Αποστολέας Θέμα: Τριημιτόνιο  (Αναγνώστηκε 5628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τριημιτόνιο
« στις: 11/07/12, 18:53 »
 
Κάνοντας Googling για ορισμό του τριημιτονίου στη θεωρία της μουσικής βρίσκεις:
"Δύο συνεχείς νότες που απέχουν μεταξύ τους τρία ημιτόνια - η απόσταση αυτή ονομάζεται τριημιτόνιο".
Όταν όμως αναφερόμαστε σε πεντατονικές: ΕΔΩ: ματζόρε ή μινόρε –αφού αυτές δεν έχουν ημιτόνια-το διάστημα των 3 ημιτονίων  (οι ξένοι το λένε m3 = 3η μικρή) μπορούμε να το πούμε τριημιτόνιο ή είναι λάθος?? Εννοώ είναι θεωρητικό λάθος να ονομάζεται η 3η μικρή τριημιτόνιο???
Είναι δηλαδή διάστημα 2ης   αυξημένο (Π.χ. C-D#) ή διάστημα 3ης  μικρό (Π.χ. Ε-G) ???
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/12, 19:18 από STEFANOS604 »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Τριημιτόνιο
« Απάντηση #1 στις: 12/07/12, 13:59 »
Γειά σου Στέφανε. Το διάστημα που αναφέρεις είναι 3ης μικρό (C-Eb) και όχι 2ας αυξημένο(C-D#). Γενικά σκέψου μια πεντατονική (πχ την Aminor pentatonic) σα μια κλίμακα στην οποία αφαιρέσαμε τις νότες που σχηματίζουν ημιτόνιο με κάποια διπλανή τους. Έτσι στην A minor κλίμακά (A-B-C-D-E-F-G), αφαιρέσαμε την "Β" (σχηματίζει ημιτόνιο με την "C" ) και την "F" (σχημταίζει ημιτόνιο με την "G" ) και έτσι προκύπτει η A minor pentatonic κλίμακα (A-C-D-E-G). Αν και ίσως είναι καλύτερα να την ονομάσουμε "πεντάφθογγη" κλίμακα (αποτελείται απο 5 φθόγγους και όχι 5 τόνους), αλλά ο επικρατέστερος όρος είναι "πεντατονική. Πολύ εύλογη η απορία σου πάντως  :)

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τριημιτόνιο
« Απάντηση #2 στις: 12/07/12, 17:57 »
Γειά σου Στέφανε. Το διάστημα που αναφέρεις είναι 3ης μικρό (C-Eb) και όχι 2ας αυξημένο(C-D#)..............   :)



Μα αυτό λέω κι εγώ. Απλώς ρωτώ κάποιον ειδήμονα αν το C-Eb  ονομαστεί τριημιτόνιο είναι θεωρητικά λάθος
Ευχαριστώ για το σχόλιο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Τριημιτόνιο
« Απάντηση #3 στις: 12/07/12, 18:43 »
Σύμφωνα με το βιβλίο "Η κλασσική θεωρία της μουσικής" του Γ. Διαμαντή, ο όρος τριημιτόνιο αναφέρεται σε διάστημα μεγάλης 2ας. Συγκεκριμένα, δεν αποτελείται απλά από τρία "ημιτόνια", αλλά από δύο "χρωματικά" και ένα "διατονικό" ημιτόνιο.

Χρωματικό λέμε το ημιτόνιο το οποίο σχηματίζεται από φθόγγους που γράφονται στην ίδια γραμμή ή διάστημα του πενταγράμμου (με ή χωρίς σημεία αλλοιώσεως). Για παράδειγμα, το ημιτόνιο μεταξύ των ζευγών φθόγγων C-C# και Εb-E είναι χρωματικό.

Διατονικό λέμε το ημιτόνιο το οποίο σχηματίζεται από φθόγγους που ΔΕΝ γράφονται στην ίδια γραμμή ή διάστημα του πενταγράμμου. Για παράδειγμα, το ημιτόνιο μεταξύ των ζευγών φθόγγων C-Db και Εb-Fb είναι χρωματικό. Η λέξη "διατονικό" υπονοεί ότι οι φθόγγοι ακούγονται στα πλαίσια της διατονικής (major ή minor) κλίμακας στην οποία ανήκουν.

Εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι αν ξεκινήσουμε από ένα οποιοδήποτε φθόγγο και ανέβουμε κατά δύο χρωματικά και ένα διατονικό ημιτόνιο (όχι απαραίτητα με αυτή την σειρά) θα καταλήξουμε σε φθόγγο που θα απέχει διάστημα μεγάλης 2ας, το λεγόμενο τριημιτόνιο.

Υ.Γ.: Ο "παράλληλος" όρος "τρίτονο" αντιστοιχεί σε διάστημα μεγάλης 4ης. Σχηματίζεται από τρεις διαδοχικούς τόνους, ο καθένας από τους οποίους, εξ' ορισμού, σχηματίζεται από ένα χρωματικό και ένα διατονικό ημιτόνιο.

... ίσως είναι καλύτερα να την ονομάσουμε "πεντάφθογγη" κλίμακα (αποτελείται απο 5 φθόγγους και όχι 5 τόνους), αλλά ο επικρατέστερος όρος είναι "πεντατονική.

Σωστή παρατήρηση!
 

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τριημιτόνιο
« Απάντηση #4 στις: 12/07/12, 19:12 »
Σύμφωνα με το βιβλίο "Η κλασσική θεωρία της μουσικής" του Γ. Διαμαντή, ο όρος τριημιτόνιο αναφέρεται σε διάστημα μεγάλης 2ας.



Ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιο.
πιστεύω ότι θα ήθελες να γράψεις αυξημένης 2ας αντί το μεγάλης 2ας.....
Αυτό ήταν που έψαχνα από ένα βιβλίο μουσικής. Βέβαια με μπερδεύει ο ορισμός πάλι από καθηγήτρια μουσικής στο:
https://www.box.com/s/f002986cf98169af58ec
Τέλος πάντων θεωρητικά κι εγώ πιστεύω και παραδέχομαι ότι το σωστό είναι αυτό που λέει "Η κλασσική θεωρία της μουσικής" του Γ. Διαμαντή.
Πρακτικά βέβαια (μαθηματικά για την ακρίβεια)  είναι το ίδιο – 3 ημιτόνια
Όπως φαίνεται και οι ειδήμονες και επαγγελματίες κάνουν λάθη , πόσο μάλλον οι ερασιτέχνες!!!
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Τριημιτόνιο
« Απάντηση #5 στις: 12/07/12, 19:24 »
Ναι, λάθος μου, όπου αναφέρομαι στο προηγούμενο post σε "μεγάλη" 2α ή 4η εννοώ "αυξημένη"! Ευχαριστώ! :)

Δεν θα έλεγα ότι κάποια από τις δύο αναφορές είναι σωστή ή λάθος. Το θέμα είναι καθαρά θεωρητικό και λίγη πρακτική σημασία έχει. Είναι ενδιαφέρον ότι στην διεθνή βιβλιογραφία αποφεύγεται η χρήση των όρων "ημιτόνιο" ("semitone") και "τόνος" και στην θέση τους χρησιμοποιούν τους όρους "half step" και "whole step", αντίστοιχα. Επίσης, αντίθετα με τον όρο "τρίτονο" ("tritone") δεν έχω δει ποτέ να χρησιμοποιούν κάτι αντίστοιχο του "τριημιτόνιου".


Πρακτικά βέβαια (μαθηματικά για την ακρίβεια)  είναι το ίδιο – 3 ημιτόνια

Αυτή ήταν και εμένα η αρχική μου σκέψη όταν διάβασα το post σου, πριν ανατρέξω στο βιβλίο. Υπάρχει όμως διαφορά μεταξύ ημιτονίων, ανάλογα με τον τρόπο γραφής τους, όπως περιέγραψα παραπάνω (αν και ακουστικά ακούγονται ακριβώς το ίδιο).
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/12, 20:44 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Τριημιτόνιο
« Απάντηση #6 στις: 13/07/12, 11:09 »

Υ.Γ.: Ο "παράλληλος" όρος "τρίτονο" αντιστοιχεί σε διάστημα μεγάλης 4ης. Σχηματίζεται από τρεις διαδοχικούς τόνους, ο καθένας από τους οποίους, εξ' ορισμού, σχηματίζεται από ένα χρωματικό και ένα διατονικό ημιτόνιο.

Α πα πα!!!! Αυτά είναι "του διαβόλου"!!!!  :P ;)
The most important second of our lives is the last one...