Αποστολέας Θέμα: Special mahogany HSS strat review  (Αναγνώστηκε 4962 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Special mahogany HSS strat review
« στις: 11/08/07, 00:59 »
Θα προσπαθήσω με τη λίγη εμπειρία που έχω να κάνω ένα review της νέας strat που απέκτησα πρόσφατα.
Ελπίζω να βοηθήσει σε όσους έδειξαν ενδιαφέρον για αυτήν την κιθάρα.



Λοιπόν ουσιαστικά πρόκειται για μια fender american deluxe με τη διαφορά ότι δεν έχει τους SCN μαγνήτες
και το σώμα είναι κατασκευασμένο από μαόνι.Κάπου διάβασα επίσης ότι πρόκειται για περιορισμένης παραγωγής
μοντέλο αλλά δεν πείθομαι εύκολα πάνω σε αυτό.Ενδεχομένως λόγω της έλλειψης των SCN να δικαιολογείται
και η ελαφρώς χαμηλότερη τιμή σε σχέση με τις deluxe.

Φινίρισμα/Ποιότητα κατασκευής : Δεν έχω να πω και πάρα πολλά πάνω σε αυτό,η κιθάρα σε οποιοδήποτε σημείο
την ελέγξεις δεν θα βρεις το παραμικρό ψεγάδι.Ακόμα και κάτω από το καπάκι στο πίσω μέρος της κιθάρας
μπορείς να δεις το ξύλο να είναι λείο και λακαρισμένο όμορφα.Οι φωτογραφίες αδικούν το see through κόκκινο χρώμα της με τα "νερά" του ξύλου και το πως αυτά δένουν με το μαύρο pickyard.
Οσον αφορά το βάρος της είναι μου φαίνεται λίγο μεγαλύτερο από τη Yamaha που έχω.Σίγουρα δεν είναι μια ελαφριά κιθάρα.

Ταστιέρα/τρέμολο: Η ταστιέρα είναι κατασκευασμένη από maple και είναι απίστευτα βολική στο χέρι.Μου έκανε αρκετή εντύπωση αυτό διότι περίμενα ότι θα μου πάρει κάποιες μέρες να προσαρμοστώ με την κιθάρα, όμως αυτό δεν συνέβη αφού
αμέσως άρχισα να παίζω σαν να την είχα καιρό στα χέρια μου.
Το τρέμολο δεν με έχει ικανοποιήσει ιδιαίτερα ως τώρα.Επίσης ήταν έκπληξη για μένα το ότι είναι floating και νομίζω
ότι καλύτερα θα ταίριαζε ένα non floating στο χαρακτήρα της κιθάρας.
Είναι πολύ ευαίσθητο στην θέση ισοροπίας και καθώς το πιέζεις γίνεται δυσανάλογα σκληρό.
Προσπάθησα να "παίξω" λίγο με τα ελλατήρια σκληραίνοντας τα αλλά και πάλι δεν με ικανοποίησε το αποτέλεσμα.Γενικώς δεν μπόρεσα να συντονίσω το παίξιμο μου μαζί του και ελπίζω με τον καιρό να το συνηθίσω.Πάντως ούτε αυτό υστερεί σε ποιότητα και το trem bar είναι κουμπωτό.
Οσο και να παίξεις μαζί του η κιθάρα δεν ξεκουρδίζει και σε αυτό βοηθάνε τα πολύ καλά tuners της Schaller και το LSR
nut που οι χορδές πατάνε πάνω σε μπίλιες ρουλεμάν.

Μαγνήτες : Μαζί με την κιθάρα αγόρασα και ένα σετ SCN μαγνήτες για να αλλάξω του λαιμού και τον μεσσαίο.
Κράτησα για λίγες μέρες αυτούς που είχε για να κάνω μια καλύτερη σύγκριση μετά την αλλαγή.Το συμπέρασμα που έβγαλα τελικά
είναι ότι θα μπορούσα κάλλιστα να μείνω με τους μαμίσιους Tex-Mex και αυτό εμένα τουλάχιστον μου λέει δύο πράγματα.Είτε είναι τόσο καλοί που δεν υστερούν καθόλου από τους SCN, είτε ο ενισχυτής (VOX AD 30 VT)μου δεν αξιοποιεί τον ήχο των noiseless.
Πάντως με τους Tex-Mex δεν παρατήρησα θορύβους και ούτε είδα και δραματικές διαφορές στον τόνο μετα την αλλαγή.

Αξεσουάρ/Τιμή: Μαζί με την κιθάρα εκτός από τα βασικά παρέλαβα ένα καθαριστικό και ένα πανάκι της fender και μια πολύ καλής ποιότητας δερμάτινη ζώνη fender.Επίσης μαζί πάει και μια θήκη αλλά απ' ότι έχω διαβάσει δεν είναι και τόσο καλής ποιότητας γι' αυτό και ζήτησα να αλλαχτεί με κάτι καλύτερο.
Η κιθάρα αυτή δεν είναι καθόλου υπερτιμημένη κατά τη γνώμη μου στα 1000$ περίπου, ούτε πληρώνεις όνομα.Ειδικά αν σκεφτείς και την διαφορά € - $ θα 'λεγα ότι αποτελεί πραγματική ευκαιρία να την αγοράσεις από US ακόμα και ρισκάροντας να πληρώσεις τελωνείο.
Εμένα μου κόστισε γύρω στα 820€ με τα μεταφορικά αλλά σημειώστε ότι έφερα και άλλα πράγματα που αύξησαν
το βάρος.Σε ebay μπορεί να βρεθεί στα μόλις 800$ το οποίο είναι κυριολεκτικά τσάμπα για μια τέτοια κιθάρα ειδικά αν τολμήσεις
σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα ή έστω και thomann που είναι αρκετά δημοφιλής εδώ απ' ότι διαβάζω.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Special mahogany HSS strat review
« Απάντηση #1 στις: 11/08/07, 05:19 »
Στη φωτογραφία η ταστιέρα είναι rosewood. Βγαίνει και με τα δύο?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Special mahogany HSS strat review
« Απάντηση #2 στις: 11/08/07, 08:48 »
Mάλλον εννοεί το μπράτσο. Απ' όσο γνωρίζω η συγκεκριμένη κιθάρα δεν βγαίνει με maple ταστιέρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Special mahogany HSS strat review
« Απάντηση #3 στις: 11/08/07, 11:42 »
Οπως το λέει ο Απόλλων.Αυτή η κιθάρα δεν έχει παραλλαγές σε ξύλα και χρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Special mahogany HSS strat review
« Απάντηση #4 στις: 18/08/07, 16:27 »
Nα ρωτήσω κάτι που δεν έχει σχέση με την κιθάρα αλλά με την παραγγελία σου από το Musician's Friend. Απ' ότι θυμάμαι όταν προσπάθησα κάποια στιγμή να συμπληρώσω τη φόρμα παραγγελίας στην ιστοσελίδα του καταστήματος, οι μόνες χώρες που ήταν διαθέσιμες από τη σχετική λίστα ήταν οι ΗΠΑ και ο Καναδάς. Εσύ πώς την παρήγγειλες για να σού τη στείλουν στην Ελλάδα;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Special mahogany HSS strat review
« Απάντηση #5 στις: 18/08/07, 16:36 »
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου minotaur  :P

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Special mahogany HSS strat review
« Απάντηση #6 στις: 18/08/07, 16:59 »
Nα ρωτήσω κάτι που δεν έχει σχέση με την κιθάρα αλλά με την παραγγελία σου από το Musician's Friend. Απ' ότι θυμάμαι όταν προσπάθησα κάποια στιγμή να συμπληρώσω τη φόρμα παραγγελίας στην ιστοσελίδα του καταστήματος, οι μόνες χώρες που ήταν διαθέσιμες από τη σχετική λίστα ήταν οι ΗΠΑ και ο Καναδάς. Εσύ πώς την παρήγγειλες για να σού τη στείλουν στην Ελλάδα;
Απόλλωνα δεν μου τη στείλανε.Ενας φίλος μου την αγόρασε(τελικά από το guitarcenter αποφάσισε να την πάρει), ρίξε μια ματιά στο "φωτογραφίες κιθαρων" για το ιστορικό.Δυστηχώς κανένα από τα 2 αυτά καταστήματα δεν στέλνει, αν και στο guitarcenter είχα διαβάσει ότι δουλεύουν προς αυτή την κατεύθηνση για πωλήσεις σε όλο τον κόσμο δηλαδή.Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, ο μόνος τρόπος να την φέρεις από αμερική αυτή τη στιγμή είναι το ebay.Το musiciansfriend έχει μια περιορισμένη λίστα προιόντων τα οποία στέλνει παντού.

Ευχαριστώ Raz :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Special mahogany HSS strat review
« Απάντηση #7 στις: 18/08/07, 17:09 »
Nα ρωτήσω κάτι που δεν έχει σχέση με την κιθάρα αλλά με την παραγγελία σου από το Musician's Friend. Απ' ότι θυμάμαι όταν προσπάθησα κάποια στιγμή να συμπληρώσω τη φόρμα παραγγελίας στην ιστοσελίδα του καταστήματος, οι μόνες χώρες που ήταν διαθέσιμες από τη σχετική λίστα ήταν οι ΗΠΑ και ο Καναδάς. Εσύ πώς την παρήγγειλες για να σού τη στείλουν στην Ελλάδα;
Απόλλωνα δεν μου τη στείλανε.Ενας φίλος μου την αγόρασε(τελικά από το guitarcenter αποφάσισε να την πάρει), ρίξε μια ματιά στο "φωτογραφίες κιθαρων" για το ιστορικό.Δυστηχώς κανένα από τα 2 αυτά καταστήματα δεν στέλνει, αν και στο guitarcenter είχα διαβάσει ότι δουλεύουν προς αυτή την κατεύθηνση για πωλήσεις σε όλο τον κόσμο δηλαδή.Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, ο μόνος τρόπος να την φέρεις από αμερική αυτή τη στιγμή είναι το ebay.Το musiciansfriend έχει μια περιορισμένη λίστα προιόντων τα οποία στέλνει παντού.

H κιθάρα αυτή διατίθεται στην ίδια τιμή και από το Music123, το οποίο αποστέλλει σε όλο τον κόσμο. Θυμόμουν όμως ότι κάπου είχες αναφέρει το Musician's Friend και νόμιζα ότι την αγόρασες από εκεί.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Special mahogany HSS strat review
« Απάντηση #8 στις: 18/08/07, 17:20 »
Ναι ήταν να αγοραστεί από ένα κατάστημα εκ των δύο.Ως και μερικές μέρες μετά που την παρέλαβα νόμιζα πως την είχε πάρει από το mucisiansfriend ώσπου έριξα μια ματιά στις αποδείξεις. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/05, 18:27
από jacksonas
15 Απαντήσεις
9543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 09:10
από Zeppelin
20 Απαντήσεις
7304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 01:43
από Ibanezακιας
24 Απαντήσεις
7112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 15:02
από mace
18 Απαντήσεις
6835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 08:37
από caramelo
6 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 17:40
από hoba
3 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 16:23
από mitsosfrusciante
0 Απαντήσεις
1492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/10, 11:00
από psilossg
2 Απαντήσεις
2630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 12:35
από marathon
2 Απαντήσεις
1743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/10, 22:57
από sotto