Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνια ποδηλατοπορεία την Κυριακή 9 Μαΐου!  (Αναγνώστηκε 5871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders

Πανελλήνια ποδηλατοπορεία την Κυριακή 9 Μαΐου!




Η πανελλήνια ποδηλατοπορεία θα γίνει σε όλες της μεγάλες πόλεις της Ελλάδος με αιτήματα την δημιουργία υποδομών σε δρόμους και ΜΜΜ για την υποστήριξη του καθαρότερου μεταφορικού μέσου. Είναι μια καλή ευκαιρία για πρωινή βόλτα και να απολαύσουμε την πόλη μας χωρίς τον κίνδυνο των αυτοκινήτων.


Ενημερώστε φίλους και γνωστούς! Όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά! Καιρός να καταλάβουμε τι χάνουμε με τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο και πόσο το έχουμε υπερεκτιμήσει σαν μέσο.


Διαδώστε το!


Περισσότερες πληροφορίες: www.podilates.gr

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βλέπω τρελή συμμετοχή το θέμα... ::) Αλλά εδώ έχουμε καταντήσει να παίρνουμε το τουτού για να πάμε μέχρι το περίπτερο (αφού κάνουμε και 2 φορές το γύρο της πλατείας για μούρη), η συμμετοχή μας πείραξε?

Προσωπικά, θα το θελα πολύ να πάω (είχα πάει σε προηγούμενες ποδηλατοπορείες) αλλά 5 μέρες πριν τις πανελλαδικές κάτι τέτοιο είναι σχεδόν απαγορευτικό... :-\
Μπράβο σε όσους πάνε! Όσοι το σκέφτεστε να ξέρετε ότι είναι πάρα πολύ ωραία εμπειρία και ότι θα περάσετε σίγουρα πολύ καλά!! Ναι μεν είναι πορεία διαμαρτυρίας αλλά έχει και την ψυχαγωγική της πλευρά (δε θα σας τύχει πολλές φορές να βρίσκεστε ανάμεσα σε χιλιάδες ποδηλάτες και να διασχίζετε τους πιο κεντρικούς δρόμους ακούγοντας παντού φωνές, γέλια κλπ)...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Πάντως οι εμπειρία μου από την προηγούμενη εβδομάδα, όπου πήρα μέρος για πρώτη φορά σε critical mass είναι κάτι παραπάνω από ενθουσιώδεις. Συμφωνώ με αυτά που ο είπε ο Gers πιο πάνω. Πρόκειται για απίστευτα όμορφη ατμόσφαιρα και μια πολύ διαφορετική βόλτα!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εγώ ψήνομαι.... θα'θελα βέβαια να πάω με παρέα...
Πού'ναι η LILAKI & ο sapiokoilias (hot_sauce) για να ξεκινήσουμε από Άνω Πατήσια;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Θα πήγαινα αλλα δίνω proficiency :-\ Πάντως, επειδή έχω πάει και αρκετές φορές σε τέτοιες πορείες, αξίζει και πρέπει να πάει κανείς, το ζήτημα των ποδηλατόδρομων είναι αρκετά σημαντικό ειδικά αν σκεφτούμε πόσο περισσότερο έχει αρχίσει να χρησιμοποιεί ο κόσμος το ποδήλατο λόγω ακριβής βενζίνης.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμφωνώ! Ακόμα σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου το ζήτημα της εισόδου των ποδηλάτων στα ΜΜΜ.. Σκεφτείτε απλά πόσο θα βόλευε η μετακίνηση στην πόλη με συνδυασμό μετρό-ποδηλάτου! Απόλαυση θα ήταν.. >:(

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Και το αυτοκίνητο μόνο για τις βροχερές μέρες, τα πολλά ψώνια και τις βόλτες εκτός πόλης. Θα ήταν πολύ καλό αλλά που τέτοια τύχη... Φοβούνται ότι θα λερώσουμε το μετρό.  ::)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Και το αυτοκίνητο μόνο για τις βροχερές μέρες, τα πολλά ψώνια και τις βόλτες εκτός πόλης. Θα ήταν πολύ καλό αλλά που τέτοια τύχη... Φοβούνται ότι θα λερώσουμε το μετρό.  ::)
Εδώ φοβούνται ότι θα λερώσουμε τα ήδη λερωμένα ηλεκτρικό και λεωφορεία...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ηλεκτρικό νομίζω μπαίνει (αλλά όχι σε όλες τις στάσεις, αλίμονο! ::) )... Επίσης μπαίνει και στο τραμ αν δεν κάνω λάθος όμως το ποδήλατο είναι πιο γρήγορο από το τραμ :P .. Το θετικό πάντως είναι ότι γίνονται ακατάπαυστες προσπάθειες από τους ποδηλάτες και πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα μπαίνουμε παντού! Γιατί να είμαστε πάντα η πιο ανοργάνωτη χώρα σε όλα τα θέματα? >:(

Α και κάτι άλλο.. Πρέπει να δωθεί ένα τέλος σε αυτήν τη φαρσοκωμωδία που λέγεται σπαστό ποδήλατο, εκτός αν κάποιον τον βολεύει για άλλους λόγους! Δεν είναι λογικό να αγοράζεις κάτι τέτοιο, αντί να διεκδικείς το αυτονόητο (να μπαίνουν στο μετρό όλα τα ποδήλατα).. Είναι ένα ακριβό όχημα περιορισμένων δυνατήτων (και ασφάλειας πολλές φορές) και συνήθως, η μετακίνηση με ένα συμβατικό mtb είναι πιο άνετη!

Αποσυνδεδεμένος Beyond the sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η αληθεια ειναι πως το σπαστο χρησιμευει ιδιαιτερα σε περιπτωσεις που δεν υπαρχει χωρος φυλαξης του ποδηλατου. ειδικα στο κεντρο που οι περισσοτερες πολυκατοικιες δεν εχουν γκαραζ,που να το αφησεις το ποδηλατο ??αν το κλειδωσεις εξω το πιθανοτερο ειναι την επομενη μερα να το μην βρεις, με τοσες κλοπες που σημειωνονται τελευταια..και φυσικα δεν ειναι δυνατον να το βαλεις στο διαμερισμα γτ ουτε χωρος υπαρχει αλλα και που να το κουβαλας στους πανω ορόφους..Οποτε απ'αυτη την αποψη χρησιμευει..βεβαια το θεμα ασφαλειας υπαρχει με τα σπαστα,δεν διαφωνω σ'αυτο.
 
Παντως ειναι σημαντικο να ενισχυσουμε ολοι οι ποδηλατες τη πορεια της κυριακης για να κανουμε αισθητη την εμφανιση μας μπας και καταλαβουν και οι βενζινοκινητοι και μας σεβαστουυν λιγο παραπανω εξω στο δρομο.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
ΣΤην Ηλεκτρικό μπαίνει μόνο στο τελευταίο βαγόνι όλες τις μέρες εκτός απο τις μέρες που έχει αγώνα ή άλλη εκδήλωση που εξυπηρετεί ο ΗΣΑΠ, αργίες, ορισμένα σ/κ (δεν έχω καταλάβει πως και γιατί μια αφήνουν και μία όχι). Στο τράμ επιτρέπεται αλλα τί να το κάνεις? Με το ποδήλατο πας πιό γρήγορα.

Το σπαστό ποδήλατο βασικά εκτός απο το ζήτημα της φύλαξης που αναφέρθηκε από πάνω δεν εξυπηρετεί σε τίποτα και δεν βολεύει για μέτριες αποστάσεις και ανηφόρες (και τέτοιες έχει πολλές η Αθήνα)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Μαζί με την γιορτή της μητέρας και η ποδηλατοπορεία, άντε να γίνουμε και πάλι παιδιά  ;D ;)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τελικά δεν θα έρθει κανένας, ε; Εγώ θα πάω πάντως, και θα σας πω πόσο ωραία ήταν για να ζηλέψετε :P

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Εγώ θα πάω πάντως, αλλά όχι στη δικιά σας! Θα τιμήσω την ποδηλατοπορεία των Χανίων!

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδώ στη Πάτρα συμμετέχουμε ενεργά και μαζικά!!!
Χαίρομαι που κάθε φορά βλέπω και περισσότερα ποδήλατα,
ας ελπίσουμε και αύριο να συμβεί το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στην Αθήνα άκουσα συγκεντρώθηκε λαοθάλασσα!! :D :)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Στα Χανιά μαζευτήκαμε 300 άτομα! Αν θέλετε να δώσω link φωτογραφίες!!!

Αποσυνδεδεμένος la marmaille

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
στην Αθήνα η ατμόσφαιρα ήταν απίστευτη!!! κάτι άκουσα για 3000 κόσμο...!πάντως φανταστείτε οτι η ουρά που άρχιζε στην πατησίων απο το ύψος της αλεξάνδρας έφτανε μέχρι πατησίων και πανεπιστημίου..οπότε φανταστείτε λαοοό!!! πανέμορφα ήταν ,μακάρι να γινόταν κά8ε κυριακή!!
i thought you were drunk ,but it was the piano

Αποσυνδεδεμένος Beyond the sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
τελεια ηταν ,οσοι δεν ηρ8αν εχασαν!και γω παντως κατι τετοιο ακουσα οσον αφορα το μεγεθος!μακαρι να κανονιζεται πιο συχνα και αντε με το καλο να μπαινουμε και στα μετρο!!!!!!!γιουπιιιιιιιιιιιι

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Αν θέλετε πιο συχνά υπάρχουν τα critical mass. Όπου περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ: http://www.criticalmass.gr/


Όσο για τις φωτογραφίες που έλεγα πιο πάνω μπορείτε να τις δείτε εδώ  :)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Για όσους δεν πήγαν παραθέτω μια αντιπροσωπευτική φωτογραφία  :)



Λένε πως μαζεύτηκε 9000 κόσμος! Οι πιο συντηρητικοί μιλάνε για τουλάχιστον 6000...


Α! Και προφανώς μια πορεία χωρίς αίμα και βία δεν έχει θέση στον πολύτιμο χρόνο των ΜΜΕ...  ::)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για τις μλκίες του Κακλαμάνη όμως υπάρχει χώρος... ::)

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Paidia, edw kai 2 mines (kai mexri to kalokairi) menw sti Lwzani, Elbetia kai ergazomai se mia etairia edw.

Xrisimopoiw MONO podilato, kanena allo meso, oute metro, kai eimai sigouros oti tha mou leipsei apistefta otan gurisw. DEN UPARXEI dromos xwris podilatolwrida sto plai, to podilato akolouthei tous pezous stin proteraiotita (upoxreountai na sou dosoun proteraiotita opoudipote ektos apo odous taxeias kukloforias).

Uparxoun eidikes problepseis gia podilatodromous mesa sta parka kai dipla stin akti tis limnis, opou apagorevetai akoma kai oi pezoi na patisoun.
Oute logos gia ta MME, ENNOEITAI oti mporeis na pareis mazi podilato sto metro, sidirodromo (me poli mikri sxetika xreosi) kai akoma kai sta leoforeia polis i astika.

Se kathe gwnia, kolona i fanari uparxei eidiki simansi sxetika me to podilato. Genika exeis tin entuposi oti oli i kathimerini kukloforia peristrefetai gurw apo tous podilates.

Gia na min pw gia ti diafora pou blepw stin euexia twn an8rwpwn. Bebaia, egw den eixa problima, dioti opws tha sas pei ki o Master K@frer eimai polu toumpano  :P .

De fantazeste poso allazei i kathimerinotita sou otan kukloforeis me to podilataki sou.... bebaia boithaei na briskesai kai se wraia poli me wraies diadromes, alla kai pali.... :)


PS. Den exw greek keyboard sto grafeio, sorry  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
9006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/04, 22:44
από ερεβος
1 Απαντήσεις
41311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 12:16
από gkou
0 Απαντήσεις
1616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 10:18
από pascal.
29 Απαντήσεις
9334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 00:11
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 02:25
από James Basdanis
0 Απαντήσεις
1787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 13:14
από Spell@lchemist!
1 Απαντήσεις
2354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 19:41
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 18:11
από Korgy
0 Απαντήσεις
2208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/12, 12:37
από ZaranisPetros
1 Απαντήσεις
5836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 15:24
από hot_sauce (φλουτσ)