Αποστολέας Θέμα: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 65247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #25 στις: 22/09/05, 13:35 »
.....οι στίχοι είναι για τα παρατράγουδα της Αννίτας....

Fasoylini.... egrapses :) :) :)
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #26 στις: 22/09/05, 13:37 »
παιδια στο Β ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ μολις ακουγεται το ξενο τραγουδι...


σχολιο συναδελφου!


"τυφλα να χει η ΜΕΛΙΝΑ ΚΑΝΑ, σε φωνη... αλλα και σ στιχο!!! απαιχτο!"

Νυχτωδε σκεψου οτι ηταν τελειως αυθορμητο το σχολιο...


παριμενουμε ν ακουσουμε τα καλα νεα¨:)
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #27 στις: 22/09/05, 16:29 »
Εγώ πάλι δε μπορώ να βλέπω συνέχεια τους ίδιους και τους ίδιους (δεν αναφέρομαι στους διαγωνιζόμενους). Κριτική επιτροπή και διοργανωτές δεν έχουν καμία διάθεση ανανέωσης και αυτό είναι πολύ κουραστικό. Θυμίζει την κατάσταση στις δισκογραφικές και τα ραδιόφωνα. Η ίδια κλίκα παντού. Όχι άλλη Γαλάνη ρε παιδιά, φτάνει. Μωρέ καλά είχε πει ο Σαββόπουλος "εμάς τι μας φωνάζετε εδώ, να, αυτούς να φωνάξετε να το οργανώσουν και να κρίνουν" (δείχνοντας τους raining pleasure). Κατά τα λοιπά δε το βλέπω και πολύ σωστό να διαγωνιστεί ένας μόνο νέος με τους ήδη γνωστούς (για να είμαι ακριβής δεν είναι σωστό να βάζεις κάποιον άγνωστο με κάποιους διάσημους που έχουν το κοινό τους ήδη και είναι επηρεασμένοι πριν καν ακούσουν τα τραγούδια). Σε γενικές γραμμές τα λίγα που άκουσα (ειδικά αυτά της ανάθεσης) δε μου κίνησαν το ενδιαφέρον.

Νυχτωδέ καλή επιτυχία!!!!
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #28 στις: 22/09/05, 16:38 »
     Κάποτε στο έντεχνο με εκνεύριζε απλώς και μόνο η ονομασία του. τώρα πια με εκνευρίζει και το πόσο δήθεν έχει καταντήσει. Όποιος δε θέλει να είναι "σκυλάς" γίνεται "έντεχνος", μόνο που αυτό το κατάλαβαν οι δισκογραφικές και φέρονται ανάλογα με τη βλακεία του νεοέντεχνου κοινού. Γι αυτό και τα τελευταία χρονάκια ξεπηδούν ολοένα και πιο συχνά τέτοια φοβερά έντεχνα (λέμε τώρα) άσματα όπως αυτό της Ευσταθίας, τα γλυκανάλατα νέα αλμπουμάκια του Ζακ Στεφάνου, του κύριου Κότσιρα με τα σεντόνια και της κυρίας Πρωτοψάλτη που της μπήγουν γλυκά τα μαχαίρια. Φτάνουν τόσοι πιστεύω. Αρκεί να ακο0ύσετε λίγο Δίεση 101,3 για να καταλάβετε τί εννοώ. Το κακό βέβαια δεν είναι οτι αρέσουν αυτά τα τραγούδια. Το κακό είναι οτι υπάρχουν (ναι,όντως υπάρχουν) άνθρωποι που θα γελάσουν με τα σκυλάδικα ενώ δε βλέπουν οτι κάτι παρόμοιο με προσωπείο κουλτούρας ακούν κι οι ίδιοι.

Βρε bluechild  μηπως είσαι λίγο απόλυτος; Διαφωνω πως το "έντεχνο" τραγούδι είναι αυτό που περιγράφεις και επίσης μερικά κακά δείγματα δε μπορούν να το ισοπεδώσουν και να γίνει ένα με το σκυλαδικο! Σίγουρα υπάρχουν και τραγουδια που θεωρούνται έντεχνα και είναι εντελώς άτεχνα αλλά σε ποιο είδος μουσικής δεν ισχύει αυτό; Eπίσης ο σταθμός δίεση που φέρνεις ως παράδειγμα, είναι ο αγαπημένος μου σταθμός και πιστεύω πως 9 στις 10 φορές κάνει καλές επιλογές. Το ότι ακούγονται και κομμάτια τα οποία δεν είναι καλά δε σημαίνει κάτι, αν κάποιος ακούει και καταλαβαίνει μουσική μπορεί να ξεχωρισει τι αξίζει και τι όχι, δεν απορρίπτει όλο το είδος. Απ ότι μου δίνεις να καταλάβω εσύ δεν ακούς αυτό το είδος μουσικής (ίσως και γενικά ελληνική μουσική) για τους λόγους σου, αλλα όσοι ακούμε δε σημαίνει ότι γελάμε με τα σκυλαδικα ενώ μας αρέσουν τα ψευτοκουλτουριάρικα...Οι περισσότεροι ξέρουμε να ξεχωρίζουμε τα "δηθεν" ακόμα και αν τα έγραψαν και τα ερμηνεύουν γνωστοί και ποιοτικοί καλλιτέχνες...  
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #29 στις: 22/09/05, 16:55 »
Αγαπητή Ελένη είσαι πάντα μετριοπαθής και προσεγμένη στις εκφράσεις σου και αυτό είναι κάτι που βοηθάει όλους μας να ανταλλάσουμε απόψεις χωρίς να χάνουμε το μέτρο. Σίγουρα σε κάθε είδος υπάρχουν και καλά και κακά και σίγουρα ο καθένας έχει δικαίωμα να ακούει ότι θέλει. Σε όλα αυτά σου δίνω δίκιο. Έχω όμως την αίσθηση ότι δεν είναι αυτό το νόημα όσων είπε ο bluechild. Διαβάζοντας πιο προσεχτικά

     ...Όποιος δε θέλει να είναι "σκυλάς" γίνεται "έντεχνος", μόνο που αυτό το κατάλαβαν οι δισκογραφικές και φέρονται ανάλογα με τη βλακεία του νεοέντεχνου κοινού. Γι αυτό και τα τελευταία χρονάκια ξεπηδούν ολοένα και πιο συχνά τέτοια φοβερά έντεχνα (λέμε τώρα) άσματα όπως αυτό της Ευσταθίας, τα γλυκανάλατα νέα αλμπουμάκια του Ζακ Στεφάνου, του κύριου Κότσιρα με τα σεντόνια και της κυρίας Πρωτοψάλτη που της μπήγουν γλυκά τα μαχαίρια.

εγώ καταλαβαίνω άλλα. Ότι μόνο αυθόρμητο δεν είναι, ότι κάποιοι (καλλιτέχνες και εταιρίες) κάνουν στροφή ανάλογα με το που νομίζουν ότι θα πουλήσουν και φυσικά βαφτίζουν ότι θέλουν όπως θέλουν σύμφωνα με τα κέφια τους. Κι όσο για το δίεση, επειδή δουλεύει εκεί μια φίλη μου με καθημερινό δίωρο, να σου πω ότι όσο ήταν σταθμός έπαιζε και 5-6 τραγούδια που ήθελε, εδώ και καιρό πάει μόνο για λέει καλημέρα καλησπέρα, έχει απαγορευτεί να διαλέγει έστω και ένα κομμάτι. Παίζει μόνο τη playlist που της έχουν δώσει αυστηρά αυτή και με τη σειρά που της την έχουν δώσει. Και φυσικά αυτή έρχεται κατ' ευθείαν από τις εταιρίες. Καλό παράδειγμα για τα λεγόμενα του bluechild είναι και τα "Αρίων" όπου το ίδιο άλμπουμ, ο ίδιος καλλιτέχνης, το ίδιο τραγούδι μπορεί να διαγωνιζεται στη κατηγορία "λαικό" και μετά και στη κατηγορία "έντεχνο" και μετά και στη κατηγορία "ποπ". Ήμαρτον.

"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #30 στις: 22/09/05, 17:41 »
     Κάποτε στο έντεχνο με εκνεύριζε απλώς και μόνο η ονομασία του. τώρα πια με εκνευρίζει και το πόσο δήθεν έχει καταντήσει. Όποιος δε θέλει να είναι "σκυλάς" γίνεται "έντεχνος", μόνο που αυτό το κατάλαβαν οι δισκογραφικές και φέρονται ανάλογα με τη βλακεία του νεοέντεχνου κοινού. Γι αυτό και τα τελευταία χρονάκια ξεπηδούν ολοένα και πιο συχνά τέτοια φοβερά έντεχνα (λέμε τώρα) άσματα όπως αυτό της Ευσταθίας, τα γλυκανάλατα νέα αλμπουμάκια του Ζακ Στεφάνου, του κύριου Κότσιρα με τα σεντόνια και της κυρίας Πρωτοψάλτη που της μπήγουν γλυκά τα μαχαίρια. Φτάνουν τόσοι πιστεύω. Αρκεί να ακο0ύσετε λίγο Δίεση 101,3 για να καταλάβετε τί εννοώ. Το κακό βέβαια δεν είναι οτι αρέσουν αυτά τα τραγούδια. Το κακό είναι οτι υπάρχουν (ναι,όντως υπάρχουν) άνθρωποι που θα γελάσουν με τα σκυλάδικα ενώ δε βλέπουν οτι κάτι παρόμοιο με προσωπείο κουλτούρας ακούν κι οι ίδιοι.
Δεν ειναι ολοι ετσι και δε πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα!Υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι εχουν μαθει τι ειναι ποιοτητα και ακουν εντεχνο γιατι αυτο τους αρεσει και τους ευχαριστει και οχι απλα γιατι δε θελουν να ακουν σκυλαδικα!Επισης στο εντεχνο δεν ανηκουν μονο αυτοι οι τραγουδιστες ουτε και το εκπροσωπουν μονο αυτοι!Υπαρχουν και αλλοι που μαλλον δεν ειναι γνωστοι η απλα το κοινο που δεν ακουει εντεχνο δε τους γνωριζει!Οι ανθρωποι αυτοι ομως βρισκουν δισκογραφικες εταιρειες που σημαινει οτι κατι γινεται στο χωρο και δεν υπαρχει μονο το σκεπτικο των πωλησεων!Επιπλεον υπαρχουν σταθμοι οπως ο ραδιο εκφραση η ο μυθος (στη θεσσαλονικη τουλαχιστον)οι οποιοι βαζουν κανονικο και ποιοτικο εντεχνο!Απλα χρειαζεται ψαξιμο!Το οτι ενας σταθμος λεει οτι βαζει ποιοτικα τραγουδια δε σημαινει οτι το κανει κιολας και πρεπει να εκπροσωπει τους αναλογους σταθμους!
Σχετικα με τον φεστιβαλ τραγουδιου υπαρχουν τραγουδια που ειναι καλα και αξιζουν αλλα εμενα αυτα που μ αρεσαν περισσοτερο ειναι τα τραγουδια των "γνωστων"που θα διαγωνισθουν την δευτερη μερα!και φυσικα δε σημαινει οτι μ αρεσαν ολα!Εγω παντως εχω ξεχωρισει το τραγουδι του Λουδοβικου των Ανωγειων(που ανηκει στην κατηγορεια του ποιοτικου εντεχνου που δεν προσποιειται) που μ αρεσε παρα μα παρα πολυ αλλα δυστυχως δε συγκρατησα τον τιτλο!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #31 στις: 22/09/05, 17:43 »
     Κάποτε στο έντεχνο με εκνεύριζε απλώς και μόνο η ονομασία του. τώρα πια με εκνευρίζει και το πόσο δήθεν έχει καταντήσει. Όποιος δε θέλει να είναι "σκυλάς" γίνεται "έντεχνος", μόνο που αυτό το κατάλαβαν οι δισκογραφικές και φέρονται ανάλογα με τη βλακεία του νεοέντεχνου κοινού. Γι αυτό και τα τελευταία χρονάκια ξεπηδούν ολοένα και πιο συχνά τέτοια φοβερά έντεχνα (λέμε τώρα) άσματα όπως αυτό της Ευσταθίας, τα γλυκανάλατα νέα αλμπουμάκια του Ζακ Στεφάνου, του κύριου Κότσιρα με τα σεντόνια και της κυρίας Πρωτοψάλτη που της μπήγουν γλυκά τα μαχαίρια. Φτάνουν τόσοι πιστεύω. Αρκεί να ακο0ύσετε λίγο Δίεση 101,3 για να καταλάβετε τί εννοώ. Το κακό βέβαια δεν είναι οτι αρέσουν αυτά τα τραγούδια. Το κακό είναι οτι υπάρχουν (ναι,όντως υπάρχουν) άνθρωποι που θα γελάσουν με τα σκυλάδικα ενώ δε βλέπουν οτι κάτι παρόμοιο με προσωπείο κουλτούρας ακούν κι οι ίδιοι.

Πρωτη φορα στη ζωη μου ζηλευω τοσο πολυ ενα ποστ....Συμφωνω απολυτα με καθε λεξη και επαυξανω επι 20000000!
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #32 στις: 23/09/05, 08:04 »
Αγαπητή Ελένη είσαι πάντα μετριοπαθής και προσεγμένη στις εκφράσεις σου και αυτό είναι κάτι που βοηθάει όλους μας να ανταλλάσουμε απόψεις χωρίς να χάνουμε το μέτρο. Σίγουρα σε κάθε είδος υπάρχουν και καλά και κακά και σίγουρα ο καθένας έχει δικαίωμα να ακούει ότι θέλει. Σε όλα αυτά σου δίνω δίκιο. Έχω όμως την αίσθηση ότι δεν είναι αυτό το νόημα όσων είπε ο bluechild. Διαβάζοντας πιο προσεχτικά

     ...Όποιος δε θέλει να είναι "σκυλάς" γίνεται "έντεχνος", μόνο που αυτό το κατάλαβαν οι δισκογραφικές και φέρονται ανάλογα με τη βλακεία του νεοέντεχνου κοινού. Γι αυτό και τα τελευταία χρονάκια ξεπηδούν ολοένα και πιο συχνά τέτοια φοβερά έντεχνα (λέμε τώρα) άσματα όπως αυτό της Ευσταθίας, τα γλυκανάλατα νέα αλμπουμάκια του Ζακ Στεφάνου, του κύριου Κότσιρα με τα σεντόνια και της κυρίας Πρωτοψάλτη που της μπήγουν γλυκά τα μαχαίρια.

εγώ καταλαβαίνω άλλα. Ότι μόνο αυθόρμητο δεν είναι, ότι κάποιοι (καλλιτέχνες και εταιρίες) κάνουν στροφή ανάλογα με το που νομίζουν ότι θα πουλήσουν και φυσικά βαφτίζουν ότι θέλουν όπως θέλουν σύμφωνα με τα κέφια τους. Κι όσο για το δίεση, επειδή δουλεύει εκεί μια φίλη μου με καθημερινό δίωρο, να σου πω ότι όσο ήταν σταθμός έπαιζε και 5-6 τραγούδια που ήθελε, εδώ και καιρό πάει μόνο για λέει καλημέρα καλησπέρα, έχει απαγορευτεί να διαλέγει έστω και ένα κομμάτι. Παίζει μόνο τη playlist που της έχουν δώσει αυστηρά αυτή και με τη σειρά που της την έχουν δώσει. Και φυσικά αυτή έρχεται κατ' ευθείαν από τις εταιρίες. Καλό παράδειγμα για τα λεγόμενα του bluechild είναι και τα "Αρίων" όπου το ίδιο άλμπουμ, ο ίδιος καλλιτέχνης, το ίδιο τραγούδι μπορεί να διαγωνιζεται στη κατηγορία "λαικό" και μετά και στη κατηγορία "έντεχνο" και μετά και στη κατηγορία "ποπ". Ήμαρτον.


Φίλε μου Αστεία Φάτσα, δε ξέρω αν είμαι πάντα προσεγμένη στις εκφράσεις μου, η αλήθεια είναι όμως πως προσπαθώ να μη προσβάλλω κάποιον...Ήθελα να πω πως δε διαφώνησα εντελώς σ'αυτά που λέει ο bluechild επειδή συμφωνώ (όπως είπα και παραπάνω) στο οτι πολλοί βαφτίζονται έντεχνοι χωρίς να ειναι...όμως το οτι βαφτίζουν τα τραγούδια και τους καλλιτέχνες συμφωνα με τις ορέξεις τους όπως λες και εσυ, δεν σημαίνει πως το 100% του κοινού πέφτει στη παγίδα. Πιστεύω πως αν είσαι κάτι (π.χ έντεχνος) δεν χρειάζεσαι κανένα να σε βαφτίσει έτσι, αυτοί που έχουν ανάγκη από τίτλους είναι αρκετές φορές οι "δήθεν". Για παράδειγμα δεν άρχισα να γίνομαι fun του Ρέμου και της Θεοδωρίδου όταν υποτίθεται πως έκαναν στροφη στο έντεχνο και ενώ θαυμάζω πολύ την Α.Πρωτοψάλτη μου έκατσε πολύ άσχημα το τραγούδι που αναφέρει ο bluechild και γενικά το ότι πηγαίνοντας στην heaven η δουλειά της έγινε πιο εμπορική...Δε νομίζω πως είμαι η μόνη που σκέφτεται έτσι από όσους ακούν αυτή τη μουσική γι'αυτό και η μεγαλύτερη αντίρρηση μου ήταν στο ότι οποιος δε θέλει να είναι "σκυλάς" γίνεται "έντεχνος" εξαιτίας της βλακείας του νεοέντεχνου κοινού...Δεν είμαστε ολοι πρόβατα, ξέρουμε να ξεχωρίσουμε τη δουλειά που έγινε μόνο για να πουλησει απ'αυτη που έγινε με μεράκι και αγάπη για τη μουσική...
  Σχετικά με τον σταθμό δίεση, οντως όσο λεγόταν "σταθμός" ήταν πιο του γούστου μου αλλά και τώρα που άλλαξε πολιτική εξακολουθεί να είναι η πρώτη επιλογή μου γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο...στην καλύτερη περίπτωση σε άλλους σταθμους, θα ακους εναλλάξ μία Ιωαννίδη και μια Βανδή, ενώ στον δίεση βάζει και πολύ ωραία ξένα τραγουδια και σε κάποιες εκπομπες επιλέγει μόνο το κοινο...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #33 στις: 23/09/05, 09:00 »
Αδέρφια καλημέρα. Επειδή, ειλικρινά, δεν είμαι ειδήμων περί μουσικής (όχι πως είμαι πουθενά αλλού), πέστε μου, σας παρακαλώ, τι σημαίνει "έντεχνο"; Κι αν κάποια τραγούδια/μουσικές θεωρούνται "έντεχνα",ποιά είναι αυτά που είναι άτεχνα  ::)???
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #34 στις: 23/09/05, 09:23 »
Αδέρφια καλημέρα. Επειδή, ειλικρινά, δεν είμαι ειδήμων περί μουσικής (όχι πως είμαι πουθενά αλλού), πέστε μου, σας παρακαλώ, τι σημαίνει "έντεχνο"; Κι αν κάποια τραγούδια/μουσικές θεωρούνται "έντεχνα",ποιά είναι αυτά που είναι άτεχνα  ::)???

Καλημέρα αδερφέ.
Ο όρος "έντεχνο" ανήκει στον μεγάλο Χατζιδάκι.
Εννοούσε την λογική συνέχεια του "Νέου Κύματος",με επιπλέον μουσικά στοιχεία και ιδιότητες,πάντα γραμμένα σε πεντάγραμμο.
Τώρα,το πεντάγραμμο,η σύνθεση,η αντίστοιξη και η αρμονία,αήκουν στο παρελθόν.Υπάρχουν 1000 προγράμματα σύνθεσης στο PC και άλλα τόσα ενορχήστρωσης.
Καταλαβαίνεις λοιπόν,πόσο έχει μειωθεί ο χρόνος που ασχολείται πλέον ο "δημιουργός" με το "έργο" (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.)
Ως εκ τούτου,πραγματικά δεν βρίσκω καμμιά,μα καμμιά απολύτως διαφορά ανάμεσα στον Κότσιρα και τον Σάκη,τόσο σε επίπεδο σύνθεσης,όσο και στίχων.
ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ τραγουδάνε τραγουδάκια με "Τακούνι Express" αισθητική (φαντάσου απλά τον Κότσιρα να τραγουδάει το 'Σ'εχω ερωτευτεί' και ο Σάκης το 'Σεντόνι' για να καταλάβεις τι εννοώ).
Αλλά επειδή ΔΥΣΤΥΧΩΣ το ελληνικό κοινό είναι απαίδευτο και αρέσκεται στο να βάζει ταμπέλες,πάλι ο Κότσιρας θα ήταν 'έντεχνος' και ο Σάκης 'pop'.
Ήδη ο Σάκης τραγουδάει τραγούδια του...Λάκη Παπαδόπουλου.
Αν τον δούμε στο Μέγαρο μετά από 3-4 χρόνια,δεν θα μου κάνει καμμιά εντύπωση...
Προσπερνάω άφοβα λοιπόν 'έντεχνα' και 'άτεχνα' και πάω να ξανακούσω λίγο Tori Amos και Pearl Jam...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/05, 09:28 από VASILISHARA (Εκδοροσφαγεύς-Πολιτειολόγος) »

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #35 στις: 23/09/05, 10:29 »
   Ιανέ έστω πως ξεπερνάμε το θέμα του ονόματος που είναι τουλάχιστον ατυχές, αν όχι ψωνισμένο ...

   Ελένη, δε μίλησα γενικά και για όλους τους ακροατές ή τους καλλιτέχνες όπως το εξέλαβες, αλλά πιστεύω οτι μίλησα για ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό νεοεισαγμένων στο είδος όπως αυτό τείνει να γίνει τα τελευταία χρόνια. Και είμαι σίγουρος οτι δεν έχω άδικο, γιατί και τί δεν έχουμε ακούσει τώρα τελευταία ... Ως και αν πειράζει που είναι κάποιος "διαφορετικός" (συγκεκαλυμμένο "ανώτερος" δηλαδή) επειδή δεν ακούει λαϊκά, αλλά έντεχνα και τον κοροϊδεύουν τα άλλα παιδιά στο σχολείο !!! Βγάλε συμπέρασμα τώρα ...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #36 στις: 23/09/05, 10:57 »
   Ιανέ έστω πως ξεπερνάμε το θέμα του ονόματος που είναι τουλάχιστον ατυχές, αν όχι ψωνισμένο ...
   
??? Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς...Παρά τις εξηγήσεις του φίλου Βασίλη (παρεμπιπτόντως, σ' ευχαριστώ Βασίλη), εξακολουθώ να "μην έχω πιάσει το νόμα". Εντάξει. Χατζιδάκης, Θεοδωράκης, Ξαρχάκος, Λοϊζος κ.ο.κ γράφουν/έγραψαν έντεχνο τραγούδι/μουσική, ακολουθώντας (ή ορίζοντας ) τους κανόνες που ανέφερε ο Βασίλης. Κι ο Τσιτσάνης; Ήταν έντεχνη η μουσική του Τσιτσάνη; Του Βαμβακάρη; Του Ζαμπέτα; Του Πολυκανδριώτη: Του Νικολόπουλου; Αδέρφια, δεν παριστάνω τον "εξυπνάκια", ούτε ειρωνεύομαι κάποιον. H απορία μου είναι γνήσια. Και η ένστασή μου επίσης. Ο όρος "έντεχνό", κατά τη γνώμη μου, ουσιαστικά δεν σημαίνει τίποτα και ταυτοχρόνως απαξιώνει, λίγο ή πολύ, κάποια άλλα, εξ' ορισμού, λιγότερο ή καθόλου "έντεχνα" είδη της μουσικής μας. Bluechild, "αρχή σοφίας, η των ονομάτων επίσκεψις". Στον κόσμο, ακόμα και σ' αυτόν της μουσικής, τίποτα δεν είναι τυχαίο κι όλα γίνονται με κάποιον σκοπό. Και η λέξη "έντεχνο" παραπέμπει σε σύγκριση με το "άτεχνο". Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω... :-\ 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/05, 10:59 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #37 στις: 23/09/05, 11:12 »
Φίλε Ιανέ δες αυτά τα  θέματα
Ιστορική πορεία της ονομασίας έντεχνο τραγούδι
Re:edexno kai mi-telika iparxei diakrisi?
για να κατατοπιστεις σχετικά με το "έντεχνο" τραγούδι και πως προήλθε.
Το θέμα εδω είναι για το φεστιβάλ Θεσνίκης και όχι για το "έντεχνο" τραγούδι , για το οποίο υπάρχουν ήδη ανοιχτά θέματα
Και αυτό επίσης...ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #38 στις: 23/09/05, 11:13 »
 
  Εντάξει. Χατζιδάκης, Θεοδωράκης, Ξαρχάκος, Λοϊζος κ.ο.κ γράφουν/έγραψαν έντεχνο τραγούδι/μουσική, ακολουθώντας (ή ορίζοντας ) τους κανόνες που ανέφερε ο Βασίλης. Κι ο Τσιτσάνης; Ήταν έντεχνη η μουσική του Τσιτσάνη; Του Βαμβακάρη; Του Ζαμπέτα; Του Πολυκανδριώτη: Του Νικολόπουλου; Αδέρφια, δεν παριστάνω τον "εξυπνάκια", ούτε ειρωνεύομαι κάποιον. H απορία μου είναι γνήσια. Και η ένστασή μου επίσης. Ο όρος "έντεχνό", κατά τη γνώμη μου, ουσιαστικά δεν σημαίνει τίποτα και ταυτοχρόνως απαξιώνει, λίγο ή πολύ, κάποια άλλα, εξ' ορισμού, λιγότερο ή καθόλου "έντεχνα" είδη της μουσικής μας [...] Και η λέξη "έντεχνο" παραπέμπει σε σύγκριση με το "άτεχνο". Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω... :-\ 
Παράθεση

Ακριβώς φίλε.Αυτή είναι η υποκρισία στην ελληνική μουσική.
Δύο στρατόπεδα,δύο ταμπέλες,δύο μάσκες.
Προσωπικά,τα θεωρώ εξίσου "άτεχνα" και τα δύο...
Να επισημάνω επίσης ότι ο μεγάλος Μάρκος ήταν το 'μαύρο πρόβατο' της εποχής,όπως αρκετά χρόνια αργότερα και ο Ζαμπέτας,που τον αποκαλούσαν υποτιμητικά 'λαΙκό'.
Έπρεπε να τον επιλέξει ο ίδιος ο Μάνος Χατζιδάκις για να συνεργαστούν,ώστε να εξιλεωθεί στο πιο 'εκλεπτισμένο' κοινό...
 


Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #39 στις: 24/09/05, 10:56 »

 ...Ο όρος "έντεχνό", κατά τη γνώμη μου, ουσιαστικά δεν σημαίνει τίποτα και ταυτοχρόνως απαξιώνει, λίγο ή πολύ, κάποια άλλα, εξ' ορισμού, λιγότερο ή καθόλου "έντεχνα" είδη της μουσικής μας...

Tι κάνει ο όρος «έντεχνο»?
Απαξιώνει?
Τι απαξιώνει δηλαδή και πως?
Δεν ξέρουμε τι σημαίνει ο όρος μάλλον (!!!!!!!!!)....κι ας προσπάθησαν κάποιοι να μας δώσουν να καταλάβουμε....
Παιδιά επειδή στεναχωρήθηκα και κουράστηκα πραγματικά με την τόση κουβέντα για το τίποτα (και ας με συγχωρέσουν κάποιοι), βάζω αυτούσια την απάντηση που είχε δώσει ο Newbie σε άλλο θέμα (ο Πάρης έδωσε ξανά το link), υπογραμμίζοντας την επεξήγηση του όρου και αφήνοντας και τα σχόλια του Newbie που με βρίσκουν ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνη, για να μην τα διατυπώνω πάλι κι εγώ με δικά μου λόγια.
Ας την διαβάσουμε ξανά όλοι και αν υπάρχει κάτι άλλο, το συζητάμε….



"ο όρος έντεχνο εμφανίστηκε από την ανάγκη να κατηγοριοποιηθεί η μουσική του Θεοδωράκη και του Χατζιδάκη (και άλλων συνθετών του ίδιου ύφους) ... ο όρος αυτός ερχόταν σε αντιδιαστολή με το ΛΑΪΚΟ τραγούδι, και υπονοούσε ότι οι έντεχνοι συνθέτες ξέρουν να ΓΡΑΦΟΥΝ (παρτιτούρα) τα τραγούδια τους, σε αντιδιαστολή με τους λαϊκούς οι οποίοι έπαιζαν με το αυτί ... (δεν ήξεραν να γράφουν τη μουσική τους)... Η όλη ιστορία άλλαξε όταν οι λαϊκοί μας συνθέτες άρχισαν κι αυτοί να γράφουν (π.χ. Νικολόπουλος) ...
Όπότε ο διαχωρισμός συνεχίστηκε ως τις μέρες μας μόνο και μόνο για να ξεχωρίζει κάποια τραγούδια (έντεχνα) από τα Λαϊκά (ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ  Α-ΤΕΧΝΑ )

Η γνώμη μου είναι ότι ο διαχωρισμός αυτός δεν ανταποκρίνεται πια στην πραγματικότητα της σημερινής Ελληνικής μουσικής ... για παράδειγμα ο Μάλαμας. Ο άνθρωπος γράφει Λαϊκά !!!! (οι φόρμες του και οι κλίμακές του ΕΙΝΑΙ λαϊκές) ... Ο Παπάζογλου επίσης ... παρόλα αυτά ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΝΕΟ-ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ, θεωρούνται έντεχνοι ... καμμία σχέση ...
(παρεπιπτόντως, έχω ακούσει τη Μπαλάντα των Αισθήσεων και των παραισθήσεων σε ένα Καρασκυλάδικο του κερατά, και σας πληροφορώ ότι ο κόσμος και το άκουσε, και το χειροκρότησε –πραγματικά ζεστά.)

Απ΄την άλλη, και το Λαϊκό δεν είναι ακριβώς Λαϊκό ... Για ακούστε τα τραγούδια της Βανδή ... μια χαρά beat-άκια αλλά επίσης καμμία σχέση με Λαϊκά !!! Άσε που μετά μπλέκουμε στα pop (τύπου Χατζηγιάννη), στα soft Rock (τύπου Πυξ-Λαξ), και στα αδιευκρίνηστα ... (τύπου Νταλάρας-Αλεξίου) ...

Και κάτι άλλο. ΈΝΤΕΧΝΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΛΟ !!! Ούτε έχει να κάνει με τη θεματολογία, το ντύσιμο ή τις εμφανίσεις στην τηλεόραση ..."


Newbie
15/04/04, 10:04
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/05, 11:04 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #40 στις: 07/10/05, 00:45 »
ΕΙΜΑΙ Ο ΝΥΚΤΟΔΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΘΑ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ......ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΩΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ...ΜΕ ΕΝΑ ΞΕΝΟ ΡΟΥΧΟ....
ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ..
ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΟς ΣΑς
ΝΥΚΤΩΔΟΣ



Χρήστο,
τα θερμά μου συγχαρητήρια για την πρώτη θέση  ;) .

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #41 στις: 07/10/05, 00:48 »
ΕΙΜΑΙ Ο ΝΥΚΤΟΔΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΘΑ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ......ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΩΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ...ΜΕ ΕΝΑ ΞΕΝΟ ΡΟΥΧΟ....
ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ..
ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΟς ΣΑς
ΝΥΚΤΩΔΟΣ


Μόλις τελειωσε το φεστιβάλ και τελικά πρώτο βγήκε το "ξενο ρούχο"! Συγχαρητήρια στους συντελεστές, το τραγούδι πραγματικά ξεχώριζε!
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #42 στις: 07/10/05, 01:42 »
ΕΙΜΑΙ Ο ΝΥΚΤΟΔΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΘΑ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ......ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΩΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ...ΜΕ ΕΝΑ ΞΕΝΟ ΡΟΥΧΟ....
ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ..
ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΟς ΣΑς
ΝΥΚΤΩΔΟΣ

esu den grafeis auta ta uperoxa arthra (gia kazantzidh, gia tsitsanh ktl ) ?? einai akros sugkinitika, ta tapeinotata mou sebh, kai polla polla sugxarhthria....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #43 στις: 07/10/05, 08:19 »
ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΝΥΧΤΩΔΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ.


ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΟ "ΞΕΝΟ ΡΟΥΧΟ" ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΡΩΤΙΑ.

ΕΥΤΥΧΩς ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΙΚΗΤΗΣ!
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #44 στις: 07/10/05, 09:03 »
Δυστυχώς μια μεγάλη απογοήτευση πάλι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Δεν είχα ακούσει κανένα τραγούδι (δεν ακούω μελωδία και σπάνια βλέπω τηλεόραση, μου είχαν πει φίλοι για κομμάτια που παιζόντουσαν και τα είχαν ακούσει αλλά εγώ δεν είχα ακούσει κανένα). Έκατσα λοιπόν με μεγάλη όρεξη να παρακολουθήσω, είχα πάρει και χαρτί μολύβι για τυχόν σημειώσεις, όλα καλά. Τα άκουσα με μεγάλη προσοχή. Και μόλις τελειώσανε τα τραγούδια με είχε πιάσει μια μικρή απογοήτευση για το συνολικό επίπεδο των τραγουδιών που δυστυχώς δεν ήταν υψηλό. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα στην αρχή είχα κλείσει τον ήχο (μετά άλλαξα και κανάλι, πόσο Γαλάνη μπορεί να ακούσει πια ένας άνθρωπος). Τελικά ήρθε η ώρα των αποτελεσμάτων. Ήμουν σίγουρος ότι το τραγούδι του Δρογώση θα κερδίσει πανηγυρικά (και μάλλον με μεγάλη διαφορά) αφού ήταν με μεγάλη διαφορά το καλύτερο τραγούδι μακράν από κάθε άλλο. Αρκετά μου άρεσε για δεύτερο και το "σε σένα κρυμμένο" αν θυμάμαι καλά από τον τίτλο. Άλλο τραγούδι δε μπόρεσα να ξεχωρίσω. Και.........
Δεν πίστευα αυτό που έβλεπα. Δύο τραγούδια είχαν μπουζούκι και τα δύο στις δύο πρώτες θέσεις. Ένα ζειμπέκικο πρώτο , ένα τραγούδι πίστας (τελείως πίστας όμως) δεύτερο. Και τρίτο το τραγούδι με το μάλλον χειρότερο στίχο (ειδικά στα κουπλέ του). ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Μου έκανε κάτι σα να διάλεγε μια δισκογραφική το ποιά θα παιχτούν για να τη βολεύουν και όχι το ένστικτο του κόσμου. Τελικά η αισθητική του κόσμου είναι τόσο επηρρεασμένη ( ; ) από το βομβαρδισμό που δεχόμαστε από ραδιόφωνο/τηλεόραση που κατάφεραν τόσο εύκολα να μας "αποπλανήσουν" αισθητικά ή όσοι έχουν μείνει στην απέναντι όχθη κι ελπίζουν για την ανόρθωση του ελληνικού τραγουδιού απλά δεν το είδαν (μετά πήρα τηλέφωνο 3-4 φίλους να σχολιάσουμε και κανείς τους δεν το είχε δει) ή δεν πήραν μέρος στη ψηφοφορία; Τι να πω. Ξέρω ότι πολλοί θα επικρίνουν και θα κατακρίνουν αυτά που λέω. Τα πιστεύω όμως και δε γίνεται να μην τα πω. Η μόνη μικρή χαρά είναι ότι ο νικητής είναι συμφορουμίτης μας (αλλά αυτό δυστυχώς δε γίνεται να με κάνει να μου αρέσει και το τραγούδι του). Άλλος ένας "Αρίωνας" μόλις γεννήθηκε ( ; ). Καλή επιτυχία στην ΕΡΤ λοιπόν και άντε, με το καλό και σε ένα κρατικό "fame story".
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/05, 09:07 από fatses asteies - The band »
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #45 στις: 07/10/05, 10:30 »
Δυστυχώς μια μεγάλη απογοήτευση πάλι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Δεν είχα ακούσει κανένα τραγούδι (δεν ακούω μελωδία και σπάνια βλέπω τηλεόραση, μου είχαν πει φίλοι για κομμάτια που παιζόντουσαν και τα είχαν ακούσει αλλά εγώ δεν είχα ακούσει κανένα). Έκατσα λοιπόν με μεγάλη όρεξη να παρακολουθήσω, είχα πάρει και χαρτί μολύβι για τυχόν σημειώσεις, όλα καλά. Τα άκουσα με μεγάλη προσοχή. Και μόλις τελειώσανε τα τραγούδια με είχε πιάσει μια μικρή απογοήτευση για το συνολικό επίπεδο των τραγουδιών που δυστυχώς δεν ήταν υψηλό. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα στην αρχή είχα κλείσει τον ήχο (μετά άλλαξα και κανάλι, πόσο Γαλάνη μπορεί να ακούσει πια ένας άνθρωπος). Τελικά ήρθε η ώρα των αποτελεσμάτων. Ήμουν σίγουρος ότι το τραγούδι του Δρογώση θα κερδίσει πανηγυρικά (και μάλλον με μεγάλη διαφορά) αφού ήταν με μεγάλη διαφορά το καλύτερο τραγούδι μακράν από κάθε άλλο. Αρκετά μου άρεσε για δεύτερο και το "σε σένα κρυμμένο" αν θυμάμαι καλά από τον τίτλο. Άλλο τραγούδι δε μπόρεσα να ξεχωρίσω. Και.........
Δεν πίστευα αυτό που έβλεπα. Δύο τραγούδια είχαν μπουζούκι και τα δύο στις δύο πρώτες θέσεις. Ένα ζειμπέκικο πρώτο , ένα τραγούδι πίστας (τελείως πίστας όμως) δεύτερο. Και τρίτο το τραγούδι με το μάλλον χειρότερο στίχο (ειδικά στα κουπλέ του). ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Μου έκανε κάτι σα να διάλεγε μια δισκογραφική το ποιά θα παιχτούν για να τη βολεύουν και όχι το ένστικτο του κόσμου. Τελικά η αισθητική του κόσμου είναι τόσο επηρρεασμένη ( ; ) από το βομβαρδισμό που δεχόμαστε από ραδιόφωνο/τηλεόραση που κατάφεραν τόσο εύκολα να μας "αποπλανήσουν" αισθητικά ή όσοι έχουν μείνει στην απέναντι όχθη κι ελπίζουν για την ανόρθωση του ελληνικού τραγουδιού απλά δεν το είδαν (μετά πήρα τηλέφωνο 3-4 φίλους να σχολιάσουμε και κανείς τους δεν το είχε δει) ή δεν πήραν μέρος στη ψηφοφορία; Τι να πω. Ξέρω ότι πολλοί θα επικρίνουν και θα κατακρίνουν αυτά που λέω. Τα πιστεύω όμως και δε γίνεται να μην τα πω. Η μόνη μικρή χαρά είναι ότι ο νικητής είναι συμφορουμίτης μας (αλλά αυτό δυστυχώς δε γίνεται να με κάνει να μου αρέσει και το τραγούδι του). Άλλος ένας "Αρίωνας" μόλις γεννήθηκε ( ; ). Καλή επιτυχία στην ΕΡΤ λοιπόν και άντε, με το καλό και σε ένα κρατικό "fame story".


Για πολλά +
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #46 στις: 07/10/05, 11:02 »
Δυστυχώς μια μεγάλη απογοήτευση πάλι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Δεν είχα ακούσει κανένα τραγούδι (δεν ακούω μελωδία και σπάνια βλέπω τηλεόραση, μου είχαν πει φίλοι για κομμάτια που παιζόντουσαν και τα είχαν ακούσει αλλά εγώ δεν είχα ακούσει κανένα). Έκατσα λοιπόν με μεγάλη όρεξη να παρακολουθήσω, είχα πάρει και χαρτί μολύβι για τυχόν σημειώσεις, όλα καλά. Τα άκουσα με μεγάλη προσοχή. Και μόλις τελειώσανε τα τραγούδια με είχε πιάσει μια μικρή απογοήτευση για το συνολικό επίπεδο των τραγουδιών που δυστυχώς δεν ήταν υψηλό. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα στην αρχή είχα κλείσει τον ήχο (μετά άλλαξα και κανάλι, πόσο Γαλάνη μπορεί να ακούσει πια ένας άνθρωπος). Τελικά ήρθε η ώρα των αποτελεσμάτων. Ήμουν σίγουρος ότι το τραγούδι του Δρογώση θα κερδίσει πανηγυρικά (και μάλλον με μεγάλη διαφορά) αφού ήταν με μεγάλη διαφορά το καλύτερο τραγούδι μακράν από κάθε άλλο. Αρκετά μου άρεσε για δεύτερο και το "σε σένα κρυμμένο" αν θυμάμαι καλά από τον τίτλο. Άλλο τραγούδι δε μπόρεσα να ξεχωρίσω. Και.........
Δεν πίστευα αυτό που έβλεπα. Δύο τραγούδια είχαν μπουζούκι και τα δύο στις δύο πρώτες θέσεις. Ένα ζειμπέκικο πρώτο , ένα τραγούδι πίστας (τελείως πίστας όμως) δεύτερο. Και τρίτο το τραγούδι με το μάλλον χειρότερο στίχο (ειδικά στα κουπλέ του). ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Μου έκανε κάτι σα να διάλεγε μια δισκογραφική το ποιά θα παιχτούν για να τη βολεύουν και όχι το ένστικτο του κόσμου. Τελικά η αισθητική του κόσμου είναι τόσο επηρρεασμένη ( ; ) από το βομβαρδισμό που δεχόμαστε από ραδιόφωνο/τηλεόραση που κατάφεραν τόσο εύκολα να μας "αποπλανήσουν" αισθητικά ή όσοι έχουν μείνει στην απέναντι όχθη κι ελπίζουν για την ανόρθωση του ελληνικού τραγουδιού απλά δεν το είδαν (μετά πήρα τηλέφωνο 3-4 φίλους να σχολιάσουμε και κανείς τους δεν το είχε δει) ή δεν πήραν μέρος στη ψηφοφορία; Τι να πω. Ξέρω ότι πολλοί θα επικρίνουν και θα κατακρίνουν αυτά που λέω. Τα πιστεύω όμως και δε γίνεται να μην τα πω. Η μόνη μικρή χαρά είναι ότι ο νικητής είναι συμφορουμίτης μας (αλλά αυτό δυστυχώς δε γίνεται να με κάνει να μου αρέσει και το τραγούδι του). Άλλος ένας "Αρίωνας" μόλις γεννήθηκε ( ; ). Καλή επιτυχία στην ΕΡΤ λοιπόν και άντε, με το καλό και σε ένα κρατικό "fame story".


Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ρε φίλε fatses!
Μήπως είδες χτες το μεσημέρι τη συνέντευξη του Σαββόπουλου στην ΕΤ3 με αφορμή το Φεστιβάλ; Ένας Σαββόπουλος όχι πλέον Νιόνιος αλλά κύριος Διονύσιος... Πάντα σοφός, πάντα ευστοχος, αλλά με μια ευδιάκριτη αλλαζονεία που έφτανε στα όρια της έπαρσης.  :'(  Έβλεπα τα σποτάκια που πρόβαλε η εκπομπή και τον έδειχναν να τραγουδάει με την κιθάρα του "γεννηθηκα στη Σαλλονίκη" και μ' έπιανε νοσταλγία και κατάθλιψη...Που' σαι ρε Νιόνιο; Αν συμμετείχες εσύ κι όχι ο κύριος Διονύσιος στη διαμόρφωση της αναγέννησης του Φεστιβάλ θα είχαμε περάσει πολύ καλύτερα χτες το βράδυ :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/05, 11:21 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #47 στις: 07/10/05, 12:22 »
Έχω κι εγώ κάποιες δικές μου απορίες κυρίως και τις παραθέτω

Γιατί ορισμένα τραγούδια παίχτηκαν ΤΟΟΟΟΟΣΟ πολύ από ραδιοφωνικούς σταθμούς και άλλα καθόλου? Δεν θα έπρεπε πριν τον διαγωνισμό και αφού ψηφίζει και το κοινό να ακουγόντουσαν όλα το ίδιο?

Γιατί όοοολοι οι τραγουδιστές ήταν φάλτσοι? ελπίζω να φταίει το τρακ.
Γιατί κέρδισαν τα δύο λαϊκά?
Γιατί επρεπε να μπλεξουμε ενδυματολόγους, ιματζ μέηκερς και ξέρω γω τι άλλο?

Να πω και τη γνώμη μου...

Χάρηκα που δεν κέρδισε η Ευσταθία
Κρίμα που δεν είδα πιο ψηλά τη Βαβέλ
Χάρηκα που είδα την παρουσία και τα παραδοσιακά ηχοχρώματα του επομενου τρένου

Και επιτέλους αυτό τον μπούφο το Ζακ Στεφάνου γιατι τον φέρανε?
Υπάρχει πιο εκνευριστικό πλάσμα?
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Angello

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #48 στις: 07/10/05, 12:53 »
Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Μετριότητα, ανοργανωσιά και μαϊμούνια (βλέπε Ζακ και άλλοι). Βραβεύτηκαν δυο από τα χειρότερα τραγούδια, ένα «modern λαϊκό» κι ένα «δηθέντεχνο» (με στίχους του κώλου...). Αυτό που κέρδισε ήταν καλούτσικο (η μουσική κάτι μου θυμίζει - θα το βρω). Του Δρογώση ήταν για μένα μακράν το καλύτερο. Ξεχώρισα και τα «Τραγούδια παλιά» και «Σε σένα κρυμμένο». Μια απορία. Σε πόσα εικοσιτετράωρα και με ποια κριτήρια αξιολόγησαν σχεδόν πεντακόσια τραγούδια για να καταλήξουν στα δώδεκα γνωστά; Και μια παραίνεση. Ας βάλουν επιτέλους κάποιον να παίρνει τους φακέλους.

Σημείωση. Μαϊμού και μαϊμούνι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Το «μαϊμού» είναι καλό. Το «μαϊμούνι» όχι.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #49 στις: 07/10/05, 14:10 »
εγώ γιατί νομίζω ότι ήταν μια ακόμη σπρωξιά (ελπίζω όχι η μοιραία) στο ταλαιπωρημένο ελληνικό τραγούδι, προς το τέλμα!!! Μια απ τα ίδια από μια διοργάνωση που όσοι αγαπούν πραγματικά το τραγούδι κάτι έλπιζαν!!! Μήπως ήταν μια προσπάθεια να μυηθούν στην νέα τάξη πραγμάτων (την έχετε ήδη αναφέρει) και όσοι αντιστέκονται? Ευτυχώς βλέπω πως και σ αυτό ακόμα απέτυχαν!!!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/02, 09:35
από Britney
13 Απαντήσεις
9134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/05, 16:01
από maria
46 Απαντήσεις
17505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 13:46
από pimami
75 Απαντήσεις
25505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 14:31
από Costa Ex@rho
14 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 10:46
από Δημήτρης (Gear)
7 Απαντήσεις
5171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 15:57
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/10, 18:00
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 17:07
από krios80
0 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 22:59
από krios80