Αποστολέας Θέμα: Αυξομείωση θερμοκρασίας στο σπίτι λόγω χειμώνα  (Αναγνώστηκε 7888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Παίδες την καλησπέρα μου,

μιας κι άρχισε να πέφτει σιγά σιγά η θερμοκρασία, ήθελα να ρωτήσω αν η κιθάρα επηρεάζεται "σωματικά" απ' την αυξομείωση της θερμοκρασίας στο σπίτι. Ας πούμε, το βράδυ γύρω στη 1 κλείνω τα καλοριφέρ κι η θερμοκρασία πέφτει. Όταν γυρνάω σπίτι απ' τη σχολή, ανοίγω τα καλοριφέρ (μάξιμουμ στους 22 βαθμούς) και μέσα σε 10 περίπου λεπτά το σπίτι ζεσταίνεται. Και τα πρωινά πριν φύγω για τη σχολή τ' ανοίγω για καμιά ώρα.

Υπάρχει περίπτωση αυτή η αυξομείωση της θερμοκρασίας να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στην κιθάρα; Εκεί που την έχω στη βάση δεν είναι κοντά σε σωλήνες τους καλοριφές. Θα μου πείς στα περισσότερα σπίτια έτσι γίνεται, έπρεπε να ρωτήσω όμως.

Καταλαβαίνετε τώρα, πρώτη κιθάρα είναι και την έχω σαν ερωμένη... Βυσσινί, μ' ωραίες καμπύλες... Δε θέλω να κρυώσει ή τίποτα τέτοιο... ;D
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Η κιθαρα το καλοκαιρι με τους 30 βαθμους μεσο ορο θελει αλλο σεταρισμα και το βαρυ χειμωνα διαφορετικο (λογω συστολης-διαστολης στα ξυλα). Αυτο μου το εχει πει τεχνιτης αλλα το ειχα καταλαβει και μονος καθως εβλεπα διαφορές στο υψος των χορδων και στην ευθυτητα του μανικιου. Λογω διαφοράς θερμοκρασίας θελει άλλη ρυθμιση η βεργα στο μπρατσο για καλοκαιρι ή χειμωνα και μαζι με αυτην θα πειραξεις αναγκαστικα και το υψος των χορδων, ισως το intonation, κλπ. Μια ευκολοτερη λυση που προσπαθω να πετυχω ειναι να ρυθμισω το μπρατσο σε μια "μέση" κατάσταση που να ικανοποιει ολες τις εποχες, αλλα δεν θα μου προσφερει για καθε εποχη το μαξιμουμ των δυνατοτητων (θελει επισης πολυ κοπο και προσπαθεια). Εχω κανει μια τετοια ρυθμιση το καλοκαιρι, και περιμενω τα δυνατα κρυα να δω πως θα συμπεριφερθει το μπρατσο. Οταν λειπω απο το σπιτι η θερμοκρασια πεφτει στα 10-15 και με τη θερμανση δεν παει πανω απο 25, οποτε καταλαβαινετε τις διαφορες με το καλοκαιρι που οταν λειπω, στο δωματιο εχει παντα 30 βαθμους. Μετα μπαινουν κλιματιστικα κλπ και συστελλεται παλι το μπρατσο.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ας πούμε, το βράδυ γύρω στη 1 κλείνω τα καλοριφέρ κι η θερμοκρασία πέφτει. Όταν γυρνάω σπίτι απ' τη σχολή, ανοίγω τα καλοριφέρ (μάξιμουμ στους 22 βαθμούς) και μέσα σε 10 περίπου λεπτά το σπίτι ζεσταίνεται. Και τα πρωινά πριν φύγω για τη σχολή τ' ανοίγω για καμιά ώρα.
αγαπητέ Wise_One σχετικά με το άνοιγμα και κλείσιμο του καλοριφέρ θα πρότεινα να μην το κλείνεις και το ανοίγεις συνεχώς.
Για χίλιους λόγους.
Ασ πούμε ο ένας είναι η κατανάλωση που την παίρνει και τη σηκώνει και ο δευτερος και σχετικότερος με το θέμα σου είναι δίαφορα πράγματα υποφέρουν απο τη διαφορά θερμοκρασίας που προκύπτει, απο τοίχους (ντουβάρια, σοβάδες) μέχρι έπιπλα (και όργανα) και φυσικά και η σωματική κατάσταση και υγεία.
Το θέμα δεν έγκειται μόνο στη διαφορά θερμοκρασίας αλλά στην σοβαρή διακύμανση της υγρασίας.
Πχ σε στεγνό περιβάλλον 10 βαθμοί διαφοράς επηρεάζουν λιγότερο απο 5 βαθμούς εναλλαγής με και χωρίς υγρασία.

Άρα λοιπόν η πρότασή μου είναι:
ποτέ το σπίτι να μην πέφτει κάτω απο 12 βαθμούς (γιατι κρυώνουν τα πάντα και προσεχώς θα αποθηκέυουν υγρασία) και όταν πέφτεις για ύπνο μπορείς να το ρυθμίζεις πχ στους 16.

ps:Η ύπαρξη η μή υγρασίας επηρεάζει την αίσθηση της θερμοκρασίας είτε μιλαμε για ψυχρό είτε για θερμό περιβάλλον! Έλεγξέ το ο ίδιος και θα εκπλαγείς!
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Το να μην κλείνω εντελώς το καλοριφέρ μου το 'παν κι άλλοι, απλά έτυχε πέρσι το χειμώνα με τα πολλά τα κρύα να τελειώσει το πετρέλαιο, να μη το πάρω χαμπάρι κι έμεινα μετά μια βδομάδα χωρίς θέρμανση (και δε μπορούσα να κανονίσω με προμηθευτή να μου φέρει)! Πώ φίλε ήμουν με πουλόβερ, μπουφάν και διπλές κάλτσες μες στο σπίτι!

ΟΚ πάντως, τώρα με την κιθάρα ένα παραπάνω να ρυθμίζω καλύτερα την θερμοκρασία. Σίγουρα δε μπορώ να κάνω αυτό που λέει ο Crossroad, να κάνω διαφορετικό σετάρισμα, και επειδή μόνος μου δεν ξέρω αλλά κι εντάξει, τριαντάρια όλη την ώρα για σετάρισμα το χειμώνα... Οι χορδές σίγουρα θα ζορίζονται απ' τη θερμοκρασία, παίζει να τραβάνε κάτω το μπράτσο; Θα εμφανιστούν ας πούμε τίποτα ρωγμές στο ξύλο της κιθάρας;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ετσι όπως το δουλέυεις θα τελειώσει πολύ νωρίτερα το πετρέλαιο και με χειρότερο αποτέλεσμα για όλους.
Δεν νομίζω να παίζει τετοιο πρόβλημα με το όργανο! Περι ρωγμών σπασιμάτων κλπ.
Διαφορές έχει αλλά δοκίμασε την ορθή και κατάλληλη χρήση του καλοριφέρ και δεν νομίζω να χεις κανένα πρόβλημα!
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Τότε no problemo. Θενκς ρε παίδες...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Παιδια πανω στο θεμα εχω και γω μια απορια.
Εχω ακουσει οτι τα οργανα πρεπει να αποφευγουμε να τα εχουμε κλεισμενα σε hardcase και ντουλαπες για να αναπνεει οτι ξυλο.
Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως ομως μεσα σε HSC ειναι καπως πιο προστατευμενα απο τις αλλαγες τις θερμοκρασιας?
Γιατι εγω ας πουμε ειμαι φοιτητης και η θερμανση μου ειναι ενα air condition σε καθε δωματιο. Οταν ειμαι σπιτι θα χρειαστει να ανοιξω το air condition χειμωνα καλοκαιρι, αλλα οταν λειπω μενει κλειστο γιατι καιει τα κερατα του. Και δεν υπαρχει και αλλος μεσα στο σπιτι να το χρειαζεται αναμενο.
Ποια ειναι η αποψη σας περι αυτου? Εγω μεχρι τωρα κανω κατι "ενδιαμεσο". οσο ειμαι σπιτι της εχω εξω σε stand και οταν λειπω τις βαζω στις βαλιτσες...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Wise_One, το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να αποφύγεις και τα πολλαπλά σεταρίσματα αλλά και την αυξημένη κατανάλωση πετρελαίου είναι το εξής: Να την τοποθετήσεις μέσα σε πλήρως ελεγχόμενο χώρο ως προς την υγρασία, τον αερισμό και την θερμοκρασία, οπότε θα φυλάσεται με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο φυλάμε τα πρότυπα μέτρα και σταθμά.
Οι διαστάσεις του χώρου μπορεί να είναι κατά τι μεγαλύτερες από τις διαστάσεις της κιθάρας, ώστε να ξοδεύεις ελάχιστη ενέργεια για την διατήρηση των απαιτούμενων συνθηκών (Θερμ 25 β C, σχετική υγρασία 45%) και να αποτελείται από διπλό τζάμι με διάκενο, ώστε να επιτυγχάνεις συγχρόνως μόνωση και ορατότητα. Οι συνθήκες μπορούν να επιτευχθούν μ' ένα απλό φτηνό κλιματιστικό το οποίο θα δουλεύει το πολύ μία ώρα την ημέρα καταναλώνοντας ελάχιστη ενέργεια.

Όταν θέλεις να παίξεις προφανώς θα ανάβεις το καλοριφέρ - δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που μπορεί να παίξει σε θερμοκρασία 1 β C, με γάντια στα χέρια, κι αν υπάρχει θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω!!! - θα βγάζεις την κιθάρα και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. (Ως γνωστόν το ξύλο είναι κακός αγωγός της θερμότητας)

Ελπίζω να σε βοήθησα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Σίγουρα βοήθησες, απλά είναι αρκετά δύσκολο να εφαρμόσω αυτά που λες. Για παράδειγμα, το σπίτι έχει ξύλινα κουφώματα οπότε ένα Χ κρύο και μια Ψ υγρασία μπαίνουν. Είναι επίσης ψηλοτάβανο, άρα η διαφορά θερμοκρασίας είναι μεγαλύτερη. Βάλε και τ' ότι νοικιάζω εδώ, άρα πάει και το κλιματιστικό... Ο κλωβός που λες είναι σίγουρα το ιδανικό, φαντάζομαι όμως ότι θα έχει κι ένα αξιόλογο κόστος. Εντάξει, δε με πειράζει να φάει και λίγη καταπόνηση (στα όρια του λογικού πάντα). Στην τελική τα ονομάζω battle wounds και τελειώσαμε ;D Το λαπτοπ μου πχ πολύ περισσότερα έχει τραβήξει το καημένο...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Συγνώμη κιόλας, αλλά αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι η κιθάρα σου είναι μια Vendetta 1.0, έτσι δεν είναι; Όχι ότι δεν είναι καλή και αξιοπρεπής κιθάρα, αλλά δεν πρόκειται για κανένα ιδιαίτερα ακριβό όργανο ώστε να φοβάσαι τόσο πολύ μην σού το καταστρέψουν οι μεταβολές της θερμοκρασίας μέσα στο σπίτι, οι οποίες ούτε πολύ μεγάλες είναι ούτε πολύ ξαφνικές. Και ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα της οποίας το κλίμα κάθε άλλο παρά ψυχρό ή υγρό είναι. Δηλαδή τι να πούν και αυτοί που παίρνουν τις κιθάρες τους σε live, πρόβες κλπ; Μη με παρεξηγείς, δεν λέω ότι δεν υπάρχει ζήτημα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ίσως να μην αξίζει να ανησυχείς και να προβληματίζεσαι σε τέτοιο βαθμό ώστε να σκέφτεσαι λύσεις που θα σού κοστίσουν πιο πολύ από την ίδια την κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Ναι ναι, αυτό λέω κι εγώ. Πρώτη κιθάρα, φθηνή κιθάρα... Μάλλον δεν το έγραψα καλά έτσι όπως το εννούσα :)
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Γύρω στα 300 υπολογίζω. Απόλλων, μπορεί ο άνθρωπος να μένει Νευροκόπι. Εν τω μεταξύ στα live είναι τόσο μεγάλη η ένταση των προβολέων που μάλλον πρέπει να προφυλάξεις τα όργανα απ' την υπερθέρμανση. Μάλλον γι αυτό και κάποιοι τα "σπάνε". ;D
Εξάλλου η φθήνια και η ποιότητα δεν έχουν και μεγάλη σχέση με την αγάπη! Κι η ζωή μου είναι φτηνή κι όμως την αγαπάω!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απόλλων, μπορεί ο άνθρωπος να μένει Νευροκόπι.

Θα μπορούσε να μένει και στην Αλάσκα, αλλά το προφίλ του δείχνει Θεσσαλονίκη...

Παράθεση
Εν τω μεταξύ στα live είναι τόσο μεγάλη η ένταση των προβολέων που μάλλον πρέπει να προφυλάξεις τα όργανα απ' την υπερθέρμανση. Μάλλον γι αυτό και κάποιοι τα "σπάνε". ;D

Aυτό που ήθελα να πώ όταν έκανα λόγο για live είναι ότι μια κιθάρα λογικά κινδυνεύει περισσότερο από τις αλλαγές της θερμοκρασίας και τη γενικότερη καταπόνηση που υφισταται λόγω των συνεχών μετακινήσεων, των συναυλιών κλπ, απ' ό,τι η αναμενόμενη και μάλλον ήπια αυξομείωση της θερμοκρασίας ή της υγρασίας στο περιβάλλον ενός σπιτιού. Και άσχετα απ' όλα αυτά, η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύει κανείς τόσα λεφτά για να περιορίσει την όποια επίδραση αυτών των αυξομειώσεων αν δεν έχει πολλά ή/και ακριβά όργανα. Μπορείς να έχεις πάντα ένα όργανο σε καλή κατάσταση κάνοντάς του κάθε μερικούς μήνες ένα απλό σεταρισματάκι (πράγμα που θα έπρεπε να ξέρει να κάνει ο καθένας μας)...

Παράθεση
Εξάλλου η φθήνια και η ποιότητα δεν έχουν και μεγάλη σχέση με την αγάπη! Κι η ζωή μου είναι φτηνή κι όμως την αγαπάω!

...και φυσικά πολλή αγάπη. Όπως και στη γυναίκα που αγαπάς όμως, η αγάπη επιδεικνύεται πρώτα και κύρια με τον προσωπικό χρόνο που ξοδεύεις γι αυτήν και σε πολύ μικρότερο βαθμό με αυτά που τής αγοράζεις. Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ και για τις κιθάρες μου, που επίσης αγαπώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Εγώ την πάτησα παίδες με την Cuenca μου...(κλασσική)  :'( Την πήρα κάποια φορά που έκανε κρύο στο σχολείο, γιατί είχαμε μία εκδήλωση (καλός μαλ...), την άφησα σε ασφαλέστατο σημείο (όπου είχε ζέστη), και όταν γύρισα είχε μία ρογμή στο λούστρο, στο μπράτσο κάτω από τα κλειδιά...Πραγματικά ισχυρίζομαι ότι άμα έκανα καρδιογράφημα εκείνη τη στιγμή, θα είχα κι εγώ τέτοιο σχίσιμο.

Στο σπίτι τώρα που το έχω επειδή δεν πατάω και πολύ πολύ, εκτός νύχτας, δεν νομίζω να πειράζουν οι 17-18 βαθμοί που έχω κατα μέσο όρο... (ε?  ???)
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
οι αποτομες μεταβολες θερμοκρασιας παντα επηρεαζουν τα οργανα.ακομη και στο αμαξι αν εχει πολυ κρυο η ζεστη μια πολυωρη μετακινηση δημηουργει προβληματα.εγω παντως τα οργανα τα εχω παντα σε θηκη ειναι μονομως προστατευμενα και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα.πιστευω ενα οργανο που αγαπαμε πολυ δεν το αφηνουμε εκτεθειμενο και να παιζουμε με τα καλοριφερ και τις θερμοκρασιες.μεσα στη θηκη λιγο ανοιχτη να αναπνεει οπωs ειπε ο mace και με ενα σακουλακι με κρυσταλους  για την υγρασια δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.και στο μπουζουκι που ειναι πιο ευσαισθητο απο την κιθαρα ετσι κανω

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Επαναφέρω το θέμα για ένα σχετικό πρόβλημα που μου προέκυψε.


Θα φύγω τώρα που θα φύγω για το πατρικό μου, δε θα πάρω ούτε κιθάρα ούτε μπάσο μαζί μου. Αυτό σημαίνει ότι για περίπου 2 βδομάδες, τα όργανα θα είναι στο σπίτι. Τι μπορώ να κάνω για "τραυματιστούν" όσο το δυνατόν λιγότερο από την έλλειψη θέρμανσης;


Αυτές τις μέρες που έχει ψοφόκρυο στη Θεσσαλονίκη, το πρωί που ξυπνάω έχω 18 βαθμούς μες στο σπίτι (δεν έχω καλοριφέρ εδώ οπότε δε μπορώ ν' αφήνω θέρμανση το βράδυ) κι όταν ανάψω το σώμα ανεβαίνει μέχρι τους 25. Ντάξει τραβάνε τώρα ζόρι γιατί ανεβοκατεβαίνει η θερμοκρασία αλλά σ' αυτό το σπίτι δε μπορώ να κάνω και τπτ άλλο.


Κάτι έχω ακούσει, πρέπει να ξεκουρδίσω λίγο τις χορδές. Άντε τα βάζω και στις θήκες τους. Κάτι άλλο; Μια χαζή ίσως σκέψη, να τους ρίξω μια κουβέρτα μπας και μετριάσει την έκθεση στο όποιο κρύο για 2 βδομάδες;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
3 σχόλια μόνο

πρώτον η κουβέρτα είναι μονωτικό υλικό και δεν προσφέρει ζέστη, δηλ μπορείς να τυλίξεις κάτι παγωμένο  και να το διατηρήσει παγωμένο ως ενα βαθμό
δεύτερων 18 βαθμοί δεν είναι τίποτα εγω είχα 10-11 σήμερα μέσα στο σπίτι που εχω τις κιθάρες
τρίτων να ξεκουρδίσεις δεν χρειάζεται εκτός και αν έχεις κουρδίσει με 22 βαθμούς θερμοκρασία και περιμένεις να πέσει στους 10, ναι εκεί καλό είναι να ξεκουρδίσεις 1 ημιτόνια πιστεύω γιατι τόσο περίπου θα ανέβει το κούρδισμα λόγο κρύου (προσωπική εκτίμηση)

τώρα για θήκες κτλ τα έχουμε ξαναπεί, εγω χωρίς να θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου θα τις άφηνα ως έχουν στην βάση τους 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Παίδες την καλησπέρα μου,
μιας κι άρχισε να πέφτει σιγά σιγά η θερμοκρασία, ήθελα να ρωτήσω αν η κιθάρα επηρεάζεται "σωματικά" απ' την αυξομείωση της θερμοκρασίας στο σπίτι....
Μη τρελαινεσαι φιλε μου.
Κρατα τη μονο μακρυα απο πηγες θερμοτητας και υγρασιας και δεν θα εχεις προβλημα.
Ουτε και κλεισμενη συνεχως στη βαλιτσα κανει καλο. Ασε το οργανο να "χωνευει" συχνοτητες απο τον περιβαλλοντα χωρο (ιδιως αν το οργανο ειναι ακουστικο).

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
@jim.ni: Ναι ρε, μετά το ξανασκέφτηκα για την κουβέρτα και λέω αν δεν έχει πηγή θέρμανσης από κάτω, δεν πρόκειται να 'χει διαφορά. Ντόοοοιιιι ::)


Α δεν πιστεύω να πέσει τόσο. Καλού κακού θα τις λασκάρω λίιιγο για παν ενδεχόμενο. Εσύ πάντως παραέχεις κρύο dude.


@Spyros Delta: Ω ναι, ούτε μπροστά στη θέρμανση είναι ούτε σε ρεύμα αέρα. Άσε που ντάξει, ε δε γίνεται να διαλέγουμε και σπίτια ανάλογα με τις κιθάρες  ;D


Θα τ' αφήσω και τα δύο έξω καλύτερα και θα 'ναι εντάξει. Άλλωστε η κιθάρα μόλις έρθω θα πάει για σετάρισμα οπότε.... Πιο πιθανό είναι εγώ να πάθω σύνδρομο στέρησης 2 βδομάδες παρά τα όργανα εδώ στην ψύχρα  :D
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/04, 15:55
από bluechild
32 Απαντήσεις
9764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/07, 23:40
από penoktonos
Φύσημα λόγω EQ pedal

Ξεκίνησε από themos Εφέ

6 Απαντήσεις
3629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 02:13
από gpolic
4 Απαντήσεις
2435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 14:09
από BluesMe
3 Απαντήσεις
2147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 15:45
από BluesMe
7 Απαντήσεις
2757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 11:13
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
10 Απαντήσεις
4767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/10, 16:36
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
2001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/11, 19:22
από armagedon
49 Απαντήσεις
12253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 16:48
από metalmike
4 Απαντήσεις
3747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/20, 14:10
από GVen