Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667773 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #350 στις: 26/02/07, 22:40 »
Επισης για το γεγονος οτι τον εβρισε και "αρπαχτηκε" συγνωμη αλλα οι ποδοσφαιριστες στο γηπεδο ακουνε την μανα τους και τον πατερα τους. Γιατι δεν ανεβαινουν να πλακωσουν την κερκιδα στο ξυλο/? Και ειναι ανθρωποι συνηθως χωρις καποια ιδιαιτερη παιδεια η που δεν ειναι ψυχραιμοι εντος γηπεδου. Ο ματατζης λοιπον ο οποιος υποτιθεται οτι περασε απο ψυχολογικα τεστ για να γινει ματατζης ο οποιος υποτιθεται οτι πρεπει να εξυπηρετει και να προστατευει τον πολιτη δικαιολογειται να ειναι τοσο ευεξαπτος ωστε με τον παραμικρο πεταει κροτιδες?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #351 στις: 26/02/07, 22:43 »
Λοιπον, ο ΜΑΤατζης, δεν περναει απο ψυχολογικα τεστ. Ειναι καθαρα στρατιωτικη η εκπαιδευση του. Δεν θελω παλι να σας λεω για το φιλο μου το ΜΑΤατζη, ομως αυτη ειναι η αληθεια. Εχει συναδελφους που ειναι ορθια τουβλα με στολη, εχει ομως και συναδελφους που εχουν μανα και αδερφη και οικογενεια και μετα τον στρατο δεν ειχαν δουλεια..
Οι ποδοσφαιριστες παιρνουν 100.000Ε Αρη..( ασε που οι περισσοτεροι δεν μιλανε ελληνικα ). Μην κανουμε συγκρισεις που δεν στεκουν.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #352 στις: 26/02/07, 23:07 »
@ Σοφία

Συμφωνώ για το ζιζάνιο.Δεν πρόκειται για μια δουλειά που κοιτάς στις αγγελίες επειδή ψάχνεις κάτι μόνιμο.Πρέπει να το έχεις και λίγο.Τώρα απο εκεί και πέρα οι διαβαθμίσεις διαφέρουν.

@freemind

Φυσικά και λέει.Το ότι όλα αυτά τα μπάχαλα που εμφανίζονται για να σπάσουν ονομάζονται γενικά και αόριστα αναρχικοί δεν είναι κάτι με το οποίο συμφωνούν όλοι.Αν μιλάς για αυτούς που απλά σπάνε καίνε και δέρνουν το δέχομαι,γιατί δεν απέχουν ουσιαστικά και πολύ  από αυτούς που βρίζουν.Αν μιλάς γενικότερα με τον αντιεξουσιαστικο/αναρχικό χώρο,τότε διαφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #353 στις: 26/02/07, 23:14 »
Λοιπον, ο ΜΑΤατζης, δεν περναει απο ψυχολογικα τεστ. Ειναι καθαρα στρατιωτικη η εκπαιδευση του. Δεν θελω παλι να σας λεω για το φιλο μου το ΜΑΤατζη, ομως αυτη ειναι η αληθεια. Εχει συναδελφους που ειναι ορθια τουβλα με στολη, εχει ομως και συναδελφους που εχουν μανα και αδερφη και οικογενεια και μετα τον στρατο δεν ειχαν δουλεια..
Οι ποδοσφαιριστες παιρνουν 100.000Ε Αρη..( ασε που οι περισσοτεροι δεν μιλανε ελληνικα ). Μην κανουμε συγκρισεις που δεν στεκουν.
Ε νταξει οπως ειπε και ο aramil ματατζης δεν γινεσαι επειδη το δες στις αγγελιες και δεν ειχες τιποτα κλαυτερο να κανεις.

Και συγνωμη αλλα οι συγκριση που εκανα δεν θα επρεπε να ισχυει σε αλλο επιπεδο. Ενας αστυνομικος θα επρεπε να ειναι πολυ πιο πανω απο εναν ποδοσφαριστη. Ο ενας κλοτσαει το τοπι ο αλλος φυλαει την πολη. Αλιμονο εαν οσοι φυλανε την πολη ειναι τουβλα η ευεξαπτοι η ακαταλληλοι προφανως για αυτη τη θεση.

Λιγες φορες ακουγουνται συνθηματα στο ποδοσφαιρο "σου γ**ω την μανα λυμπεροπουλε"? Δεν μιλαει μηπως ελληνικα?

Ποσο μαλλον ο αστυνομος που εχει ενα κυρος σαν θεση στην κοινωνια δεν θα επρεπε να αντιδρα τοσο υπερβολικα η δεν θα επρεπε να ειναι τοσο ευεξαπτος σε τετοιες καταστασεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #354 στις: 26/02/07, 23:14 »
freemind
 
εχεις δικιο σε αυτο..ατομα θερμοκεφαλα υπαρχουν και στις δυο πλευρες ,η διαφορα εγκειται ομως αλλου..

 θελω να αναφερω ενα γεγονος απο τον "πολεμο " που εγινε..περνουσε μια γιαγια στο πεζοδρομιο και ενα κομματι μαρμαρο περασε ξυστα απο το κεφαλι της..οποιος εριξε το μαρμαρο αυτο,δεν μπορει παρα ανεγκεφαλος να ειναι,ειναι ιδεολογια να στειλεις στον ταφο γερο ανθρωπο?..απο αυτο το ατομο δεν περιμενω εγω πολλα,ουτε πρεπει να ασχοληθουμε παραπανω μαζι του!

 Απο τον ματαζη ομως που εχει επιλεξει το συγκεκριμενο σωμα,και ο ρολος του ειναι να.....¨"διατηρησει την ηρεμια και την ταξη",εχω αλλες απαιτησεις..
και δεν δεχομαι να κλωτσαει και να βαραει ανηλεως οποιοδηποτε ατομο,ασχετα  με το τι εχει κανει ..εδω ειναι θεμα ανθρωπιας.το βιντεακι με αυτον που συνελαβαν επειδη επεσε κατω και τον κλωτσουσαν ενω η μπλουζα εχει γεμισει αιματα και τελικα τον "εστειλαν"στο νοσοκομειο,μονο ντροπη μου προκαλει!
 Ντρπη μου προκαλει και το γεγονος που οταν εγινε εκκληση απο μια φοιτητρια στο πολυτεχνειο να παψουν τα δακρυγονα επειδη η ατμοσφαιρα ηταν αποπνιχτηκη η απαντηση ηταν δακρυγονο και παλι μεσ στη μουρη της!!και να τονισω οτι στο προαυλιο του πολυτεχνειου δεν εγινε καμια ζημια,δεν μπορω να καταλαβψ προς τι τα δακργονα που πεταγονταν..ο μονος στοχος ημασταν εμεις!Ντροπη και το περιστατικο με την κοπελα που κλωτσουσαν..

Τα ματ δεν ειναι απλοι ανθρωποι,δεν θα επρεπε να ειναι απλοι,διοτι και ο ρολος τους δεν ειναι απλος!
θα επρεπε να υφιστανται ψυχολογικα τεστ,ωστοσο οποιος δεν νιωθει ψυχραιμος,ας μην παει,ας μεινει στην αστυνομια..
τα ματ στην εκπαιδευση τους δεν πρεπει να μαθαινουν να δερνουν,αλλα πρεπει να μαθουν και να τις τρωνε..ετσι ειναι ο πολεμος,ο θυτης γινεται και θυμα και αντιστροφα..αρα πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι και για τα δυο!
ομως οπως διαβασα στο βιβλιο που ενεφερα,ο αξιωματικος τους μιλουσε περι "δημοκρατικου ξυλου",τους ελέγε γελωντας παμε στην..ταδε πορεια,εχει πολυ ξυλο,θα εχει πλακα!!'

τελος δεν ειναι τυχαιο οτι πρωτοεμφανιστηκαν στην Γαλλια μετα το μαη του 68,ουτε οτι εμφανιστηκαν στην ελλαδα το 74..

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #355 στις: 26/02/07, 23:17 »
Συγνωμη, αλλα ανθρωπια δεν υπαρχει απο καμια πλευρα. Αυτο ειναι γεγονος και οσο κατηγορουνται οι μεν, πρεπει να κατηγορουνται και οι δε.
Απο ιστοριες για ΜΑΤατζηδες, μπορω να σου πω πολλες. Τις λεει μαλιστα ενεργος ΜΑΤατζης...Παρολαυτα, δεν μπορω να τους βαλω ολους στο ιδιο σακι. Ισως επειδη ξερω εναν, να μην μπορω να τους κρινω ολους το ιδιο.
Ομως εκει εξω, ειναι "μαχη". Καποιοι βγαζουν το αχτι τους, αλλοι σπανε πλακα, ομως στο τελος παντα καποιος θα καταληξει καμμενος, χτυπημενος, διελυμενος. Αλλα παντα η κατηγορια πεφτει στους αστυνομικους μονο. Και δεν εχω αδικο ουτε υπερβαλλω σε αυτο νομιζω!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/07, 23:19 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #356 στις: 26/02/07, 23:25 »
Μα δεν μπορεις να μην κατακρινεις  ενεργειες απο ατομα που αποτελουν τα οργνανα της ταξης και υποτιθεται οτι επιβαλλουν την ταξη και λειτουργουν για την ασφαλεια του κρατους και την προστασια και εσενα του ιδιου κρατωντας μακρια τα ανησυχα και εξτρεμιστικα στοιχεια  (φυσικα και ειρωνευομαι,αλλα αν το σκεφτουμε,αυτος ηταν και ο -και καλα- λογος της δημιουργιας τος)
δεν μπορεις να τα βαζεις στο ιδιο τσουβαλι με ανεγκεφαλους νεους,που ξεδινουν με το να πηγαινουν σε πορειες -και για να μην παρεξηγηθω,αναφερομαι σε ανεγκεφαλους και μονο-

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #357 στις: 26/02/07, 23:32 »
Ο ορος "ξεδινω" ειναι ελληνικο στοιχειο.
Κατακρινω ενεργειες ( σαν ατομο ), αλλα θεωρω απαραιτητη την υπαρξη των ΜΑΤ, ΕΚΑΜ, αστυνομων γενικα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #358 στις: 26/02/07, 23:54 »
δεν καταλαβα το σχολιο σου...

 οσο για την  υπαρξη ματ, ισως δημιουργει περισσοτερα επεισοδια απο οτι θα δημιουργουσε η απουσια τους.ισως και η υπαρξη τους επιδιωκει καποιες καταστασεις και ξαναλεω οτι το ποσο προσφατα δημιουργηθηκαν δεν ειναι το ασχετο και δεν πρεπει να παραβλεπεται..
  επιπλεον ενα αλλο θεμα που θελω να θιξω ειναι η συμπεριφορα τους ,η οποια δειχνει οτι εχει δοθει περισσοτερη εξουσια σε ατομα που δεν μπορουν να την διαχειριστουν ,σε ατομα που νομιζουν οτι ντυμενοι σαν αστακοι με τα κλομπς και τα δακρυγονα στο χερι,εξουσιαζουν τον κοσμο ..

αλλο αστυνομια,αλλο ματ και αλλο εκαμ!!

ακουστηκε οτι και εκαμ ηταν στην πορεια..τελικα αυτοι οι διαδηλωτες ειναι μεγαλα κακοποια στοιχεια!!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #359 στις: 27/02/07, 00:06 »
Ακουστηκε, δεν αποδειχτηκε..πολλα ακουγονται, λιγα ισχυουν..Στην Ελλαδα ζουμε..στη χωρα του "δηθεν και διοτι"... Οι ειδησεις γινονται απο φημες και στη συνεχεια δημιουργουνται τα γεγονοτα..Ειμαστε καλοι σε αυτο :)
Σοφια, το ιδιο ισχυει και για τα καλοπαιδα που κρατανε στα χερια τους μια μολοτωφ. Απλα επειδη δεν ενιαι εξουσια, περναμε στο "ντουκου" ο,τι κανουν και ο,τι θα συνεχισουν να κανουν. Μην βλεπουμε μονο τη μια πλευρα..Κανεις δεν ειναι καλος και κακος σε αυτο το παιχνιδι..Απλα καποιος απο τους 2 ειναι περισσοτερο μελανιασμενος..
Για πες μου..εσυ θεωρεις λογικη την κινηση οποιουδηποτε διαδηλωτη να κινηθει εναντιον αλυσιδας των αστυνομικων, οπως κανουν πολλοι αριστεροι και αφου τρωνε το ξυλο της αρκουδας, παραπονιουνται για καταχρηση εξουσιας!
Σε πολλες περιπτωσεις, αλλοι δηιουργουν τα προβλημτα Σοφια, απλα δεν θελουμε να τα δουμε ξεκαθαρα τα πραγματα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #360 στις: 27/02/07, 00:18 »
Καλα εννοειται οτι πολλα λεγονται..αλλ το συγκεκριμενο δεν ειναι καθολου απιθανο,σε εγκληματιες μας εχουν αναγαγει..
δεν βλεπω τη μια πλευρα,ξεναλεω οτι εχω αλλες απαιτησεις απο τον ματατζη και αλλες απο τον ...διαδηλωτη(με επιφυλαξη τον αποκαλω ετσι..)

περναω ομως σε αλλο θεμα..
θα αναφερθω παλι στο athens.indymedia και αυτη η φορα εξαιτιας καποιων φωτογραφιων που δειχνουν τα ματ να εισερχονται στο προαυλιο χωρου του πολυτεχνειου,με "προφαση" να καθαρισουν τον χωρο μαζι με πυροσβεστες..

τι νΑ σας πω,μπορει να μου πει ο freemind οτι ειναι photoshop :P..εγω παντως το θεωρω πολυ σοβαρο αν εγινε κατι τετοιο
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #361 στις: 27/02/07, 00:22 »
Ε, το link που ειναι;
Συμφωνα με το νομο του ασυλου που θα ψηφιστει ( αμ πως δεν θα ψηφιστει ), το ιδιο το πανεπιστημιο θα παρει αποφασεις για το ποια μερη θα θεωρουνται ασυλο και ποια οχι (!!!!)! Οποτε, ας κανουμε μια προβα απο τωρα..Δεν πειραζει :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #362 στις: 27/02/07, 00:53 »
Εγω λεω η αστυνομια να μπαινει και στα σπιτια μας απροειδοποιητα!!Που παμε ρε.....αν δεν υπηρχε το ασυλο το 1974 δεν θα υπηρχε δημοκρατια σημερα!!!Αλλα την αστυνομια φυσικα τι την νιαζουν ολα αυτα..εδω υπαρχουν νεοι ανθρωποι που δεν τους νιαζει..τραγικο αλλα αληθινο!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #363 στις: 27/02/07, 00:59 »
Ψιτ..ζουμε στο 2007! Περασαν οι εποχες που επεσε η χουντα..Απο τοτε μεχρι τωρα, αλλαξαν πολλα...Ακομα και τα καμμενα χρονια του Πολυτεχνειου, επι χουντας, μετατραπηκαν σε καμμενες αιθουσες απο τους αναρχικους που εμπαιναν και τα εσπαγαν ολα..Εχω αδικο?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #364 στις: 27/02/07, 01:15 »
Ψιτ...σπουδαζεις σε ελληνικο πανεπιστημιο?
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #365 στις: 27/02/07, 01:25 »
Tελος παντων.Η αποψη μου ειναι οτι οποιος εχει ζησει το ελληνικο πανεπιστημιο καταλαβαινει ποσο μεγαλη βλακεια ειναι το να μπορει να αλωνιζει η αστυνομια εκει μεσα.Για ολα υπαρχει ενα οριο.Στο πανεπιστημιο πρεπει να υπαρχουν ελευθερες κ δημοκρατικες διαδικασιες αλλιως τι ανθρωποι θα βγουν στην κοινωνια απο εκει?Με τι κοινωνικη μορφωση?
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #366 στις: 27/02/07, 06:07 »
Tο άκουσα και αυτό....στο ελληνικό πανεπιστήμιο υπάρχουν ελεύθερες και δημοκρατικές διαδικασίες...
και βγαίνουν άνθρωποι με κοινωνική μόρφωση....
Και για να προλάβω τυχόν ερώτηση ναι σπουδάζω σε ελληνικό πανεπιστήμιο.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #367 στις: 27/02/07, 09:22 »
Ψιτ...σπουδαζεις σε ελληνικο πανεπιστημιο?
Ψιτ...εισαι στο 2007 ή ακομα παρεμεινες στο 1974?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #368 στις: 27/02/07, 12:22 »
Tελος παντων.Η αποψη μου ειναι οτι οποιος εχει ζησει το ελληνικο πανεπιστημιο καταλαβαινει ποσο μεγαλη βλακεια ειναι το να μπορει να αλωνιζει η αστυνομια εκει μεσα.Για ολα υπαρχει ενα οριο.Στο πανεπιστημιο πρεπει να υπαρχουν ελευθερες κ δημοκρατικες διαδικασιες αλλιως τι ανθρωποι θα βγουν στην κοινωνια απο εκει?Με τι κοινωνικη μορφωση?

Τι εννοείς;
Αν μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους συμβαίνουν αξιόποινες πράξεις, του κοινού ποινικού δικαίου, γιατί να μην μπορεί να μπει, αμέσως, η αστυνομία για να συλλάβει τους δράστες;
Σίγουρα υπάρχουν προβλήματα. Αλλά, ρε συ, ο αστυφύλακας της ασφάλειας, που θα μπει για να παρακολουθήσει και να καταγράψει πρόσωπα και συμπεριφορές, είναι και τώρα μέσα στα πανεπιστήμια και κάνει τη δουλειά αυτή. Ή μήπως δεν είναι έτσι; Σημασία έχει να διαφυλαχθεί η ουσία του πανεπιστημιακού ασύλου, δηλαδή η απολύτως ελεύθερη κι απρόσκοπτη διακίνηση των ιδεών και των γνώσεων, κάτι που δυστυχώς δεν συμβαίνει σήμερα μέσα στα πανεπιστήμια και γι' αυτό δεν ευθύνεται η αστυνομία.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #369 στις: 27/02/07, 12:56 »
Aν η εκαστοτε κυβερνηση αποφασισει να ψηφισει εναν νομο και οι φοιτητες νιωθουν οτι θιγονται τα συμφεροντα τους κ στη γενικη τους συνελευση ψηφισουν καταληψη για να διαμαρτυρηθουν εαν δεν υπαρχει το ασυλο μπορει ανετα η αστυνομια να μπει μεσα κ να τους αναγκασει να ανοιξουν τη σχολη.Αυτο θα ειναι δημοκρατικο?Πως θα διεκδικουν οι φοιτητες αυτα που πιστευουν οτι τους αναλογουν?
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #370 στις: 27/02/07, 13:04 »
Tελος παντων.Η αποψη μου ειναι οτι οποιος εχει ζησει το ελληνικο πανεπιστημιο καταλαβαινει ποσο μεγαλη βλακεια ειναι το να μπορει να αλωνιζει η αστυνομια εκει μεσα.Για ολα υπαρχει ενα οριο.Στο πανεπιστημιο πρεπει να υπαρχουν ελευθερες κ δημοκρατικες διαδικασιες αλλιως τι ανθρωποι θα βγουν στην κοινωνια απο εκει?Με τι κοινωνικη μορφωση?

Όπως η πώληση πειρατικών CD, μπάφου και η ανενόχλητη παραγωγή μολότωφ ας πούμε? Πείτε μου ρε παιδιά κάποιος, τι εξυπηρετεί πρακτικά και όχι θεωρητικά το άσυλο αυτή τη στιγμή; (αυτό βέβαια πάει σε άλλο thread αλλά το προηγούμενο post έγινε εδώ...)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #371 στις: 27/02/07, 13:05 »
Aν η εκαστοτε κυβερνηση αποφασισει να ψηφισει εναν νομο και οι φοιτητες νιωθουν οτι θιγονται τα συμφεροντα τους κ στη γενικη τους συνελευση ψηφισουν καταληψη για να διαμαρτυρηθουν εαν δεν υπαρχει το ασυλο μπορει ανετα η αστυνομια να μπει μεσα κ να τους αναγκασει να ανοιξουν τη σχολη.Αυτο θα ειναι δημοκρατικο?Πως θα διεκδικουν οι φοιτητες αυτα που πιστευουν οτι τους αναλογουν?

δημοκρατικές δεν είναι και οι καταλήψεις σε πολλές σχολές αλλά γίνονται και στερούν από παιδιά το πτυχίο τους επιβαρύνοντας και πολλές οικογένειες με επιπλέον έξοδα. Αυτοί πως θα βρουν το δίκιο τους?
Και επίσης μην δημιουργούμε εντυπώσεις...δεν ακυρώνεται το άσυλο, ούτε μπαίνει η αστυνομία όποτε θέλει. Απλά το όλο θέμα πάει στα χέρια του πρυτανικού συμβουλίου. Αν αυτοί αποφασίσουν οτι επιβάλλεται, τότε θα επεμβαίνει η αστυνομία. Εννοείται πως αν η αστυνομία επεμβαίνει χωρίς άδεια από το συμβούλιο είναι απολύτως κατακριτέο.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #372 στις: 27/02/07, 13:06 »
@makisdav21
Δε νομίζω.
Και τώρα ο νόμος περί ασύλου προβλέπει πως, όταν τελούνται αυτόφωρες κακουργηματικές πράξεις, η αστυνομία μπορεί να εισέλθει στο πανεπιστήμιο χωρίς την άδεια της Συγκλήτου.
Απλά, με το θέμα του ασύλου, και τον κλεφτοπόλεμο ανάμεσα στους "αναρχικούς" και τους ΕΚΑΜιτες, σπεκουλάρουν τα πολιτικά κόμματα κι έτσι ο νόμος παραμένει αδρανής. 
 
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #373 στις: 27/02/07, 13:07 »
Tελος παντων.Η αποψη μου ειναι οτι οποιος εχει ζησει το ελληνικο πανεπιστημιο καταλαβαινει ποσο μεγαλη βλακεια ειναι το να μπορει να αλωνιζει η αστυνομια εκει μεσα.Για ολα υπαρχει ενα οριο.Στο πανεπιστημιο πρεπει να υπαρχουν ελευθερες κ δημοκρατικες διαδικασιες αλλιως τι ανθρωποι θα βγουν στην κοινωνια απο εκει?Με τι κοινωνικη μορφωση?

Όπως η πώληση πειρατικών CD, μπάφου και η ανενόχλητη παραγωγή μολότωφ ας πούμε? Πείτε μου ρε παιδιά κάποιος, τι εξυπηρετεί πρακτικά και όχι θεωρητικά το άσυλο αυτή τη στιγμή; (αυτό βέβαια πάει σε άλλο thread αλλά το προηγούμενο post έγινε εδώ...)

Αυτή την στιγμή (όχι πριν 30 χρόνια) ΠΡΑΚΤΙΚΑ εξυπηρετεί ως άσυλο εγκληματιών και τίποτα περισσότερο. Και γι'αυτό αλλάζει. Καιρός ήταν.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #374 στις: 27/02/07, 13:11 »

Αν μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους συμβαίνουν αξιόποινες πράξεις, του κοινού ποινικού δικαίου, γιατί να μην μπορεί να μπει, αμέσως, η αστυνομία για να συλλάβει τους δράστες;

Παιδιά, υπάρχει ήδη σχετική νομοθετική ρύθμιση που επιτρέπει την είσοδο της αστυνομίας στους πανεπιστημιακούς χώρους όταν υπάρχουν πληροφορίες για αξιόποινες πράξεις. Το ότι δεν μπαίναν μέχρι τώρα είναι άλλο θέμα.. Η κίνηση των χουντικών να μπουν τότε στο πολυτεχνείο ήταν παράνομη γιατί ακριβώς μέσα στο πολυτεχνείο δεν γινόταν τίποτα αξιόποινο! Και ποιος σου είπε ότι αν δεν γινόταν αυτό τότε στις 17 Νοεμβρίου δε θα έπεφτε η χούντα; Και μη μου πεις ότι πιστεύεις ότι γι' αυτό έπεσε η χούντα...............

Tελος παντων.Η αποψη μου ειναι οτι οποιος εχει ζησει το ελληνικο πανεπιστημιο καταλαβαινει ποσο μεγαλη βλακεια ειναι το να μπορει να αλωνιζει η αστυνομια εκει μεσα.Για ολα υπαρχει ενα οριο.Στο πανεπιστημιο πρεπει να υπαρχουν ελευθερες κ δημοκρατικες διαδικασιες αλλιως τι ανθρωποι θα βγουν στην κοινωνια απο εκει?Με τι κοινωνικη μορφωση?


Φίλε, εγώ γιατί είχα την εντύπωση ότι το πανεπιστήμιο είναι για να βγάζει ικανούς επιστήμονες;; Δηλαδή στο πανεποστήμιο περιμένεις να λάβεις την κοινωνική σου μόρφωση;; ΈΛΕΟΣ!!

Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr