των εφφε κλπ.Αυτα εχω να προτεινω...πιστευω οτι θα ειναι αρκετα χρησιμα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/10, 17:46 από blackmorefan »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
blackmorefan,
Συγχώνευσα την πρότασή σου με προηγούμενη παρόμοια.
Ναι, ένα τμήμα με κριτικές θα ήταν πολύ καλό, το σκεφτόμαστε εδώ και καιρό, όμως πρώτα πρέπει να καταλήξουμε σε κάποια τυποποίηση, δηλαδή τι κατηγορίες θα περιέχει μια κριτική για να θεωρηθεί ολοκληρωμένη, θα'ναι και σαν οδηγίες για τον κριτικό, να ξέρει από που να αρχίσει και που να τελειώσει. Δες τα προηγούμενα μηνύματα μέχρι να επανέλθω...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
blackmorefan,
Συγχώνευσα την πρότασή σου με προηγούμενη παρόμοια.
Ναι, ένα τμήμα με κριτικές θα ήταν πολύ καλό, το σκεφτόμαστε εδώ και καιρό, όμως πρώτα πρέπει να καταλήξουμε σε κάποια τυποποίηση, δηλαδή τι κατηγορίες θα περιέχει μια κριτική για να θεωρηθεί ολοκληρωμένη, θα'ναι και σαν οδηγίες για τον κριτικό, να ξέρει από που να αρχίσει και που να τελειώσει. Δες τα προηγούμενα μηνύματα μέχρι να επανέλθω...

Για να μην γεμιζω το θεμα με απαντησεις μηπως θα ηταν καλυτερο να σου στειλω με προσωπικο μηνυμα τις προτασεις μου?

Ναι διαβασα τις προηγουμενες απαντησεις και πολλα απο αυτα π γραφω εγω τα βρηκα σκορπια σε αλλα ποστς... ;) κατι σαν summary εχω κανει τελικα  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/10, 20:23 από blackmorefan »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ειχαμε πει με τον Βραζίλη να κανω και εγω καποια βιντεακια που να παρουσιαζω το Χ πεταλακι, ή τι μπορεις να κανεις με εφε τυπου Ψ κτλ, αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει να βρω ατομο και χρονο για να το φτιαξω...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Λοιπον μετα απο λιγο καιρο που το επεξεργαζομουν εφτιαξα μια φορμα που πιστευω οτι θα υπερκαλυπτε τις αναγκες ενος review

Χρησιμοποιησα το  υποθετικο παραδειγμα ενος ενισχυτη...δεν υπαρχει η μαρκα μην αρχισετε να ψαχνεστε!!!  ;D

Στο επομενο post θα υπαρχει αυτη η φορμα με το ριβιου...επανερχομαι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/10, 22:17 από blackmorefan »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Dusseldorf Rebel Guitar Amplifier Head Review by blackmorefan

Specs: Ο Dusseldorf Rebel ειναι ενας ενισχυτης 100 Watt λαμπατος με 3  ECC83 προενισχυτριες λαμπες και 1 ECC83 μαζι με 3 5881 (συνολο 4) λαμπες στην τελικη ενισχυση. Διαθετει 4 καναλια: Clean, Crunch, Lead και Heavy Lead. Επισης, εχει Master Volume, 3-band EQ, εναν Hi/Low Gain Switch καθως και λειτουργια half power δηλαδη η ισχυς του ενισχυτη μπορει να μειωθει απο τα 100 στα 50 Watts. Τελος οσον αφορα τις εξοδους του ενισχυτη, περαν απο το απαραιτητο input για την κιθαρα, διαθετει FX loop με προσαρμοσιμη σειριακη η εν παραλληλω λειτουργια, ειναι εξοπλισμενος με δυο εξοδους για ηχεια των 4 Ohms, αλλες 2 για ηχεια των 8 Ohms καθως και μια για ηχεια των 16 Ohms. Τελος διαθετει υποδοχη για το footswitch της εταιρειας, το Dusseldorf Blade.

Πρωτη εικονα απο το προϊον: Οταν παρελαβα το δεμα παρατηρησα οτι ηταν πολυ προσεγμενο και δοθηκε ιδιαιτερη προσοχη στο να μην κινδυνευσει ο ενισχυτης απο οποιδηποτε χτυπημα κατα τη διαρκεια της μεταφορας του. Ο ενισχυτης ειναι ιδιαιτερα καλοκατασκευασμενος με μεγαλη προσοχη στη λεπτομερια. Ειναι ιδιαιτερα στιβαρη κατασκευη με αριστης ποιοτητας tolex καθως και πολυ καλα πλαστικα και μεταλλικα μερη. Το βαρος του ανερχεται στα 18 κιλα και οι διαστασεις του ειναι ΜxΠxΥ (Μηκος Πλατος Υψος) 71x27x27 εκατοστα γεγονος που κανει την κεφαλη πιο ευκολη στο κουβαλημα αν θελουμε να την χρησιμοποιησουμε σε live-προβα-ηχογραφηση. Τελος απο το εργοστασιο δινεται η δυνατοτητα επιλογης custom επιλογων στο χρωμα του tolex, στο control plate και στα knobs.

Test: Πραγματοποιησα συνολικα εξι δοκιμες. Η πρωτη εγινε με μια Classic Player 70s Strat χωρις εφε, η δευτερη με την ιδια κιθαρα και τα ακολουθα εφε: Dunlop Van Halen Signature Wah, T-Rex Twister Chorus Effect και ενα Blackstar HT Delay. Η τριτη δοκιμη πραγματοποιηθηκε με μια ESP LTD MH100FR ¨καρφι" στον ενισχυτη, ενω με την ιδια κιθαρα εγινε και η τεταρτη δοκιμη με τα ιδια εφε που ανεφερα πιο πριν. Τελος, εκανα και δυο δοκιμες με ενα Blackstar HT Blackfire Distortion εφε πανω απο το καθαρο καναλι του ενισχυτη χρησιμοποιωντας τις παραπανω κιθαρες.

Strat Clips: [λινκ_1], [λινκ_2] Στο πρωτο κλιπ με την Stratocaster kαρφι στον ενισχυτη δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα ιδιαιτερα. Το καθαρο καναλι του ενισχυτη με μια κιθαρα με bluesy-oriented μαγνητες και ηχο, ακουγεται πολυ αδιαφορο εως και ψηφιακο ενω τα crunch, lead και heavy lead καναλια δεν θα ικανοποιησουν τους κατοχους strat που παιζουν "αγρια" μουσικη πχ  power metal. Οι εντυπωσεις μου ομως απο τον ηχο του ενισχυτη με την Strat και τα εφε ειναι πολυ καλυτερες. Ο ηχος σε ολα τα καναλια ειναι πολυ πιο γεματος και κερδιζει πραγματικα τις εντυπωσεις. Απο ενα τρομερο heavy blues crunch καναλι μεχρι ενα παρα πολυ αξιοπρεπες NWOBHM lead καναλι, ο ενισχυτης αρχισε να δειχνει τα δοντια του. Εκει ομως που ειχαμε την πραγματικη αποκαλυψη ηταν με την ESP.

ESP Clips: [λινκ_3], [λινκ_4] H ESP, οταν χρησιμοποιηθηκε καρφι στον ενισχυτη, αποεδωσε εναν ωμο και ξερο ηχο στο heavy lead καναλι, που θα ενθουσιασει ολους τους thrash fans. Στο lead καναλι αντιθετα, με λιγο πειραγμα στα knobs της κιθαρας, καταφερα να παιξω απο 70s hard rock μεχρι Stratovarius!!! Τελος, τα clean kαι crunch καναλια απεδωσαν εναν versatile blusy ηχο σε στιλ Gary Moore χωρις ομως να εχουμε κατι το εξαιρετικο. Οταν προστεθηκαν τα εφε, η εικονα που ειχα απο το πρωτο ESP test για τα lead-heavy lead καναλια δεν αλλαξε. Παρεμειναν επιθετικα, ωμα αλλα και μελωδικα οταν κατεβαινε το volume της κιθαρας. Τα clean και crunch καναλια αντιθετα, φανηκε οτι βρηκαν το τελειο ταιρι τους σε αυτα τα εφε οπως αποδεικνυει και το clip με τα Gary Moore-like licks.

Distortion Effect Clips: [λινκ_5], [λινκ_6] Για το τελος αφησαμε το test με ενα distortion εφε πανω απο το καθαρο καναλι του ενισχυτη. Εδω εχουμε πραγματικα το αδυναμο σημειο του ενισχυτη καθως σε συγκριση με τo lead και το heavy lead καναλι του ενισχυτη το εφε ακουγεται αδειο και ψηφιακο. Οποτε καλυτερα να προτιμησετε τα αντιστοιχα καναλια του ενισχυτη για τους σκληρους ηχους σας

Overall: Προκειται για μια πολυ καλη high-gain κεφαλη με καθαρο προσανατολισμο σε metal ηχους. Δειχνει να ταιριαζει περισσοτερο με τα 3 βασικα εφε (wah-wah, chorus, delay) ομως δεν αποκρινεται καθολου καλα στην χρηση ενος overdrive-distortion pedal πανω απο το καθαρο καναλι. Γενικα θα τον προτεινα ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει να παιξει ολο το φασμα των ηχων της metal ενω η τιμη των 1400€ στον thomann τον κανει εξαιρετικα value for money σε σχεση με αλλους στην κατηγορια του.

Βαθμολογια: 9/10
(Υποτιθεται οτι ακολουθουν φωτογραφιες)

Ξαναλεω οτι ολα ειναι fictional και εντελως υποθετικα...σαν βαση για τα specs χρησιμοποιηθηκε ο ENGL Ritchie Blackmore Signature.
Ακουω αποψεις, Πανος 
;)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/10, 13:15 από blackmorefan »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Νομίζω ότι το υποθετικό review του Panos_Stargazer είναι ένα καλό πρότυπο. Γνώμη μου είναι να μην είναι υποχρεωτικά τα clips και οι φωτογραφίες, γιατί η διαδικασία περιπλέκεται και πιθανόν αυτό να αποτελέσει αντικίνητρο για τα μέλη που θέλουν να γράψουν reviews. Φυσικά όσο πιο πολύ υλικό (π.χ. ακόμη και βίντεο), τόσο καλύτερα. Περιμένω με ανυπμονησία να ξεκινήσει η διαδικασία.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
@ themos: για τις φωτογραφιες εχεις δικιο δεν ειναι απαραιτητες γιατι μπορει καποιος να τις βρει και online...τα κλιπακια ομως πιστευω οτι θα βοηθουσαν πιο πολυ απο ενα σκετο: "η κιθαρα ειναι ιδανικη για ηχο BB King..."  ;) γιατι ειναι πιο αντικειμενικα...+ οτι στηριζουν την αποψη του reviewer...και ακομα και αν καποιος δεν εχει εξοπλισμο, μπορει πολυ ευκολα να συνεννοηθει με καποιο αλλο μελος να βρεθουν και να ηχογραφησουν-βιντεοσκοπησουν...α και για να μην ξεχασω...θα πρεπει πρωτα να υποβαλλεται η κριτικη σε καποιον admin/mod η ακομα και σε καποιο μελος με αναλογες γνωσεις, ωστε να διορθωνονται τυχον λαθη και να γινονται μορφοποιησεις...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εγώ μάλλον θα προτιμούσα κάτι στο στυλ του http://www.harmonycentral.com/user-reviews που είναι ήδη δοκιμασμένο. Αν χρειάζεται, προσθέτουμε ή αφαιρούμε κάτι, για να γίνει καλύτερο. Π.χ. έτοιμα κουμπιά για να ανεβάζουν οι χρήστες φωτό, ήχο, βίντεο (όσοι θέλουν/μπορούν).

Το http://www.imuso.co.uk/Information-Menu/Reviews που κοίταξα, έχει μεγάλη λεπτομέρεια για κριτικές κιθάρων, δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα. πχ. υπάρχουν πολλοί χρήστες που μπορούν (και έχουν όρεξη) να γράψουν κριτική για το Nut ή το Output Jack; Από την άλλη, το imuso δεν βλέπω τέτοια λεπτομέρεια σε κριτικές ενισχυτών.

Είχα ξεκινήσει να φτιάχνω κώδικα για μια φόρμα με πεδία προς συμπλήρωση από τους χρήστες, αλλά μάλλον δεν χρειάζεται να μπλέξω με τέτοια, αρκεί να γράψω σαφείς οδηγίες για το με ποια διαδικασία θα γράφεται η κριτική, και αυτή να εγκρίνεται από τους συντονιστές πριν δημοσιοποιηθεί, ναι;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Bασίλη, οι κριτικές στο iMuso δεν είναι από χρήστες αλλά από το ίδιο άτομο (υποθέτω ότι πρόκειται για κάποιον που δουλεύει στο κατάστημα). Προφανώς έχουν κάνει κριτικές οργάνων που θεωρούν αξιόλογα, γιατί δεν έχω δει ποτέ μια αρνητική ή έστω μέτρια κριτική. Αν θέλαμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο εδώ, θα έπρεπε να αναθέσουμε το έργο σε 2-3 άτομα που είναι καλοί γνώστες του αντικειμένου και μπορούν να κάνουν μια εμπεριστατωμένη και κυρίως τεκμηριωμένη κριτική, όχι κάποιους που θα γράψουν απλά εντυπώσεις από μια σύντομη δοκιμή ενός οργάνου και δεν θα είναι σε θέση να κάνουν σωστή ανάλυση των τεχνικών χαρακτηριστικών, της ποιότητας κατασκευής και της ηχητικής του ταυτότητας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Λοιποοοοοον...μια κι εγω ημουν αυτος που ξεθαψε το θεμα, ας ξαναπαρω θεση...

@Βραζίλης: μα κι εγω το harmony central ειχα στο μυαλο μου οταν σκεφτομουν το πως περιπου θα επρεπε να ειναι η φορμα των κριτικων...αλλα οπως ειπες κι εσυ, μια φορμα με πεδια προς συμπληρωση θα επρεπε να ειχε και καποιον περιορισμο στις λεξεις και αυτο δεν θα βοηθουσε καποιον αν ηθελε να γραψει κατι περισσοτερο για μια λεπτομερεια η ενα χαρακτηριστικο του προϊοντος στο οποιο κανει review...οποτε καλυτερα να γραφει ο καθενας το ριβιου του ακολουθωντας ενα συγκεκριμενο φορμα (το οποιο πρεπει να ειναι ιδιο με των υπολοιπων reviews για λογους καλαισθησιας και ευκολιας στην αναγνωση και στην εξαγωγη συμπερασματος...οπως εκανα κι εγω περιπου...) και να το υποβαλλει στη συνεχεια σε καποιον συντονιστη η σε σενα για να γινει μια διορθωση και μορφοποιηση και στη συνεχεια να αναρτηθει στο forum...πως με βρισκεις?  ;D ;D ;D ;D

[/color]@Απόλλων: σε γενικες γραμμες συμφνων μαζι σου...καλυτερα να υπαρχει ενα γκρουπ μελων με γνωσεις και εμπειρεια για να ειναι οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα, εμπεριστατωμενα και τεκμηριωμενα γινεται τα reviews...βεβαια αν τωρα καποιος κανει ενα review με αυτα τα χαρακτηριστικα, ε δεν μπορουμε να του αρνηθουμε να το αναρτησει...τωρα για μια ομαδα ατομων που μου ερχεται προχειρα στο μυαλο με βαση τα οσα εχουν γραψει στο φορουμ και που εχουν τις καταλληλες γνωσεις ειναι:

Jezus, adr1anos, Απόλλων

Guys περιμενουμε reviews...(Κωστα...τον Elmwood... ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D )
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Συμφωνώ με Βραζίλη για κάτι απλό και δοκιμασμένο τύπου harmony central.

Panos_Stargazer, διαφωνώ με το να μπούμε στη διαδικασία να περιοριστεί όλο αυτό σε συγκεκριμένα μέλη. Η αξιοπιστία ενός review μπορεί να κρίνεται και με μία απλή ψηφοφορία, ή με σχόλια από κάτω σε κανονικό thread. Π.χ. αν διαφωνώ με το review (όντας κάτοχος του ίδιου εξοπλισμού με τον reviewer) μπορώ να απαντήσω στο thread με την άποψή μου και όποιος ενδιαφέρεται σχηματίζει μια εικόνα λαμβάνοντας όλες τις γνώμες υπόψη. Ή μπαίνει μία ψηφοφορία όπως αυτές που υπάρχουν παντού, του τύπου "Ήταν χρήσιμο αυτό το review;", και με τη βαθμολογία μπορείς να σχηματίσεις μία εικόνα.

Τώρα ότι ο Jezus έχει πολλή δουλειά το ξέρουμε όλοι!  ;D ;D ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Λοιπον...σιγουρα κατι σαν harmony-central αλλα στα ελληνικα εχω κι εγω στο μυαλο μου...

Τωρα, Θεμο...το ειπα κι εγω απο πανω οτι οποιος θελει μπορει να κανει καποιο review το οποιο αν πληρει τα standards που εχει θεσει ο admin και οι μods θα δημοσιευεται!!! Δεν ειμαστε κανα γκετο  ;D ...απλα ανεφερα αυτα τα τρια ατομα επειδη μονο και μονο εχουν δειξει οτι εχουν εμπειρια με αρκετα μουσικα οργανα και εξοπλισμο οποτε θα εχουν μια πιο ολοκληρωμενη και σφαιρικη αποψη...αλλα ξαναλεω...ο καθενας θα μπορει να ποσταρει το review του αλλα ΚΑΙ να απανταει σε καποιο review αναφεροντας την αποψη του...

Οσο για τον Jezus...του εστειλα ηδη μηνυμα (γιατι καρτα στο κινητο δεν παιζει...ατιμες γυναικες  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D ) και του εκανα παραγγελια review στον Elmwood που εχει!!!
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καλησπερα!
Σορυ, ειχα πολυ καιρο να μπω, η καταραμενη δουλεια που ελεγε και ο φιλος Θέμος πιο πανω.  :)
Για ποιον Ελμγουντ λες? Αν λες για τον Μ60 ο Αδριανός ειναι πιο καταλληλος και αντικειμενικος, ασε που εγω ετσι οπως με βλεπω δεν θα αξιωθω ποτε να παρω τον ενισχυτη απο το υπογειο να τον γερω πανω να γραψω κλιπακια  ;D (επισης δεν ξερω αν στο εχω πει αλλα ειμαι μπασιστας, και πολυ αχρηστος στην κιθαρα, ειδικα πλεων που παιζω μια φορα το μηνα).
Παντως ψηνω ενα φιλο που ειναι απιστευτος στο βιντεο-εντιτινκ να κανουμε κλιπακια βιντεο με τεστ απο πεταλακια. Αν κατσει θα τα ανεβασω νεα εδω συντομα  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Καλησπερα!
Σορυ, ειχα πολυ καιρο να μπω, η καταραμενη δουλεια που ελεγε και ο φιλος Θέμος πιο πανω.  :)
Για ποιον Ελμγουντ λες? Αν λες για τον Μ60 ο Αδριανός ειναι πιο καταλληλος και αντικειμενικος, ασε που εγω ετσι οπως με βλεπω δεν θα αξιωθω ποτε να παρω τον ενισχυτη απο το υπογειο να τον γερω πανω να γραψω κλιπακια  ;D (επισης δεν ξερω αν στο εχω πει αλλα ειμαι μπασιστας, και πολυ αχρηστος στην κιθαρα, ειδικα πλεων που παιζω μια φορα το μηνα).
Παντως ψηνω ενα φιλο που ειναι απιστευτος στο βιντεο-εντιτινκ να κανουμε κλιπακια βιντεο με τεστ απο πεταλακια. Αν κατσει θα τα ανεβασω νεα εδω συντομα  ;)

Μπονβιλ εννοω Κωστα!!! Νταξ μην νομιζεις οτι για να κανεις δοκιμη πρεπει να εισαι ο Blackmore...δεν τεσταρεις το παιξιμο σου...τον ηχο του ενισχυτη τεσταρεις  ;) (αν τελικα το κανεις παιξε με την ωραια την Randall που εχεις...την 4x12)...κανα δυο ακορντα σε καθε καναλι για να δειξεις τα ρυθμικα και καμια πεντατονικη...δεν χρειαζεται πολυ μπλα μπλα στα reviews...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 11:24
από Braindamaged
12 Απαντήσεις
6150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/03, 16:44
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
20 Απαντήσεις
7190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 13:33
από Cuenca_60R
0 Απαντήσεις
1296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/06, 17:43
από Gregori
74 Απαντήσεις
53681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
2216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 19:56
από The common cunning linguist
36 Απαντήσεις
17427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 17:10
από freemind
8 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/10, 00:03
από Βραζίλης
14 Απαντήσεις
6643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 02:35
από jim.ni
4 Απαντήσεις
4062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 03:12
από kopaniamento