Αποστολέας Θέμα: Πεταλια/πεταλιερες  (Αναγνώστηκε 28617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #75 στις: 23/02/08, 20:05 »
Τωρα καπος μου καρφωθικε και η ακουστικη, και δεν ξερω.. ισως να περιμενω τελικα λιγο με το wah...

Τεσπα, για το Boss δεν εχετε να πειτε κατι;...
Τα Morley δεν τα μπορω να τα βρω στην Ροδο, και τα φοβαμε λιγο..
Του Jam ουσιαστικα πια ειναι η διαφορα του με ενα Cry Babe; Απλα το true by-pass;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #76 στις: 23/02/08, 23:35 »
Κι εγώ έχω ένα Morley και θεωρώ οτι ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσα να κάνω...πολύ εύχρηστα και δε χαλάνε ποτέ λόγω της τεχνολογίας που χρησιμοποιούν...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #77 στις: 10/03/08, 20:10 »
Το πως να κουρδισω αλλου ξερω πως γινετε... Δεν ειμαι τοσο ασχετος.... Απλα τα κομματια που παιζω ειναι απο E-D dropped-D-C Dropped-C και θα βολευε να ειχα ενα τετιο πεταλακι... Για τα live αν μη τι αλλο...  Αλλωστε επειδη το εχουν οι πεταλλιερες θεωρισα οτι το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει και σαν ξεχωριστο πεταλακια.. Απο το να παρω και αλλη κιθαρα, καλητερα να επερνα ενα πεταλακι...

ενα whammy ?

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #78 στις: 10/03/08, 20:20 »
Εγώ πάντως έχω το Morley Vai II το οποίο δεν είναι το κλασικό στυλ των Dunlop (αριστερά-δεξιά), αλλά πάνω-κατω (δηλαδή όταν το πατάς ενεργοποιείται και όταν το αφήσεις επανέρχεται και απενεργοποιείται μόνο του, σε αντίθεση με τα κλασικά Wah που πρέπει να το επαναφέρεις εσύ σε θέση off).. Δεν νομίζω κομμάτια όπως το "The Audience is Listening" να μπορούν να παιχτούν με το κλασικό wah και φήμες αναφέρουν ότι ο Satch μετά από δεκαετίες χρησιμοποίησης του Dunlop αρχίζει και παίζει με Morley.. Μάλιστα μερικές πιο ριψοκίνδυνες φήμες αναφέρουν ότι αναμένεται και signature Morley Satch εν ευθέτω χρόνω..

Θα σου έλεγα να εισάγεις και αυτή την επιλογή στην λίστα των wanted!
θα συμφωνησω μαζι σου ... βολευει απιστευτα ..
απο την αλλη, εχω ενα dunlop ( το .. κλασικο ντε  ;D) και τo πηγα στον  jam  και πλεων εχει εναν ηχο .. καταπληκτικο. με 3 θεσιο επιλογεα .. σορρυ, αλλα το morley απλα δεν υπαρχει μπροστα του ..
οταν του μιλησα για τη συγκεκριμενη λειτουργια, μου ειπε οτι αυτη ειναι ψηφιακη λειτουργια, και δε γινεται ..
οποτε .. διαλεγεις και παιρνεις ..

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #79 στις: 13/05/08, 22:50 »
παιδες τον τελευταιο καιρο με εχουν ζωσει και μενα τα φιδια να πουλησω την GT-8 και να στησω pedalboard.
μετα σκεφτηκα οτι πως στο καλο θα ενεργοποιω 2 και 3 εφφε ταυτοχρονα με τα πεταλακια?Κλασσικα παραδειγματα ειναι π.χ delay + chorus σε clean καναλι η harmonizer + distortion + delay.Ακομα χειροτερα να θες να αλλαξεις και παραμετρους στα εφφε σου.Τι να κανω να κρατησω την GT-8 η να αρχισω να αγοραζω πεταλακια?

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #80 στις: 13/05/08, 23:01 »
χρησιμοποιείς ένα ωραιότατο midi, τα συνδέεις όλα, κάνεις τις ρυθμίσεις μια φόρα κ μετά το χρησιμοποιείς για όλη σου(του) την ζωή.. περισσότερα θα σου πει κάποιος πιο έμπειρος από εμένα.. επίσης μπορείς να κάνεις αυτό που θέλω να φτιάξω εγώ. από την κιθάρα παέι το σήμα σε ένα a/b box. το α' κανάλι έχεις το dist/od+comp κ στο άλλο έχεις ένα chorus.. το delay το βάζεις στο fx loop, κ έτσι όταν θές να χρησιμοποιήσεις σε clean κ το chorus κ το delay κάνεις δυο πατήματα: ένα στο a/b box κ ένα είτε στο delay είτε στο κουμπί που ενεργοποιεί το fx loop στον ενισχυτή σου.. γενικότερα όμως όσοι παίζουμε με πεταλάκια πολλές φορές μαθαίνουμε να χορεύουμε πάνω στην σκηνή για να χρησιμοποιήσουμε τα πεταλάκια μας :-\ τώρα όσο για θέμα ήχου.. ΔΕΝ υπάρχουν πεταλιέρες. Πεταλάκια κ ξερό ψωμί.. (εξαίρεση πιστεύω είναι η g major πεταλιέρα της tc-electronics-αλλά με τόσα λευτά γεμίζεις ένα pedaltrain με ότι ακριβώς σου χρειάζεται)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #81 στις: 13/05/08, 23:17 »
μπορεις να συνδεσεις ολα τα πεταλακια με midi η πρεπει να εχουν ειδικη υποδοχη για κατι τετοιο?
παντως εχω ψηθει για το twin tube mayhem της seymour μακαρι να βγει καλο γιατι μαλλον θα το χτυπησω!!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #82 στις: 13/05/08, 23:21 »
τα συνδέεις όλα, χωρίς ειδικές υποδοχές, πάνω στο midi κ τα ελέγχεις με ένα midi footswitch στο οποίο μπορέις να χρησιμοποιήσεις εκτός των στάνταρ manual ρυθμίσεων κ τις τράπεζες ήχων που έχεις φτιάξει/ρυθμίσει..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #83 στις: 14/05/08, 11:56 »
http://pedalboards.com/more_pedalboards.htm

εσυ θα πατας μονο τα μπροστα πεταλακια τα οποια ειναι ηδη σεταρισμενα να σου ανοιγουν 2 και 3 εφε μαζι!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #84 στις: 14/05/08, 12:09 »
Εγώ πάντως έχω το Morley Vai II το οποίο δεν είναι το κλασικό στυλ των Dunlop (αριστερά-δεξιά), αλλά πάνω-κατω (δηλαδή όταν το πατάς ενεργοποιείται και όταν το αφήσεις επανέρχεται και απενεργοποιείται μόνο του, σε αντίθεση με τα κλασικά Wah που πρέπει να το επαναφέρεις εσύ σε θέση off).. Δεν νομίζω κομμάτια όπως το "The Audience is Listening" να μπορούν να παιχτούν με το κλασικό wah και φήμες αναφέρουν ότι ο Satch μετά από δεκαετίες χρησιμοποίησης του Dunlop αρχίζει και παίζει με Morley.. Μάλιστα μερικές πιο ριψοκίνδυνες φήμες αναφέρουν ότι αναμένεται και signature Morley Satch εν ευθέτω χρόνω..

Θα σου έλεγα να εισάγεις και αυτή την επιλογή στην λίστα των wanted!
θα συμφωνησω μαζι σου ... βολευει απιστευτα ..
απο την αλλη, εχω ενα dunlop ( το .. κλασικο ντε  ;D) και τo πηγα στον  jam  και πλεων εχει εναν ηχο .. καταπληκτικο. με 3 θεσιο επιλογεα .. σορρυ, αλλα το morley απλα δεν υπαρχει μπροστα του ..
οταν του μιλησα για τη συγκεκριμενη λειτουργια, μου ειπε οτι αυτη ειναι ψηφιακη λειτουργια, και δε γινεται ..
οποτε .. διαλεγεις και παιρνεις ..

++++++

Επίσης υπάρχει πολύς κόσμος (συμπεριλαμβανομένου και εμού) που αρέσκεται στο να αφήνει το Wah ανοιχτό σε μία συγκεκριμένη συχνότητα και να παίζει εκεί. Αυτό απλά δεν γίνεται με Morley εκτός αν είσαι διατεθειμένος να έχεις το πόδι σου συνεχώς πάνω στο Wah, κάτι όχι και τόσο βολικό...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #85 στις: 14/05/08, 12:20 »
Εγώ πάντως έχω το Morley Vai II το οποίο δεν είναι το κλασικό στυλ των Dunlop (αριστερά-δεξιά), αλλά πάνω-κατω (δηλαδή όταν το πατάς ενεργοποιείται και όταν το αφήσεις επανέρχεται και απενεργοποιείται μόνο του, σε αντίθεση με τα κλασικά Wah που πρέπει να το επαναφέρεις εσύ σε θέση off).. Δεν νομίζω κομμάτια όπως το "The Audience is Listening" να μπορούν να παιχτούν με το κλασικό wah και φήμες αναφέρουν ότι ο Satch μετά από δεκαετίες χρησιμοποίησης του Dunlop αρχίζει και παίζει με Morley.. Μάλιστα μερικές πιο ριψοκίνδυνες φήμες αναφέρουν ότι αναμένεται και signature Morley Satch εν ευθέτω χρόνω..

Θα σου έλεγα να εισάγεις και αυτή την επιλογή στην λίστα των wanted!
θα συμφωνησω μαζι σου ... βολευει απιστευτα ..
απο την αλλη, εχω ενα dunlop ( το .. κλασικο ντε  ;D) και τo πηγα στον  jam  και πλεων εχει εναν ηχο .. καταπληκτικο. με 3 θεσιο επιλογεα .. σορρυ, αλλα το morley απλα δεν υπαρχει μπροστα του ..
οταν του μιλησα για τη συγκεκριμενη λειτουργια, μου ειπε οτι αυτη ειναι ψηφιακη λειτουργια, και δε γινεται ..
οποτε .. διαλεγεις και παιρνεις ..

++++++

Επίσης υπάρχει πολύς κόσμος (συμπεριλαμβανομένου και εμού) που αρέσκεται στο να αφήνει το Wah ανοιχτό σε μία συγκεκριμένη συχνότητα και να παίζει εκεί. Αυτό απλά δεν γίνεται με Morley εκτός αν είσαι διατεθειμένος να έχεις το πόδι σου συνεχώς πάνω στο Wah, κάτι όχι και τόσο βολικό...

κλασικο και αγαπημενο κολπο!
 :)     

Τεο πρεπει να παμε για καφε ρε συ να τα πουμε εκτενως!!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #86 στις: 14/05/08, 12:27 »
 Η που :-X :-X να η απόσταση... :( :( :( :(
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #87 στις: 14/05/08, 12:44 »
Η που :-X :-X να η απόσταση... :( :( :( :(
Πατρα ε???
χμ ..
Αντε ανεβα κανα Σ.Κ!!
Παιζεις πουθενα?
Κανονισε να σου στειλω το cd να κλεισουμε κανα live στη Πατρα!
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/08, 12:47 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Costa Ex@rho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΣΤΟΡΑ ΒΑΛΕ 16.5 ΚΙΛΑ ΠΕΤΑΛΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
    • Προφίλ
    • http://users.forthnet.gr/ath/pfragkos/exarhos.mp3
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #88 στις: 14/05/08, 19:50 »
' miss young ' και ετσι ;D

δυο παλιες ευκαιρες. που θα παει θα ερθει η μηχανη./ ::)




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
24771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 10:52
από stavros-bass
2 Απαντήσεις
2899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 16:14
από taxfreesax
6 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 17:18
από js
Πεταλιέρες

Ξεκίνησε από Conception Εφέ

2 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/08, 16:19
από Conception
Πεταλιέρες Boss

Ξεκίνησε από harris68 Εφέ

4 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 21:37
από harris68
29 Απαντήσεις
10685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 18:05
από Baroness
23 Απαντήσεις
10348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
8 Απαντήσεις
4052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
6 Απαντήσεις
3005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 14:55
από Ddarkkor