Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο  (Αναγνώστηκε 6428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
καλησπέρα,
θέλω να πάρω 7χορδη και απ' ότι βλέπω πολύ καλή επιλογή είναι οι Agile (interceptor) της rondomusic.com
βγαίνει σε 2 εκδόσεις (για 25.5 μιλάμε) που κάνουν 350 και 700 $ αντίστοιχα, και τα μεταφορικά βγαίνουν 140$, σύνολο σε ευρώ, η φτηνή, μαζί με hard case βγαίνει στα 400

μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνείο . (στέλνουν με ups ή fedex)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #1 στις: 19/11/12, 01:31 »
καλησπέρα,
θέλω να πάρω 7χορδη και απ' ότι βλέπω πολύ καλή επιλογή είναι οι Agile (interceptor) της rondomusic.com
βγαίνει σε 2 εκδόσεις (για 25.5 μιλάμε) που κάνουν 350 και 700 $ αντίστοιχα, και τα μεταφορικά βγαίνουν 140$, σύνολο σε ευρώ, η φτηνή, μαζί με hard case βγαίνει στα 400

μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνείο . (στέλνουν με ups ή fedex)
Με αυτες τις 2 δε το γλιτωνεις το χαρατσι...εχουν γινει πολλες συζητησεις εδω μεσα για τις Agile και το συμπερασμα ειναι οτι δεν συμφερει η αγορα τους,οχι επειδη δεν ειναι καλα οργανα,αλλα επειδη ανεβαινει πολυ η τιμη τους...!

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #2 στις: 19/11/12, 03:41 »
ευχαριστώ για την απάντηση :)

νομίζω για μεταχειρισμένα που στέλνονται μέσω USPS δεν θα ισχύει το ίδιο σωστά; της usps όταν δεν βγάζουν μάτι, δεν περνάνε συχνά από τελωνείο

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #3 στις: 19/11/12, 13:45 »
απ'ότι έχω διαβάσει και μάθει:

δεν ισχύουν μεταχειρισμένα...δώρα κτλ....
όλα φορολογούνται....πράγματα μικρής αξίας μπορεί να περάσουν κι έτσι...αλλά κάτι σαν μια κιθάρα δεν περνάει απαρατήρητο κατά κανόνα....

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πεις του αποστολέα να δηλώσει μικρότερη αξία απ'την κανονική του οργάνου ώστε να φορολογηθείς γι'αυτή....αλλά αν πάθει το όργανο κάτι κατά τη μεταφορά θα αποζημιωθείς γι'αυτή επίσης....

ρεζουμέ:
κοίτα στην Ευρώπη καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #4 στις: 19/11/12, 14:54 »
αυτό θα κάνω
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #5 στις: 19/11/12, 16:43 »


Τα σιγουρα επιπλέον είναι
ΦΠΑ 23%,Δασμός για μουσικά όργανα 3%(δεν ξερω αν το ανεβασαν κι αυτό)
εφ'όσον ειναι με courier πέφτεις στα πλοκάμια των εκτελωνιστών(εκβιαστών) τους, που ζητάνε όσα γουστάρουν (από 60€ και πάνω)αφού ξέρουν πολύ καλά ότι δεν μπορείς να κάνεις πια πίσω και θα το εκτελωνίσεις έτσι κι αλλιώς ,αφού το εχεις πληρώσει.

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #6 στις: 19/11/12, 19:00 »
@adiavastos και εγώ έψαχνα το θέμα για μια Agile Les Paul wide neck και ενώ είχα συγκεντρώσει τα χρήματα και ήμουν έτοιμος έκανα πίσω.
-Δεν μπορούσα να τεκμηριώσω στο κεφάλι μου ότι θα πληρώσω σε τρίτους συνολικά περισσότερα χρήματα από όσο κόστιζε από μόνη της η κιθάρα.
-Θεώρησα απαράδεκτη την αδυναμία επιστροφής του αντικειμένου,ακόμη και με δικά μου έξοδα.Αν δηλαδή γίνει κάτι στη μεταφορά θα πρέπει να πάρω το ρίσκο ότι την κρατάω όπως και να έρθει;Δεν νομίζω..

Περιμένω έναν συγγενή μου από Αμερική να έρθει το καλοκαίρι,μιας και έχει να έρθει καμιά 5ετία,ώστε να γίνει η δουλειά.. 8)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #7 στις: 19/11/12, 19:15 »
παιδια μακρυα απο τελωνειο....ειδικα τωρα που κοιτανε να μαζεψουν λεφτα απο παντου,ενα δεμα μεγαλο οπως ειναι μια κιθαρα δεν θα γλιτωσετε την λυπητερη...αφηστε κ τους χρονους παραδοσης που ειναι κουκουρουκου...μπορει να εκτελωνιστει σχετικα γρηγορα,μπορει να κατσει κ κανα μηνα κ βαλε τελωνειο....
σιγουρα θα πληρωσεις ΦΠΑ + 3,5% εκτελωνισμο...αυτο οσον αφορα usps (αμερικανικα ταχυδρομεια,σαν να λεμε ΕΛΤΑ)
αν παραδοθει δεμα με fedex,ups κτλ υπολογιστε εξτρα χρεωση....οσο μεγαλωνει η τιμη του οργανου,μεγαλωνει κ η τελικη τιμη εκτελωνισμου....οι τελωνες δεν υπολογιζουν την καθαρη αξια του οργανου,αλλα φορολογουν επι της συνολικης τιμης (συμπερ. κ τα ταχυδρομικα....).
Η Ευρωπη ειναι γεματη ιντερνετικα μαγαζια...ψαξτε κ θα βρειτε καποια στιγμη αυτο που ζητατε...εγω δυο φορες εχω βρει αυτο που ψαχνω στας Ευρωπας... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #8 στις: 19/11/12, 20:02 »
Η Ευρωπη ειναι γεματη ιντερνετικα μαγαζια...ψαξτε κ θα βρειτε καποια στιγμη αυτο που ζητατε...εγω δυο φορες εχω βρει αυτο που ψαχνω στας Ευρωπας... ;) ;)

Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά αντιπρόσωπος της Agile.Το έχω ψάξει πολύ..

Έχω ψάξει επίσης αν υπάρχει εναλλακτική λύση Les Paul wide neck με nut width 45mm και δεν βρήκα τίποτα.

Απλά αν είναι να πληρώσουμε ένα όργανο αξίας 300+ ευρώ,όσο κάνει στην Ελλάδα πια,μια μεταχειρισμένη Gibson ή Tokai,δεν τίθεται θέμα..

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #9 στις: 20/11/12, 20:01 »
Η Ευρωπη ειναι γεματη ιντερνετικα μαγαζια...ψαξτε κ θα βρειτε καποια στιγμη αυτο που ζητατε...εγω δυο φορες εχω βρει αυτο που ψαχνω στας Ευρωπας... ;) ;)

Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά αντιπρόσωπος της Agile.Το έχω ψάξει πολύ..

Έχω ψάξει επίσης αν υπάρχει εναλλακτική λύση Les Paul wide neck με nut width 45mm και δεν βρήκα τίποτα.

Απλά αν είναι να πληρώσουμε ένα όργανο αξίας 300+ ευρώ,όσο κάνει στην Ελλάδα πια,μια μεταχειρισμένη Gibson ή Tokai,δεν τίθεται θέμα..
για αντιπροσωπο Agile δεν ξερω στην Ευρωπη,αλλα καλιστα αν επιμεινεις,καποια στιγμη θα την πετυχεις ακομη κ used (αρκει να ειναι σε καλη κατασταση) στην Ευρωπη...εδω βρηκα εγω πολυ πιο σπανια οργανα (που δεν πιστευα οτι θα τα βρω),αλλα τελικα διαψεύθηκα....υπομονη να εχεις να ψαχνεις...τωρα αν καιγεσαι να βρεις αυριο (που λεει ο λογος),τοτε δυσκολα....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #10 στις: 20/11/12, 20:27 »
Στα λεφτά που θα σου βγει η Agile με τους φόρους, τσιμπάς Hellraiser με λίγα παζάρια από εδω: http://www.guitars.gr/
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #11 στις: 21/11/12, 14:57 »
σε ibanez θα πάω μάλλον, δεν συμπαθώ πολύ τους λαιμούς της schecter.

παρεμπιπτόντως είδατε καθόλου τις κιθάρες του (σουηδού) strandberg?  (προφανώς εκτός μπάτζετ)
http://guitarworks.thestrandbergs.com/

κοιτάξτε το λαιμό... και το σώμα. υπάρχει βίντεο που μιλά ο ίδιος για τις επιλογές αυτές. επίσης βάζει lundgren μαγνήτες αν τους έχετε ακουστά (meshuggah)
με τέτοιες παίζουν οι animals as leaders και ένα τρελό αγόρι της μπάντας haarp machine

εδώ
https://www.youtube.com/watch?v=QQr0mK_W47o
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/12, 14:59 από adiavastos »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας από αμερική - τελωνείο
« Απάντηση #12 στις: 21/11/12, 15:06 »
Σε 7χορδες στο budget σου (και χωρις... τελωνεια) υπαρχουν και αυτες:

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_sc207_steve_carpenter_bk.htm

http://www.dv247.com/guitars/ibanez-rg7321-7-string-electric-guitar-black--47379
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
16937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
26 Απαντήσεις
19352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
103 Απαντήσεις
50609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 21:31
από MechMech
2 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 20:51
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 12:49
από Alex_Under
11 Απαντήσεις
4707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 07:47
από Rockdude
16 Απαντήσεις
6928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 16:39
από HARIS KAR
14 Απαντήσεις
7653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 10:40
από tech21man
18 Απαντήσεις
26791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
11469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/18, 18:02
από Απόλλων