Αποστολέας Θέμα: DiMarzio σε Fender American Standard Stratocaster  (Αναγνώστηκε 3916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
DiMarzio σε Fender American Standard Stratocaster
« στις: 19/01/09, 19:23 »
Τι μαγνήτες DiMarzio θα μου προτείνατε για Fender American Standard Stratocaster???
Το είδος μουσικής που παίζω είναι από classic rock,hard rock έως και classic metal. Βέβαια αν ήταν εφικτό με αυτήν την αλλαγή να διατηρηθεί ο χαρακτήρας Fender όσον αφορά τα καθαρά κυρίως για μπαλάντες θα ήταν ακόμα καλύτερο. Οι θέσεις που με ενδιαφέρουν είναι bridge και neck.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio σε Fender American Standard Stratocaster
« Απάντηση #1 στις: 19/01/09, 21:35 »
Γιατί περιορίζεις την αναζήτηση σου μόνο στους dimarzio??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio σε Fender American Standard Stratocaster
« Απάντηση #2 στις: 20/01/09, 00:51 »
Δεκτη και καθε αλλη προταση μαγνητων περαν απο DiMarzio, αρκει να τηρηθει εν μερη(οσο μπορει να γινει αυτο!!!) ο χαρακτηρας της Fender στα καθαρα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: DiMarzio σε Fender American Standard Stratocaster
« Απάντηση #3 στις: 20/01/09, 10:15 »
Εγώ έχω αλλάξει τους μαμίσιους μαγνήτες της Fender μου σε Dimarzio Chopper (n), Area '58 (m) και Air Norton (b) και μπορώ να σου πω την άποψη μου.. Δεν είναι ότι πιο ισορροπημένο από άποψη output (για να τους "φέρω" στα ίσα αναγκάστηκα να πειραματιστώ αρκετά με τα ύψη τους) αλλά το αποτέλεσμα μου αρέσει.. Ο Chopper είναι πολύ "διεισδυτικός" μαγνήτης στα solo και μου αρέσει που με το tone γύρω στο 6-7 βγάζει αυτό το νεοαμερικάνικο instrumental ήχο (βλ. Timmons, Petrucci, κ.λπ.).. Στη 2η, 3η και 4η θέση, οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες με κάτι που περιμένει κάποιος από μια τυπική Fender.. Η 5η θέση (Air Norton) δίνει ένα ήχο με αρκετό punch αλλά όχι τόσο clarity (φαντάσου μια eqσειρά όπου έχουν συμπιεστεί οι μπάσες και πρίμες συχνότητες και έχουν τονιστεί οι μεσαίες).. Γενικά δεν είναι μια θέση που την πολυευχαριστιέσαι αλλά riffing κάνεις άνετα..

Τώρα όσον αφορά τα Fenderοειδή καθαρά που ψάχνεις, αυτή η επιλογή δεν θα σε απογοητεύσει.. Ειδικά στην πρώτη θέση (τελικά ο Chopper είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ μαγνήτης) και ειδικότερα με finger playing ακούγεται πολύ όμορφα (φαντάσου σαν να ακούς τα καθαρά των Opeth).. Χαμηλώνοντας πάλι το tone παίρνεις ένα πολύ γλυκό και στρογγυλό καθαρό blues ήχο με τον οποίο αν εφαρμόσεις και ελαφρύ vibrato και παίζεις αρκετά όχι μεμονωμένες νότες αλλά και συγχορδίες (όχι στις ανοικτές θέσεις αλλά πιο χαμηλά στην ταστιέρα) μπορεί να παίζεις για ώρες χωρίς να το καταλάβεις (όπως όταν ήμασταν μικροί και κοιτάζαμε το ρολόι που είχε πάει 5 τα χαράματα μετά από μια βραδυά ατέλειωτου RPG playing ;D).. Και ερχόμαστε στις εκπλήξεις.. Στην 2η θέση (n+m) ομολογώ ότι δεν περίμενα να πάρω αυτό το ηχητικό αποτέλεσμα.. Μπορεί να ακουστεί σαν ιεροσυλία αλλά σε αυτή την θέση η κιθάρα ακούγεται σαν telecaster.. Το strumming της πραγματικά δεν το έχω ακούσει σε άλλη (ηλεκτρική) κιθάρα.. Ογκώδες, "αγκαθωτό", "πλούσιο", ακριβώς όπως πρέπει να ακούγεται το strumming μιας tele.. Τα αρπίσματα θα τα κάνεις φαντάζομαι στην 4η θέση (γιατί στην 2η, ελέω Area '58, ο ήχος ακούγεται πιο πρίμος από ένα ισορροπημένο ηχόχρωμα που περιμένεις να ακούσεις σε μια 2η θέση) ενώ για την 5η θέση μπορείς αν pickάρεις δυνατά να πάρεις λίγο βρωμιά τύπου tubescreamer αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο.. Για την 3η θέση ποτέ δεν έτρεφα ιδιαίτερη εκτίμηση ;D οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά..

Συμπερασματικά, αν με ρωτήσει κάποιος θα του πρότεινα ανεπιφύλακτα τον Chopper και τον Area '58 με μοναδική ένσταση τον Air Norton τον οποίο θα πρότεινα να αλλαχθεί με έναν Tone Ζone ο οποίος είναι πιο "ιδανικός" μαγνήτης για bridge position.. Όλα αυτά βέβαια αφορούν medium output μαγνήτες γιατί αν κάποιος που ζήταγε high output θα του πρότεινα ασυζητητί evolution και στις 3 θέσεις (they are the sh*t που λέει και ένας φίλος μου :D)..

Disclaimer: Πολλοί αναφέρουν ως 1η θέση την bridge position και αντίστοιχα ως 5η θέση την neck position.. Εγώ προτιμώ την αντίθετη ορολογία για όχι ιδιαίτερους λόγους και ελπίζω ότι στα παραπάνω φαίνεται αυτή η χρησιμοποιήση της ορολογίας των θέσεων.. Επειδή όμως αμφιβάλλω ότι ήταν κατανοητή ιδιαίτερα ;D, γι' αυτό γράφω αυτό το disclaimer ;D..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: DiMarzio σε Fender American Standard Stratocaster
« Απάντηση #4 στις: 26/01/09, 20:45 »
Μετά την εμπεριστατωμένη και χρήσιμη περιγραφή του faser αν θέλεις ρίξε μία ματιά και σε αυτό το ποστ όπου περιγράφω λίγο την δική μου εμπειρία με DiMarzio μαγνήτες σε Strat.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 12:15
από fenderiarhs
4 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
8 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
53 Απαντήσεις
19606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
18 Απαντήσεις
7206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 17:07
από Μαρμελακι
22 Απαντήσεις
7956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 19:46
από Mistral
3 Απαντήσεις
3010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/12, 19:25
από grmako
7 Απαντήσεις
11494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 12:51
από SlowYourselfDown
3 Απαντήσεις
2761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 00:46
από Lo.Lee.Ta
5 Απαντήσεις
4454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/14, 18:01
από noe13