Αποστολέας Θέμα: set up  (Αναγνώστηκε 3261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DENISS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
set up
« στις: 20/11/12, 19:25 »
Γιασας θα ειθελα να μου πει κανεις καπιο καταστιμα που να κανει σεταρισμα περιπου στα 20-30 ευρο?
και
Την κιθαρα την ειχα σεταρει πριν 3 μηνες στον Σκεντεριδη 40ευρο και ξανα θελει σεταρισμα ειναι φισιολογικο να θελει η κιθαρα παλι σεταρισμα?
 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #1 στις: 20/11/12, 19:41 »
θεωρητικά με κάθε αλλαγή περιβάλλοντος/καιρού θέλει σετάρισμα
αλλά αν δεν σε ενοχλεί στο παίξιμο μη το σκέφτεσαι
γιατί πιστεύεις πως θέλει σετάρισμα τώρα?

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #2 στις: 20/11/12, 19:55 »
Γιασας θα ειθελα να μου πει κανεις καπιο καταστιμα που να κανει σεταρισμα περιπου στα 20-30 ευρο?
και
Την κιθαρα την ειχα σεταρει πριν 3 μηνες στον Σκεντεριδη 40ευρο και ξανα θελει σεταρισμα ειναι φισιολογικο να θελει η κιθαρα παλι σεταρισμα?
γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια να αρχισεις να την σεταρεις μονο σου?
θα γλιτωσεις κ λεφτα κ θα χεις κ το action που επιθυμεις....δεν ειναι δυσκολο να μαθεις,υπαρχουν οδηγοι αρκετοι...ορεξη να εχεις κ θα το καταφερεις στο τελος. ;)

Αποσυνδεδεμένος Blues Rock

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #3 στις: 20/11/12, 22:44 »
Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι τα σεταρισματα ειναι καλυτερα να τα αφηνουμε στους ειδικους!Αν δεν το χεις μπορει να κανεις ζημια στο οργανο πχ με το γυρισμα της βεργας (truss rod)!
Let's Play Some F@cking Rock 'n' Roll

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #4 στις: 20/11/12, 22:54 »
Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι τα σεταρισματα ειναι καλυτερα να τα αφηνουμε στους ειδικους!Αν δεν το χεις μπορει να κανεις ζημια στο οργανο πχ με το γυρισμα της βεργας (truss rod)!
ε μη γυρίσεις κι εσύ 3 στροφές μονομιάς....γι'αυτό όλοι οι οδηγοί προειδοποιούν πως στο συγκεκριμένο σημείο θέλει προσοχή (1/8 της περιστροφής κάθε φορά)

εννοείται πως ότι κάνεις το κάνεις με δική σου ευθύνη αλλά ενα κάρο άτομα έχουν μάθει να κάνουν τα βασικά και ίσως και λίγα παραπάνω έτσι και άλλωστε δεν είναι κι εύκολο να δίνεις 30άρια κάθε τρεις και λίγο....

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: set up
« Απάντηση #5 στις: 21/11/12, 12:05 »
Εγώ προσωπικά κάνω κάποιες μικροδιορθώσεις στο setup μόνος μου. Οταν χρειάστηκε "ριζικό" setup (από 12άρες σε 13άρες χορδές) τότε το πήγα σε ειδικό. Ωστόσο δεν θα τσιγκουνευόμουν ποτέ αυτά τα λεφτά! Ενα καλό setup σου δίνει άλλο όργανο. Θα πρότεινα λοιπόν πρώτα να επιλέξεις κάποιν που εμπιστεύεσαι για το setup και μετά να δεις το κόστος (σε λογικά πλαίσια πάντα).
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος DENISS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #6 στις: 21/11/12, 14:34 »
ακουστε εγω πιστευω πως θελει set up γιατι στιν τελευτεα χορδι μι  1Ε μετα απο το 12το ταστο παιζει σε αλλο τονο πιο χαμιλο.Που να το παω για ενα οικονομικο  set up???????
 

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #7 στις: 21/11/12, 15:42 »
ακουστε εγω πιστευω πως θελει set up γιατι στιν τελευτεα χορδι μι  1Ε μετα απο το 12το ταστο παιζει σε αλλο τονο πιο χαμιλο.Που να το παω για ενα οικονομικο  set up? ??? ???
 

Το πρόβλημα σου είναι στο intonation,αν όταν είχες πάρει την κιθάρα ήταν μια χαρά και μετά από κάποιο καιρό σου εμφάνισε το πρόβλημα τότε πρέπει να φταίει η χορδή οπότε δοκίμασε να την αλλάξεις πρώτα και μετά ψάξε για σεταπ ΑΝ είσαι ευχεριστημένος από το σετάρισμα και το μόνο πρόβλημα είναι το συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #8 στις: 21/11/12, 16:08 »
ακουστε εγω πιστευω πως θελει set up γιατι στιν τελευτεα χορδι μι  1Ε μετα απο το 12το ταστο παιζει σε αλλο τονο πιο χαμιλο.Που να το παω για ενα οικονομικο  set up? ??? ???
σωστός ο kbasilis
άλλαξε χορδές και μετά διάβασε 2-3 θέματα εδώ και δες και 2-3 βίντεο στο youtube και κάν'το μόνος σου το intonation!
δεν είναι πυρηνική επιστήμη...θα το καταφέρεις...

για να μην είμαι και τελείως οφφ-τοπικ όμως, εγώ είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από το παλικάρι στο Telesound στο Γαλάτσι

Αποσυνδεδεμένος DENISS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #9 στις: 21/11/12, 17:35 »
Αυτο μου το ειχε ξανακανει παλι .Οταν εκανα το σεταρισμα το προβλιμα ειχε λιθει.Αλλα θα ηθελα ενα πιο οικονομικο κοστος για να κανο σεταρισμα μποριτε να μου πριτινετε μαγαζια περειποθ στα 20-30 ευρο?
ο νακας κανει και αν κανει ποσο στιχιζει
 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #10 στις: 21/11/12, 18:18 »
Αυτο μου το ειχε ξανακανει παλι .Οταν εκανα το σεταρισμα το προβλημα ειχε λυθει.

θεωρητικά με κάθε αλλαγή περιβάλλοντος/καιρού θέλει σετάρισμα


δες και αυτά:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81332.0
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=22457.0
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81886.0
και αυτό που θα σ'ενδιαφέρει περισσότερο απ'όσο σε κόβω:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76675.0

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #11 στις: 21/11/12, 19:33 »
Αυτο μου το ειχε ξανακανει παλι .Οταν εκανα το σεταρισμα το προβλιμα ειχε λιθει.Αλλα θα ηθελα ενα πιο οικονομικο κοστος για να κανο σεταρισμα μποριτε να μου πριτινετε μαγαζια περειποθ στα 20-30 ευρο?
ο νακας κανει και αν κανει ποσο στιχιζει
 

Αν σου έστρωσε με το σετάρισμα τότε το πρόβλημα είναι η χορδή.

Ο μόνος μεταβλητός παράγοντας από το σετάρισμα και μετά είναι η χορδή που πάλιωσε και σου χάνει,το intonation είναι ρυθμισμενο με οπκαινούρια και "υγιή" χορδή.

Αν σου αρέσει το σετάπ και απλά θέλεις λύση στο συγκεκριμένο άλλαξε χορδή

Αποσυνδεδεμένος DENISS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #12 στις: 21/11/12, 21:02 »
ευχαριστο για την βοηθια σας

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #13 στις: 22/11/12, 00:20 »
Δες εδω τα βιντεο αυτα και μαθε να τα κανεις μονος σου. Μια φορα καλο σεταρισμα σε ειδικο ναι... δυο.. ναι. Ποσα 40ευρα θα δινεις? Η κιθαρα αλλαζει οσο συχνα αλλαζει το περιβαλλον κι αυτο γινεται συνεχεια. Η υγρασια απο βδομαδα σε βδομαδα αλλαζει μαζι με τον καιρο. Οσα καλα σεταρισματα κι αν κανεις πιστεψε με πολυ γρηγορα θα ξεσεταρεται η κιθαρα και θα το βλεπεις και ο ιδιος. Οποτε για να κανεις την ζωη σου ευκολη αγαπητε συναδελφε δες αυτα..   


1) Αρχικα για το intonation (δλδ να ακους ιδια την -ας πουμε- ΜΙ νοτα και στην 1η χορδη κενη και στο 12ο ταστο πατημενη, μια οκταβα ψηλοτερα δλδ) [size=78%]
How to set your guitar's Intonation
[/size]
2)Εδω θα δεις πως να ρυθμιζεις το truss rod δλδ την βεργα μεσα στο μπρατσο της κιθαρας. [size=78%]
Truss Rod Adjustment
[/size]




Καλη αρχη!! ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #14 στις: 22/11/12, 12:09 »
Δες εδω τα βιντεο αυτα και μαθε να τα κανεις μονος σου. Μια φορα καλο σεταρισμα σε ειδικο ναι... δυο.. ναι. Ποσα 40ευρα θα δινεις? Η κιθαρα αλλαζει οσο συχνα αλλαζει το περιβαλλον κι αυτο γινεται συνεχεια. Η υγρασια απο βδομαδα σε βδομαδα αλλαζει μαζι με τον καιρο. Οσα καλα σεταρισματα κι αν κανεις πιστεψε με πολυ γρηγορα θα ξεσεταρεται η κιθαρα και θα το βλεπεις και ο ιδιος. Οποτε για να κανεις την ζωη σου ευκολη αγαπητε συναδελφε δες αυτα..   
Καλη αρχη!! ;)

Φίλε συμφωνώ απόλητα με αυτό που λες,ότι θα πάει μια φορά στον μάστορα για fret level και έλεγχο nut τα οποία χρειάζονται εργαλεία και κάποια παραπάνω από ερασιτεχνική εμπηρεία
(όχι ότι ερασιτεχνικά δεν μπορεί κάποιος αλλά θέλει γνώσεις και κάποια εμπηρεία,οπότε προσωπικά δεν το προτείνω γιατί δεν γνωρίζω κατά πόσο το "έχει" κάποιος και αν γίνει κάποιο λάθος υπάρχει κίνδυνος ζημιάς)

και μετά από εκεί και περα καλό είναι να το πάει κάποιος μόνος του με σωστά βήματα και συμβουλές πάντα.

Τώρα στο συγκεκριμένο αν ήταν θέμα όλου του σετάπ θα είχε και άλλα προβλήματα.
Το intonation ρυθμίζεται σε καινούρια πάντα χορδή οπότε πρέπει να αλλάξει χορδή ο φίλος γιατί όταν την είχε πάρει από τον μάστορα(με καινούριες χορδές δηλ.)το intonation ήταν μια χαρά το μόνο που άλλαξε ήταν η χορδή που προφανός πάλιωσε